Medyk a inne klasy

From Team Fortress Wiki
Jump to: navigation, search
No podejdź tu... obiecuję że cię uleczę!
Medyk
Klasa Strategia
Medic.png
Medyk
vs Scout.png
Skaut
W trakcie oflankowywania drużyny, głównym celem wrogiego Skauta stanie się gracz. Jego szybkość i zdolność do unikania nieprzyjacielskiego ostrzału umożliwi mu przedostanie się na tyły sojuszników a następnie pokonanie gracza nawet kilkoma strzałami z Dubeltówki. W momencie gdy wrogi Skaut zaatakuje gracza, ten powinien zwrócić na niego uwagę sojuszników, by mogli oni go pokonać. W przypadku gdy gracz spotka się z nim oko w oko, zaś w pobliżu nie ma towarzyszy, powinien on wycofać się jednocześnie strzelając do Skauta z Karabinu Strzykawkowego. Próba trafienia go za pomocą broni białej najczęściej pozostanie bezowocna. Należy użyć broni pierwszorzędnej by oczyścić teren oraz postarać się zaatakować jako pierwszy by dzięki temu uzyskać przewagę.
Medic.png
Medyk
vs Soldier.png
Żołnierz
Mimo iż Żołnierz jest mniej mobliny od Skauta, wciąż może on wykonać rakietowy skok by pominąć sojuszników gracza i namierzyć jego samego. Będąc w powietrzu widzi on pole walki bardzo dokładnie co pozwala mu zalać obszar znajdujący się poniżej rakietami. Należy pozostać w pobliżu odpowiedzialnego towarzysza Medyka (np. Grubego) by zniweczyć zamiary wrogiego Żołnierza. Lecząc sojuszników dobrze jest schronić się w bezpiecznym miejscu by uniknąć odłamków rakiet. Wygranie pojedynku z Żołnierzem jest mało prawdopodobne, tak więc najrozsądniej jest przeprowadzić odwrót i uciec do sojuszników.
Medic.png
Medyk
vs Pyro.png
Pyro
Mierząc się z wrogim Pyro podczas leczenia pacjentów należy pozostać dalej za nimi lub skryć się za zasłoną, jako że ogień może łatwo przeniknąć towarzyszy i oparzyć gracza. Gdy Pyro zdoła podpalić kilku sojuszników, należy rozdzielić leczenie pomiędzy nich by móc ugasić ogień. W otwartym terenie towarzysz Medyka powinien być w stanie wyeliminować go zanim zdoła on zbliżyć się dostatecznie blisko by zaatakować gracza. Z tego względu będzie on polegał na elemencie zaskoczenia jeśli będzie chciał zabić gracza. W przypadku spotkania z Pyro twarzą w twarz należy przeprowadzić odwrót jednocześnie strzelając do niego z Karabinu Strzykawkowego oraz poszukać apteczki by się ugasić. Szybki marsz Medyka czyni ucieczkę znacznie łatwiejszym zadaniem. Regeneracja zdrowia może złagodzić oparzenie, lecz by przerwać podpalenie należy skorzystać z apteczki.

Zarówno w przypadku użycia standardowego Mediguna jak i Kritzkriega Pyro może użyć podmuchu powietrza by zepchnąć gracza, nawet gdy ten jest nieśmiertelny. Oddzielenie od pacjenta skutkuje przerwaniem promienia łączącego oraz kończy ładunek. Należy sprawić by sojusznicy pokonali znajdujących się w pobliżu Pyro i dopiero wówczas włączyć ładunek ÜberCharge.

