PAS Zamanı

From Team Fortress Wiki
Jump to: navigation, search


PAS Zamanı, TF2'nin her zamanki hızlı tempolu kan sporunu futbol, hokey ve basketbolun hızlı tempolu gerçek sporuyla birleştiriyor.
— Tanıtım yazısı

PAS Zamanı Bad Robot Escalation Studios, ve Valve tarafından geliştirilen bir oyun modudur. İlk 18 Ağustos 2015'te Warehouse'un beta sürümü ile duyuruldu, daha sonra ise Brickyard duyuruldu ve PASS Time, 7 Temmuz 2016'da "Maçınla Tanış Güncellemesi" ile resmi oyun modu oldu.

Oynanış

Geçerli PAS Zamanı haritalarının tümü simetriktir. JACK denilen, tarafsız bir top, haritanın merkezine yaklaşır. Oyuncular topu alıp karşı takımın kalesinin birine başarıyla skor yapmalıdırlar. Varsayılan olarak, skor sınırı beştir; takımlardan biri bu sınıra ulaştığında, o takım kazanır. Aksi taktirde ise, zaman dolarsa eğer en fazla puana sahip takım kazanır.

JACK

Turun başında, başarılı hedeflerden sonra veya önceki JACK'in bir süre için hareketsiz kalmasından sonra, haritanın merkezinde JACK Dispenser tarafından yeni bir JACK oluşur, o noktada bir düdük çalınır. JACK duvarlardan görülebilir, JACK yerden alınabilir, birincil ateş tuşu kullanılarak fırlatılabilinir ve JACK taşıyıcısını yakın dövüş silahı ile vurularak çalınabilir.

JACK'i taşıyan oyuncular, "JACK taşıyıcıları" olarak adlandırılırlar, herhangi bir silah kullanamazlar. JACK, birincil ateş tuşu aracılığıyla görünüşteki takım arkadaşlarına atılabilir veya geçilebilir. Ancak, bir düşman yakın dövüş silahıyla oyuncuyu çarptığında çalınabilir. Oyuncu çok uzun süre tutarsa JACK'i kendi takım arkadaşından bu şekilde çalmak da mümkündür, JACK'i bırakmayı reddeden kişilere karşı koymak için kullanış bir pub ayarıdır.

JACK taşıyıcısı, hem takım arkadaşlarını hem de düşmanlarını duvarlardan görebilme yeteneğine sahiptir. Bir düşman oyuncusu tarafından çalınırken (yakın dövüş silahı ile vurarak) veya bir düşman oyuncusu tarafından ele geçirildiğinde, JACK'in yeni taşıcısı kısa bir hız artışı ve daha da kısa yaralanmazlık kazanıyor. Sonra ise yaralanmazlık bittiğinde, yakınlarda hiçbir takım arkadaşı olmazsa JACK taşıyıcısı ölüm için işaretlenecektir. Yakınlarda takım arkadaşı olduğunda, JACK taşıyıcısı ölüm için işaretlenmez. JACK taşıyıcısı ve yakındaki tüm takım arkadaşlara şu anda pakette olan en hızlı takım arkadaşının hızında hareket edebilir. Buna ek olarak, JACK taşıyıcısının yakınındaki tüm takım arkadaşları, pasif sağlık rejenerasyonu yaşarlar.

JACK'i fırlatma

JACK'i fırlatmak için, JACK taşıyıcısı birincil ateş düğmesine basıp bırakmalıdır. Birincil ateş tuşuna basıp tuttuktan sonra, JACK taşıyıcısı JACK'i geri tuttuğu bir animasyon olur, atışa hazırlanırken ki. JACK taşıyıcısı birincil ateş düğmesini bırakmak yerine alt ateş düğmesine basarsa, O zaman JACK atılmayacaktır; yerine, JACK taşıyıcısı "sahte" bir atış yapmış olur, JACK'den vazgeçmeden atış animasyonu gerçekleşir.

