Merasmus

From Team Fortress Wiki
Jump to: navigation, search
Merasmus
Merasmus
Ikony zabicia
Killicon merasmus.png
Killicon merasmus2.png
Killicon merasmus3.png
Killicon merasmus4.png
Killicon fire.png
Podstawowe informacje
Zdrowie: 33750 +2500 za każdego gracza na serwerze
Zadawane obrażenia:
Podatny na:
• Wsparcie batalionu: Tak
• Bonk! Atomowy kop: Tak
• Cukrowa laska: Nie
• Tarcza szarży: Tak
• Dzwon zmarłego: Tak
• Kanonierki: Nie
• Minikrytyki: Tak
• ÜberCharge: Tak
Występowanie: Ghost Fort, Carnival of Carnage (właściciel i spiker)
Kryć się, głupcy! Merasmus jest tutaj!
Mag Merasmus

Mag Merasmus, lub po prostu Merasmus (zwany także czarodziejem, magiem, lub "idiotą w sukience") jest ważną postacią w fabule Team Fortress 2. Merasmus posiada kilka wystąpień i odniesień w komiksach, ukrytych stronach i na mapach w grze. Ma on najwięcej ról w rozgrywce ze wszystkich postaci nie kontrolowanych przez gracza.

W fabule Team Fortress 2, Merasmus ma styczność z Demomanem w genezie MONOCULUSA; jednakże, najczęściej występuje on jako były długo cierpiący współlokator Żołnierza. Jego wystąpienia w komiksach lub innych mediach są zazwyczaj powiązane z dodaniem nowych map paranormalnych lub nawiedzonych, na których najemnicy walczą przez wybryki Żołnierza.

W rozgrywce Merasmus jest nie tylko bossem, którego gracze muszą pokonać na mapie Ghost Fort, ale jest on także właścicielem i gospodarzem Krwawego Karnawału, przywoływaczem MONOCULUSA na Eyeduct i Bezkonnego Bezgłowego Jeźdźca w rozgrywkach samochodzików zderzakowych oraz opiekunem i użytkownikiem Bombonomiconu, który pojawia się na wielu mapach.

Merasmusowi głos podkłada Nolan North[1].

Biografia

Według własnego twierdzenia, ma on sześć tysięcy lat. Kiedy jego miejsce urodzenia nie jest znane, jego wiek sugerował by genezę Merasmusa wraz z początkiem i upadkiem Sumerskiej Cywilizacji.

Nie jest on czarodziejem o najwyższych umiejętnościach, według najwcześniejszych dostępnych danych Merasmus warzył mikstury dla Szkockiej Firmy Farmaceutycznej; na przykład jego "Czarodziejska Mikstura" Tonik Czapka, która była przedstawiona w reklamie w gazecie The Teufort Bystander z 21 Sierpnia, 1861 roku, którą można znaleźć na wystawie w Coal Town Muzeum. Został on w Szkocji dopóki nie przeniósł się do Badlands, gdzieś pomiędzy późnym 1950, a 1960 rokiem.

W komiksie Bombinomicon, Demoman RED, wtedy siedmioletni, odkrył zamek Merasmusa w Highlands, kiedy szukał pracy. Merasmus zatrudnił Demomana do zamiatania biblioteki w jego zamku, ale powiedział mu aby ten nie dotykał jednej szczególnej książki. Nie posłuchawszy się Merasmusa Demoman stracił swoje lewe oko, gdy Bombonomicon nawiedził je i Merasmus był zmuszony, aby je usunąć. Lata później burzliwy związek pomiędzy czarodziejem i Żołnierzem z RED został ujawniony, Merasmus przywołał wtedy MONOCULUSA (nawiedzone oko), aby walczyło z drużyną RED.

Podczas wydarzeń Żołnierz Potrzebuje Domu, Merasmus wykopał Żołnierza ze swojego zamku za bycie utrapieniem. Kiedy dowiedział się, że Żołnierz rozwalił jego dom i eksmitował go, przybrał on duchową formę i zaatakował drużynę Żołnierza.

