Pociski

From Team Fortress Wiki
< Projectiles(Redirected from Projectile/pl)
Jump to: navigation, search
Assistance bitte!
Złap to.
Skaut
Ico camera.png Related images:


Pociski, w przeciwieństwie do hitscan bullets, przenoszą się przez mapę z określoną prędkością zależną od rodzaju pocisku, i sa często podporządkowane silnikowi fizyki. Pociski używają dużych hitboxów wspólnych dla wszystkich klas do oceny kontaktu, tych samych które są używane przez bronie do walki wręcz , innych graczy, i środowisko. obrażenia pocisku są najczęściej zależne od dystansu który dzieli cel od atakującego (lub jego miejsca po śmierci) po trafieniu . Wiele pocisków ma swoje unikalne właściwości, różniące się w zależności od broni. Pociski nie podlegają kompensacji opóźnienia. Mapy są zaprogramowane tak, aby na krańcu terenu pociski znikały.

Kanapka upuszczona przez Grubego; kawałki zniszczonych bomb samporzylepnych, konstrukcji, i Saperów; oraz upuszczone przez martwych graczy bronie nie są traktowane jako pociski. Mimo iż są podporzadkowanie silnikowi fizyki, mają one inne właściwości.

Specjalne pociski

Właściwości pocisków różnią się w zależności od broni z których zostały wystrzelone. Pociski często zadają przy kontakcie takie same obrażenia jak hitscan bullet. Dodatkowo, wiele pocisków powoduje eksplozje przy kontakcie, lub w przypadku Demomana, powodują eksplozje i niszczą się po upływie określonego czasu (w przypadku granatów) lub na sygnał Demomana (w przypadku bomb samoprzylepnych). Wszystkie pociski z wyjątkiem rakiet i wiązek energii podlegają grawitacji i opadają. Obrażenia pocisków wystrzelonych przez bronie Demomana (po 5 sekundach, w przypadku bomb samoprzylepnych), Pistolet Sygnałowy, Detonator, Człekoroztapiacz, Działko Strażnicze poziomu 3, Łowcę nie są zależne od dystansu; jednakże, Kusza Krzyżowca posiada odwrócony spadek obrażeń (obrażenia i leczenie zwiększają się wraz z leczeniem). Pewne pociski nakładają efekty po kontakcie. Piłki baseballowe wybite Piaskunem nakładają ogłuszenie, podczas gdy bombki wybite Pakującym Zabójcą nakładają krwawienie, a flary podpalają wrogów. Sikwondo i Wściekłe Mleko nie zadają obrażeń, lecz nakładają odpowiednie efekty przeciwnikom, tymczasowo blokują Szpiegom możliwość zniknięcia, oraz gaszą ogień w obszarze rozprysku.Blutsauger i Czarna Skrzynka przywracają zdrowie strzelającemu Medykowi lub Żołnierzowi przy trafieniu, a Kusza Krzyżowca leczy i zadaje obrażenia odpowiednio sojuszników i wrogów. Strzały wystrzelone Łowcą mogą podpalać, jeśli uprzednio strzała została podpalona. Efekty nie bedą nakładane jeśli cel jest pod wpływem ÜberCharge'a Medyka z Medi Gunem.

Bomby samoprzylepne przylegają do podłoża, lecz odbijają się od ścian stref odrodzenia , graczy i pewnych innych obiektów. Strzały trzymają się graczy i środowiska, ale tylko kosmetycznie; strzykawki również kosmetycznie przytwierdzają się do powirzchni. Rakiety wystrzelone z Działka Strażniczego poziomu 3 lekko podążają za celem i obracają się wokół własnej osi w locie; klaster czterech rakiet jest traktowany jako pojedynczy obiekt.

Płomienie

Osobny artykuł: Ogień

Płomienie są dużymi, zadającymi obrażenia, podpalającymi gracza 'cząstkami' wystrzeliwanymi z broni pierwszorzędnych Pyro: Miotacza Ognia, Dupalacza, Odtłuszczacza, Tęczomiotu i Flogistynatora. Używają one hitboksów pocisków do oceniania trafień, lecz nie mają widocznego modelu, posiadają ograniczony zasięg i żywotność oraz obrażenia zależne nie od dystansu a od czasu od wystrzału. W przeciwieństwie do innych pocisków płomienie nie zatrzymuja się przy trafieniu gracza lub kostrukcji, lecz poruszają się i zadają obrażenia do momentu aż wygasną. Płomienie nie zderzają sie z otoczeniem; jednkże nie zadadzą one obrażeń jeśli środkowa część płomienia przejdzie najpierw przez otoczenie lub wodę. Płomienie mają odwrotną krzywą powodującą unoszenie się ognia, a ich pęd zależny jest od prędkości wystrzeliwujacego płomienie Pyro. Prawy Bizon i Pomson 6000 wystrzeliwują nagromadzone cząstki ognia zamiast normalnych pocisków, oraz używają hitboksów cząsteczek. W przeciwieństwie jednak do zwykłych płomieni ich wystrzały nie podpalają graczy i nie mają określonego czasu trwania. Mogą one za to podpalać strzały Łowcy, nie mogą być odbite i penetrują cele.

