PropHunt

From Team Fortress Wiki
Jump to: navigation, search
Mam dosyć szukania.
Żołnierz po przeszukaniu każdego miejsca

PropHunt jest modyfikacją dla Team Fortress 2 oryginalnie napisana i wydaną przez Darkimmortala ze zestawem map utworzonych przez różnych autorów, zaczynające się prefiksem ph_. W 2013 roku, PropHunt Redux zastąpił PropHunta. Nowa wersja zawierała różne poprawki, a niektóre z tych poprawek zostały udokumentowane w sekcji błędów. Starsza, już nierozwijana wersja jest dostępna dla administratorów serwerów na AlliedModders (angielski). Obecna wersja jest dostępna tylko na prośbę od Geita lub Darkimmortala na GamingMasters.org.

Jest także wersja LUA pluginu, która jest używana prywatnie na serwerach SourceOP

Wersja trybu dla TF2 bazuje na trybie z Garry's Moda

Demonstracja Rozgrywki

Rozgrywka

PropHunt jest skrzyżowaniem standardowego trybu Arena oraz zabawy "w chowanego". Gracze na drużynie Red są przebrani jako "propy" i mają 30 sekund by się ukryć, po czym gracze na drużynie BLU muszą ich znaleźć i zabić w przyznanym czasie. Pod koniec rundy drużyny zamieniają się miejscami; "Szukający" (BLU) stają się "Chowanymi" (RED) i vice versa. Nie ma możliwości odrodzenia się aż do zakończenia rundy.

Gracze RED są zmuszeni do grania Skautem i są otrzymują losowo przydzielone przebranie, wylosowane z rekwizytów znajdujących się na mapie, na początku każdej rundy. Nie mogą korzystać ze swoich broni, chyba że są ostatnią, żywą osobą w drużynie. Przed wydaniem PropHunt Redux, efekty pasywne przedmiotów, takich jak Piaskun i jego kara -15 punktów zdrowia mogły wciąż działać normalnie na graczy. Dodatkowo, drużyna RED nie może się udusić, przez co mogą sięukryć pod wodą.

Drużyna BLU ma dostęp do wszystkich klas oprócz Szpiega i Medyka z Uroczystą Przysięgą (z powodu łatwiejszego znalezienia wroga]]. Pyro jest standardową klasą która jest najczęściej grana w tym trybie. Płomienie są widoczne na propach, przez co łatwo podążać za przeciwnikiem po tym jak zostaną znalezieni. Pyro może także wznieść sięw powietrze przy użyciu Miotacza Płomieni jako przeciwwaga dla możliwości Podwójnego Skoku dla Skauta.

Używanie jakiejkolwiek broni (podstawowej, drugorzędnej czy białej) będąc w drużynie BLU spowoduje że stracisz trochę punktów zdrowia. Ma to na celu zmuszenie gracza do skupienia się na samym szukaniu, niż na bezmyślnym sprawdzaniu wszystkiego bez zastanowienia. Jeżeli uzyskasz asystę lub zabijesz kogoś, to dostaniesz przywrócone zdrowie oraz krótkie przyspieszenie na tak długo jak będziesz miał swoją obecną broń wyciągniętą.

Na mapach PropHunt znajduje się ograniczona liczba apteczek, ale wszystkie posiadają punkt na środku mapy który nie może zostać zdobyty i w pełni uleczy gracza który przez niego przechodzi raz na 55 sekund (co jest indywidualnie śledzone dla każdego gracza).

Drużyna BLU lub RED wygra rundę jeżeli wszyscy członkowie przeciwnej drużyny zginą. RED jest zdolne wygrać poprzez pozostawanie przy życiu aż do końca rundy, po czym gracze BLU są automatycznie zabijani, a zwycięstwo zostaje przyznane drużynie RED. Jeżeli pozostanie jeden chowający się w RED, to żywi członkowie BLU zostaną oblani Sikwondem, a ostatni gracz RED może strzelać na drużynę przeciwną. Pamiętaj że pasywne efekty przedmiotów w używanym wyposażeniu BLU będą na ostatni graczu gdy tryb Ostatniego Gracza (ang. Last Prop mode) się zacznie.