JACK'i atarken JACK taşıyıcılarının çapraz görüş açısında görünür bir takım arkadaşı bulunuyorsa, o atış "pas" olarak sınıflandırılacaktır. Bir takım arkadaşından diğerine atışta, takım arkadaşı orijinal konumundan hareket ettiğinde bile, JACK sanki bir mıknatıs tarafından kendilerine doğru çekilmiş gibi hedeflenen takım arkadaşına doğru ilerleyececektir. Bununla birlikte, bir atış başarısız olabilir; engellerin çoğundan kaçınmaya rağmen, JACK yine de bir engele çarpabilir, bu da tarafsız hale getirir ve bir düşman takımdan bir kişi orta-geçiş yaparak engel olabilir.

JACK'i atarken JACK taşıyıcısının çapraz görüş açısında görünür bir takım arkadaşı yoksa, o zaman JACK sadece kısa mesafe atılır, kullanıcının sınıfına bağlıdır. Üç "saldırı" sınıfı - Scout, Soldier ve Pyro - hepsi geri kalan sınıflardan daha zayıf atışları vardır. Scout'ın atışları en zayıfdır, Soldier'ın atışı diğer sınıflarınkinden biraz daha zayıf ve Pyro'nun atışı Scout ve Soldier'ın atışlarından yarı yarıyadır. Diğer tüm sınıflar JACK'i yaklaşık olarak aynı mesafede atar.

Hedefler

Her takımın her PAS Zamanı haritasında üç ayrı hedefi vardır: Atış Hedefi, Koşu Hedefi ve Bonus Hedefi. Bir takımın hedefi, haritanın o takım tarafından yer alan, sadece bir düşman oyuncusu tarafından puanlanabilir; Başka bir deyişle, KIRMIZI bir oyuncu herhangi bir KIRMIZI hedefe atamaz.

Koşu Hedefi, haritanın her iki tarafının en ucundaki geniş bir bölgedir. Hedefin adı öne sürüldüğü gibi, JACK'i taşırken oyuncular puan için hedef bölgeye gitmesi gerekiyor, çünkü JACK'i Koşu Hedefine atmaya çalışmak, JACK'in skor yapmadang eri zıplama yapmasına neden olacaktır. Alternatif olarak, JACK Koşu Hedefinde zaten önceden duran bir oyuncuya geçebilir.

Atış Hedefi, Koşu Hedefi ile haritanın ortasında bulunan takım renkli bir deliktir. Bir düşman Atış Hedefine skor yapmak için, JACK hedefe atılmalıdır.

Bonus Hedefi, Atış Hedefi gibi, puan kazanmak için JACK'in atılması gerekent akım renkli bir deliktir. Geleneksel olarak, Bonus Hedefi normale göre yüksektir ve ulaşmak içinn belirli bir Atlama Tabanının kullanılması gerektirir. Bununla birlikte, Atış Hedefi'nin aksine, Bonus Hedefi üç puan eder ve Ve Jack Güç Ölçer doldurulmadığı sürece puan yapılamaz.

Koşu Hedefini "İniş bölgesi", Atış Hedefini "Hokey kalesi" ve Bonus Hedefinide "basketbol potası" olarak düşünmek faydalı olabilir.

JACK Gücü

JACK'i bir takım arkadaşına atıp ona geçmesine sağlamak JACK Güç Ölçer'i doldurur, ekranın üstündeki HUD'da görünür. Bonus Hedeflerin kilidini açmak için sayacın doldurulması gerekir, skor yapan takıma üç puan verir. Eğer JACK bir düşman takımdan birisi tarafından alınırsa, JACK'in Gücü *sıfırlanmaz*, Düşman takımı tarafından oluşturulan JACK Gücü'nü kullanarak bir takımın Bonus Hedefine gol atmasına izin verilir. Bir gol atıldıktan sonra veya JACK uzun süre yerinde uyurken, JACK ve JACK'in Gücü sıfırlanır. JACK Gücü ayrıca bir süre sonra yavaşca bozulmaya başlar.

Strateji

Ana madde: Community PASS Time strategy/tr

Haritalar

Ana madde: Haritalar listesi

PAS Zamanı'nda pass_ önekini taşıyan üç uyumlu harita vardır önekler.

İsim Resim Dosya adı
Brickyard Pass brickyard.png pass_brickyard
Bölge Pass district.jpg pass_district
Timbertown Pass timberlodge center.jpeg pass_timbertown

İlgili başarımlar

Ayrıca bakınız: Obtaining PASS Time achievements/tr

PAS Zamanı, oyun modu ilgili 2 tane başarımları vardır.

