Robotlar

From Team Fortress Wiki
Jump to: navigation, search

Bu makale Gray Mann'in mekanik ordusu ile alakalıdır. Müzik parçası için, bakınız ROBOTS! Diğer kullanımlar için ise, bakınız Robot.

Robotlar kapılarımızda, biraz erkek olun ve bana güvenin - sadece bir küp şeker istemek için gelmediler. Yoo, hayır! Bu canavarlar kapılarımızı kıracak, şekerlerimizi alacak ve bizi mezarlarımıza gömecekler.
Soldier
Gri Mann'in mekanik ordusu. Burada ki resimde soldan sağa doğru robotlar sıralanmaktaıdr; Demoman'lar, Soldier'lar, Pyro'lar, Medic'ler, Heavy'ler, Sniper'lar, Scout'lar ve Spy'lar.

Robotlar, Mann vs. Machine modunda dalgalar sırasında savaşan düşmanlardır. Mann Co. tarafından yapılan her şeyi yok etmek için Gray Mann tarafından yaratılmışlardır.

Oynanış

Normal robotlar, oyuncularla neredeyse aynı şekildedirler, özel robotlar ve diğer türdeki robotlar Stok olmayan silahlar (varsayılan silahlar) kullanırken, normal robotlar tam tersidir ve normalde sınıfların sahip olduğu yetenekleri (mesela Scout'ın çift zıplaması) yapamazlar. Oyunculardan farklı olarak robotlar, küçük robotlar genellikle gruplar halinde gelirler, dev robotlar ise, ya sıralı halinde ya da tek olarak gelirler, robotları yavaşlatmak için Spy'ın Bozucuları kullanılabilinir. Miss Pauling'in belirttiği gibi, para taşırlar ve yok edildiklerinde paraları düşürürler, oyuncular silahlarını yükseltmek için Geliştirme merkezlerine (yükseltme istasyonları olarak da bilinir) gidip paraları kullanabilirler ya da bir Güç Matarası'na herhangi bir güç satın almak için de kullanılabilir. Robotlar, her dalgadan önce parlayan mavi oklarla işaretlenmiş olan bomba deliğine giden bir yol izlerler, ancak bomba taşıyıcısı itilirse veya bir oyuncuyu kovalamak için bu yoldan saparsa, yön değişebilir. Robotlar bir oyuncuyu öldürdükten sonra genellikle alay hareketi yaparlar. Robotlar sınırsız bir cephane kaynağına sahipler, ölen robotlardan düşen silahlarını diğer robotlar cephane olarak kullanamazlar ve sağlık veya cephane paketlerini alamazlar. Robotlar asla rastgele kritik vuruş yapamazlar, ancak bazıları Kritik etkisini kazanmanın bir yoluna sahipse belki olabilir.

Her bir dalga başına bir robot bomba ile silahlı alana girer. Robotların birincil amacı, haritanın sonuna bombayı götürüp patlatmaktır ve Savunucular ise bu bombayı oraya götürememeleri için robotları durdurmalıdır. Bomba düştükten sonra başka bir robot onu alabilir. Ancak, Sentry Buster ve Tank hariç (Tank zaten ayrı bir bomba taşıyor ve Sentry Buster'ın da kendisi bir bomba sayılır) bütün robotlar taşıyabilir. Spy ve Sniper robotları aktif olarak bombayı almaya çalışmazlar (çünkü zaten ana amaçları bomba taşımak değildir, Sniper uzaktan insanları vurmak için, Spy ise kılık değiştirip insanları arkadan bıçaklamak için vardır) ancak eğer geri püskürtme yoluyla zorla alınmışsa taşırlar. Bir dalgadaki tüm robotlar ölürse eğer dalga tamamlanmış olur, ancak bomba taşınıp ve patlatılırsa, dalga kaybedilir.

Robotlar ilkel sayılabilen temel davranışlara sahiptir. Yani temel amaçları olan bombayı alıp ve bomba teslim bölgesine önceden belirlenmiş yolu takip ederek bırakmaları, kendi kararlarını veremediklerini göstermektedir. Genel olarak, bomba taşıyıcısı belirlenmiş yolun dışındaki bir yere düşmediği sürece, bomba için alternatif rotalar çizmezler. Robotlar, eğer yolda belirli bir mesafe ilerlemiş iken yani yolda yürürken, herhangi bir Işınlayıcı'yı yolda görseler bile yok etmekle uğraşmazlar. Görünmez veya kılık değiştirmiş Spylar'da tamamen olan bitenden habersizlerdir; bazen görünmez iken görünebilirler, "takım arkadaşları" ile çarpışabilirler, seslerini gizlemezler ve olası Kusursuz Kopya ölümlerini görmezden gelirler. Ancak yakındaki bir takım arkadaşı arkadan bıçaklandığında farkedebilir, ancak düzenli aralıklarda değil. Ayrıca bir Spy yandığında her zaman fark ederler.

Roborlar "manga (on kişiden oluşan asker bilgiği)" olarak bilinen gruplar halinde gönderilebilir. Bir robot o grupun lideri olarak belinlenir ve gruptaki diğer robotlar lideri takip ederler ve çevrelerler (çevresine yani yanlarına filan gelerek korumak için sıkıştırırlar yani bir koruma zinciri kurarlar). Lider ölürse eğer, grubun geri kalanı dağılır ve bağımsız hareket eder. Robot Medic'ler otomatik olarak kendi grubunun liderini iyileştirirler ve önlerinde bir koruma zinciri oluşturup lideri korumak yerine, arkada geri kalıp ölmemeye çalışır, çünkü ölürse zaten liderin ölmesi çok yüksek ihtimaldir.

Bombayı taşıyan robot belli bir süre aynı kişi olursa (yani belirli bir süre taşırsa bombayı aynı robot), Tümen Desteği etkisi kazanır ve yakınında olan tüm robotlar bu etkiden yararlanabilir. HUD üzerindeki bir grafik, bomba taşıyıcısının hangi aşamada olduğunu ve bir sonraki Tümen Desteği etkisini ne zaman kazanacağını gösterir. Bu Tümen Desteği etkisinin ardından, bombayı taşıyan robot bir sesin eşlik etmesiyle birlikte bir alay hareketi yapar ve etraftaki robotlar bomba taşıyıcısının alay hareketi bitene kadar beklemek için duracaklar. Bomba taşıyıcı olan robot eğer öldürülmezse yükseltme alarak daha da fazla etki kazanabilirler, bu yüzden özellikle üçüncü yükseltmeyi almadan bomba taşıcısını öldürmek gerekir, bir Tümen Desteği etkisi kazandıktan sonra öldürülmesi tavsiye edilir çünkü alay hareketi yapmasını bir fırsata çevirerek tüm robotlar dururken öldürmek daha kolaydır. HUD grafiği etkiler için her zaman tam bir sayaç göstermesine rağmen, bomba taşıyıcı bir Dev robot ise, istisna yapılır ve sayacı göstermez.

