Spy başarımlarını elde etme

From Team Fortress Wiki
Jump to: navigation, search


Bir Gömlek Üstün
Bir Gömlek Üstün
Silah tutan bir Spy'ı bıçağınla öldür.
Zorluk: Kolay
Nasıl Kazanılır: Düşman hatlarına yakın olan, geri çekilen veya kısa bir süre önce canlanmış olan düşman bir Spy muhtemelen Altıpatlar kuşanmış olacaktır. Bu gibi durumlar size oyuncuyu kovalayıp öldürmek için olanak tanır.


Ajan Provokatör
Ajan Provokatör
Steam arkadaşlarını 10 kez sırtından bıçakla.
Zorluk: Kolay
Nasıl Kazanılır: Düzenli olarak beraber oynayan bir gruba katılın. On farklı arkadaşı sırtında bıçaklamak zorunda olmadığınızdan aynı arkadaşınızı birden çok defa bıçaklayabilirsiniz.


İfşa Bildirisi
İfşa Bildirisi
Pelerin kullanımdayken yanmaya başladıktan 30 saniye sonra hayatta kal.
Zorluk: Çok Kolay
Nasıl Kazanılır: Görünmezken ön hatlara gidin ve düşman bir Pyro bulun. Pyro'nun alevlerine dokunun ve güvenli bir yere gitmek için geri çekilin. Alevleri bir sağlık paketiyle söndürün ve otuz saniye boyunca çatışmaya girmemeye çalışın.


Soğuklardan Gelen
Soğuklardan Gelen
Bir düşmanı sırtından bıçaklayarak intikamını al.
Zorluk: Kolay
Nasıl Kazanılır: Bir oyuncu tarafından hükmedilmek için uğraşmanız bile gerekmemektedir. Eğer intikam almakta sıkıntı yaşıyorsanız Sniper gibi karşısında daha güçlü olduğunuz sınıflar tarafından hükmedilmeyi deneyin.


İnşaatı Durdurma
İnşaatı Durdurma
Tareti üzerinde çalışan bir Engineer'ı öldür.
Zorluk: Kolay
Nasıl Kazanılır: Yoğun bir noktaya bir taret yapan veya yapmakta olan bir Engineer bulun. Takımınız alana geldiğinde yapısını onaran Engineer'ı sırtından bıçaklayın.


Anti Casusluk
Anti Casusluk
Kılık değiştirmiş bir Spy'ı sırtından bıçakla.
Zorluk: Kolay
Nasıl Kazanılır: Takımınızın yakınında görünmezlikten çıkan düşman bir Spy muhtemelen kılık değiştirmiş olacaktır. Dost Engineer yapılarının üzerine yerleştirilmiş bozucular yakınlarda kılık değiştirmiş bir Spy olduğunun habercisidir. Takım arkadaşlarınızın arkasına bıçak kuşanarak geçip Spy kontrolü yapın, bıçak sırttan bıçaklamak üzere havaya kalkarsa "takım arkadaşınız" aslında düşman bir Spy'dır.


Derinlemesine Gizlilik
Derinlemesine Gizlilik
Pelerin ve Hançerini hiç ölmeden aynı düşmanı 3 kere aynı bölge içinde öldür.
Zorluk: Orta/Zor
Nasıl Kazanılır: Yoğun oyuncu trafiğine sahip bir noktada kamp kurun ve Spy'ın düşmanın isimlerini görebilme kabiliyetinden yararlanın. Ölmediğiniz sürece başarımı herhangi bir süre zarfında elde edebilirsiniz. Korumacı oynayın, eğer bir oyuncuyu iki defa sırtından bıçaklarsanız muhtemelen sizi bulup öldürmeye çalışacaktır. Jiletsırt veya Kavate gibi Spy karşıtı ekipmanlarla hedeflemekte olan bir Sniper'a karşı bile bu başarımı elde etmek zor olabilir.


