Scout başarımlarını elde etme

From Team Fortress Wiki
Jump to: navigation, search


Unutulmayacak Bir Yıl
Unutulmayacak Bir Yıl
Toplam 2004 düşman öldür.
Zorluk: Kolay
Nasıl Kazanılır: Bu başarımı Scout ile yeterince oynadığınız zaman elde edebilirsiniz. Başarımı daha hızlı elde edebilmek için Scout'u zayıf düşmanlarınızı beklemedikleri bir anda öldürmek için kullanın.


Sanatsal Atlama
Sanatsal Atlama
Bonk! Atomik Kuvvet kullanarak hiç ölmeden 1000 puanlık hasardan kaç.
Zorluk: Kolay
Nasıl Kazanılır: Bonk! Atomik Kuvvet kullandıktan sonra Heavy ve taretler gibi yüksek hasar kaynaklarına maruz kalmaya çalışın. Ayrıca içeceğin etkisi sona erene kadar oradan kurtulmak için kendinize yeterli zaman tanıyın. Başarımı elde edene kadar ölmeden bunu tekrarlayın. Well'deki tren gibi çevresel kaynaklı hasarlar da bu başarımda kabul edilmektedir.


Arkaya Arka
Arkaya Arka
Geri Saçan kullanırken Heavy/Medic ikilisini, her biri 20 saniye içinde olmak üzere öldür.
Zorluk: Orta/Zor
Nasıl Kazanılır: Bir Heavy/Medic ikilisine ulaşıp beklemedikleri bir anda arkadan saldırmak için takip araçlarınızın önemli olduğunu unutmayın. Normal şartlar altında ön taraflarda bulunacaklardır. İlk önce Medic'i öldürün, ondan sonra Heavy'i takımınız yardımıyla veya o geri çekilirken öldürün. Eğer Heavy sizi nişan alırsa panik yapmayın, hızınız ondan kurtulmanıza yardımcı olacak ve onu arkadan öldürmek için 20 saniye yeterli olacaktır.


İşe Dönüş
İşe Dönüş
Geri Saçan kullanırken, 20 Spy'ı arkasından öldür.
Zorluk: Kolay
Nasıl Kazanılır: Scout ile herhangi birini kolaylıkla yakalayıp ona Geri Saçan ile birkaç atış yapıp kolaylıkla Spy kontrolü yapabilirsiniz. Eğer kılık değiştirmiş veya görünmez olmuş bir Spy tespit ederseniz derhal onu öldürün.


Oturmaya mı Geldik?
Oturmaya mı Geldik?
1000 çift zıplama gerçekleştir.
Zorluk: Kolay
Nasıl Kazanılır: Bu başarımı Scout ile yeterince oynadığınız zaman elde edebilirsiniz.


Doktoru Sopalama
Doktoru Sopalama
ÜberŞarjlamaya hazır olan bir Medic'i öldür.
Zorluk: Orta
Nasıl Kazanılır: ÜberŞarjı dolu olan bir Medic'i Sıhhilahının etrafındaki parçacık efektinden rahatlıkla tespit edebilirsiniz. Ancak bilinçli bir Medic nadiren yalnız bulunur ve saldırı altında kaldığı zaman muhtemelen ÜberŞarjını kullanacaktır, bu yüzden ona tuzak kurun. Eğer riski göze alıyorsanız Kritik Kola içerek saldırmadan önce verebileceğiniz hasarı arttırın.


Geri Vuruş
Geri Vuruş
Bir Scout'u kendi topuyla sersemlet.
Zorluk: Orta/Zor
Nasıl Kazanılır: Bu başarımı rakip bir Scout'un topunu alıp kullanıp onu sersemleterek elde edebilirsiniz. Rakibinizin topu fırlatacağı anı bekleyin ve fırlattığı zaman siz de fırlatın.


Ne Tesadüf!
Ne Tesadüf!
Karşı takımın istihbaratını taşırken sizinkini çalmış olan bir rakip oyuncuyu öldür.
Zorluk: Orta
Nasıl Kazanılır: Bir Bayrak Kapmaca rauntunun başında, bütün savunmalar kurulmadan önce rakip istihbaratını ele geçirin. Düşman istihbaratını taşıdığınız sürece istihbarat pusulasını kullanamazsınız, bu yüzden takımınızdan rakip taşıyıcının yerini bildirmesini isteyin. Eğer sabırlıysanız (ve işbirliği yapan bir takımınız varsa), herhangi bir takımın istihbarat odasında kamp kurup rakip istihbarat taşıyıcısını öldürebilirsiniz.