Dalga Numarası Yükseltmeler Zaman Aralığı (Saniye)
Bomb carrier defense.png
İlk dalga
Bütün yakındaki robotlarla paylaşılan Tümen Desteği etkisi 5
Bomb carrier health.png
İkinci dalga
Saniyede 45 sağlık yenilenmesi 15
Bomb carrier crits.png
Son dalga
Süre bitene kadar her zaman garanti kritik vuruşlar 15

Her haritada oyuncuların erişemeyeceği alanlar vardır, robotların canlandığı yerler ve oynanabilir alana girerken ki bölgeler gibi. Bu alanda robotlar saldırıya karşı savunmalıdırlar (eğer saldırıya uğrarlarsa, ÜberŞarj benzeri bir etki olur ve korunurlar), ancak yapılan saldırılara bir karşılık veremezler (Destek Sancağı gibi destek öğelerini kullanabilmelerine rağmen silahlarını kullanamazlar) ve bomba taşıyıcıları etki kazanmak için şarj olmazlar, ta ki ulaşılabilir alana girene kadar.

Robotların Türleri

Standart robotlar, Blutarch ve Redmond Mann şirketlerinde çalışan paralı askerlere benzer şekilde tasarlanmış ve bazı temel yetenekleri aynıdır. Standart robotlar, sınıfların kullandığı stok öğeleri (varsayılan silahlar) kuşanmıştır. Über Medic'leri, Stok silahları (varsayılan silahlar) kullanmalarına rağmen, standart robotlar olarak görülmemektedirler.

Standart Robotlar

Makinenin kullandığı sınıf Kuşandığı öğeler Yetenekleri (Özellikleri)/Notlar Sağlık puanı
Scout
Scout
Çifte
Sopa
 • Diğer robotlardan daha hızlı hareket eder (%133 hız oranına sahiptir)
 • Saldırı grubundandır.
 • Sopa veya Çifte kullanabilir, ancak sadece birisini. Silah değiştiremez (oyun hangi öğe ile başlatırsa o ile devam eder).
125
Soldier
Soldier
Rokeatar
 • Roket ateşleyebilir.
 • Robotların çoğundan daha yavaş olarak hareket eder (%80 hız oranına sahiptir).
 • Saldırı grubundandır.
200
Pyro
Pyro
Alev Silahı
 • Yakından saldırı için Alev Silahı kullanır.
 • Oyunculara eğer alev temas ederse, bir süre boyunca oyuncular yanarak yanma hasarı oluşur.
 • Taretler'in roketleri de dahil olmak üzere fırlatılan her şeye ve oyunculara geri püskürtme uygulayabilir.
175
Demoman
Demoman
Bomba Atar
 • Herhangi bir mesafeden birden fazla düşmanı öldürmek Bomba Atar'ı kullanabilir (Patlayıcı olduğu için birden fazla ölüme sebebiyet verebilir).
 • Diğer robotlardan biraz daha yavaş hareket eder (%93 hız oranına sahiptir).
175
Heavy
Heavy
Minigun
 • Minigun'ı yakındaki oyunculara büyük miktarda hasar vermek için kullanabilir.
 • Diğer tüm robotlardan daha yavaş hareket eder (%77 hız oranına sahiptir).
300
Engineer
Engineer
Av Tüfeği
İngiliz Anahtarı
 • Haritadaki bomba teslim yerine ışınlayıcı kurarak bomba teslim yerine daha kolay gidilmesini sağlar.
 • Işınlayıcı'yı korumak için bir Taret kurar ve onu koruyarak kurulu kalmasını sürdürür.
 • Sadece destek rolündedir (yani oyuncularla direk olarak savaşmaz). Bir Engineer haritada bulunan bir Işınlayıcı'ya girdiğinde, Yönetici tarafından her zaman oyunculara bildirim görüntülenir. Ayrıca Engineer öldürülmesi rağmen Işınlayıcı hala aktif ise de bildirim görüntülenebilmektedir.
 • Sağlık puanı az olan, ışınlanmayan ve bazı durumlarda Işınlayıcı kurmayan diğer türlü Engineer'larda bulunmaktadır.
500 veya 275
Sniper
Sniper
Tüfek
Gurka Kaması
 • Oyunculara büyük miktarda hasar vermek için (ve muhtemelen anında öldürme ile sonuçlanacaktır vuruş) Tüfek kullanılır.
 • Yakında oyunculara hasar vermek için ise Gurka Kaması'nı kullanır.
 • Kafa Vuruşu yapıldığında kritik vuruş olarak sayılmaz (zaten anında öldürmelere de tam şarjlı vuruşlar yaparak erişebilirler).
 • Robot Sniper oyuncuları vurmak için Tüfeği'nin dürbününü açtığında, silahın uç kısmından dümdüz bir lazer yayılır (bu lazer ile dürbünlü vuruş yapması aslında zorlaşır çünkü oyuncu lazeri görüp robotu öldürebilir veya lazeri görüp bulunduğu yerden kaçabilir).
 • Sadece destek rolündedir (yani oyuncularla direk olarak savaşamaz). Bir Sniper haritaya giriş yaptığında her zaman bir bildirim görüntülenir.
125
Spy
Spy
Altıpatlar
Bozucu
Bıçak
Kılık Değiştirme Seti
Görünmezlik Saati
 • Haritada oyuncuların canlandığı bölgenin yan tarafında canlanırlar.
 • Kılık değiştirerek oyuncuları kandırabilirler.
 • Oyunculara arkadan vuruş yapabilir, genellikle kılık değiştirdiklerinde yaparlar.
 • Farkedilmemek için Görünmezlik Saati'ni kullanırlar.
 • Bozucu ile Engineer'ların yapılarını bozabilirler.
 • Altıpatlar'ı farkedildiğinde oyuncuları öldürmek için ateş eder.
 • Sadece destek rolündedir (yani oyuncularla direk olarak savaşamaz). Bir Spy haritaya giriş yaptığında Yönetici tarafından oyunculara her zaman bildirim görüntülenir. Bir Robot Spy öldürüldüğünde, diğer kaç tane daha Robot Spy kaldığı görüntülenir.
125

Diğer alışılmışın dışındaki robot türleri

Standart robotlardan farklı olan robot türleri mevcuttur; standart robotların özelliklerinden, kullandığı silahlardan ve isimlerinden biraz daha farklıdır. O türdeki robota özgü bir isim ve simge ile gösterilirler. Ancak her özel robot herhangi bir etki kazanmadığı sürece (yani ekstra bir durum olmadığı sürece), orjinal sınıfın avantaj ve dezavantajlarına sahiptir.