Po eksmisji z zamku, Merasmus opuścił Badlands, aby żyć w innej części południowo zachodnich Stanów Zjednoczonych, gdzie przeniósł się wraz z Tomem Jonesem, który został później zamordowany przez Żołnierza. Po czym Merasmus zadzwonił na policje, Miss Pauling przybyła na miejsce przed policją przebrana za funkcjonariusza i wmówiła Merasmusowi, aby ten dokładnie sprawdził puls Toma Jonesa, dlatego też Merasmus został oskarżony za morderstwo i aresztowany.

Merasmus został uwięziony; i kiedy był w więzieniu otrzymał on kilka tatuaży (jednym z nich był emblemat Żołnierza), wolno mu było też nosić czaszkowy cylinder. Kiedy kontynuował praktykowanie warzenia, przekazał on innym więźniom opowieść o Grobowych Porachunkach.

W Krwawej forsie, Merasmus pożyczył 12,000 dolarów od Japońskiej Mafii, aby zbudować Karnawał. Jednakże, zapomniał on zbudować go na starożytnym miejscu pochówku, więc zaprosił on najemników by zbierali bilety na największa na świecie maszynę Strongman. Kiedy w tym samym czasie najemnicy nieprzerwanie zabijali się, tworząc improwizacyjne cmentarzysko, pozwoliło to Merasmusowi na przywołanie Bonza, złego boga cyrku z Sumer.

Gargulce i Żwir wyznacza drugi raz (po Krwawej forsie), kiedy Merasmus wpada w tarapaty i nie otrzymuje żadnej pomocy od Żołnierza. Tym razem musiał zwrócić pieniądze Ruskiej mafii i potrzebował pomocy najemników, aby napełnić gargulca duszami. Gruby i Szpieg odpowiedzieli na jego przybycie z rozdrażnieniem, ale ewentualnie najemnicy (i Miss Pauling) zdecydowali się zaakceptować wyzwanie czarodzieja raz jeszcze.

Wystąpienia i Odniesienia

Mapy w Grze/Wydarzenia
Komiksy
Inne media

Zachowanie

Merasmus pojawia się na punkcie kontrolnym mapy Ghost Fort, kiedy na serwerze znajduje się co najmniej 10 graczy. Gracze mają 2 minuty, aby go pokonać zanim odejdzie. Kiedy jest on żywy, punkt kontrolny zmienia się na neutralny i nie może być przejęty. Życie Merasmusa jest wyświetlane jako pasek pod czasem mapy.

Kiedy Merasmus pojawia się, to odpycha wszystkich pobliskich przeciwników i niszczy wszystkie bomby samoprzylepne dookoła siebie oraz odbija wszystkie bomby samoprzylepne, które wejdą w kontakt z nim. Merasmus posiada dużą różnorodność ataków i potrafi teleportować się po mapie w różnych odstępach czasowych. Merasmus może uderzyć graczy swoją laską, poturlać bomby w ich stronę i wykonać magiczny atak, który podpala cele i wyrzuca je w powietrze. Merasmus może także unosić się na punktem kontrolnym i używać Bombinomicona, aby rozrzucić bomby w szerokim zakresie dookoła punktu kontrolnego. Kiedy Merasmus unosi się w powietrzu wykonując ten atak, wszystkie obrażenia, które otrzyma będą obrażeniami krytycznymi. Merasmus używa ten atak rzadziej, niż każdego innego.

Każdego razu kiedy Merasmus teleportuje się do następnej lokacji na mapie, to Bombinomicon wybierze kilku graczy i zmieni ich głowy w bomby. Gracze nie mogą atakować po zmianie ich głowy w bombę, ich prędkość poruszania się jest zwiększona i ich postać przyjmie pozę upokorzenia do czasu zdetonowania bomby lub ich śmierci. Ekran oraz Bombinomicon będzie pouczał gracza, aby ten znalazł Merasmusa i wbiegł w niego. Jeśli gracz dostanie się do Merasmusa z bombą, to zostanie on ogłuszony. Gracz, który dostarczy bombę, otrzyma ÜberChargea, zwiększoną szybkość poruszania się i obrażenia krytyczne na krótką chwile, kiedy zostaje on wyrzucony w powietrze od eksplozji. Jeśli gracz nie dotrze do Merasmusa na czas, jego bombo-głowa zostanie zdetonowana zadając graczowi i członkom przeciwnej drużyny znajdującym się dookoła po 100 punktów życia. Jeśli gracz zabije kogoś, to zabójstwo zostanie wyświetlone na interfejsie zabić i gracz otrzyma punkt. Kiedy ogłuszony, Merasmus otrzymuje obrażenia krtytczne.