Sayıyı Engelleme
Sayıyı Engelleme
50 nokta ele geçirme girişimini engelle.
Zorluk: Kolay
Nasıl Kazanılır: Kontrol Noktalarının etrafında dolaşın ve onları ele geçirmelere karşı savunun. Sakın kontrol noktasını saldırganları öldürmeden terk etmeyin.


Savunma Vurucusu
Savunma Vurucusu
Bir noktayı ele geçirmekte veya vagonu itmekte olan 50 düşmanı sersemlet.
Zorluk: Kolay
Nasıl Kazanılır: Bir hedef tamamlamaya çalışan bir düşman görürseniz onun üzerine Uyku Perisi ile bir top atın. Kilitlenmiş olsun olmasın, kontrol eden fark etmeksizin bir noktada ya da vagonda bulunan herhangi bir düşmanı sersemletebilirsiniz.


Uyuklayan Yakalanır
Uyuklayan Yakalanır
Kontrolsüz Güç ile 50 düşmanı arkalarından vurarak öldür.
Zorluk: Orta
Nasıl Kazanılır: Rakiplerinize arkalarından tuzak kurun, Kontrolsüz Güç'ün verebildiği hasar işi kısa sürede halletmenize yardımcı olacaktır.


Girişsiz Çıkış
Girişsiz Çıkış
3 ışınlayıcı girişi yok et.
Zorluk: Kolay
Nasıl Kazanılır: Hızınızı ve çift zıplama kabiliyetinizi kullanarak düşman hatlarının arkasına geçip ışınlayıcılarına ulaşabilirsiniz. Kontrolsüz Güç veya Püskürtücü kullanarak alternatif yolları da kullanabilir ve Bonk! Atomik Kuvvet ile kalabalık alanlardan da geçebilirsiniz. Işınlayıcı çıkışlarını imha etmek de bu başarım için kabul edilmektedir.


Doktorlu Dayak
Doktorlu Dayak
Bir Medic'in ÜberŞarjının etkisindeyken 3 düşmanı öldür.
Zorluk: Zor
Nasıl Kazanılır: Bu başarım bir Medic başarımı olan "Sadece Küçük Bir İğne" ile çakışmaktadır. Eğer bir Medic'i sizi ÜberŞarjlamaya ikna edebilirseniz çevikliğiniz düşmanlarınızdan kaçmak için yeterli olacaktır, bu yüzden Kritzkrieg kullanarak kalabalık gruplar üzerindeki kontrol kabiliyetinizi arttırın. Yeniden doldurma hızı sorun olabileceğinden ötürü Kontrolsüz Güç veya Soda Patlangacı yerine Çifte ya da Kısa Fren kullanın. Alternatif olarak Sıhhilah'ın standart ÜberŞarjının etkisi altında Kritik Kola kullanarak ölümsüzken mini kritik hasar verebilirsiniz.


Kurnazlar 1, Kocamanlar 0
Kurnazlar 1, Kocamanlar 0
Düşman bir Heavy öldür ve Sandviçini al.
Zorluk: Kolay/Orta
Nasıl Kazanılır: Yüksek hasar almış bir Heavy'i takip edin. Yemeğini yemeye başladığı anda onu öldürün ve düşen cephane kutusunu alın. Ayrıca zaten ölmüş bir Heavy'den düşen cephane kutularını da alabilirsiniz ancak o kutunun nereden düştüğünü tespit edemezsiniz.


Klasik Düşüş
Klasik Düşüş
Kontrolsüz Güç'ün geri tepme etkisini kullanarak düşerek ölmeye neden ol.
Zorluk: Kolay/Orta
Nasıl Kazanılır: Bu başarım için düşmanınızın "işini bitirmiş" olmanız gerekmektedir. Kontrolsüz Güç ile düşmanlarınızı püskürterek dipsiz çukurlar, trenler ve testereler gibi kaynaklardan çevresel hasar almalarına sebep olabilirsiniz. Alternatif olarak yüksek alanlarda duran düşmanlar arayıp onları oradan düşürerek düşme hasarı alarak ölmelerine neden olabilirsiniz.