Makinenin kullandığı sınıf İsmi Özel Silahlar/Kozmetikler Yetenekleri (Özellikleri)/Notlar Sağlık puanı
Scout
Scout
Minor League Scout
Minor League Scout
Uyku Perisi
Vurucunun Kaskı
 • Uyku Perisi'nin beyzbollarını kullanarak oyunculara atıp geçici sersemlemeye sebep olabilirler.
125
Hyper League Scout
Hyper League Scout
Uyku Perisi
Vurucunun Kaskı
 • Minor League Scoutlar'dan daha hızlı şarj oranına sahipler.
Bonk Scout
Bonk Scout
Bonk! Atomik Kuvvet
Bonk Kaskı
 • Bonk! Atomik Kuvvet'i kullanarak hasar almadan savunma yapabilir.
Force-A-Nature Scout
Force-A-Nature Scout
Kontrolsüz Güç
Federal Düşmanı Fötr Şapka
Vida Oğlanı
 • Robotların ön saflara doğru ilerleyebilmesi için oyunculara Konrolsüz Güç ile ateş ederek geri teptirebilir.
Jumping Sandman Scout
Jumping Sandman Scout
Uyku Perisi
Zıplayıcı Maskesi
Kelebeğin Uçuşu
 • Uyku Perisi kullandıklarında, zıplayarak oyuncuları sersemleten beyzbol topları atabilir.
 • Düşman saldırılarını atlatmak için veya oyuncuları beyzbol ile sersemletmek için çok yükseğe zıplayabilir.
Shortstop Scout
Shortstop Scout
Kısa Fren
 • Kafa boyutu küçüktür.
 • Diğer Scoutlar'dan %25 oranla daha hızlı hareket eder.
Soldier
Soldier
Buff Soldier
Buff Soldier
Destek Sancağı
 • Erişilebilen alana girdikten an itibari ile Destek Sancakları'nın şarjı tam dolu olduğu için direk olarak Destek Sancağı'nın etkisi ile başlarlar.
200
Extended Buff Soldier
Extended Buff Soldier
 • Erişilebilen alana girdikten an itibari ile Destek Sancakları'nın şarjı full olduğu için direk olarak Destek Sancağı'nın etkisi ile başlarlar.
 • 9x etki süresi.
Extended Buff Soldier
Extended Backup Soldier
Tümen Desteği
Extended Conch Soldier
Extended Conch Soldier
Fatih
Soldier blackbox
Black Box Soldier
Kara Kutu
 • Aynı anda daha büyük bir patlama yarıçapına sahip olan ve oyunculara isabet halinde her biri 60 sağlık puanı iyileşmesi sağlayan 3 roket fırlatır.
 • Daha az hasar verir ve 2 roket rastgele savrularak yayılır.
Soldier libertylauncher
Blast Soldier
Özgürlük Ateşleyici
 • Aynı anda ateşlenen 2 roket fırlatır ve bu roketler oyunculara isabet halinde geri teptirebilir.
 • Daha az hasar verir ve daha az şarjör boyutuna sahiptir, ayrıca daha yavaş yeniden doldurma hızına sahiptir ve 2 roket rastgele savrularak yayılır.
Pyro
Pyro
Flare Pyro
Flare Pyro
İşaret Fişeği
Patlatıcı
 • Alev Silahı'nın ulaşamayacağı yerlerdeki oyunculara İşaret Fişeği saldırılabilinir.
 • Yanan bir hedefe karşı isabetli bir vuruş yapıldığında Kritik veya Mini-Kritik etkisi sağlanabilir.
175
Pyro Pusher
Pyro Pusher
Kavurucu Atış
 •  %100 garanti kritik vuruş şansı.
 •  %25 daha hızlı ateş oranı.
 • İşaret fişeklerinin hızı normalinden %35 daha hızlıdır.
Fast Scorch Shot
Fast Scorch Shot
Kavurucu Atış
 •  %100 garanti kritik vuruş şansı.
 •  %25 daha hızlı ateş oranı.
 •  %30 daha hızlı mermi hızı.
Demoman
Demoman
Demoknight
Demoknight (Tür 1)
Göz Parlatan
Hücum Kalkanı
 • Hücum Kalkanı'nın şarjı dolduğunda kullanarak uzak mesafelere hızlı bir şekilde gidebilir.
 • Yakın dövüş silahının vuruş aralığı daha fazladır.
 • UÖlmek üzere olduğunda, son 3 saniye boyunca vuruşlarının hepsi garanti olarak kritik etkisi kazanır..
150
Demoknight
Demoknight (Tür 2)
Ali Baba'nın Minik Galoşları
Görkemli Kalkan
Pers Caydırıcı
Sultanın Seremonisi
 • 1'inci türdeki robottan daha fazla sağlık ve daha hızlı kalkan doldurma oranına sahiptir.
200
Demo Burst
Burst Fire Demoman
Bomba Atar
 • Çok daha hızlı ateşleme hızına sahiptir.
 •  %50 daha küçük şarjör boyutuna sahiptir.
 • Çok daha yavaş yeniden doldurma hızına sahiptir.
175
Demoknight Samurai
Samurai Demo
Görkemli Kalkan
Yarım Zatoichi
Samur-Ay
 • Daha uzun kalkan şarj oranına ve şarj süresine sahiptir.
 • Çok yüksek zıplama mesafesine sahiptir ve çok daha fazla hasar verir.
 • Sadece ikincil ve yakın dövüş öğelerine sahip olduğu nedeniyle sadece ikincil ve yakın dövüşlü saldırılar yapabilir.
650
Heavy
Heavy
Shotgun Heavy
Heavy Shotgun
Av Tüfeği
 • Daha hızlı yeniden doldurma hızına sahiptir, ancak ateş ettiği mermiler daha fazla saçılma oranına sahiptir.
 • Daha az hasar ve daha yavaş ateşleme hızına sahiptir.
 • Yalnızca ikincil silahlı saldırılar yapabilir (çünkü sadece Av Tüfeği'ne sahiptir).
 • Saldırı grubundadır.
300
Deflector Heavy
Deflector Heavy
Patlayıcı Yok Edimi
Su-bam Kalpağı
 • Standart Heavy Robotlarına benzer özelliklere sahiptir.
 • Roket veya bomba gibi patlayıcı mermiler fırlatabilir.
Heavyweight Champ
Heavyweight Champ (Tür 1)
Kitle Gebertici Boks Eldivenleri
Boksörün Kaskı
 • Öldürülmek üzere iken, son 5 saniye kala garantili kritik vuruşlara sahip olur.
 • Saldırı grubundadır.
 • Yalnızca yakın dövüş saldırıları yapabilir (çünkü herhangi bir başka silaha sahip değildir).
Heavyweight Champ
Heavyweight Champ (Tür 2)
Gerçek Randımana Ulaştırıcılar
 • Diğer Heavy robotlarından daha hızlı koşar, %99.67 oranında hıza sahiptir. Bütün hasarları Mini-Kritik etkisindedir.
 • Bütün hasarları Mini-Kritik etkisindedir.
 • Heavyweight Champs (1. inci tür) ile yan yana iken daha küçük hasar miktarına sahiptir.
 • Yalnızca yakın dövüş saldırıları yapabilir (çünkü herhangi bir başka silaha sahip değildir).
Steel Gauntlet
Steel Gauntlet
Çelik Yumruk
 • Menzilli saldırılara daha dayanıklıdır.
 • Yakın dövüş silahlarından daha az hasar görür.
 • Yalnızca yakın dövüş saldırıları yapabilir (çünkü herhangi bir başka silaha sahip değildir).
 • Arkadan bıçaklanma halinde anında ölürler.
900
Steel Gauntlet Pusher
Steel Gauntlet Pusher
Çelik Yumruk
Carl
 •  %50 hasar bonusu ve bir düşmana çarptığında, düşman geri tepilir.
Heavy Mittens Champ
Heavy Mittens
Yılbaşı Yumruğu
 •  %100.1 hız oranında diğer Heavy robotlarından daha hızlıdırlar.
 • Heavyweight Champs ile yan yana iken daha küçük hasar miktarına sahiptir.
 • Kalıcı olarak garantili kritik vuruşlara sahiptir, oyunculara isabetli bir vuruş yaptığında oyuncu zorla ve çaresizce gülmeye başlar.
 • Yalnızca yakın dövüş saldırıları yapabilir (çünkü herhangi bir başka silaha sahip değildir).
60
Medic
Medic
Quick-Fix Medic
Quick-Fix Medic
Hızlı Çözüm
Şırınga Silahı
 • Diğer robotları iyileştirebilir.
 • Hızlı Çözüm ile robotları daha hızlı iyileştirir.
 • ÜberŞarj kullanamaz.
 • İyileştirdiği hedeften ayrılırsa eğer, bir Şırınga Silahı çıkarır ve oyunculara ateş eder.
150
Über Medic
Über Medic
Sıhhilah
Şırınga Silahı
 • ÜberŞarjı çok daha hızlı bir oranda şarj edilir ve diğer robotları daha hızlı bir şekilde iyileştirebilir.
 • ÜberŞarj metresi dolduğunda, ÜberŞarjı bir robota karşı aktif eder ve hem kendisi hem de aktif ettiği robot sınırlı bir süre için (ÜberŞarj bitene kadar) ölümsüz olurlar.
 • Tam dolu ÜberŞarj ile canlanır ve iyileştirdiği hedefin sağlığı, maksimum sağlığın %60'ına düştüğünde veya 54 sağlık puanı'nın altına düştüğünde otomatik olarak ÜberŞarj'ı aktif eder.
 • İyileştirdiği hedeften ayrılırsa eğer, bir Şırınga Silahı çıkarır ve oyunculara ateş eder.
150
Sniper
Sniper
Bowman
Bowman
Avcı
 • Oyunculara karşı daha fazla hasar vermek için oklarını atmadan önce daha fazla gerip atabilir.
 • Her zaman hatalı bir mesafeden saldırı yapar.
 • Diğer Sniper robotlarının aksine oyunda birincil saflarda bir rol oynayabilir (yani ön taraflara giderek direk oyuncuları öldürmeyi amaçlarlar).
125
Bowman
Rapid Fire Bowman
Avcı
 • Standart Bowmen adlı Sniper Robotlarından daha hızlı okları ateşlerler.
1200
Sydney Sniper
Sydney Sniper
Sidney Uykucusu
 • Sidney Uykucusu'nu tam şarjlı olduğu bir zamanda herhangi oyuncuya isabetli bir vuruş yaptığında, vurulan oyuncu Kavate'ye bulanır ve etki geçene kadar bütün alacağı hasarlar Mini-Kritik olur.
 • Kafa vuruşu yapamaz
125
Razorback Sniper
Razorback Sniper
Jiletsırt
 • Standart Sniper Robotlarıyla aynı özelliklere sahiptir, ancak Jiletsırt'a sahip olduğu için arkadan vuruşlara 1 kereliğine de olsa savunmalıdır (Jiletsırt tekrardan geri gelmez).