Porady

Chowający

 • Masz 30 sekund by schować się. Dobrze wykorzystaj ten czas.
  • Jeżeli Szukający zaczeli już szukać to wtedy najlepszą opcją jest bieg do jakiejkolwiek, najbliższej kryjówki.
   • Pokój odradzania się Szukający jest często niesprawdzany po tym jak runda się zacznie.
 • Spróbuj znaleść miejsce które będzie pasowało do twojego przebrania. Nie staraj się zdradzić szukającym.
  • Na każdej mapie są miejsca które są rzadko albo w ogóle nie sprawdzane. Schowanie się tam bez pociągania uwagi może ci prawie zawsze zagwarantować zwycięstwo
  • Większość graczy nie patrzy w góre. Wykorzystaj to.
  • Bardzo łatwo ominąć ciemne zakamarki. Pamiętaj o nich podczas szukania kryjówki.
  • Dobrym miejscem do schowania się jest zawsze obok które wyglądają jak twoje przebranie. Przykładowo możesz się schować w pokoju pełnym beczek, gdy jesteś przebrany za beczkę.
  • Granice map są większe niż na to wyglądają; staraj się szukać krawędzi i tym podobnych miejsc na mapie.
  • Niektóre mapy posiadają miejsca które są trudne do osiągnięcia. Jeżeli tam się ukryjesz to możesz się wyróżniać, ale inni będą mieli problem w dosięgnięciu ciebie.
  • Upewnij się że twoje przebranie nie przechodzi przez coś. O ile nie zawsze może cie to wydać, to może to przykuć uwagę Szukających.
   • Kilka kombinacji rekwizytów (szczególnie roślinność) wygląda naturalnie gdy przez siebie przechodzą. Wykorzystaj fakt, że większość graczy uczy się które rekwizyty nie wymagają sprawdzania.
  • Bądź ostrożny gdy chowasz się w niebezpiecznych miejscach, przykładowo: pokój pełen bomb dyniowych, ponieważ nawet jeden, losowych pocisk może ciebie odrazu zabić
  • Nie możesz się utopić, więc chowając się w wodzie możesz uniknąć płomieni miotaczy Pyro i flar z Pistoletu Sygnałowego. Uważaj jednak na inne klasy oraz broń biała Pyro.
  • Schowaj się gdzieś, gdzie jest jakieś wyjście. Nie ma nic gorszego utknięcię w miejscu będąc na litości wroga.
 • Kiedy zostałeś znaleziony, to po prostu biegnij i jak najszybciej znajdź apteczkę. Spróbuj wykiwać goniących cie wrogów i znajdź następną kryjówkę.
 • Jeżeli widzisz nadchodzący pocisk, to spróbuj go ominąć. Zostaniesz odkryty, ale wciąż będziesz miał szanse na odnalezienie nowej kryjówki.
 • Naciśnięcie lewym przyciskiem myszy spowoduje że uziemisz się, dzięki czemu będziesz mógł sprawdzić teren wokół siebie bez poruszania się.
 • Czuj się nie skrępowany biegając wokół Szukających do końca rundy, gdy twoje przebranie nie pasuje do otoczenia. Bądź jednak ostrożny i staraj się poznać pozycje Szukających (abyś nie wbiegł w ogień Pyro), otoczenie (żebyś nie wbiegł w niewidzialną ścianę lub inną przeszkodę) i innych Chowających się (żeby ich nie wydać)
 • Zaleca się, abyś używał podstawowego Kija, nawet jeżęli nie możesz z niego korzystać. Negatywne atrybuty innych kijów, przykładowo Piaskuna który obniża zdrowie lub Cukrowej Laski która zwiększa podatność na obrażenia od wybuchów mogą być kluczowe, jeżeli twoim celem jest przetrwanie jak najdłużej. Mógłbyś także wyposażyć się w Atomizer, aby otrzymać dodatkowy skok który ci pomoże w dostawaniu się do różnych miejsc.
  • Dotyczy to trybu Last Prop (angielski) w PropHunt Redux.
 • Jeżeli jesteś ostatnią osobą to możesz strzelać, więc wcześniejsze praktyki w graniu Skautem moga ci się przydać. Jeżeli masz zamiar strzelać, to czekaj na przeciwników obok apteczki i ich po kolei wykańczaj. Zaleca się także, żebyś posiadał Wściekłe Mleko i Cukrową Laskę, abyś mógł się ugasić oraz podnieść apteczki z wykończonycyh przeciwników (Pamiętaj jednak że zabójstwa wykonane przez otoczenie nie dadzą ci apteczki.)
 • Jeżeli nie żyjesz to nie wydawaj pozycji innego Chowającego sie, gdyż jest to "Ghosting" (angielski) który może być powodem twojego bana.

