Parçacık Efektleri

From Team Fortress Wiki
Jump to: navigation, search

Parçacık efektleri Team Fortress 2'de hem çeşitli oyun içi etkinliklerinde, oyun modlarında, hem de kozmetik öğeler için görsel bir süstür. Herhangi bir parçacık efekti herhangi bir öğeye veya modele eklenebilir, ancak bazı efektler yalnızca belirli bir niteliğe sahip öğeler üzerinde görünür; örneğin, Olağandışı efekti yalnızca Olağandışı niteliğine sahip öğeler üzerinde görünür.

Konu başlıkları

Durum efektleri

Durum efektleri oyuncunun o anda oyundaki durumunun diğer oyunculardan farklı olarak yapılan değişikliği belirtmek için kullanılır. Yaygın bir örnek vermek gerekirse, İyileştirme bir oyuncudan veya yakın zamanda bir sağlık paketi alan oyuncuda yayılan sağlık puanı parçacıkları olabilir.

İyileştirilme

Ana madde: İyileştirilme

Bir oyuncu herhangi bir Medic tarafından iyileştirildiğinde, iyileştirilen oyuncudan haç şeklindeki sağlık puanı parçacıkları yayılır. Ayrıca yaralanmış oyuncular Sağlık paketleri aldığında da aynı sağlık parçacıkları yayılır. Aynı zamanda Sıhhilah iyileştirmesinde kullanılmasının yanı sıra, sağlık puanı parçacığı, Akıncının Arbaleti ile takım arkadaşını iyileştirdiğinde de kullanılıyor.

Kritik kıvılcım

Ana madde: ÜberŞarj

Kritik kıvılcım efekti, oyuncunun silahının kritik hasar vereceğini göstermek için kullanılır. Takıma göre kritik kıvılcımın renk tonu değişir. Ayrıca, ÜberŞarjın dolduğunu belirtmek için Sıhhilah, Kritzkrieg ve Hızlı Çözüm'de de kullanılır.

Bazı silahlarda efektlerin olmaması

Şu anda, bu silahlarda kritik kıvılcım efekti olmamaktadır. Yani aslında efekt olsa bile tamamen sadece süs olarak vardır, çoğu zaman silah sahibinin ve düşmanlarının kafasını karıştırmaktan başka pek bir işe yaramaz. Şu an itibariyle, kritik efekti olmasına rağmen şu silahlar parlamıyor:Yanan oyuncu

Oyuncuların yanması sırasında meydana gelen yanma efekti kullanılır. Pyroland'da bakıldığında, alevlerin yerine çok renkli parıltılarla değiştirilir.

Ölüm İçin İşaretlenme

Ölüm İçin İşaretlenme efekti, oyuncunun ölüm için işaretlendiğini belirtmek için kullanılır. Ölüm için işaretlenmiş bir oyuncunun aldığı tüm hasarlar Mini-Kritik olur.

Silah efektleri

Çoğu hitscan (anlık isabet eden mermili silahlar) olmayan silahların parçacık efekti vardır. Bunların içine Roketatar ve Alev Silahı dahil.

Oyun içi efektler

Parçacıklar, oyundaki etkinlikleri, modları belirtmek için kullanılır.

İstihbarat çantasından düşen kağıt parçaları

İstihbarat çantası taşınırken, istihbaratın içinden kağıt parçaları düşmeye başlar.

Australium'dan düşen çamaşır parçaları

Australium taşınırken, bir boksör şortu ve çoraplar düşmeye başlar.

Balon

Doğum günü modu etkinken, oyunculardan kan yerine balonlar fırlayacaktır.

Dolar İşareti parçacığı

Mann vs. Machine oynarken paraların düştüğünü göstermek içindir ve robot normal olarak öldürülürse yeşil bir dolar işareti parçacığı, bir Kafa Vuruşu tarafından patlatılarak öldürülürse ya da Patlayıcı Kafa Vuruşu yükseltmesiyle öldürülürse kırmızı dolar işareti parçacığı çıkarır.

Dekoratif (Süs) efektleri

Dekoratif efektler, oyun içinde herhangi bir değişikliği göstermek için kullanılmaz ve sadece görünüş olarak kullanılır, herhangi

Kutsal parlama efekti

Kutsal parlama efekti Hilekârın Matemi öğesiyle bağlantılır.