Eninde Sonunda Öleceksin
Eninde Sonunda Öleceksin
Jiletsırtını bıçakla parçaladığın bir Sniper'ı öldür.
Zorluk: Orta
Nasıl Kazanılır: İlk sırttan bıçaklama girişiminizde Sniper'ın dikkatini çekecek bir şekilde "şoklanacaksınız". Jiletsırt kırıldıktan sonra başka bir sırttan bıçaklama veya Altıpatlar ile işini bitirin. Alternatif olarak Elçi ile Sniper tepki veremeden onu kafasından vurabilirsiniz. Kusursuz Kopya kullanmak, Sniper sizi "öldürdükten" sonra hatalı bir güven hissi kazanmasına neden olup geri dönüp kolayca sırtından bıçaklama şansı tanır.


Diplomasi
Diplomasi
Elçi ile 50 düşmanı öldür.
Zorluk: Kolay/Orta
Nasıl Kazanılır: Dikkatsiz düşmanları kafasından vurabilmek için iyi nişan alın. Zarar gördüğü için geri çekilen düşmanları takip etmek için görünmezliğinizi kullanabilirsiniz.


Dr. Haaaaayııııır
Dr. Haaaaayııııır
ÜberŞarjı hazır olan bir Medic'i sırtından bıçakla.
Zorluk: Orta
Nasıl Kazanılır: ÜberŞarjı olan bir Medic gördüğünüzde, ÜberŞarjını kullanmadan önce Medic'i sırtından bıçaklayın. Pelerin ve Hançer kullanarak da ÜberŞarjını dolduran bir Medic'i takip edebilirsiniz.


Hızlı Parmaklar
Hızlı Parmaklar
Geri Saçan kullanan bir Scout'u sırtından bıçakla.
Zorluk: Kolay/Orta
Nasıl Kazanılır: Geri Saçan kullanan bir düşman Scout bulun ve onu sırtından bıçaklamaya odaklanın. Scout, bir takım arkadaşınızın arkasına geçmeye çalışırken muhtemelen sizi fark etmeyecektir, o yüzden takım arkadaşlarınıza ulaşmak için kullandığı rotayı göz önünde bulundurun.


Sadece Senin Gözlerin İçin
Sadece Senin Gözlerin İçin
Düşmanın fotoğraf kamerasına, cesedinin üzerine sigara fırlatarak poz ver.
Zorluk: Kolay/Orta
Nasıl Kazanılır: Bir düşmanı öldürdüğünüzde cesedinin üzerinde Kılık Değiştirme Seti ile alay hareketi yapın. Sigara fırlatmak yerine Spy Yengeç alay hareketini yapsanız da başarımı elde edersiniz.


Ben Bir Spy'ım. Bilginize...
Ben Bir Spy'ım. Bilginize...
Son 5 saniye içinde seni iyileştirmiş bir Medic'i sırtından bıçakla.
Zorluk: Orta/Zor
Nasıl Kazanılır: Bulunduğunuz duruma göre kılık değiştirin, mesela ön hatlardaysanız Soldier ya da Pyro kılığına girin. İyileştirildikten hemen sonra geriye giderseniz dikkatli bir Medic sizin bir Spy olduğunuzu fark edecektir. Medic, iyileştirmeden sonra çatışmaya daha çok dikkat edeceğinden, bunu, büyük bir çatışmada denemek daha kolay olacaktır.


Değeri Yüksek Hedef
Değeri Yüksek Hedef
3 veya daha fazla takım arkadaşına hükmeden bir düşmanı sırtından bıçakla.
Zorluk: Orta
Nasıl Kazanılır: Harita ve oyunculara bağlı olarak üç ya da daha fazla kişiye hükmeden birini bulmak daha zor olabilir. Puan tablosundan oyuncuların kaç kişiye hükmettiğine bakın ve o düşman oyuncuları hedef alın.