İlk Kan
İlk Kan
Bir Arena oyununda ilk düşmanı sen öldür.
Zorluk: Kolay
Nasıl Kazanılır: Scoutlar genelde Arena maçlarında düşmanlarla karşılaşan ilk sınıftır. Saldırgan oynayın ve zaten hasar almış düşmanları hedef alın.


İlk Kan, 2. Bölüm
İlk Kan, 2. Bölüm
İlk Kan kritik desteği ile 5 düşman öldür.
Zorluk: Orta
Nasıl Kazanılır: İlk kanı elde ettikten sonra Kritik desteğini fazladan leş elde etmek için kullanın. Çifte veya Tabanca kullanarak yeniden doldurma sorunu olmaksızın ikinci bir leş elde edebilirsiniz.


Faul Bölgesi
Faul Bölgesi
Bir düşmanı sersemleterek çevresel bir ölüme sebep ol.
Zorluk: Çok Zor
Nasıl Kazanılır: Uyku Perisi kullanarak düşmanlarınızı sersemlteyip Well'deki tren, Sawmill'deki testere Mann Manor'daki Horseless Headless Horsemann işinize yarayacaktır. Yük Vagonu haritalarında son kontrol noktası ele geçirilmeden hemen önce düşmanınızı sersemletip patlamayla ölmelerine neden olabilirsiniz.


Tabanca > Taret
Tabanca > Taret
Çalışmakta olan bir tareti tabancanı kullanarak yok et.
Zorluk: Orta
Nasıl Kazanılır: Bir taretin işini Scout olarak bitirmenin en kolay yolu (özellikle tarete dikkat edilmiyorsa) uzaktan ve tabancayladır. Daha riskli bir teknik olarak da taretin etrafında koşarak size nişan almasına engel olup onu imha edebilirsiniz. Son vuruşu siz yaptığınız sürece diğer sınıflardan da yardım alabilirsiniz. Silahşor kullanan Engineer'ların yerleştirdiği Mini Taretleri imha etmek diğerlerine göre daha kolaydır. Ayrıca bu başarımı Kısa Fren ile de elde edebilirsiniz.


Kurabilirsen Kur
Kurabilirsen Kur
Yapım aşamasında olan 3 düşman yapısını yok et.
Zorluk: Kolay
Nasıl Kazanılır: Düşman bir Engineer'a tuzak kurun ve yapıları kurulduğu esnada yapılarını imha edin. Mini-Taretlerin kurulum süresinin iki saniyeden daha kısa olduğunu göz önünde bulundurarak Silahşör taşıyan Engineer'lara karşı bunu denememeye çalışın.


Bana Bir Şey Olmaz
Bana Bir Şey Olmaz
Hiç ölmeden 500 puanlık hasar al.
Zorluk: Orta
Nasıl Kazanılır: Çatışmalardan erken çekilin ve Dispanser veya Medic gibi sağlık kaynaklarının yakınında bulunun. Tatlı Oğlanın Cep Tabancası da hayatta kalma potansiyelinizi arttırabilir.


Ay Atışı
Ay Atışı
Uzun menzilli bir top atarak bir düşmanı mümkün olan en uzun süreliğine sersemlet.
Zorluk: Orta
Nasıl Kazanılır: Geniş ve açık alanlara sahip olan haritalarda açık bir alanda bölge içinde olabildiğince iyi top atışları yapın. Topun alacağı kavisi de göz önünde bulundurarak hedefinizin kafasına atın. Ayrıca Sniperlar genelde nişan alırken hareketsiz durdukları için kolay hedeflerdir.


Hasar Vermekten Daha Fazlası...
Hasar Vermekten Daha Fazlası...
Düşman istihbaratını çal ve bir kez bile ateş etmeden ele geçir.
Zorluk: Kolay
Nasıl Kazanılır: Bu başarım için silahlarınızı ateşleyemeseniz de yakın dövüş silahınızı kullanabilirsiniz. Ayrıca başarımı elde etmek için istihbaratı rakip takımın odasından almak zorunda değilsiniz, bir takım arkadaşınız istihbaratı düşürmüşse düşürdüğü yerden alabilirsiniz. Ayrıca istihbaratı hızlıca düşürüp geri almak da mümkündür.