Dev Robotlar

Dev Robotlar diğer robotlardan çok daha büyüktür. Diğer robotların aksine Bozucu tarafından öldürelemezler sadece yavaşlatılabilirler ve Spy'ın yapacağı bir arkadaş vuruş bile Dev robotları öldürmeye yetmez veya hatta zarar bile görmeyebilirler (bıçak yükseltilmediği sürece). Diğer robotlardan çok daha fazla sağlık puanına sahiptiler ancak onların yarım hızına denk olarak hareket ederler. Standart robotlardan farklı olarak, bombayı taşırken hiç yavaşlamazlar. Oynanılan oyunda hangi dalgada olacaklarının göstergesi olarak, dalga öncesi üst tarafta sınıf sembolleriyle kırmızı bir arka plan ile belirtilir. Bombayı taşıyan Dev Robotlar herhangi Destek Sancağı gibi bir etki kazanamazlar ve tüm Dev Robotları'da geri tepilebilir, çünkü onların da geriye tepilme direnci vardır.

Dev Robotların türleri Scout, Soldier, Pyro, Demoman, Heavy ve Medic'ten oluşmaktadır.

Makinenin Kullandığı Sınıf İsmi Kuşandığı öğeler Yetenekleri (Özellikleri) Sağlık puanı
Scout
Scout
Super Scout
Super Scout
Kutsal Palamut
Bonk Oğlan
 • Normal bir Scout'ın hızının neredeyse 2 katı oranında hareket eder.
1200
Force-A-Nature Super Scout
Force-A-Nature Super Scout
Kontrolsüz Güç
Federal Düşmanı Fötr Şapka
Vida Oğlanı
 • Daha büyük geri tepme gücü ve daha fazla saçılan (saçma) mermi sayısı.
 • Silahın hasar oranı, yeniden doldurma hızı ve saçma oranı azaltıldı.
 • Sınırlı görüş alanı.
 • Normal bir Scout'tan biraz daha hızlı hareket eder.
Giant Jumping Sandman Scout
Giant Jumping Sandman Scout
Uyku Perisi
Zıplayıcı Maskesi
Kelebeğin Uçuşu
 • Önemli ölçüde daha yüksek hasar alır ve Uyku Perisi'nin topunun şarj oranı daha hızlıdır.
 • Daha yükseğe zıplama mesafesi.
 • Normalden daha büyük bir kafaya sahiptir.
Major League Scout
Major League Scout
Uyku Perisi
Vurucunun Kası
Gerekli Aksesuarlar
 • Standart bir Scout'ın hızı kadar hızlı hareket eder.
 • Beyzbollarını hızlı bir şekilde şarj eder ve şarj dolduğunda on tane beyzbol atışı aynı anda yapar.
1600
Giant Bonk Scout
Giant Bonk Scout
Bonk! Atomik Kuvvet
Sopa
Bonk Kaskı
 • Bonk! Atomik Kuvvet'i içerek birkaç saniye boyunca bulunduğu bölgede ölümsüz olurlar.
 • Bonk!'ların şarj oranı %45 oranında arttırıldı.
 • Standart bir Scout'ın hızı kadar hızlı hareket eder.
Armored Giant Sandman Scout
Armored Giant Sandman Scout
Uyku Perisi
Vurucunun Kaskı
 • Aşırı derecede hızlı şarj oranı.
 •  %25 daha yavaş hareket ederler.
3000
Soldier
Soldier
Giant Soldier
Giant Soldier
Roketatar
 • Özel bir yeteneği yoktur.
3800
Giant Buff Banner Soldier
Giant Buff Banner Soldier
 • Canlandıklarında kullandıkları Tümen Desteği'nin öfkesi tam doludur ve etkinin dolma hızı daha yüksektir.
 • 9x etki süresi.
Giant Battalion Soldier
Giant Battalion Soldier
Giant Concheror Soldier
Giant Concheror Soldier
Giant Rapid Fire Soldier (Tür 1)
Giant Rapid Fire Soldier
 • Bu türdeki Soldier'ların roketleri ateşleme süresi, Standart Dev Soldier'ların roketleri ateşleme sürelerinden daha hızlıdır.
 • Ancak roketler %35 daha yavaş hareket eder (ateşlendikten sonra).
Giant Burst Fire Soldier (Tür 1)
Giant Burst Fire Soldier (Tür 1)
 • Roketler son derece hızlı ateşlenir.
 • Gelişmiş şarjör boyutu ve yeniden mermi doldurma hızı.
 • Ancak roketler %35 daha yavaş hareket eder (ateşlendikten sonra).
Giant Charged Soldier
Giant Charged Soldier
Orijinal
 • Ateşlenen roketler her zaman kritik etkisindedir.
 • Roketler ateşlendikten sonra %50 daha yavaş havada gidiyor.
 • Her zaman iki kere yavaş bir şekilde ateş edilir ve bu sürekli aynı şekildedir.
Giant Blast Soldier (Tür 2)
Giant Blast Soldier
Özgürlük Ateşleyicisi
 • Gelişmiş patlama yarıçapı, yeniden doldurma hızı, şarjör boyutu ve ateşleme hızı.
 • Hasar oranı azaltılmıştır ve ateşlendikten sonra 4 roketin her biri ayrı bir yere dağılır.
 • Roket oyunculara isabet ederse eğer oyuncular çok uzağa savrulabilir.
Colonel Barrage
Colonel Barrage
Roketatar
 • Roketler %60 daha yavaş hareket eder.
 • Artan hasar oranı, şarjör boyutu, yeniden doldurma hızı ve ateşleme hızı.
4000
Giant Black Box Soldier
Giant Black Box Soldier
Kara Kutu
 • Aynı anda 3 roket fırlatır.
 • Roketler büyük bir patlama yarıçapına sahiptir ve her biri isabet halinde 1000 sağlık puanı kazandırır.
 • Azaltılmış hasar oranı, yeniden doldurma hızı ve ateşlendikten sonra 4 roketin her biri dağılır.
 • Roketler %10 daha yavaş hareket eder.
4200
Giant Burst Fire Soldier (Tür 2)
Giant Burst Fire Soldier (Tür 2)
Roketatar
 • 2.0x hasar oranı.
 •  %100 garanti kritik vuruş şansı.
 • Gelişmiş ateşleme hızı, yeniden doldurma hızı, şarjör boyutu ve hasar oranı.