Eksplozje

Eksplozje są obszarowymi efektami które natychmiastowo zadają obrażenia tworzonymi przez pociski (oraz przez drwinę Kamikaze i Ullapoolski Pal), które często dodatkowo powodują znaczące odepchnięcie. Kożystają one również z hitboksów pocisków. Odepchnięcie, wielkość i obrażenia wybuchów różnią się w zależnosci od pocisków które je wywołują. Eksplozje nie mogą przenikać przez ściany, powodujac zmiany kształtu wybuchu do kształtu otoczenia. Zadają one obrażenia i odpychają proporconalnie do ilości hitboksów objętych w jej obszarze oraz odległość od jego źródła do objętych eksplozją graczy. Eksplozje mogą trafić graczy wywołujących je, co jest używane do wzmacniania skoków.

Sprężone powietrze oraz obszarowe efekty Sikwonda i Wściekłego Mleka są czasem uznawane za eksplozje, mając te same właściwości (kształt zmienny wraz z otoczeniem). Eksplozje (z wyłączeniem Szkockiego Oporu) nie zniszczą bomb samoprzylepnych, lecz odepchną je.

Strzykawki

Strzykawki, wystrzelone przez Karabin Strzykawkowy, Blutsauger i Końska Dawka, są jedynymi pociskami wśród Podstawowych broni które nie mogą być zniszczone lub odbite przez inne pociski lub sprężone powietrze. Zadają one również obrażenia od kul (powodując dodatkowe obrażenia przeciwnikom wrażliwym na kule i umożliwiając niszczenie bomb samoprzylepnych), co również jest wyjądkowe wśród pocisków.

Inne właściwości pocisków

Umiejętność sprężonego powietrza wszystkich podstawowych broni Pyro (wyłączając Flogistynator) pozwala na odbicie wszystkich pocisków z wyjątkiem strzykawek i małych wiązek energii z Prawego Bizona i Pomsona 6000. Z wyłączeniem bomb samoprzylepnych, odbite pociski zmieniają właściciela na Pyro który je odbił i zadają obrażenia minikrytyczne trafionym przeciwnikom.Piłki baseballowe z Piaskuna można odbić odpowiednim machnieciem Piaskuna.

Strzały Łowcy zadają obrazenia krytyczne przy strzałach w głowę, mimo iż Kusza Krzyżowca korzystająca z tych samych pocisków nie zadaje ich. Dupalacz zadaje obrażenia krytyczne przy ataku przeciwnika od tyłu. Flary z Pistoletu Sygnałowego zadają obrażenia krytyczne na płonących celach.

Podczas zderzenia w powietrzu, krytyczne pociski niszczą zykłe. Flary mogą niszczyć inne flary. Bomby samoprzylepne mogą być zniszczone przez kule, strzykawki, bronie do walki wręcz lub bomby samoprzylepne Szkockiego Oporu, pozostawiajac amunicję.