Jackpot!
Jackpot!
PAS Zamanı oynayarak 10 raunt kazan.

Ödül: Sivil Sınıf JAK Şapka

Merasmus'un Çok Boyutlu Televizyonunun Sesi
Merasmus'un Çok Boyutlu Televizyonunun Sesi
PAS Zamanı TV Odasındaki gizemi ortaya çıkar.

Ödül: Askeri Sınıf JAK Şapka, PAS Zamanı Minyatür Yarım JAK

Hatalar

 • Panik Atak'ın yüklü mermileri Jack'i tutarken ateşlenebilir; Jack'i tutarken yeniden dolduramazsınız.
 • Keretanın Roketatarı'nın yüklü roketleri Jack'i tutarken ateşlenebilir; Jack'i tutarken yeniden dolduramazsınız.
 • JACK taşıyıcı diğer dost oyuncuların yakınında intihar ederse, sürekli hız artışı kazanır.

Güncelleme geçmişi

18 Ağustos 2015 Yaması #1
 • TF2 Beta'ya yeni oyun modu 'PAS Zamanı' eklendi.

18 Ağustos 2015 Yaması #2

 • HUD ile ilgili bir müşteri sorunu düzeltildi
 • Jack'i oyundan çıkarmak için kullanılan Kısa Devre silahı düzeltildi.
 • Oyuncular kılıflandırılamayan silahları kuşanmış haldeyken Jack'i alabilmesi düzeltildi.

18 Ağustos 2015 Yaması #3

 • Jack'i taşımakla ilgili bir PAS Zamanı ses hatası düzeltildi.

19 Ağustos 2015 Yaması

 • Bir kılığa giren gizlenmiş Spylar, HUD'da onlar için çizilmiş kalkan olmaması düzeltildi.
 • Alay Hareketi yaparken oyuncular silahları tutabilmesi düzeltildi (Eureka Etkisi'ni kullanarak düzeltiliyordu).
 • Oyuncuların Jack'i taşırken 'Eylem Yuvasındaki Eşyayı Kullanması' düzeltildi.
 • Jack'in Scout sözleşme noktalarını arttırmaması düzeltildi.

27 Ağustos 2015 Yaması

 • Jack havada uçarken takım değiştirirseniz kendi hedefinize puanlama yapılması düzeltildi.
 • Gizlenmiş düşman Spylar, HUD'da onlar için çizilmiş kalkanla donaltılması düzeltildi.
 • Oyuncuların bazen jack'i atamaması düzeltildi.
 • Oyuncuların Eureka Etkisi ile jack'i başka bir yere ışınlaya bilmesi düzeltildi.
 • Kusursuz Kopya'nın jack'i atmayı imkansız hale getirmesi veya Kusursuz Kopya'nın devre dışı hale.

gelmesi düzeltildi

 • Alternatif ateş tuşuyla etkinleştirilen tüm küresel özel yetenekler, aktif olarak jack'i hedeflemediğiniz sürece jack'i taşırken kullanılabilir.
 • Topluluk sunucuları için sv_cheats gerektirmeden denenebilecek konsol değişkenlerinin kilidi kaldırıldı.
 • Scout'un içerken jack'i alabilmesi düzeltildi.
 • Bazı durumlarda gizlenmiş Spy'ların jack'i taşıyabilmesi düzeltildi.
 • Jack'i attıktan sonraki silaha değişme hızı daha hızlı hale getirildi.
 • Puan kazandıktan sonra hız artışı kazanılmaması ve jack'in yeniden oluşmaması düzeltildi.
 • Mp_tournament etkinleştirildiğindeki bir kaza ve maç öncesi sırasında birisinin puan yapabilmesi düzeltildi.
 • Bloke etme çalışması geliştirildi.
 • Topa vurarak düşman alay hareketlerini iptal edebilme sorunu düzeltildi.
 • Jack'i fırlatıp bir önceki silaha geri dönememe ve onun yerine hayali bir jack görme sorunu düzeltildi (kavataler, uçan giyotinler, vb.)