Około 50% i mniej niż 10% życia, pasek życia zmieni kolor na zielony i Merasmus przebierze się za losowy przedmiot, kiedy inne przedmioty zostają rozrzucone po mapie, aby zmylić graczy. Trzy przedmioty będą krwawić na zielono, kiedy się je zaatakuje wyróżniając je spośród reszty. Jeśli zły przedmiot zostanie rozwalony, upuści on dynię Halloweenową, którą każdy gracz może podnieść. Jeśli poprawny przedmiot zostanie rozwalony, Merasmus pojawi się i może być ogłuszony na krótki czas. Gracz, który zniszczy poprawny przedmiot, otrzyma ÜberChargea, zwiększoną szybkość poruszania się i obrażenia krytyczne na krótką chwile. Ukrywając się, Merasmus będzie się powoli leczył.

Po swojej klęsce Merasmus zniknie i zostanie zastąpiony Bombinomiconem. Zostanie on na mapie przez kilka sekund i wszyscy gracze mogą użyć go, aby teleportować się do Wyspy Czaszki. Kiedy gracze dotrą do wyspy, mogą wspiąć się na wzgórze i zabrać Czaszkowy Cylinder Czarnoksiężnika z klatki. Wejście w klatkę teleportuje graczy z powrotem na mapę. Przy pokonaniu Merasmusa po raz pierwszy gracz otrzyma Nekrosiągnięcie Czarodzieje nie żyją długo i za zdobycie Czaszkowego Cylindra Czarnoksiężnika gracz otrzyma osiągnięcie Urocze miejsce na wakacje.

Aktualizacja z 2 listopada 2012 zmieniła zachowanie Merasmusa. Jest on teraz łatwiejszy do pokonania, dzięki temu, że wszystkie klasy są bardziej przystosowane, aby zadawać mu obrażenia. Jednak, otrzymał on możliwość zwiększenia swojego poziomu. Jak MONOCULUS, każdego razu kiedy zostaje pokonany, to powróci on z większą ilością punktów zdrowia, szybszą regeneracją zdrowia kiedy się ukrywa i zwiększonym zasięgiem swojego podpalającego ataku magicznego. Jeśli gracze nie pokonają Merasmusa, jego poziom wróci do poziomu 1. Czaszkowy Cylinder Czarnoksiężnika będzie śledził najwyższy poziom na, którym gracz pokonał Merasmusa.

Strategia

Osobny artykuł: Strategia społeczności dla mapy Ghost Fort.

Najprostsza strategia polega na wykorzystaniu Łowcy Snajpera lub Bojowego Łuku Bloczkowego, które zadają maksymalnie 1080 obrażeń przy trafieniu w głowę Merasmusa, kiedy jest on ogłuszony lub rozrzuca bomby na mapie. W pełni naładowany strzał z Karabinu Snajperskiego zada do 1350 obrażeń, ale zajmie to więcej czasu niż strzał z Łowcy, czyniąc to uciążliwym ze względu na teleportacje Merasmusa. Ze względu na broń długo dystansową gracz ma możliwość atakowania Merasmusa i unikania bomb, które on rozrzuca.

Osobny artykuł: Starcia klas z Merasmusem.

Powiązane osiągnięcia

Urocze miejsce na wakacje
Urocze miejsce na wakacje
Udaj się na Wyspę Czaszek i odbierz swoją nagrodę!
Czarodzieje nie żyją długo
Czarodzieje nie żyją długo
Zabij MERASMUSA!