Kimlik Hırsızı
Kimlik Hırsızı
Kılığına girdiğin düşmanı sırtından bıçakla.
Zorluk: Kolay
Nasıl Kazanılır: Kılığına girdiğiniz oyuncunun ismi size arayüzünüzde gösterilir. Bunu, kurbanınızı bulup sırtından bıçaklamak için kullanın. Tek başına olan bir Engineer'ın ya da Sniper'ın kılığına girmek, dikkat çekmeden kolayca seyahat etme şansı tanıyabilir. Eğer Pelerin ve Hançer kullanıyorsanız yakındaki bir oyuncuyla uyuşana kadar kılığınızı değiştirebilirsiniz.


Sigorta Dolandırıcılığı
Sigorta Dolandırıcılığı
Düşman Medic tarafından iyileştirilirken bir düşman öldür.
Zorluk: Orta
Nasıl Kazanılır: Bir Medic sizi iyileştirmeye başlayınca en yakınınızdaki düşmanı sırtından bıçaklayın. Medic, iyileştirmeden sonra çatışmaya daha çok dikkat edeceğinden, bunu, büyük bir çatışmada denemek daha kolay olacaktır. Eğer Medic tarafından iyileştirilen kişiyi Ebedi Ödülün ile öldürürseniz otomatik olarak Medic tarafından iyileştirileceğinizden hızlıca diğer düşmana gidebilirsiniz.


Sence Güvenli Mi?
Sence Güvenli Mi?
Kontrol noktası ele geçirmekte olan 50 düşmanı sırtlarından bıçakla .
Zorluk: Orta
Nasıl Kazanılır: Bazı kontrol noktaları kısıtlı alana sahip olduğundan Spy Kontrolü yapan oyunculara yanaşmak zor olabilir. Sparsely defended control points, such as those on Gravel Pit, make excellent areas to stalk. Players that huddle around the Payload cart make for easy targets.


Karma Harekat
Karma Harekat
Takım arkadaşın bir tareti bozduğunda sen de 3 saniye içinde başka bir tareti boz.
Zorluk: Kolay
Nasıl Kazanılır: Düşman takım birden fazla tarete sahipse dost bir Spy ile anlaşıp onları aynı anda etkisiz hale getirin.


Bölebilir Miyim?
Bölebilir Miyim?
Medic ve onun iyileştirdiği birini 10 saniye ara ile sırtlarından bıçakla.
Zorluk: Kolay
Nasıl Kazanılır: Bir Medic ve onun tarafından iyileştirilen kişiyi ön hatlara giderken takip edin. İyileştirilen kişi genelde Medic'e göre daha yavaş olduğundan ilk Medic'i öldürmeniz daha iyi olacaktır.


Hızlı ve Gizli Kapış
Hızlı ve Gizli Kapış
Kontrol noktasını erişebilir olduğu anda ele geçirmeye başla.
Zorluk: Kolay
Nasıl Kazanılır: Genelde oyuncular kilitli kontrol noktalarına önem vermezler, bu yüzden düşman hatlarının arkasına geçin ve sonraki kontrol noktasında bekleyin ve takım arkadaşlarınız şimdiki kontrol noktasını ele geçirince siz de bulunduğunuz noktayı ele geçirin. Pelerin ve Hançer kullanmak beklerken saklanmanızı sağlayabilir. Granary ve Well'dekiler gibi standart kontrol noktası haritalarında kontrol noktaları sıklıkla el değiştirdiğinden bu başarımı orada denemeniz daha kolay olabilir. Tamamlamaktansa ele geçirme aşamasını başlatmanız yeterli olacaktır.


Nokta Kırıcı
Nokta Kırıcı
Kendilerine ait bir kontrol noktasında duran 15 düşmanı öldür.
Zorluk: Orta
Nasıl Kazanılır: Oyuncular aktif bir kontrol noktasına giden oyunculara Spy Kontrolü yapmaya eğilimli olduğundan beklenmedik bir açıdan gelin. Kilitli bir kontrol noktasından geçen düşmanları sırtından bıçaklamak da bu başarımda ilerleme sağlar.