Szukający

 • Twoje zdrowie zmniejsza się kiedy strzelasz. Staraj się ostrożnie i rozważnie strzelać.
 • Ogień Pyro z łatwością może wykryć Skauta i drastycznie obniżyć jego zdrowie. To samo dotyczy się broni które powodują krwawienie
 • Kanapka Grubego może być przydatna nie tylko jemu samemu, ale także kolegom z drużyny jeżeli zostanie rzucona.
 • Sikwondo nie robi żadnych obrażeń gdy zostanie w kogoś rzucone, ale pomoże ci odkryć Skautów którzy mogą być w okolicy.
 • Jeżeli zindetyfikujesz wrogiego gracza, ale nie uda ci się go zabić, to powiedz swojej drużynie gdzie jest i za co jest przebrany żeby mogli go zabić, ale jeżeli zginiesz próbując go zabić, to nie możesz wtedy powiedzieć za co jest przebrany, gdyż jest to uznawane za odmianę "ghostingu"(angielski), przez co możesz zostać w niektórych wypadkach wyciszony, ale także zbanowany.
 • Pyro mogą skoczyć i strzelić naraz aby wykonać "super skok" w celu dosięgnięcia wyżej położonych miejsc.
 • Inżynierowie nie mogą budować Działek Strażniczych, ale mogą budować Zasobniki. Jeżeli masz zamiar grać Inżynierem, to możesz zbudować Zasobnik podczas etapu przygotowania.
 • Drwiny takie jak Hadouken Pyro czy Dysharmonia, Mielenie Organów Inżyniera nie spowodują utraty punktów zdrowia. Kosztem czasu egzekucji możesz to wykorzystać, aby zabić nieświadomych Chowających lub też ich wypłoszyć z kryjówki.
 • Korzystanie z Krótkiego Spięcia czy Likwidatora nie spowoduje utraty zdrowia Inżyniera, ale straci on trochęmetalu.
 • Kiedy atakujesz Chowającego, to pamiętaj że właściwy hitbox Skauta nie odpowiada jego przebraniu. Jest on w samym środku przebrania, lub na samym końcu przebrania jeżeli jest ono długie.
 • Na małych mapach PropHunt zabijanie jednego lub więcej Chowających podczas gdy wciąż trzymasz rozgrzanego Miniguna jako Heavy pozwoli ci zatrzymać bonus zwiększonej prędkości, pozwalając na szybsze lub łatwiejsze zabijanie lub zadanie obrażeń przeciwnikom.
 • Dupalacz jest perfekcyjną bronią dla Pyro gdyż masz szanse na zaatakowanie Skauta od tyłu, co ci da obrażenia krytyczne, co też sprawia że masz większe szanse na natychmiastowe zabicie go lub pozostawienie go z niedostateczną ilością zdrowia by przetrwał obrażenia od podpalenia.

Błędy

 • Inżynier może wyjść z miejsca odradzania się podczas przygotowania poprzez użycie Efektu eureki
 • Wybierając Demomana lub Medyka spowoduje wejście w Pozę bezwładności aż broń biała nie zostanie wyciągnięta. Kiedy broń biała zostanie wybrana, to gracz nie będzie w stanie zmienić broni. Należy jednak zauważyć, Tarcza Szarży może nadal być użyta.
  • Zostało to naprawione w PropHunt Redux 3.0.0
 • Jakiekolwiek założone przedmioty kosmetyczny nie zostaną ukryte kiedy grasz jako Chowający się. Aby obejść to, należy nie używać z żadnych przedmiotów kosmetycznych jeżeli masz zamiar grać w ten tryb.
  • Zostało to naprawione w PropHuncie 1.92. Widoczność Mannierki wzmacniającej i Zacnej Księgi Zaklęc została naprawiona w PropHuncie Redux 3.0.0.
 • Ponieważ niektóre przebrania nie miały w założeniu się poruszać, mogą być niewidocznę pod pewnymi kątami. (Dla przykładu, punkty kontrolne są niewidoczne ze spodu. )
 • Jakiekolwiek nowo dodane bronie mogły nie zostać wykluczone z użytku w PropHuncie, takie jak Świąteczny Granatnik albo Zaszczepiacz
  • Zostało to naprawione w nowszych plikach konfiguracyjnych dla PropHunta.

Źródła zewnętrzne