Topluluk Parıltısı

Topluluk Parıltısı efekti, Topluluk veya El-Yapımı öğelerinde kullanılır.

Hazine Şapkası

Ana madde: Hazine Şapkası

Hazine Şapkasının efekti için bilinen bir isi yoktur, ama "coin_spin" olarak tanımlanan yeni bir parçacık sistemi olarak oyuna eklenmiştir. Bu efektin parçacıkları, kullanıcının hareketinden etkilenir ve sadece oyuncu harekete geçtiğinde yayılır: alay hareketi yaparak hareket etmek bile paraların düşmesine neden olur.

Soylu Duman efekti

Soylu Duman efekti çeşitli öğelere eklenmiştir. Bir kılık değiştirmemiş Spy ve El Patron adlı öğede bunun daha ince versiyonları vardır.

Harita Pulları efekti

Ana madde: Harita Pulları

Harita pulları efekti Dünya Gezginin Şapkası eklenmiştir. Bunlar mor ve yeşil Olağandışı konfeti efektlerine benzer şekildedir, ama konfetilerin yerine pullar kullanılır. Hazine Şapkası gibi, efekt kullanıcının hareketinden etkilenir ve sadece oyuncu hareket halindeyken yayılır.

Müzik notaları

Müzik Notaları efekti Kulaklıklar'a ve Gürültücü'ye eklenmiştir (aşağıdaki bölüme bakınız).

Gürültücü

Ana madde: Gürültücü

Gürültücü efekti, kullanıldığında müzik notaları ve hayalet parçacıkları yayar. Gürültücü'nün parçacıkları, Kulaklıklar'dan ayırt edilebilmesi için renklendirilmiştir.

Uçan Parçalar

Cesetlerin alev aldığındaki ile aynı olan Uçan Parçalar efekti de belirli Valve silahlarına bağlıdır.

Nemesis Patlaması

Olağandışı efektler

Ayrıca bakınız: Olağandışı

Olağandışı efektleri, Olağandışı niteliğine sahip öğelere eklenir. İlk on dört (14) efekt ("1. ekleniş") 2010 yılında Mann-Konomi Güncellemesi ile oyuna eklendi. 18 Ağustos 2011 Yamasıyla sekiz daha olağandışı efekt ("2. ekleniş") eklendi ve daha sonra 19 Haziran 2013 Yamasıyla birlikte yedi tane daha ("3. ekleniş") eklendi. 2013 yılında Robotik Boogaloo güncellemesiyle on tane daha olağandışı efekt eklendi, bu efektler sadece bir RoboSandık açılarak elde edilebilirdi. Haziran 2014'te Barış ve Savaş Güncellemesi sırasında dört tane diğerlerinden farklı alay hareketi efekti yayınlandı ve Alay hareketleri efektleri yayınlamış oldu. Ayrıca sadece bu efektli alay hareketlerini Mann Co. Yönetmenin Kurgu Makarası ve Mann Co. Alay Rulosu açarak sahip olunabilirdi. 2014 yılında End of the Line Güncellemesi ile birlikte daha fazla olağandışı efekt ilave edildi oyuna ve bu efektler ancak End of the Line Topluluk Sandığı açarak elde ediliyordu. İstila Topluluk Güncellemesi sırasında Gizli Koleksiyon Kasası ve Karantinaya Alınmış Koleksiyon Kasası tarafından elde edilebilecek dokuz olağandışı efekt eklendi, ancak bu efektler koleksiyon kozmetik öğeleri içindi.


2011'de Çok Korkunç Özel Cadılar Bayramı güncellemesi ile başka 4 tane, 2012'de Ürkünç Cadılar Bayramı Özel güncellemesi ile beş tane ve Scream Fortress 2013 (29 Ekim 2013 Yaması)'nda belgesiz bir güncelleme olarak) 8 tane ve son olarak Scream Fortress 2014 güncellemesinin bir parçası olarak sekiz tane (ikisi Alay hareketi efekti olmak üzere) efekt eklendi. Bunlar sadece Cadılar Bayramı etkinlikleri sırasında elde edilebilir, ancak her zaman açılabilir (bu süre içerisine, RoboSandıklar da dahil olmak üzere). Scream Fortress 2015 etkinliğinin bir parçası olarak yedi tane daha eklendi, ancak bunlar aynı yıl içerisindeki herhangi bir kısıtlamalara sahip değildi. Bunlara ek olarak Scream Fortress 2015 etkinliğinde yayınlanan Gargoyle Kasası'ndan yıl boyunca parçacık efektli öğeler elde edilebilirdi.