 • Roketler ateşlendikten sonra %10 daha yavaş havada gidiyor.
Sergeant Crits
Sergeant Crits
 • Son derece büyük boyut.
 • Sağlık puanı kendi kendine yenilenir.
 •  %100 garanti kritik vuruş şansı.
 • Gelişmiş hasar oranı, ateşleme hızı, yeniden doldurma hızı, mermi hızı, şarjör boyutu.
60000
Major Crits
Major Crits
 • Son derece büyük boyut.
 • Sağlık puanı kendi kendine yenilenir.
 •  %100 garanti kritik vuruş şansı.
 • Gelişmiş hasar oranı, ateşleme hızı, yeniden doldurma hızı, şarjör boyutu.
 • Roketler %60 daha yavaş hareket eder.
Chief Blast Soldier
Chief Blast Soldier
Özgürlük Ateşleyicisi
 • Son derece büyük boyut.
 • Gelişmiş ateşleme hızı, yeniden doldurma hızı, şarjör boyutu ve patlama yarıçapı.
 • Ateşlenen roketler oyunculara isabet halinde, oyuncular çok uzaklara doğru savrulur.
Pyro
Pyro
Giant Pyro
Giant Pyro
Alev Silahı
 • Alev Silahı'nın fırlatılan mermilere ve oyunculara karşı geri püskürtme direnci çok fazladır.
3000
Giant Flare Pyro
Giant Flare Pyro
Patlatıcı
Guadalajara Hatırası
 • Patlatıcı çok hızlı ateşlendiğinden dolayı, ölümcül atışlar yapılabilmektedir.
Demoman
Demoman
Giant Rapid Fire Demoman
Giant Rapid Fire Demoman
Bomba Atar
 • İki türü bulunmaktadır; Tür 1'in Bomba Atar'ı normal Bomba Atar'dan %25 daha hızlı, Tür 2'de ise %50 daha hızlıdır.
 • Ayrıca Tür 1'de ki Bomba Atar daha hızlı yeniden doldurma süresine sahiptir.
3300 (Tür 1) veya 3000 (Tür 2)
Giant Burst Fire Demo
Giant Burst Fire Demo
 • Arttırılmış şarjör boyutu ve yeniden doldurma hızı.
 • Patlayıcılar son derece çok hızlıdır.
3300
Giant Demoknight
Giant Demoknight
Ali Baba'nın Minik Galoşları
Hücum Kalkanı
Göz Parlatan
 • Yakın dövüş silahının menzili sınırlıdır, ancak her bir öldürmede 3 saniye boyunca yakın dövüş silahı kritik etkisi kazanır (%100 garanti olarak).
3300
Major Bomber
Major Bomber
Bomba ATar
Prens Tavish'in Tacı
 • Son derece büyük boyut.
 • Sağlık puanı kendi kendine yenilenir.
 •  %100 garanti kritik vuruş şansı.
 • Gelişmiş ateşleme hızı, yeniden doldurma hızı, mermi hızı, şarjör boyutu.
40000
Sir Nukesalot
Sir Nukesalot
Delifişek
 • Son derece büyük boyut.
 • Aşırı derecede artan hasar oranı ve %100 kritik vuruş şansı.
 • Büyük bir patlama yarıçapına sahiptir, olan patlamalarda oyuncular daha fazla geri tepilir ve büyük bir patlama etkisine sahiptir.
 • Azaltılmış şarjör boyutu, mermi hızı ve yeniden doldurma hızı.
 • Her zaman iki kere yavaş bir şekilde ateş edilir ve bu sürekli aynı şekildedir.
50000
Heavy
Heavy
Giant Heavy
Giant Heavy
Minigun
 •  %50 Hasar Bonusu.
 •  %70 Geri tepme direnci.
 • Sınırlı görüş alanı.
5000
Giant Shotgun Heavy
Giant Shotgun Heavy
Av Tüfeği
 • Daha hızlı yeniden doldurma hızı ve her atış başına on kat daha fazla saçılan (saçma) mermi sayısı.
 • Ancak eğer isabetli bir vuruş yapılırsa oyuncu direk olarak anında ölebilir.
 • Mermileri vurup yok edebilir (Roketler, bombalar, yapışkan bombalar vb.)
 • Tüm Dev Heavy'lerden daha hızlı hareket eder, Dev Pyro'lardan ise biraz daha hızlıdır.
 • Daha az hasar oranı ve daha yavaş ateşleme hızı.
 • Sınırlı görüş alanı.
Giant Deflector Heavy
Giant Deflector Heavy
Patlayıcı Yok Edimi
Su-bam Kalpağı
 • Standart Dev Heavy'lerin yeteneklerine ek olarak, roket ve bomba gibi mermi türlerini vurup yok edebilir.
Giant Heater Heavy
Giant Heater Heavy
Huo-Long Ateşleyicisi
 • Düzenli Dev Heavy'lerin neredeyse aynısıdır, ancak sınırsız bir görüş alanına sahiptir.
 • Huo-Long Ateşleyicisi'nden dolayı çıkan yangınlar sebebiyle, oyuncuların Dev Robot'a yaklaşması imkansızdır.
Captain Punch
Captain Punch
Demir Yumruk
Savaş Başlığı
 • Son derece büyük boyut.
 • Sağlık puanı kendi kendine yenilenir.
 • Menzilli saldıralara dayanıklı ve yakın dövüş saldırıları ise çok fazla hasar almayacak kadar güçsüz bir şekildedir.
 • Aşırı derecede artırılmış artan hasar oranı ve gelişmiş ateşleme hızı.
60000
Giant Heal-on-Kill Heavy
Giant Heal-on-Kill Heavy
Patlayıcı Yok Edimi
Tungsten Beresi
 • Son derece büyük boyut.
 • Mermileri vurup yok edebilir (Roketler, bombalar, yapışkan bombalar vb.)
 • Her bir oyuncu öldürüşte +8000 sağlık geri kazanılır.
 • Sınırlı görüş alanı.
70000
Medic
Medic
Giant Medic
Giant Medic
Hızlı Çözüm
 • İki tür vardır.
 • Her iki türün de sağlık puanları hızlı bir oranda iyileşir.
 • Tür 1'de sağlık puanına hasar veren etkilere karşı bağışıklık kazandırmasıyla birlikte sağlık puanının daha hızlı bir şekilde tekrardan yükselmesi için ÜberŞarjı kullanabilir.
 • Tür 2'de ise sağlık puanı tekrardan kazanılır ancak ÜberŞarj kullanılamaz.
4500

