Mermi türleri

From Team Fortress Wiki
Jump to: navigation, search
Yardım edin!
Yakala bunu.
Scout
Ico camera.png İlgili resimler:


Standart hitscan (anlık isabet eden mermiler) mermilerin aksine, bu diğer mermi türleri ateşlendiği zaman direk olarak bir yol boyunca anında hareket etmemektedir yani mermiler gözle görülebilir, ancak daha önceden belirlenmiş bir hızda mermiye bağlı olarak haritanın herhangi bir yerine fırlatılıp kurulabilir veya düşmanlara atılabilir. Bu mermilerde, gibi diğer oyuncularla teması sağlamak için tüm sınıfların kullandığı büyük bir hitbox (oyunda belli bir nesnenin vurulabileceği veya başka cisimlerde temas edebileceği alan) kullanılır. Merminin hasarı genellikle hedefin saldıran oyuncuyla arasındaki mesafeyle ya da alternatif olarak, saldıran oyuncunun ölüm anında bulunduğu yere kadar olan mesafeyle belirlenir. Birçok merminin silahlara bağlı olarak farklılık gösteren kendine özgü özellikleri vardır. Bu mermiler lag compensation mekaniği (gecikme bedeli, ping yükselmesi gibi durumlarda kullanılan ve genellikle normal anlık mermilerde kullanılan bir oyun mekaniği) yoktur.

Heavy'nin Sandviçi, yok edilen yapılar, Yapışkan Bombaların parçaları, bozucular ve ölü oyunculardan düşen silahlar, mermi olarak görülmez. Ayrıca bu mermiler aynı oyun motorunun fiziğiyle yapılmalarına rağmen farklı özelliklere sahiptirler.

Özel mermi türleri

Bu mermilerin özellikleri, hangi silah kullanıldığına bağlı olarak değişir. Çoğu zaman bu mermiler hitscan (anlık isabet eden mermiler) mermisi gibi temas halinde hasar verir. Alternatif olarak, birçok mermi temas halinde ya da Demoman'da olduğu gibi patlamalar meydana getirir ve belirli bir sürede (Bomba Atarın bombaları) veya Demoman'ın sinyaliyle (Yapışkan Bombalar) kendilerini yok eder. Roketler ve enerji patlamaları dışındaki tüm mermi türleri yerçekimine maruz kalmakta ve aşağıya doğru kayabilmektedir. Demoman'ın silahından çıkan mermilerin kırılabilmesi (yapışkan bombaların), İşaret Fişeği, Patlatıcı, Adam Eritici, Seviye 3 Taret ve Avcı mesafeden etkilenmez; bununla birlikte, Akıncının Arbaletinin oku tam tersine göre bir hasar verme türüne sahiptir (bu da mesafeye göre hasar ve iyileşme anlamına gelir). Bazı mermiler temas halinde etkiler. Uyku Perisi tarafından atılan beyzbolları yavaşlatma etkisi yaratırken, Paketleyici Süikastçinin keyifli süsleri kanama etkisi sağlayabilir. Ancak mesela Kavate ve Bozuk Süt hiçbir şekilde zarar vermez, bunun yerine düşmanlara oyuncunun kendisinin hasar verip etkinin öyle aktif olmasını sağlar ve görünmez Spy'ları geçici süreliğine görünür yapabilir veya yanan takım arkadaşını söndürmeyi sağlar. Kan Emici ve Kara Kutu, her düşmanı isabetli bir vuruşta oyuncuya sağlık kazandırır ve Akıncının Arbaleti ise, hızlı seri atışlar yoktur ancak takım arkadaşlarına isabetli bir şekilde atılan ok diğerlerinden daha fazla can getirir. Avcının okları eğer yanar bir şekilde fırlatılılırsa düşmana, isabet ederse eğer düşman yanabilir. Ancak hedef ÜberŞarjlı olduğunda ise etkilerin hiçbirinin uygulanamayacağını unutmayın.