Historia aktualizacji

Aktualizacja z 26 października 2012
 • Wprowadzono MERASMUSA!

Aktualizacja z 27 października 2012

 • Dodano reakcje głosowe dla Merasmusa gdy atakuje.

Aktualizacja z 2 listopada 2012

 • MERASMUS! zwiększył swój poziom na WizardConie!
  • "Czaszkowy Cylinder Czarnoksiężnika" teraz będzie śledzić najwyższy poziom Merasmusa jaki użytkownik pomógł zabić
  • Zwiększono obrażenia Inżyniera, Skauta, Pyro i Grubego zadawane Merasmusowi
  • Zwiększono obrażenia Żołnierza i Demomana zadawane Merasmusowi kiedy się chowa
 • Zaktualizowano pasek zdrowia dla Merasmusa i Monoculusa.

Aktualizacja z 29 października 2013

 • Zmniejszono podstawowe zdrowie Merasmusa.

Aktualizacja z 6 listopada 2013

 • Naprawiono błąd, który pozwalał na przekazywanie Merasmusowych bombo-głów pomiędzy przeciwnikami.

Aktualizacja z 29 października 2014

 • [Nieudokumentowane] Dodano bandaż na teraz-brakujący prawy mały palec.

Aktualizacja z 12 października 2016

 • Naprawiono błąd nie pozwalający na ogłuszenie Merasmusa bombo-głowami na Halloweenowych mapach społeczności.
 • Naprawiono broń energetyczną, która nie uderzała prop-ów Merasmusa.

Aktualizacja z 21 października 2016 (Scream Fortress 2016)

 • Zaktualizowano kilka plików dźwiękowych, które nie odtwarzały się poprawnie.

Aktualizacja z 10 listopada 2016

 • Zaktualizowano dźwięki dla odradzania się/śmierci dla Monoculusa i Merasmusa, aby usunąć dźwięki Bezkonnego Bezgłowego Jeźdźca.

Błędy

 • Jeśli Merasmus wybierze za cel do podpalenia gracza, który jest pod wpływem ÜberCharge-a, to gracz zostanie podpalony i użyje reakcji głosowej "Ogień!". Podpalenie będzie trwać tak długo jak normalny ogień, kiedy promień leczący Medyka jest podłączony do gracza leczonego i nie będzie zadawał obrażeń.
 • Jeśli Merasmus odrodzi się po rundzie, to serwer ulegnie awarii podczas zmiany mapy.

Ciekawostki

 • Merasmus jest magiem, którego rozzłościł Żołnierz z RED, przez co obie drużyny zostały przeniesione w czasie do Degroot Keep.
 • Model Merasmusa używa animacji Snajpera [2], a także animacji Grubego, kiedy karta tańca zostaje wybrana.
 • Marasmus(angielski) jest stanem zdrowia charakteryzujący się wychudzeniem i wyniszczeniem, zwykle spowodowanym przez niedożywienie. Nazwa choroby pochodzi od Greckiego słowa marasmos, znaczącego "rozkład". Zefeniasz Mann oznajmił w testamęcie, że zachorował na tę chorobę kiedy podróżował do swojej nowej ziemi w Ameryce.
 • Czar Merasmusa Prop jest nawiązaniem do stworzonego przez społeczność trybu gry zwanego Prop Huntem. Prop Hunt jest serwerową modyfikacją, gdzie gracze w jednej drużynie są przebrani za przedmioty i muszą znaleźć miejsce na mapie aby się ukryć, gdy druga drużyna szuka ich.
 • Powtarzającym się żartem w serii komiksów jest mylenie niekonwencjonalnej szaty Merasmusa z “sukenką” i nazwaniem go “madam” lub “damą”.
 • Jak stwierdzono powyżej, głos Merasmusa podkłada aktor Nolan North. Urodziny Nolana Northa są w Halloween, więc nie jest to zaskoczeniem, że podkłada on głos pod postać Halloween-ową.

Galeria

Odniesienia

Zobacz też