Sahanın Dışına!
Sahanın Dışına!
Bir düşmanı sopanla 25 metre ileriye fırlat.
Zorluk: Zor
Nasıl Kazanılır: Bu başarım için Uyku Perisi'nin alay hareketi öldürüşüyle öldürülmüş olan düşmanın cesedinin hiçbir cisme çarpmaksızın en az 25 metre ileri fırlamış olması gerekmektedir. Ayrıca cesedin yeterince uzağa uçması için geniş veya açık alanları tercih edin. Öte yandan Uyku Perisi'nin alay hareketi sessiz ve en uzun alay hareketi olduğu için dürbün kullanan bir Sniper'ı veya silahını çalıştırmış olan bir Heavy'i tercih edebilirsiniz. Ayrıca Bonk! Atomik Kuvvet ile alay hareketinin ortasında öldürülmekten endişe etmenize gerek kalmaz.


Uçan Katil
Uçan Katil
Çift zıplama yaparken 20 oyuncu öldür.
Zorluk: Kolay
Nasıl Kazanılır: Çift zıplayarak çatışma esnasında düşman ateşinden kaçın. Kontrolsüz Güç bu tür çatışmalarda nişan almanızı zorlaştıracağından zayıf bir silahtır.


Hızlı Başlangıç
Hızlı Başlangıç
Well'de raunt başlamadan önce bir düşman öldür.
Zorluk: Orta
Nasıl Kazanılır: Kontrolsüz Güç, Soda Patlangacı veya Püskürtücü kullanarak trenin üzerinden diğer takımın bölgesine geçebilirsiniz. Merkeze ulaşmanız da dahil olmak üzere bir leş elde etmek üzere toplam 10 saniyeniz bulunmaktadır. Alternatif bir yöntem olarak da saldırgan bir Soldier, Demoman veya başka bir Scout'un sizin tarafınıza zıplamasını bekleyebilirsiniz.


Bayrak Yarışı
Bayrak Yarışı
25 kilometre koş.
Zorluk: Kolay
Nasıl Kazanılır: Bu başarımı Scout ile yeterince oynadığınız zaman elde edebilirsiniz.


Koşucuyu Emekli Etme
Koşucuyu Emekli Etme
Kritik Kola'nın etkisinde olan bir Scout'u öldür.
Zorluk: Kolay
Nasıl Kazanılır: Elindeki Soda Patlangacı olmadığı sürece bir Scout elinde parlayan bir şey tutuyorsa muhtemelen Kritik Kola'nın etkisi altında demektir. Tabancanın menzil gücünü kullanarak avantaj elde edip o sizi öldürmeden siz onu öldürün.


Raunt Gezgini
Raunt Gezgini
Düşman istihbaratını 25 kez ele geçir.
Zorluk: Kolay
Nasıl Kazanılır: Scout'un hızı istihbaratı kapmak için onu birinci aday yapar. Takım arkadaşlarınızla düşman üssüne gidin ve siz çıkana kadar onlara engel olmalarını sağlayın.


Oyun Kurucu
Oyun Kurucu
Başarıya ulaşan 10 nokta ele geçirme girişiminde bulun.
Zorluk: Kolay
Nasıl Kazanılır: Takımınız işi bitirebildiği sürece intiharvari dalışlar işinizi görecektir. Ayrıca bir noktayı tek başınıza ele geçirmek de bu başarım için sayılacaktır.


Kopmuş Kravatlar
Kopmuş Kravatlar
Geri Saçanı kullanırken, 20 arkadaşını arkasından öldür.
Zorluk: Orta
Nasıl Kazanılır: Geri Saçan'ın mekanizması düşmanları arkadan vurup fazladan hasar vermeye yöneliktir ki bunu hızınız ve manevra kabiliyetinizle rahatlıkla gerçekleştirebilirsiniz. Bu başarımın zor olan kısmı ise öldürmek üzere arkadaşlar bulmaktır, bunun için tanıdığınız oyuncuların olduğu bir gruba katılmayı deneyin veya arkadaşlarınızın oynadığı sunucularda oynayın. Ayrıca Kritik Kola veya Harp Müptelası kaynaklı olsa da mini-kritik aracılığıyla herhangi bir arkadaşınızı öldürmek de başarımda ilerleme sağlayacaktır.