Bu animasyonda ve bu videoda farklı parçacık efektleri görüntülenebilir.


Standard Series

Standard Unusual effects can be found in specific crate series.

Gen 1

The first generation of standard Unusual effects was added in the Mann-Conomy Güncellemesi. They can be obtained in crates Series #1 onward.

Gen 2

The second generation of standard Unusual effects was added in the 18 Ağustos 2011 Yaması. They can be obtained in crates Series #26 onward.

Gen 3

The third and current generation of standard Unusual effects was added in the 19 Haziran 2013 Yaması. They can be obtained in crates and cases Series #59 onward.

Topluluk Pırıltısı

An exclusive Unusual effect was added in the İlk Topluluk Katkısı Güncellemesi. It is automatically applied to Community and Self-Made items.

Scream Fortress Series

Scream Fortress Unusual effects can be found in specific Scream Fortress crates. During Scream Fortress events, they're available in all other crate series.

Çok Korkunç Cadılar Bayramı Özel

The first Scream Fortress generation of Unusual Effects was added in the Çok Korkunç Cadılar Bayramı Özel. They could be obtained in any crate during the event.

Ürkünç Cadılar Bayramı Özel

The second Scream Fortress generation of Unusual Effects was added in the Ürkünç Cadılar Bayramı Özel. They could be obtained in any crate during the event.

Scream Fortress 2013

The third Scream Fortress generation of Unusual effects was added in the Scream Fortress 2013 update. They could be obtained in any crate during the event.

Scream Fortress 2014

The fourth Scream Fortress generation of Unusual effects was added in the Scream Fortress 2014 update. They could be obtained in any crate during the event.

Scream Fortress 2015

The fifth Scream Fortress generation of Unusual effects was added in the Scream Fortress 2015 update. They could only be obtained by opening a Gargoyle Case during the event. They can still be obtained by opening a Gargoyle Case.

Scream Fortress 2016

The sixth Scream Fortress generation of Unusual effects was added in the Scream Fortress 2016 update. They could be obtained in any crate during the event. They can still be obtained by opening a Creepy Crawly Case.

Scream Fortress 2018

The seventh Scream Fortress generation of Unusual effects was added in the Scream Fortress 2018 update. They could be obtained in any crate during the event. They can still be obtained by opening a Violet Vermin Case.

Scream Fortress 2019

The eighth Scream Fortress generation of Unusual effects was added in the Scream Fortress 2019 update. They could be obtained in any crate during the event. They can still be obtained by opening a Spooky Spoils Case.

Smissmas Series

Smissmas Unusual effects can be found in specific Smissmas crates. During Smissmas events, they're available in all other crate series.

Smissmas 2019

The first and current Smissmas generation of Unusual effects was added in the Smissmas 2019 update. Currently, they can be obtained in any crate.

Robotic Boogaloo

An exclusive generation of Unusual effects was added in the Robotic Boogaloo update. They could be obtained in any crate during the event. They can still be obtained by opening a Robo Community Crate.

Barış ve Savaş Güncellemesi

An exclusive generation of Unusual effects was added in the Barış ve Savaş Güncellemesi. They can be obtained through Taunt Unusualifiers.

End of the Line Güncellemesi

An exclusive generation of Unusual effects was added in the End of the Line Güncellemesi. They could be obtained in any crate during the event. They can still be obtained by opening an End of the Line Community Crate.

Gun Mettle Güncellemesi

An exclusive generation of Unusual effects was added in the Gun Mettle Güncellemesi. They can be obtained through Decorated cases.

With the introduction of the Orman Cehennemi Güncellemesi, the Energy Orb effect has been removed from the Unusual effect pool due to issues with it disappearing and/or not fitting some weapons properly. Only the three remaining effects can be obtained now.

İstila Topluluk Güncellemesi

An exclusive generation of Unusual effects was added in the İstila Topluluk Güncellemesi. They could be obtained in any crate during the event. They can still be obtained by opening a Confidential Collection Case or a Quarantined Collection Case.