Sentry Buster

Sentry Buster kelimenin tam anlamıyla ayaklı bir bombadır. Bir dalga sırasında çanlanması asla daha önceden belirlenmiş bir şey değildir ve eğer bir Engineer herhangi Taret kurarak ve o taret ile robotlara ciddi bir zarar verirse eğer, işte o zaman işin içine Sentry Buster girer ve canlanarak o tareti yok etmeye çalışır. Gelişi, yaptığı tık tık sesiyle, HUD bildirimiyle veya Yönetici'nin bir bildirimi ile haberdar olunabilir. Takımda birden fazla Taret kurmuş Engineer'lar varsa, Sentry Buster her bir tareti yok etmek için tekrardan canlanabilir. Patlayan bir Sentry Buster diğer robotlar da dahil olmak üzere menzilinde bulunan her şeye hasar verir. Bir Sentry Buster Taret'in yanına ulaştığında, çömelir ve dönmeye başlar. Bu kısa süre boyunca Engineer kurduğu tareti eline alarak oradan kaçabilir. Sentry Buster patlamaya hazır olduğu için peşinden gidemeyecektir ve Taret'i yok etmeden patlayabilir.

Makine Temeli Notlar Sağlık puanı
Sentry Buster
Sentry Buster
Leaderboard class demoman.png Demoman
 • Engineer'a önemli bir derecede hasar verebilen ya da belirli sayıda robutu öldüren, Taret'leri yok etmek için yerlerini tespit ederek yanlarına koşan ve yanlarına ulaştıktan sonra patlamaya hazırlanarak iki saniye içerisinde patlayan bir ayaklı bombadır. Ancak bu patlama Engineer veya herhangi bir belirli sayıdaki robotları da öldürebilir, yani menzilinde bulunan her şeye hasar verir.
 • Sıradan robotlar'da olan bombaları taşıyamaz.
 • Her hâlükârda yani eninde sonunda patlayacaktır; ya bir Taret'in yanına ulaşarak (Engineer Taret'i bulunduğu yerden taşısa bile) ya da aşırı derecede hasar alarak sağlık puanı bittiğinde (sağlık puanı bittiğinde ölmeden hemen önce kendini patlatır).
2500

Tank Robot

Resmi Mann vs. Machine güncellemesi sayfasında "???" olarak belirtilmiştir, Tank genellikle bir dalgada bir kereden fazla olmak üzere, bir veya iki kere nadir olarak görülen bir düşmandır. Aşırı derece de fazla sağlık puanına sahiptir, ancak hiçbir şekilde saldırı yöntemi yoktur (ancak dönerken önündeki oyuncuları veya duvarlar ile Tank'ın arasında ki küçük mesafeye eğer oyuncular veya diğer robotlar sıkışırsa, ezilerek ölürler). Bununla birlikte Tank'ın içinde bir bomba vardır ve Tank'ı yok etmek dışında yapılacak hiç bir şey onu durduramaz. Her dalga sırasında Tank'ın üzerinde ya siyah ya da beyaz çizgiler bulunmaktadır.

Makine Notlar Sağlık puanı
Tank
Tank
 • Aşırı derece de büyük miktarda sağlık puanına sahiptir.
 • Oyunculara hasar veremez (ancak eğer sondaki teslimat bölgesine ulaşıp, bombayı attıktan sonra ki olan patlama hariç).
 • Teslimat bölgesine ulaştıktan sonra sadece bir kez bomba yerleştirebilir.
Tank'ın teslimat bölgesine kadar ki yolun uzunluğuna ve dalganın zorluğuna bağlı olarak, resmi haritalarda 10000 ile 60000 arasında herhangi bir sağlık puanına sahip olurlar.

İlgili başarımlar

Mvm navicon.png Mann vs. Machine başarımları

.EXE VİRÜSÜ
.EXE VİRÜSÜ
Tek bir dalga boyunca 15 bomba taşıyıcı robotu seviyeleri yükselmeden öldür.


BALLS-E
BALLS-E
Bir tankı bomba bırakmak üzere olduğu son saniyeler içerisinde yok et.


CTRL + AL BUNU PATLAT + DELETE
CTRL + AL BUNU PATLAT + DELETE
Bir taret patlatıcıyı hedefine ulaşmadan yok et.


Otomatik Katliam
Otomatik Katliam
En fazla 5 saniye farkla olmak üzere iki tankı birden ard arda yok et.


OTOMATİK FATİH
OTOMATİK FATİH
Bir tankı 20 saniye içerisinde yok et.


ROBOTLAR RÜYA GÖRÜR MÜ?
ROBOTLAR RÜYA GÖRÜR MÜ?
Scout iken, bir dalga boyunca Uyku Perisi ile 15 robotu işaretle.


ALMAN MÜHENDİSLİĞİ
ALMAN MÜHENDİSLİĞİ
'ÜberŞarj' ile doldurulmuş bir matarayı kullan ve 15 robot yok et.


MAKİNEDEKİ HAYALET
MAKİNEDEKİ HAYALET
'Üsse Işınlan' ile doldurulmuş bir matarayı kullan ve 5 saniye içerisinde bomba taşıyıcı robotu öldür.


DEV CESARET
DEV CESARET
Heavy iken, bir dalga sırasında bomba bırakmak üzere olan bir robotu öfke kullanarak püskürt.
KRİTİK HATA
KRİTİK HATA
'Krit Desteği' ile doldurulmuş bir matara kullan ve bir dev robotu yok et.


METAL KIYIM
METAL KIYIM
1,000,000 robot yok et.


TERS ŞARJ
TERS ŞARJ
Bir dalga boyunca ÜberŞarj kullanmaya hazır olan 5 Medic öldür.


ÇELİK KAÇIŞ
ÇELİK KAÇIŞ
Engineer iken, taret patlatıcı patlamak üzereyken taretinle birlikte kaç.


SİLİKON KATLEDİCİ
SİLİKON KATLEDİCİ
100,000 robot yok et.


KURNAZ VOLTAJ
KURNAZ VOLTAJ
Spy olarak, tek bir seferde 10 robot boz.


BLOKLAYICI
BLOKLAYICI
Bir dalga sırasında kapağı 10 defa robotlar bomba bırakmak üzereyken savun.


BUJİCİ
BUJİCİ
Sniper iken, 4 düşmanı aynı anda öldür.