Yapışkan bombalar her yere yapışabilir, ancak canlanma bölgesindeki kapıya, oyunculara ve diğer bazı nesnelerde zıplatılarak yapışması engellenir. Oklar oyunculara ve çevreye yapışabilir, ancak ekstra bir etki sağlamaz sadece görsel olarak durur; Şırıngalar da aynı şekilde çevreye yapışabilirler. Seviye 3 Taretin roketleri hedefleri biraz iler ve havada bir yörüngede dört rokette hedefe aynı anda uçar; dört hedefinde tek bir nesne olduğu varsayılır.

Alevler

Ana madde: Ateş

Alevler Pyro'nun birincil silahlarından ateşlenen (Alev Silahı, Sırtyakar, Yağyakar, Gökkuşağı Üfleyici ve Flojistonatör) ve oyuncuları yakarak büyük hasarlara yol açabilen 'parçacıklardır'. Temas noktalarına ateş etmek için diğer mermi türlerindeki gibi aynı hitbox bölgeleri kullanılır ama burada belirli bölgeye ateş ettiğini anlamak mümkün değildir çünkü sınırlı bir ateş etme mesafesine ve sınırlı bir yanma süresine sahiptir, ancak mesafeye göre hasar belirlenmediğinden dolayı ne kadar çok ateş etmek o kadar çok hasara denktir. Ayrıca mermilerden farklı olarak, oyuncular ya da yapılar yakılırsa eğer alevlerin yanma süreleri olduğu için maksimum yanma süresine ulaşana kadar yanan nesnelerin zarar görmesine devam eder. Alevler ayrıca çevre ile temas etmez; bununla birlikte alevler çevreden veya sudan geçerken sönecekleri için hasar vermeyeceklerdir. Alevlerin yukarıya doğru sapmasına neden olan "negatif" bir etken vardır ve etken kısmen Pyro'nun hareketleri tarafından belirlenir. Dürüst Bizon ve Pomson 6000 normal bir mermi türü yerine alev parçacıkları ateşler ve parçacık hitbox'ını kullanır. Bununla birlikte, 'normal' alev parçacıklarından farklı olarak, bu parçacıkların belirli bir yanma süresi gibi herhangi bir süreli ömrü yoktur ve hedefleri yakmadığı için ışıltı vermez.

Patlamalar

Patlamalar, genellikle tekrardan şarj edilebilen mermilerdir (Kamikaze alay hareketi veya Ullapool Oyun Sırığı gibi). Ayrıca mermi hitbox'ını kullanırlar. Patlamaların büyüklüğü, boyutu ve hasar oranı hangi mermi türü kullanıldığına bağlı olarak değişir. Patlamalar duvarlardan geçemez ve böylece patlama şekillerini çevrenin şekline uygun hale göre ayarlarlar. Oyuncunun kendi yaptığı patlamada kendine zarar verip uçurabileceği için bir yere gitme işlemini hızlandırmak için kişi kendine patlama yoluyla bir yüksek bir zıplama sağlayabilir.

Kavate ve Bozuk Süt'ün geri püskürtülmesi durumu da bir patlama olarak sayılabilir ve aynı şekilde çevreye yani duvarlara da boş yere atılıp patlayabilir.

Patlamalar (İskoç Direnci ve Hızlı-Bomba Atıcı hariç) düşmanın yapışkan bombalarını kıramaz ancak oyuncuları öldürebilir.

Şırıngalar

Şırıngalar, Şırınga Silahı, Kan Emici ve Aşırı Doz tarafından ateşlenebilir ve diğer mermi türlerinin veya geri püskürtmenin yok edemediği veya geri püskürtemediği tek mevcut silahlardır. Ayrıca mermi hasarı ile aynıdır, böylece Yapışkan Bombaları yok edebilirler ve mermi türleri arasında hem yok edilemeyen hemde düşmanlara hasar veremeyen tek benzersiz mermi türüdür.