Kullanılmayan içerik

Kullanılmayan olağandışı efektler


Unused effects

These effects either currently or previously existed in the game's files, but were left unused. They are named by their internal filenames, as they have no official names. Please note that certain effects have been modified to display correctly.

Currently unused effects

These effects currently exist in the files of the game, and aren't used anywhere.

Removed unused effect

This effect previously existed in the files of the game, but was unused. It has since been removed.


G.R.U. kafatası efekti

G.R.U. yani Gerçek Randımana Ulaştırıcılar'ın oyuncu tarafından kullanıldığında (genellikle acil zamanlar için) ortaya çıkan bir kafatası efektidir.

Dönen Doğum Günü Pastası

Şu anda kullanılmamaktadır.

Kendini Aydınlatma (Oyuncunun kendine parlama efekti vermesi)

Parçacık efektleriyle ilgili olarak, bazı öğeler Kendi kendini aydınlatma olarak adlandırılan parlayan bir etki yaratır.

Tanıtım videosu

Güncelleme geçmişi

13 Temmuz 2010 Yaması

30 Eylül 2010 Yaması (Mann-Konomi Güncellemesi)

 • Yeşil Konfeti, Mor Konfeti, Hayaletler, Yeşil Enerji, Mor Enerji, Daireler çizen TF Logosu, Kümelenmiş Sinekler, Yanan Alevler, Kavurucu Alevler, Parlayan Plazma, Parlak Plazma, Güneş Parlaması, Daire çizen Barış İşareti ve Daire çizen Kalp olağandışı efektleri oyuna eklendi.
 • [Belgelenmemiş] G.R.U. (Gerçek Randımana Ulaştırıcılar) için kafatası efekti eklendi.

Hazine Şapkası efekti eklendi.

7 Aralık 2010 Yaması

 • Ölüm İçin İşaretlendi efekti eklendi.

27 Ekim 2010 Yaması (Scream Fortress Güncellemesi)

 • [Belgelenmemiş] Ölüm İçin İşaretlendi efekti eklendi.

17 Aralık 2010 Yaması (Avustralya Noeli)

 • Added effect: Map Stamps particle effect.

18 Ağustos 2011 Yaması (Manno-Teknoloji Paketi)

 • [Belgelenmemiş] Yağmur Bulutu, Kar Bulutu, Vidalar ve Cıvatalar, Yörüngeli Gezegenler, Yörüngeli Ateş, Baloncuklar, Duman ve Buhar olağandışı efektleri eklendi.

23 Ağustos 2011 Yaması

 • Güneş Parlaması efekti düzeltildi.

27 Ekim 2011 Yaması (Çok Korkunç Cadılar Bayramı Özel)

 • [Belgelenmemiş] Bulutlu Ay, Ürkünç Yörüngeli Ateş, Alevli Balkabağı ve Kazan Köpükleri olağandışı efektleri eklendi.

11 Haziran 2012 Yaması

 • Saldırı ve defans sınıflarında efektlerin nadir de olsa takılı kalabilmesi durumu düzeltildi.

27 Haziran 2012 Yaması

 • Bazı oyuncularda parçacık efektlerinin uzun süre veya sürekli olarak görülmemesi düzeltildi.

28 Haziran 2012 Yaması

 • DX8 parçacık efektleri düzeltildi.

26 Ekim 2012 Yaması (Ürkünç Cadılar Bayramı Özel)

 • [Belgelenmemiş] Bıçaklı, Gizemli Kurukafa, Hasat Ayı, Bu Herkes İçin Bir Sır ve Fırtınalı 13. Saat olağandışı efektleri eklendi.

14 Şubat 2013 Yaması

 • Parçacık sınırı artırıldı.

17 Mayıs 2013 Yaması (Robotik Boogaloo)

 • [Belgelenmemiş] Antifriz, Elektrostatik, Yeşil Kara Delik, Hafıza Kaybı, Güçlendirilmiş, Fosforlu, Güç Kaynağı, Roboaktif, Kükürtlü ve Zaman Bükümü olağanüstü efektleri eklendi.