10 Eylül 2015 Yaması

 • Jack çok uzun süre tarafsız kalırsa, otomatik olarak yeniden oluşur.
 • Bir oyuncu jack'i çok uzun süre tutarsa, takım arkadaşları jack'i o oyuncudan çalabilir.
 • Fırlatılan bir jack'i yakalamak ve durdurmak daha kolaydır.
 • Demoman, jack'i tutarken artık şarj etmiyor veya patlamıyordu.
 • Ani ölüm modu için sadece yakın dövüş silahları etkinleştirildi.

24 Eylül 2015 Yaması

 • Süre dolduktan sonra jack tarafsız hale gelene veya birisi puana ulaştıktan sonra turlar devam eder.
 • Jack taşıyıcısının sağlık durumu iyileşir.
 • Dengesiz özellikleri test etmek için tf_passtime_unstable kodu eklendi.
 • Dengesiz özellikler
  • Saldırı, savunma ve destek sınıflarının her birinin farklı atış yayları vardır (tf_passtime_throwspeed, tf_passtime_throwarc).
  • Jack atıcının hızını bir kısmını devralır (tf_passtime_throwspeed_velocity).
 • Alternatif bir sürüm eklendi pass_warehouse: pass_warehouse_goal2.
  • Jack'i kaleye atıp skor yapmak yerine, oyuncular jack'i kaleye taşımaları gereklidir .

21 Ekim 2015 Yaması

 • Bazı yeni sesler denendi.
 • Jack'i yakalamak ve durdurmak biraz daha kolaylaştı.
 • Komutu eklendi tf_passtime_ball_model.
 • Gizlenmiş Spy'ların düşmanlardan bir geçiş hakkı kazanmasını önleyen bir sorun düzeltildi.
 • Aşırı yüklenebilir silahların, jack'i taşınırken yeniden yüklemelerine izin veren bir hata düzeltildi.
 • Takım değişikliği sırasında yanlış takıma puan veren bir sorun düzeltildi.
 • Bazı durumlarda otomatik jack'in girişinin çalışmasını engelleyen bir sorun düzeltildi.
 • Hedef görselleştirme araçlarında yanlış bir doku düzeltildi.
 • Hedeflenen oyuncu için geçiş kilit sesi çalmaması düzeltildi.
 • Spiker uygun bir zamanda artık "fazla mesai" diye bir söz söylüyor.
 • pass_warehouse ve pass_warehouse_goal2 güncellendi.
  • Deponun ikinci katından atlama rampaları çıkarıldı.
  • Daha fazla izleyici kamerası eklendi.
  • Orta alana yanal sıçrama rampaları eklendi.

28 Ekim 2015 Yaması (Scream Fortress 2015)

 • tf_passtime_ball_model kodu görünüm modeli/dünya modeli'nin ayarlanması için düzeltildi.
 • Kodu eklendi: tf_passtime_ball_sphere_collision.
 • Kodu eklendi: tf_logic_on_holiday.

29 Ekim 2015 Yaması

 • PAS Zamanın'da herhangi bir oyuncu Jack'in Cadılar Bayramı sürümünü taşıdığı sırada görünmemesi düzeltildi.

25 Kasım 2015 Yaması

 • Her sınıfın artık şimdi biraz farklı atma gücü ve yayı vardır
 • Fazla mesai sırasında, jack bir kaç saniye boyunca tarafsız kaldığı sürece tur son bulmaz (tf_passtime_overtime_idle_sec)
 • Tüm mevcut düşman hedefleri, jack'i taşırken HUD üzerinde bir hedef göstergesi gösterecektir.
 • Maksimum geçiş aralığı parametresi için passtime_logic eklendi.
 • Jack en az bir kez alınmadıkça otomatik olarak yeniden oluşmayacaktır.
 • Yeni harita: pass_pinewood.

7 Aralık 2015 Yaması

 • Düşen silahlar ve PAS Zamanı modundaki jack ile ilgili özel bir sunucu kazası düzeltildi.

22 Aralık 2015 Yaması

 • Yeni HUD unsurları ve resmi ile deneme yapıldı.
 • Yeni görünüm modeli animasyonları ile deneme yapıldı.
 • Paylaşılan yeni test özelliği, tüm takımla birlikte bonusları durdurabilir ve çaldırabilir.

