Ragdoll

From Team Fortress Wiki
Jump to: navigation, search
Arkadan bıçaklandıktan sonra oluşan Sniper ragdoll'u.
Buraya uzanmanın size iyi geleceğini biliyordum!
Sniper mağlup ettiği düşmanlarının cesetleriyle konuşurken

Ragdoll, Source Motoru'nda fizik-modellemesi yapılmış bir yeni nesil bilgisayar oyunu fiziğidir. Bir oyuncu öldürüldüğünde ragdoll iskeleti ve önceden oluşturulmuş animasyonlar, çökmekte olan bedeni gerçekçi bir şekilde canlandırmak/yansıtmak için kullanılır ve beden o an esnek bir yapıya sahip olur (ancak bu ceset haline gelmeden öncedir). Öldürme darbesinin itme etkisi ragdoll'u oluşturur ve beden yani ragdoll aniden fırlar, böylece öldürme darbesini alan oyuncu, yapılan vuruşa göre değilde ragdoll fiziğinin önceden nereyi belirlediyse oraya doğru düşecektir.

Bu özellik oyunun oynaşını etkilemese de, harika bir görsel cazibesi vardır. Fizik motorlarının çıkışından (yani başlangıcından) bu yana, ragdoll'lar birinci şahıs nişancı oyunlarında kullanılan temel fizik olmuştur ve aniden fırlayan nesnelerin ve insanların hareketlerini izlemek son derece tatmin edicidir ve hatta eğlenceli sayılabilir.

Bazı yamaların ardından, artık kafa vuruşu, kelle uçuruşu[1] veya arkadan bıçaklama[2] gibi belirli saldırı türleriyle öldürülen her sınıfın özel bir ölüm animasyonu vardır yani sınıfa özgü ölüm animasyonlarıdır bunlar. Animasyon bittikten sonra cesetler ragdoll haline gelir.

Ragdollar'ın yapmış oldukları hareketler ve girmiş olduğu pozisyonları oyuncunun bakış acısına bağlı olarak farklı bir şekilde yorumlanabilir. İstemci taraflı görünümde (yani oyuncunun gözünden oyun), oyuncunun kendi kendine yaptığı ragdoll, diğer oyuncuların yaptıklarından çok daha fazla kuvvetli fırlar ve hızlanır (mesela buradaki kendi kendine yaptığından demek istenilen oyuncunun birden yerden atlamak gibi kişinin kendisinin yapacağı şeyler değildir, direk olarak kendi ragdoll'undan bahsedilmektedir). Aynısı diğer tüm oyuncular için de geçerlidir; kendi cesetleri diğer cesetlerden çok daha fazla hızlıdır ve kuvvetli bir şekilde ilerler.

Kullanıcının grafik ayarları çok düşük olduğunda normal olarak Ragdoll'lar görünmez; ancak, konsol komutları kullanılarak zorlanırsa yine bir şekil görünebilir.

İlgili başarımlar

Leaderboard class medic.png Medic

Otopsi Raporu
Otopsi Raporu
Düşmanın fotoğraf kamerasına, cesedinin üzerinde alay hareketi yaparak poz ver.

Leaderboard class spy.png Spy

Sadece Senin Gözlerin İçin
Sadece Senin Gözlerin İçin
Düşmanın fotoğraf kamerasına, cesedinin üzerine sigara fırlatarak poz ver.

Güncelleme geçmişi

31 Ekim 2007 Yaması

  • Ragdoll'ların kötü sürtünme değerleri içermesi ile ilgili bir fizik sorunu düzeltidl.

7 Ocak 2008 Yaması

  • Ragdoll'ların haritanın dışarıya çıkmasını sağlayan durumlar düzeltildi.

17 Aralık 2009 Yaması (SAVAŞ! Güncellemesi)

  • Ragdoll'ların üzerinde giyilebilir öğelerin (kozmetiklerin) takılı kalması düzeltildi.

12 Aralık 2014 Yaması

  • Ragdoll'lar ile ilgili bir sorun düzeltildi.

15 Aralık 2014 Yaması

  • Ragdoll'lar ile ilgili bir sorun düzeltildi.

17 Aralık 2014 Yaması

  • Ragdoll'lar ile ilgili bir sorun düzeltildi.

Ayrıca bakınız