5 Haziran 2013 Yaması

 • Parçacık efektleri için olan bağlantı noktaları ve hizalandırmalar artık karakter ekipman ekranından ayarlanabilir.
 • Olağandışı efektlerin oyuncu öldükten sonra havada kalmasına dair hata giderildi.
 • Seyircilerin başka oyuncuları izlerken bazen oyuncudaki olağandışı efekti yanlış görmesine dair hata giderildi.

19 Haziran 2013 Yaması

 • [Belgelenmemiş] As Kart, 9. Bulut, Ölü Başkanlar, Disko Işıkları, Kilovat, Miami Geceleri ve Terorvat olağandışı efektleri eklendi.

11 Temmuz 2013 Yaması

 • Disko Işıkları olağandışı efektinin duvarlardan görülmesi düzeltildi.

3 Eylül 2013 Yaması

 • Ölüm İçin İşaretlenmiş efektinin oyuncunun başının üzerinde gösterilmesi kaldırıldı.

29 Ekim 2013 Yaması (Scream Fortress 2013)

 • [Belgelenmemiş] Gizemli, Yarasa Zehri, Koyu Alev, İblis Ateşi, Cehennem Ateşi, Zehirli Gölgeler, Yanan Bir Şey Buraya Yaklaşıyor ve Büyülenmiş olağandışı efektleri eklendi.

30 Temmuz 2014 Yaması

 • Ölüm parçacıklarının, kimse olmamasına rağmen öylece haritada takılı kalmasıyla ilgili bir hata düzeltildi.

18 Haziran 2014 Yaması (Barış ve Savaş Güncellemesi)

 • [Belgelenmemiş] '72, Sevgi Çeşmesi, Kutsal Kase, Mega Saldırı, Gece Kasırgası, Kükreyen Kaplan, Hava Fişekler ve Yetenek Kazancı olağandışı alay hareketi efektleri eklendi.

29 Ekim 2014 Yaması (Scream Fortress 2014)

 • [Belgelenmemiş] Ebedi, Tüm Kemiren Bonzo, Korkunç Hayaletler, Korkunç Yavru Hayaletler, Lanetli Hayalet, Lanetli Yavru Hayalet, Öteden Bakış ve Balçık olağanüstü efektleri eklendi. Ayrıca Korkunç Hayaletler ve Lanetli Hayalet olağanüstü alay hareketi efekti eklendi.


8 Aralık 2014 Yaması (End of the Line Güncellemesi)

 • [Belgelenmemiş] Alacakaranlıkta Ölüm, Don, Erimiş Yaban Ördeği ve Gündüz Sefası olağanüstü efektleri eklendi.

9 Ocak 2015 Yaması

 • Mega Saldırı olağandışı efektinin duvarlardan görülmesi düzeltildi.

30 Ocak 2015 Yaması

 • Parçacık sistemi ile ilgili bir sorun düzeltildi.

11 Şubat 2015 Yaması #1

 • Birincil şahıs nişancı bakışında iken parçacıkların çizimini devre dışı bırakmak için r_drawtracers_firstperson komutu eklendi.

18 Şubat 2015 Yaması

 • Bazı Olağanüstü parçacık efektlerinin doğru biçimde oyuncularda görüntülenmemesine sebep olan hata giderildi.
 • Bazı Olağandışı parçacık efektlerinin doğru çizilmemesi düzeltildi.

12 Mart 2015 Yaması

 • Bazı parçacıkların doğru çizilmemesine neden olan bir hata düzeltildi.

2 Temmuz 2015 Yaması (Gun Mettle Güncellemesi)

 • [Belgelenmemiş] İzotop, Sıcak, Soğuk ve Enerji Topu olağanüstü efektleri eklendi.

8 Temmuz 2015 Yaması #1

 • Bir parçacık efektine sahip kozmetik öğelerde (mesela Soldier'ın Purousu veya Dokuz Pipo Problemi) hatalı bir şekilde sanki Soylu Duman olağandışı efektine sahipmiş gibi gösterilmesi düzeltildi.

18 Ağustos 2015 Yaması

 • Kuşanılmış bütün Olağandışı eşyaların parçacık efektlerinin görüntülenmesini engelleyen karakter ekipman menüsü hatası giderildi.

6 Ekim 2015 Yaması (İstila Güncellemesi)

 • [Belgelenmemiş] Kaçırma, Atomik, Atomaltı, Elektrikli Şapka Koruyucu, Manyetik Şapka Koruyucu, Galvanik Şapka Koruyucu, Galaktik El Yazması, Antik El Yazması ve Nebula olağandışı efektleri eklendi.