Pociski

Lista pocisków
Pocisk Broń Szybkość (JH/s) Trajektoria Przytwierdzalne Odbijalne Może zostać zniszczony przez
Mad Milk
Słoik
Leaderboard class scout.png Wściekłe mleko
1019,9
Pictogram tick.png Tak Pictogram cross.png Nie Pictogram tick.png Tak
 • Krótkie spięcie
Mutated Milk
Słoik
Leaderboard class scout.png Zmutowane mleko
1019,9
Flying Guillotine
Siekiera
Leaderboard class scout.png Latająca gilotyna
3000
Pictogram tick.png Tak Pictogram cross.png Nie Pictogram tick.png Tak
 • Krótkie spięcie
Sandman Baseball.png
Piłka baseballowa
Leaderboard class scout.png Piaskun
3000
Pictogram tick.png Tak Pictogram cross.png Nie Pictogram tick.png Tak
 • Krótkie spięcie
Festive ornament red.png
Bąbka
Leaderboard class scout.png Pakujący zabójca
Rocket.png
Rakieta
Leaderboard class soldier.png Wyrzutnia rakiet
Czarna skrzynka
Rakietowy skoczek
Pierwowzór
Bazooka biedaka
1100
Pictogram cross.png Nie Pictogram cross.png Nie Pictogram tick.png Tak
 • Krótkie spięcie
Leaderboard class soldier.png Celny strzał
1980
Leaderboard class soldier.png Wyrzutnia wolności
1540
RED Cow Mangler 5000 Beam.png
Duża wiązka energii
Leaderboard class soldier.png Wyżymaczka krów 5000
1100
 • Krótkie spięcie
Air Strike Projectile.png
Rakieta
Leaderboard class soldier.png Atak powietrzny
 • Krótkie spięcie
RED Righteous Bison Beam.png
Mała wiązka energii
Leaderboard class soldier.png Prawy bizon
1200
Pictogram cross.png Nie Pictogram cross.png Nie Pictogram cross.png Nie
Dragon's Fury fireball.png
Fireball
Leaderboard class pyro.png Smocza furia
3000
Pictogram cross.png Nie Pictogram cross.png Nie Pictogram tick.png Tak
 • Krótkie spięcie
Flare proj red.png
Flara
Leaderboard class pyro.png Pistolet sygnałowy
Piekąca palba
2000
Pictogram tick.png Tak Pictogram cross.png Nie Pictogram tick.png Tak
 • Krótkie spięcie
Detonator proj red.png
Flara
Leaderboard class pyro.png Detonator
Flare proj red.png
Flara
Leaderboard class pyro.png Człekoroztapiacz
3000
RED Gas Passer.png
Gas Can
Leaderboard class pyro.png Rozpałka
2009,2
Pictogram tick.png Tak Pictogram cross.png Nie Pictogram tick.png Tak
 • Krótkie spięcie
Grenade proj red.png
Granat
Leaderboard class demoman.png Granatnik
1216,6
Pictogram tick.png Tak Pictogram cross.png Nie Pictogram tick.png Tak
 • Krótkie spięcie
Leaderboard class demoman.png Loch-n-Load
1513,3
Loose Cannon proj red.png
Kula armatnia
Leaderboard class demoman.png Działo nawalone
1453,9
RED Iron Bomber Projectile.png
Granat
Leaderboard class demoman.png Żelazny bombardier
1216,6
Sticky proj red.png
Bomba samoprzylepna
Leaderboard class demoman.png Wyrzutnia bomb samoprzylepnych
925,38 2409,2
Pictogram tick.png Tak Pictogram neutral.png Do terenu Pictogram tick.png Tak W powietrzu:
 • Krótkie spięcie

Na powierzchni:

 • Kule
 • Bronie do walki wręcz
 • Strzykawki
 • Szkocki opór
 • Wyrzutnik szybkobomb
 • Krótkie spięcie
 • Detonator
 • Piekąca palba
Scores proj red.png
Bomba samoprzylepna
Leaderboard class demoman.png Szkocki opór
Sticky Jumper bomb RED.png
Bomba samoprzylepna
Leaderboard class demoman.png Bombowy skoczek
RED Quickiebomb Launcher Projectile.png
Bomba samoprzylepna
Leaderboard class demoman.png Wyrzutnik szybkobomb
930,88 2409,2
Sentry Rocket.png
Rakieta
Leaderboard class engineer.png Działko strażnicze (Poziomu 3)
1100
Pictogram cross.png Nie Pictogram cross.png Nie Pictogram tick.png Tak
 • Krótkie spięcie
RED Pomson 6000 Beam.png
Mała wiązka energii
Leaderboard class engineer.png Pomson 6000
1200
Pictogram cross.png Nie Pictogram cross.png Nie Pictogram cross.png Nie
Rescue Ranger Projectile RED.png
Pociski naprawcze
Leaderboard class engineer.png Ryzykowny ratunek
2400
Pictogram tick.png Tak Pictogram tick.png Tak Pictogram tick.png Tak
 • Krótkie spięcie
RED Syringe Gun Ammo.png
Strzykawka
Leaderboard class medic.png Pistolet strzykawkowy
Blutsauger
Końska dawka
1000
Pictogram tick.png Tak Pictogram neutral.png Do terenu Pictogram cross.png Nie
Leaderboard class medic.png Kusza krzyżowca
2400
Pictogram tick.png Tak Pictogram tick.png Do terenu Pictogram tick.png Tak
 • Krótkie spięcie
Arrow proj.png
Strzała
Leaderboard class sniper.png Łowca
Bojowy łuk bloczkowy
1812,1 2600
Pictogram tick.png Tak Pictogram tick.png Tak Pictogram tick.png Tak
 • Krótkie spięcie
Jarate
Słoik
Leaderboard class sniper.png Sikwondo
1017,9
Pictogram tick.png Tak Pictogram cross.png Nie Pictogram tick.png Tak
 • Krótkie spięcie
Self-Aware Beauty Mark
Jar
Leaderboard class sniper.png Samoświadomy pieprzyk
1017,9
Grappling Hook Projectile.png
Grappling Hook
TF2 crosshair orange.png Kotwiczka
1500
Pictogram cross.png Nie Pictogram tick.png Tak Pictogram cross.png Nie
Item icon Unknown.png
Halloweenowe czary
TF2 crosshair orange.png Halloweenowe czary
422,17 1019,8
Pictogram neutral.png Sometimes Pictogram cross.png Nie Pictogram cross.png Nie
Monoculus proj.png
Rakieta
Monoculus angry.png MONOCULUS
330 1100
Pictogram cross.png Nie Pictogram cross.png Nie Pictogram tick.png Tak
 • Krótkie spięcie

Zobacz też