Galeri

Kullanılmayan içerik

 • Tüm robotların RED versiyonları (Tank ve Sentry Buster harici) oyun dosyalarında bulunabilir.
 • Oyun dosyalarında kullanılmayan bir Gatebot adlı bir kask vardır, kuşanıldığında robotların gözlerini, kaskın yanlarını ve tepe bölgesini sarı yapar, bunun sebebi ışıklandırma sistemi olmasından dolayıdır. Medic Robot'larının göğüs bölgelerine özgü üç tane ışıklandırma sistemi de bulunmaktadır. Birinci ışıklandırma sisteminde göğüs bölgesine ışık eklenmesinin yanı sıra, tepe bölgesine de bir ampul şeklini andıracak şekilde sarı bir ışık ekler ancak ışıkların etraflarında daha fazla metal bulunur, diğer ışıklandırma sisteminde ise başın üstünde fes'e benzer bir ışıklandırma sistemi bulunmaktadır, asılı bir kablo bulunur ampüle benzer cismin üzerinde ve bu kabloya bağlı küçük bir yakılı ışık vardır.
 • Oyun dosyalarında, Heavy robotları için iki kullanılmayan simge vardır. Bunlardan biri Heavyweight Champ robotunda kullanılan Gerçek Randımana Ulaştırıcılar'ın RED versiyonudur, diğeri ise Blast Soldier'in Deflector (Patlayıcı Yok Edimi) yeteneği için olan "patlayıcı mermileri geri teptirme" işaretidir.
  • Oyun dosyalarındaki geliştirici notlarında, Deflector (Patlayıcı Yok Edimi) yeteneği bulunan robotlarının muhtemelen Blast Soldier robotlarında olduğu gibi benzer bir şekilde oyuncuları geri tepmesi gerekildiği gösterilmişti. Eğer robotlarda büyük bir alev hasarı oranı azaltımıyla ilgili herhangi bir şey olsaydı, kullanılmayan Deflector (Patlayıcı Yok Edimi) simgesinin yerine ne için kullanıldığına bağlı olarak başka bir simge yapılabilirdi.
 • Oyunun dosyalarında görünen ancak kullanılmayan tüm robotların listesi aşağıdadır.

Scout Robot

Scout
Icon Name Yakın Dövüş Attributes
Scout
Scout Holy Mackerel
Kutsal Palamut


Icon Name Birincil Attributes
Scout
Scout Scattergun
Çifte
Pictogram minus.png %-15 daha yavaş ateşleme hızı


Icon Name Yakın Dövüş Şapka Attributes
Scout
Scout Sun-on-a-Stick
Güneş Asası
Bolt Boy
Vida Oğlan


Paketleyici Süikastçi
Icon Name Yakın Dövüş Attributes
Scout
Wrap Assassin Wrap Assassin
Paketleyici Süikastçı


Dev Scout
Icon Name Birincil Attributes
Scout
Giant Scout Scattergun
Çifte
Pictogram plus.png 1,600 Sağlık puanı
Pictogram plus.png %+30 geri tepme direnci


Major League
Icon Name Yakın Dövüş Şapka Misc 1 Çeşitli 2 Attributes
Scout stun
Major League Sandman
Uyku Perisi
Cockfighter
Horoz Dövüşçüsü
Summer Shades
Yaz Gözlüğü
Boston Boom-Bringer
Boston'dan Müzik Seti
Pictogram plus.png 10,000 Sağlık puanı
Pictogram plus.png %+800 hareket hızı


Soldier Robot

Major Crits (Tür 1)
Icon Name Birincil İkincil Şapka Çeşitli Attributes
Soldier sergeant crits
Major Crits black box
Kara Kutu
Gunboats
Koruyucu Botlar
Team Captain
Takım Kaptanı
Fancy Dress Uniform
Şık Üniforma
Pictogram plus.png 40,000 Sağlık Puanı
Pictogram plus.png %100 garanti kritik vuruş şansı
Pictogram plus.png %500 hasar bonusu
Pictogram plus.png Roket düşmanlara isabet ederse, onları geri iter
Pictogram plus.png %100 daha büyük patlama yarıçapı
Pictogram plus.png Her saniyede 1 Sağlık puanı kazanılır
Pictogram plus.png %+60 geri tepme direnci
Pictogram minus.png %200 daha yavaş yeniden doldurma hızı
Pictogram minus.png %100 daha yavaş ateşleme hızı
Pictogram minus.png Ateşlenen roketlerden 1 tanesi dağılarak havada süzülür.
Pictogram minus.png %-60 hareket hızı
Pictogram info.png 1.9x oranında daha büyük bir boyut


Major Crits (Tür 2)
Icon Name Birincil Şapka Attributes
Major crits
Major Crits Rocket Launcher
Roketatar
Full Metal Drill Hat
Tamamen Metal Tatbikat Şapkası
Pictogram plus.png 60,000 Sağlık puanı
Pictogram plus.png %+60 geri tepme direnci
Pictogram plus.png Hava patlamalarına karşı ekstra %+90 direnç
Pictogram plus.png %90 daha az öfke sağlar
Pictogram plus.png Saniye 40 Sağlık puanı kazanılır
Pictogram plus.png %100 garanti kritik vuruş şansı
Pictogram plus.png 1.5x hasar oranı
Pictogram plus.png Şarjörde +26 roket sayısı
Pictogram plus.png %+78 daha hızlı yeniden doldurma oranı
Pictogram plus.png %+80 daha hızlı ateşleme
Pictogram minus.png %-50 hareket hızı
Pictogram minus.png %-60 mermi hızı
Pictogram minus.png Atılan 5 roket dağılarak süzülür
Pictogram minus.png Silah tamamen yeniden yüklenene kadar ateş edilemez


Giant Blast Soldier (Tür 2)
Icon Name Birincil Şapka Attributes
Soldier libertylauncher
Giant Blast Soldier Liberty Launcher
Özgürlük Ateşleyici
Dr's Dapper Topper
Doktorun Şık Şapkası
Pictogram info.png Gatebot'a sahip bir Robot
Pictogram plus.png 4000 Sağlık puanı
Pictogram plus.png %+60 geri tepme direnci
Pictogram plus.png Hava patlamalarına karşı ekstra %+90 direnç
Pictogram plus.png Şarjörde +5 roket sayısı
Pictogram plus.png %+75 daha hızlı ateşleme
Pictogram plus.png %+80 daha hızlı yeniden doldurma oranı
Pictogram plus.png %+20 daha büyük patlama yarıçapı
Pictogram plus.png Roket düşmanlara isabet ederse, onları geri iter.
Pictogram plus.png %90 daha az öfke sağlar
Pictogram minus.png %-50 hareket hızı
Pictogram minus.png Silah tamamen yeniden yüklenene kadar ateş edilemez
Pictogram minus.png %-25 hasar oranı
Pictogram minus.png Atılan +4 roket dağılarak süzülür.