Otomatik Bozucu
Otomatik Bozucu
1000 Engineer yapısını Elektro Bozucu ile yok et.
Zorluk: Kolay
Nasıl Kazanılır: Bu başarımı Spy ile yeterince oynadıktan sonra elde edebilirsiniz. Bir takım arkadaşınız bir tareti imha ederken ona bozucu yerleştirip aldığınız asistler de başarımda ilerleme sağlar. Sadece varsayılan bozucu ile imha edilen yapılar başarımda ilerleme sağlar.


Enayileri Bozma
Enayileri Bozma
Bir yapıyı boz ve 5 saniye içinde sahibini sırtından bıçakla.
Zorluk: Kolay
Nasıl Kazanılır: Görünmezlik veya Kılık Değiştirme Kiti ile işine dalmış bir Engineer'ın arkasına sızın. Bir yapıyı bozun, Bıçağı kuşanın ve Engineer'ı bozucunuzu kaldırmaması için sırtından bıçaklayın. Eğer bir Engineer yapısını başıboş bırakırsa onu zorunlu olarak onarması için dönmesini bekleyin. Kovboy kullanan bir oyuncu daha çok çatışmaya odaklandığından yapılarından dikkati rahatlıkla uzaklaştırılabilir.


Kafatası Avcısı
Kafatası Avcısı
elçi ile 20 Sniper'ı kafalarından vur.
Zorluk: Kolay/Orta
Nasıl Kazanılır: Düşman bir Sniper'ı sırtından bıçaklayabilecek pozisyona geldiğinizde Elçi'yi kullanın ancak Elçi'nin bir kafadan vuruşu 102 hasar verdiğinden zarar görmüş veya ön hatlarda olmayan bir Sniper'ı hedef almanız daha iyi olacaktır.


Kes Ve Yak
Kes Ve Yak
Sırtından bıçakladığın düşman sonraki canlanmasında sınıfını pyro olarak değiştirsin.
Zorluk: Kolay/Orta
Nasıl Kazanılır: Bu başarım büyük çoğunlukla sizin kontrolünüzün dışındadır. Düşmanlarınızın Pyro'ya geçecek kadar sinirlenmesini ümit ederek düşmanlarınızı sürekli sırtından bıçaklamaya devam edin.


Uykucu Ajan
Uykucu Ajan
Sana ölü taklidi yaptıran bir düşmanı 20 saniye içinde öldür.
Zorluk: Kolay/Orta
Nasıl Kazanılır: Sahte ölümünüzün daha inandırıcı olması için Kusursuz Kopya'yı kullanmadan önce düşmanın size bir miktar hasar vermesine izin verin.


Bizim Gibi Casuslar
Bizim Gibi Casuslar
Pelerin kullanımdayken, görünmez bir düşman Spy'a çarp.
Zorluk: Çok Kolay
Nasıl Kazanılır: Spylar genelde diğer takımın çok fazla kullanmadığı yolları tercih ettiğinden sizinle aynı yolu kullanan bir Spy'a eninde sonunda çarpacaksınız.


Casusuluk Ustası
Casusuluk Ustası
1000 kişiyi sırtından bıçakla.
Zorluk: Kolay
Nasıl Kazanılır: Bu başarımı Spy ile yeterince oynadıktan sonra elde edebilirsiniz.


D.e.l.i.c.i. Adam
D.e.l.i.c.i. Adam
Eskrim yaprken birisini bıçakla.
Zorluk: Çok Zor
Nasıl Kazanılır: Eskrim öldürme alayı diğer öldürme alaylarına göre yapması daha zordur. En sesli ve en uzun alay hareketlerinden olmasıyla beraber bunu gerçekleştirmek için görünür ve kılık değiştirmemiş halde olmalısınız. İlk iki vuruş düşük derecede hasar verdiğinden düşman sizi rahatlıkla fark edebilir düşmanın sağlığını görme kabiliyetinden de yararlanarak düşmanınızı öldüreceğiniz anı bekleyin. Yakalanma şansınızı azaltmak için alay hareketini bir köşede veya bir düşman ışınlayıcı çıkışı gibi noktalarda ve sadece son vuruşun isabet etmesini sağlayacak biçimde. Bu başarım Yenilgi anında elde edilemez.