29 Şubat 2016 Yaması

 • Atölye haritalarının doğru yüklenmemesi düzeltildi.
 • Zıplama rampalarının içine mümkün olduğunca girebilmek için düzeltildi.
 • Uyku Perisi'nin uzun mesafeden çalması kaldırıldı.
 • Deneysel cvar ayarları oyun testi için eklendi.

22 Haziran 2016 Yaması #2

 • PAS Zamanı oyun modunun, yanlış quickplay UI kategorilerinde gösterilmesi düzeltildi.

7 Temmuz 2016 Yaması #1 (Meet Your Match Update)

 • PAS Zamanı güncellemesi
  • Artık Beta'da değil!
  • Yeni Öğeler Mevcut
   • Beta süresince PAS Zamanı oynamış herkese Erken Katılım Rozeti verildi.
   • 2 yeni başarım ödül öğeriyle birlikte eklendi.
    • Merasmus'un Çok Boyutlu Televizyonunun Sesi.
    • Jackpot!
  • Harita Değişiklikleri
  • Oyun Modu Değişiklikleri
   • Skor sınırı 3'den 5'e değiştirildi.
   • JACK çeşitli fırlatma parametreleri sıkıştırıldı.
   • Koşu Paketi
    • JACK, artık onu taşıyan oyuncuyu iyileştirmiyor.
    • Yakındaki takım arkadaşıyla JACK'i taşıyan bir oyuncu ölüm için işaretlidir.
    • JACK'i tutan bir oyuncunun yanındaki takım arkadaşları yavaş yavaş iyileşir ve en yakın takım arkadaşı kadar hızlı olurlar.
   • JACK Gücü
    • JACK'in geçişini bir güç ölçeri arttırır.
    • Güç ölçer zamanla bozulacaktır.
    • Güç ölçerin doldurulması ekstra puan alan özel bir gol kilidini açar.
  • Sanat Değişiklikleri
   • Yeni görünüm modeli animasyonları.
   • HUD, hedef türü ve durum hakkında daha fazla bilgi sağlar.
   • Spy oyuncularının pelerin ve gizlenme durumunu yansıtılır.
  • Çeşitli Detaylar
   • tf_passtime_scores_per_round cvar kodu eklendi.
   • Herhangi bir öğedeki parlaklık efektini etkinleştirmek için tf_glow eklendi.
   • Geçici olarak uygulanmayan özellikleri gizlemek için trigger_passtime_ball FGD girişi güncellendi.
   • Spawnflag func_passtime_goal'a eklendi ve HUD'a bir hedefin JACK gücü tarafından kilitlendiğini belirtir.

9 Temmuz 2016 Yaması

 • PAS Zamanı Jackpot! başarımının kazançları izlememesi düzeltildi.

14 Temmuz 2016 Yaması #1

 • Mat_picmip'in desteklenmesi için birkaç HUD malzemesi güncellendi.
 • Kazanma panelinde yanlış limit sınırının gösterilmesi düzeltildi.

28 Temmuz 2016 Yaması

 • Başarım eşyalarının (Örneğin Sivil Sınıf JAK Şapka) Spy ile uyuşmaması düzeltildi.
 • Tüm haritalar için düzeltmeler yapıldı.
 • Bazen güncellenmeyen hız paketi düzeltildi.
 • Paket hızı bonusu almayı amaçlayan oyuncular artık alamaz.
 • Ortalama yuvarlak uzunluğunu azaltmak için bazı ayarlamalar yapıldı.
  • Kazanan takım topa dokunursa fazla mesai hemen sona erir.
  • Kaybedecek olan takımın kazanması imkansız ise fazla mesai olmaz.

16 Ağustos 2016 Yaması

12 Eylül 2016 Yaması

 • Oyuncular PAS Zamanın'da serseme dönmüş haldeyken jack'i alabilmeleri düzeltildi.

21 Aralık 2016 Yaması

 • PAS Zamanı bonus puanlarını sömürme ilgili bir sorun düzeltildi.

Galeri

Dış bağlantılar