12 Ekim 2015 Yaması

 • Olağandışı Alay Hareketi: Gövde Delen'in olağandışı efektinin gözükmemesine dair hata giderildi.

28 Ekim 2015 Yaması (Scream Fortress 2015)

 • [Belgelenmemiş] Disko tarafından Ölüm, Bu herkes için bir gizem, Benim için bir bulmaca, Hava İzi, Cehennem izi, Kadim Eldritch ve Eldritch Alevi olağandışı efektleri eklendi.

29 Ekim 2015 Yaması

 • İstila Olağandışı efekti "Atomaltı"nın merkezden çıkmasına dair hata giderildi.

21 Ekim 2016 Yaması (Scream Fortress 2016)

 • 8 yeni topluluk tarafından oluşturulan Olağandışı efektler eklendi.
  • 4 efekt Olağandışı şapkalar için.
  • 4 efekt Olağandışı alay hareketleri için.

1 Aralık 2017 Yaması

 • Hayalet Girdabı, Cehennem Alevleri, Cehennem Dumanı, Korkunç Cehennem, Bulutlu Ay, Bu Herkes İçin Bir Sır, Kadim Eldritch , Eldricth Alevi ve Disko olağandışı efektleri ile ilgili ölünce ortaya çıkan bir sorun düzeltildi.

[Tarih Bilinmiyor]

 • Dönen Doğumgünü Pastası efekti eklendi.

28 Mart 2018 Yaması #1

 • Topluluk ve El-Yapımı öğeleri olan oyuncularda Topluluk Parıltısı efektinin gösterilmemesi düzeltildi.
 • Bir oyuncu, Tabanlar veya Termal İtici kullanarak başka bir oyuncuyuna "Ezme" saldırısı gerçekleştirdiğinde olan benzersiz bir parçacık efekti eklendi.
 • Bulutlu Ay, Ölü Başkanlar ve Daire çizen Barış İşareti olağandışı efektleri, ekran sorunlarının düzeltilmesi için güncellendi.

Hatalar

 • Vidalar ve Civatalar parçacık efekti ile ilgili görsel bir sorun vardı. Bir oyuncunun etrafında daire çizerken, bir anda Vidalar ve Civatalar parçacık efekti yavaş hareket eder veya hatta hareket etmeyi keser. Bir oyuncu tarafından daha kolay yeriniz belli olabilir bu şekilde.
 • Kilovat ve Terorvat parçacık efektlerinin bir ucu rastgele bir haritanın geçici olarak alanlarına yapışabilir ve bu da o duvardan parçacık efektine sahip oyuncunun kafasına doğru efektin uzamasına neden olabilir.
 • Bazı grafik kartlarında, parçacıkların parlaklığı neredeyse yok gibi görünmektedir. Bu Sıhhilah ile bir oyuncuyu iyileştirilirken ki efekti, olağandışı efektleri ve enerji tabanlı silahlar için de geçerlidir.
 • Ölündüğünde ya da bağlantı kesildiğinde, parçacık efektleri genellikle oyuncunun tam olduğu son yerde kalır.
 • Kullanıcı ölüm için işaretlenmemesine rağmen 'Ölüm için İşaretlendi' parçacık efekti bazen ortaya çıkar.
  • Kozmetik öğelerin parçacık efektleri Birincil Kişi görünümünde görünebilir.
 • Bir oyuncunun sahip olduğu kozmetik öğenin parçacık efektini, ona baktığınızda göremezsiniz.

Notlar

 • cl_first_person_uses_world_model komutunu yazmış bir oyuncuya, bütün parçacık efektleri birincil kişi görümünce görünür olmayacaktır, geri bu kodu devre dışı bırakana dek.
 • Birden fazla parçacık efektli kozmetik öğeleri kullanmak, çoklu efekt kombinasyonları oluşturabilir.
 • Parçacık efektleri, Ghost Fort haritasındaki "Wheel of Fate (Kader Çarkı)"ndaki büyük kafa efekti kartıyla gizlenebilir. Ancak, kafa genişledikçe, etki yeniden konumlandırılacak ve görsel olarak doğru olacaktır.

Dış bağlantılar