Mermi türlerinin diğer özellikleri

Pyro'nun birincil silahlarının geri püskürtme özelliği, Dürüst Bizon ve Pomson 6000'nin şırıngalar ve küçük enerji ışınları hariç tüm mermileri yansıtabilir. Bazen Yapışkan Bombaları yansıtamaması istisnasıyla birlikte, mermiler yansıtıldığında Pyro'nun ateşlediği alevin sahibini değiştirir ve ateş eden Pyro'ya ve alevden etkilenen düşmanlara mini-kritik hasar verir. Uyku Perisi tarafından fırlatılan bir beyzbolu iyi bir zamanlamayla yansıtabilinir.

Avcı'nın okları, tüm sınıflara bölünmüş olan hitbox'da belirli bir hızı geçtikten sonra kritik kafa vuruşları yapabilir. Sırtyakar ile düşman oyuncunun arkasından saldırılıp ateşlenirse garanti kritik vuruşlar sağlar. İşaret Fişeği kullanırken yanan bir oyuncuya ateş etmek de kritik vuruş sağlar.

Eğer kritik bir mermi ile ok havada çarpışırsa, ok mermiyi yok eder. İşaret fişekleri de diğer işaret fişeklerini yok edebilir. Yapışkan bombaları mermiler, şırıngalar, yakın dövüş silahları yok edebilir veya İskoç Direnci'nin ve Hızlı-Bomba Atıcı'nın yapışkan bombaları..

Mermi türlerinin listesi

Team Fortress 2'deki mermi türlerinin tam listesi aşağıda gösterilmiştir.

List of projectiles
Projectile Silah Hız (HU/s) Arcs Sticks Reflectable Can be destroyed by
Mad Milk
Jar
Leaderboard class scout.png Bozuk Süt
1019.9
Pictogram tick.png Evet Pictogram cross.png Hayır Pictogram tick.png Evet
 • Kısa Devre
Mutated Milk
Jar
Leaderboard class scout.png Mutasyona Uğramış Süt
1019.9
Flying Guillotine
Cleaver
Leaderboard class scout.png Uçan Giyotin
3000
Pictogram tick.png Evet Pictogram cross.png Hayır Pictogram tick.png Evet
 • Kısa Devre
Sandman Baseball.png
Baseball
Leaderboard class scout.png Uyku Perisi
3000
Pictogram tick.png Evet Pictogram cross.png Hayır Pictogram tick.png Evet
 • Kısa Devre
Festive ornament red.png
Bauble
Leaderboard class scout.png Paketleyici Süikastçı
Rocket.png
Rocket
Leaderboard class soldier.png Roketatar
Kara Kutu
Roket Zıplatıcısı
Orijinal
Keretanın Roketatarı
1100
Pictogram cross.png Hayır Pictogram cross.png Hayır Pictogram tick.png Evet
 • Kısa Devre
Leaderboard class soldier.png Direkt Vuruş
1980
Leaderboard class soldier.png Özgürlük Ateşleyici
1540
RED Cow Mangler 5000 Beam.png
Large energy beam
Leaderboard class soldier.png İnek Mengenesi 5000
1100
 • Kısa Devre
Air Strike Projectile.png
Rocket
Leaderboard class soldier.png Hava Saldırısı
 • Kısa Devre
RED Righteous Bison Beam.png
Small energy beam
Leaderboard class soldier.png Dürüst Bizon
1200
Pictogram cross.png Hayır Pictogram cross.png Hayır Pictogram cross.png Hayır
x30px
Fireball
Leaderboard class pyro.png Dragon's Fury
3000
Pictogram cross.png Hayır Pictogram cross.png Hayır Pictogram tick.png Evet
 • Kısa Devre
Flare proj red.png
Flare
Leaderboard class pyro.png İşaret Fişeği
Kavurucu Atış
2000
Pictogram tick.png Evet Pictogram cross.png Hayır Pictogram tick.png Evet
 • Kısa Devre
Detonator proj red.png
Flare
Leaderboard class pyro.png Patlatıcı
Flare proj red.png
Flare
Leaderboard class pyro.png Adam Eritici
3000
RED Gas Passer.png
Gas Can
Leaderboard class pyro.png Gas Passer
 ?
Pictogram tick.png Evet Pictogram cross.png Hayır Pictogram tick.png Evet
 • Kısa Devre
Grenade proj red.png
Grenade
Leaderboard class demoman.png Bomba Atar
1216.6
Pictogram tick.png Evet Pictogram cross.png Hayır Pictogram tick.png Evet
 • Kısa Devre
Leaderboard class demoman.png İskoç Canavarı
1513.3
Loose Cannon proj red.png
Cannonball
Leaderboard class demoman.png Delifişek
1453.9
RED Iron Bomber Projectile.png
Grenade
Leaderboard class demoman.png Demir Bombacı
1216.6
Sticky proj red.png
Stickybomb
Leaderboard class demoman.png Yapışkan Bomba Atar
925.38 2409.2
Pictogram tick.png Evet Pictogram neutral.png To world Pictogram tick.png Evet In air:
 • Kısa Devre