Medic.png
Medyk
vs Demoman.png
Demoman
Broń Demomana jest w stanie zranić Medyka i pacjenta jednym pociskiem. Mierząc się z wrogim Demomanem, należy trzymać się z dala od pacjenta by zminimalizować otrzymane obrażenia. W otwartej przestrzeni, Demoman może wykonać Wybuchowy Skok by ominąć sojuszników gracza i zaatakować go z góry. W takim przypadku należy wykorzystać szybkość by uniknąć granatów i lepkich bomb w chwili gdy pacjent będzie próbował go pokonać. Jeśli graczowi przyjdzie zmierzyć się z Demomanem twarzą w twarz, należy podejść jak najbliżej gdyż wówczas trudno mu będzie celować.
Medic.png
Medyk
vs Heavy.png
Gruby
Jeśli gracz trafi na wrogiego Grubego bez wsparcia jednego z towarzyszy najprawdopodobniej zostanie ścięty na miejscu. Zdolność leczenia daje pacjentowi przewagę nad samotnym Grubym. Należy skryć się za sojusznikami by ci wchłonęli ogień Miniguna. Jeśli wrogi Gruby pokona pacjenta, należy uciec jednocześnie strzelając do niego z Karabinu Strzykawkowego. Nie należy zbliżać się do niego, chyba że jest zdezorientowany - Medyk jest szybki ale nie tyle szybki jak Skaut by był zdolny uciec.
Medic.png
Medyk
vs Engineer.png
Inżynier
W spotkaniu twarzą w twarz, pojedynczy Inżynier jest łatwym celem. Należy trzymać dystans, aby ograniczyć ostrzał Strzelby lecz nie należy ścigać go jeśli ten zacznie uciekać; najprawdopodobniej znajduje się w pobliżu Działka Strażniczego. Nigdy nie należy zbliżać się w miejsce które ono ochrania. Za pomocą Karabinu Strzykawkowego można zniszczyć Działko Strażnicze z daleka, zajmie to jednak chwilę. Jeśli Inżynier strzeże swoje Działko, gracz powinien poprosić o pomoc sojuszników.

Standardowy ÜberCharge jest najlepszym narzędziem, jeśli chodzi o niszczenie wrogich „gniazd“ Inżynierów i jednocześnie ważnym (niebezpośrednim) czynnikiem potrzebnym do zwalczania Inżynierów. Jeśli drużyna ma kłopoty ze zniszczeniem określonego Działka Strażniczego, należy przydzielić ładunek ofensywnej klasie która będzie w stanie zrównać je z ziemią.

Medic.png
Medyk
vs Medic.png
Medyk
Spotkanie Medyka należy do rzadkości, chyba że zarówno gracz jak i przeciwnik trafią na siebie w towarzystwie kompana Medyka. W takim przypadku należy trzymać się z dala i leczyć pacjenta gdy on zajmie się walką; igły Karabinu Strzykawkowego nie są tak pomocne jak leczenie. W momencie gdy sojusznicy wrogiego Medyka polegną, stanie on się łatwym celem. Jeśli zaś to druchowie gracza zaczną przegrywać lub zostaną pokonani, należy opuścić obszar i uciec, by zachować choć tę uzbieraną część miernika ÜberCharge.

W walce twarzą w twarz z wrogim Medykiem należy unikać igieł wystrzeliwywanych z Karabinu Strzykawkowego oraz ciosów wręcz, jednocześnie próbując trafić go samemu. Medyk używający Blutsaugera otrzyma bonus samoleczenia co da mu ogromną przewagę w walce.

Medic.png
Medyk
vs Sniper.png
Snajper
Medyk jest dla Snajpera celem pierwszorzędnym. Może on zabić gracza jednym strzałem, dlatego też należy unikać otwartych przestrzeni aby utrudnić mu to zadanie. Dobrze jest poprosić pacjenta o to by od czasu do czasu strzelił w pozycję w której znajduje się przeciwnik, by w ten sposób zmusić go do przemieszczenia się i utrudnić strzał. Jeśli gracz jest „na celowniku“ powinien porzucić sojuszników i skryć się. Gdy drużyna zbliży się na bliską odległość Snajper staje się łatwym przeciwnikiem nawet dla Medyka. W pojedynku jeden na jednego, broń Medyka dysponuje znacznie większym potencjałem.
Medic.png
Medyk
vs Spy.png
Szpieg
Zdolność do leczenia i tworzenia ładunku ÜberCharge sprawia że Medyk będzie pierwoszorzędnym celem dla Szpiega, zwłaszcza jeśli ten leczy jedną z klas ofensywnych jak np. Grubego lub Żołnierza. Medigun działa nawet wtedy gdy gracz nie patrzy na leczonego pacjenta, tak więc powinien on co jakiś czas spoglądać za siebie i wypatrywać zagrożenia. Gdy gracz jest pewny że „sojusznik“ jest Szpiegiem, powinien on pokonać go sam lub ostrzeć któregoś z kompanów; ujawniony Szpieg będzie łatwym celem dla towarzysza Medyka. W walce jeden na jednego, to Medyk posiada przewagę jako że jego broń zadaje znacznie większe obrażenia.


Zobacz też