Son Görev
Son Görev
Bir kontrol noktası haritasındaki son noktayı ele geçir.
Zorluk: Orta
Nasıl Kazanılır: 5-KN haritalarındaki kontrol noktaları hızlıca ele geçirilebilir. Saldıran tarafta olduğunuz zaman baskı kurarak son noktayı güvenlik altına alın. Alternatif bir yol olarak düşman hatlarının arkasına sızarak uygun olduğu zaman kontrol noktasını ele geçirebilirsiniz. Bunu uygulamak Saldır-Savun haritalarından ziyade 5-KN haritalarında daha kolaydır.


Anında Hırsızlık
Anında Hırsızlık
Bir kontrol noktasını aktifleştiği saniyede ele geçirmeye başla.
Zorluk: Kolay
Nasıl Kazanılır: Düşman hatlarının arkasına sızarak uygun olduğu zaman kontrol noktasını ele geçirin. Standart Kontrol Noktası haritalarında bir noktayı düşmanın bitirişinden hemen sonra ele geçirirseniz de başarım için kabul edilmektedir.


Vuruş Bölgesi
Vuruş Bölgesi
Sersemlemiş 50 düşmanı öldür veya öldürülmelerini sağla.
Zorluk: Kolay
Nasıl Kazanılır: Takım arkadaşlarınız etraftayken bir düşman sersemleterek onların düşmanın işini bitirmesini sağlayarak bir asist elde edebilirsiniz. Eğer hedefi kendiniz öldürmek istiyorsanız topu düşmanınıza yaklaşmadan önce uzak mesafeden atın ve Uçan Giyotin'in sağladığı garanti kritik hasarı kullanın. Ayrıca diğer Scoutlar tarafından sersemletilmiş düşmanlar da bu başarımda sayılmaktadır. Ayrıca nadir bir durum olsa da düşman topun kendisiyle ölürse de başarım için sayılmaktadır.


Büyük Acı
Büyük Acı
ÜberŞarjlamaya hazır olan 2 Medic'i sersemlet.
Zorluk: Zor
Nasıl Kazanılır: En iyi yöntem olarak düşman hatlarının arkasına sızın ve şarjı dolu olan ve sizin farkınızda olmayan bir Medic'i öldürün. Tam şarjlı bir Medic Sıhhilah, Kritzkrieg, Hızlı Çözüm veya Aşı Aleti'nin etrafındaki parçacıklardan rahatlıkla tanıabilir.


Her Türlü
Her Türlü
Hiç ölmeden, yerde, havada ve suyun içindeyken bir düşman öldür.
Zorluk: Orta
Nasıl Kazanılır: Çok fazla haritada büyük su kütleleri bulunmamaktadır. Ancak 2Fort ve Well gibi haritalar da çatışma alanlarının yakınında uygun miktarda su bulunduğu için bu haritalar başarım için daha uygundur. İlk önce suda leş elde ederek başlayın, zaten kara ve havadaki leşler Scout'un mekaniği gereği kolaylıkla elde edilecektir.


Üçlü Oyun
Üçlü Oyun
Hiç ölmeden arka arkaya 3 kontrol noktasını ele geçir.
Zorluk: Kolay
Nasıl Kazanılır: Well veya Granary gibi Kontrol Noktalarının çok el değiştirdiği haritalarda bir takımın bir noktayı birçok kere ele geçirmesi mümkündür. Korumacı bir şekilde oynayın, bir kontrol noktasını ele geçirirken bir düşman grubu belirirse geri çekilin.


Üçlü Araklama
Üçlü Araklama
Tek bayrak kapmaca raundunda düşman istihbaratını 3 kez ele geçir.
Zorluk: Zor
Nasıl Kazanılır: Ele geçirmeler tek hayatta veya art arda olmak zorunda olmadığından (ele geçirme sınırı üç olmadığı sürece) takım arkadaşlarınızın istihbaratı ele geçirmesinden veya öldürülmekten endişe duymayın.