On surface:

 • Bullets
 • Melee weapons
 • Syringes
 • İskoç Direnci
 • Hızlı-Bomba Atıcı
 • Kısa Devre
 • Patlatıcı
 • Kavurucu Atış
Scores proj red.png
Stickybomb
Leaderboard class demoman.png İskoç Direnci
Sticky Jumper bomb RED.png
Stickybomb
Leaderboard class demoman.png Yapışkan Zıplatıcısı
RED Quickiebomb Launcher Projectile.png
Stickybomb
Leaderboard class demoman.png Hızlı-Bomba Atıcı
930.88 2409.2
Sentry Rocket.png
Rocket
Leaderboard class engineer.png Taret (Seviye 3)
1100
Pictogram cross.png Hayır Pictogram cross.png Hayır Pictogram tick.png Evet
 • Kısa Devre
RED Pomson 6000 Beam.png
Small energy beam
Leaderboard class engineer.png Pomson 6000
1200
Pictogram cross.png Hayır Pictogram cross.png Hayır Pictogram cross.png Hayır
Rescue Ranger Projectile RED.png
Repair claw
Leaderboard class engineer.png Hızır Polis
2400
Pictogram tick.png Evet Pictogram tick.png Evet Pictogram tick.png Evet
 • Kısa Devre
RED Syringe Gun Ammo.png
Syringe
Leaderboard class medic.png Şırınga Silahı
Kan Emici
Aşırı Doz
1000
Pictogram tick.png Evet Pictogram neutral.png To world Pictogram cross.png Hayır
Leaderboard class medic.png Akıncının Arbaleti
2400
Pictogram tick.png Evet Pictogram tick.png Yes Pictogram tick.png Evet
 • Kısa Devre
Arrow proj.png
Ok
Leaderboard class sniper.png Avcı
Güçlendirilmiş Yay
1812.1 2600
Pictogram tick.png Evet Pictogram tick.png Evet Pictogram tick.png Evet
 • Kısa Devre
Jarate
Jar
Leaderboard class sniper.png Kavate
1017.9
Pictogram tick.png Evet Pictogram cross.png Hayır Pictogram tick.png Evet
 • Kısa Devre
Self-Aware Beauty Mark
Jar
Leaderboard class sniper.png Self-Aware Beauty Mark
1017.9
Grappling Hook Projectile.png
Grappling Hook
TF2 crosshair orange.png Grappling Hook
1500
Pictogram cross.png Hayır Pictogram tick.png Evet Pictogram cross.png Hayır
Item icon Unknown.png
Halloween Spells
TF2 crosshair orange.png Halloween Spells
422.17 1019.8
Pictogram neutral.png Sometimes Pictogram cross.png Hayır Pictogram cross.png Hayır
Monoculus proj.png
Rocket
Monoculus angry.png MONOCULUS
330 1100
Pictogram cross.png Hayır Pictogram cross.png Hayır Pictogram tick.png Evet
 • Kısa Devre

Ayrıca bakınız