Bir Adam Ve Bozuk Silahları
Bir Adam Ve Bozuk Silahları
Bir Engineer'ı sırtından bıçakla, sonraki 3 saniye içerisinde 3 yapısını boz.
Zorluk: Kolay/Orta
Nasıl Kazanılır: Bir yapısının yanında aktif bir ışınlayıcı bulunan bir Engineer bulun. Engineer'ı sırtından bıçaklayın ve yapıyla ışınlayıcıya bozucu yerleştirin. Başka bir bozucu ışınlayıcının öbür ucuna yerleştirileceğinden bu başarımı kazanabilirsiniz. Yapıları imha etmenin aksine sadece bozucu yerleştirmeniz yeterli olacaktır.


Melbourne Egemenliği
Melbourne Egemenliği
Bir Sniper'a hükmet.
Zorluk: Kolay/Orta
Nasıl Kazanılır: Özellikle dikkatsiz bir düşman Sniper'ı hedef alın. Eğer Sniper Jiletsırt kullanıyorsa Altıpatlar ile yapacağınız üç yakın atış veya ilk atışın kafadan vuruş olması şartıyla Elçi ile yapacağınız iki vuruş işinizi görecektir. Ölmek üzereyseniz düşman Sniper'ın sizin ölümünüzde asiste sahip olmamasına dikkat edin. Oyuncunun, hükmetmeyi elde etmenizden önce sınıf değiştirmemesini ümit edin.


Üçü Üst Üste
Üçü Üst Üste
Hiç ölmeden 3 Sniper'ı sırtlarından bıçakla.
Zorluk: Orta
Nasıl Kazanılır: Bu başarım 2Fort gibi Sniperların sıralı halde sırtlarından bıçaklanabilecek şekilde ve çokça bulunabileceği haritalarda daha kolay elde edilebilir. Başarım için her birini kısa bir sürede bıçaklamak zorunda değilsiniz, o yüzden birinci ya da ikinci bıçaklamadan sonra geri çekilmeniz akıllıca bir seçim olacaktır.


Islak İş
Islak İş
Kavate etkisindeyken bıçakla bir düşman öldür.
Zorluk: Orta
Nasıl Kazanılır: Bir Sniper sizi Kavate veya Sidney Uykucusu ile vurduğunda sizin orada olduğunuzu zaten biliyor demektir. Bir kere vurulduğunuzda Sniper'ın görüş alanından çekilin ve size anında tepki veremeyecek farklı bir düşmanı sırtından bıçaklayın.


Babana Gel
Babana Gel
Elçi ile 3 Scout'u kafadan vur.
Zorluk: Orta/Zor
Nasıl Kazanılır: Scoutlar hızlı hareket eder ve kafalarından vurmak zor olabilir. Nişan alırken Scout'un gideceği yeri tahmin edin. Spy kafadan vuruş için yakınlaştırma kullanamayacağından Scoutlar ile yakın mesafeli çatışmalar avantajınıza olabilir. Scoutlar çatışmadan sonra zaten hasar almış olacağından 102 puanlık hasar veren bir kafadan vuruş onun işini bitirecektir.


Sıraya Dizme
Sıraya Dizme
10 saniye içinde 3 kişiyi sırtından bıçakla.
Zorluk: Kolay/Orta
Nasıl Kazanılır: Spylar genelde kendilerine en az üç sırtın kendilerine dönük bulunabileceği arka hatlarda dururlar. Böyle bir durum olduğunda hepsini sırtından bıçaklamayı deneyin.