Giant Burst Fire Soldier (Tür 3)
Icon Name Birincil Attributes
Soldier spammer
Giant Burst Fire Soldier Rocket Launcher
Roketatar
Pictogram info.png Gatebot'a sahip bir Robot
Pictogram plus.png 4200 Sağlık puanı
Pictogram plus.png %+60 geri tepme direnci
Pictogram plus.png %+200 hasar oranı
Pictogram plus.png Şarjörde +5 roket sayısı
Pictogram plus.png %+60 daha hızlı yeniden doldurma hızı
Pictogram plus.png %+80 daha hızlı ateşleme
Pictogram minus.png %-50 hareket hızı
Pictogram minus.png %-10 daha yavaş mermi hızı
Pictogram minus.png Silah tamamen yeniden yüklenene kadar ateş edilemez


Giant Burst Fire Soldier (Tür 4)
Icon Name Birincil Attributes
Soldier spammer
Giant Burst Fire Soldier Rocket Launcher
Roketatar
Pictogram info.png Gatebot'a sahip bir Robot
Pictogram plus.png 4200 Sağlık puanı
Pictogram plus.png %+60 geri tepme direnci
Pictogram plus.png %+100 hasar oranı
Pictogram plus.png Şarjörde +5 roket sayısı
Pictogram plus.png %+60 daha hızlı yeniden doldurma hızı
Pictogram plus.png %+80 daha hızlı ateşleme
Pictogram minus.png %-50 hareket hızı
Pictogram minus.png %-10 daha yavaş mermi hızı
Pictogram minus.png Silah tamamen yeniden yüklenene kadar ateş edilemez


Chief Concheror Soldier
Icon Name Birincil İkincil Attributes
Soldier conch
Chief Concheror Soldier Rocket Launcher
Roketatar
Concheror
Fatih
Pictogram plus.png 50,000 Sağlık puanı
Pictogram plus.png %+60 geri tepme direnci
Pictogram plus.png Hava patlamalarına karşı ekstra %+90 direnç
Pictogram plus.png %90 daha az öfke sağlar
Pictogram plus.png Tam dolu öfke ile canlanırlar
Pictogram plus.png %+800 daha uzun etki süresi
Pictogram minus.png %-50 hareket hızı
Pictogram minus.png Silah tamamen yeniden yüklenene kadar ateş edilemez


Pyro Robot

Giant Airblast Pyro
Icon Name Birincil Şapka Attributes
Pyro
Giant Airblast Pyro Degreaser
Yağyakar
Dead Cone
Ölü Koni
Pictogram plus.png 3000 Sağlık puanı
Pictogram plus.png %+400 hava patlaması kuvveti
Pictogram plus.png %+40 geri püskürtme direnci
Pictogram minus.png %-99.5 hasar bedeli
Pictogram minus.png %-50 hareket hızı


Chief Pyro
Icon Name Birincil Attributes
Pyro
Chief Pyro Flamethrower
Alev Silahı
Pictogram plus.png 55,000 Sağlık puanı
Pictogram plus.png %+100 daha fazla geri tepme gücü
Pictogram plus.png %+40 geri tepme direnci
Pictogram plus.png Saniye 500 Sağlık puanı kazanılır
Pictogram minus.png %-50 hareket hızı


Giant Flare Pyro
Icon Name İkincil Attributes
Pyro flare
Giant Flare Pyro Scorch Shot
Kavurucu Atış
Pictogram plus.png 3000 Sağlık puanı
Pictogram plus.png %80 daha hızlı ateşleme
Pictogram plus.png İşaret Fişekleri oyunculara isabet ederse, onları geri iter
Pictogram plus.png %40 geri tepme direnci
Pictogram minus.png %-65 hareket hızı


Demoman Robot

Chief Tavish
Icon Name Birincil İkincil Yakın Dövüş Şapka Attributes
Demoknight
Chief Tavish Ali Baba's Wee Booties
Ali Baba'nın Minik Galoşları
Chargin' Targe
Hücum Kalkanı
Eyelander
Göz Parlatan
Prince Tavish's Crown
Prens Tavish'in Tacı
Pictogram plus.png 55,000 Sağlık puanı
Pictogram plus.png %+40 geri tepme direnci
Pictogram plus.png Saniyede 500 Sağlık puanı kazanılır
Pictogram minus.png %-50 hareket hızı


Giant Rapid Fire Demo Chief
Icon Name Birincil Attributes
Demoman
Giant Rapid Fire Demo Chief Grenade Launcher
Bomba Atar
Pictogram plus.png 60,000 Sağlık puanı
Pictogram plus.png %+90 daha hızlı ateşleme
Pictogram plus.png %+35 daha hızlı yeniden doldurma oranı
Pictogram plus.png Şarjörde +7 bomba sayısı
Pictogram plus.png %+10 daha hızlı mermi
Pictogram plus.png %100 garanti kritik vuruş şansı
Pictogram plus.png %+60 geri tepme direnci
Pictogram plus.png %+60 daha kuvvetli geri tepme gücü
Pictogram minus.png 2 mermi fırlatıldıktan sonra dağılarak yayılır
Pictogram minus.png %50 daha yavaş hareket hızı


Heavy Robot

Heavy Mittens
Icon Name Yakın Dövüş Şapka Çeşitli Attributes
Heavy mittens
Heavy Mittens Holiday Punch
Yılbaşı Yumruğu
Point and Shoot
Nişan ve Ateş
All-Father
Babanız
Pictogram info.png %35 daha küçük boyut

Pictogram plus.png %100 garanti kritik vuruş şansı
Pictogram plus.png %+30 daha hızlı hareket hızı
Pictogram minus.png 60 sağlık puanı


Giant Heavy
Icon Name Birincil Attributes
Heavy
Giant Heavy Natascha
Nataşa
Pictogram plus.png 5,000 Sağlık puanı
Pictogram plus.png %+70 geri tepme direnci
Pictogram plus.png %+50 hasar bonusu
Pictogram minus.png %-50 hareket hızı


Icon Name Birincil Attributes
Heavy
Giant Heavy Brass Beast
Pirinç Canavar
Pictogram plus.png 5,000 Sağlık puanı
Pictogram plus.png %+70 geri tepme direnci
Pictogram plus.png %+50 hasar bonusu
Pictogram minus.png %-50 hareket hızı


Super Heavyweight Champ
Icon Name Yakın Dövüş Şapka Attributes
Heavy champ
Super Heavyweight Champ Killing Gloves of Boxing
Kitle Gebertici Boks Eldivenleri
Pugilist's Protector
Boksörün Kaskı
Pictogram plus.png 5,000 Sağlık puanı
Pictogram plus.png %+70 geri tepme direnci
Pictogram plus.png %+20 hasar bonusu
Pictogram plus.png %+40 saldırı oranı
Pictogram minus.png %-50 hareket hızı


Medic Robot

Uber Medic
Icon Name Birincil İkincil Yakın Dövüş Attributes
Medic uber
Uber Medic Syringe Gun
Şırınga Silahı
Medi Gun
Sıhhilah
Bonesaw
Kemik Testeresi
Pictogram plus.png Tam dolu ÜberŞarj ile canlanır
Pictogram plus.png %+400 daha hızlı iyileşme oranı
Pictogram minus.png %-75 daha yavaş ÜberŞarj oranı
Pictogram info.png ÜberŞarj 8 saniye sürer (normal)


Vaccinator Medic
Icon Name Birincil İkincil Yakın Dövüş Attributes
Medic
Medic Syringe Gun
Şırınga Silahı
Vaccinator
Aşı Aleti
Bonesaw
Kemik Testeresi
Pictogram plus.png Tam dolu ÜberŞarj ile canlanır
Pictogram plus.png %+2400 daha hızlı iyileşme oranı
Pictogram plus.png ÜberŞarj 108 saniye sürer
Pictogram info.png Aşı Aleti seçili olan hasar türüne %10 dayanaklılık sağlar ve bu otomatik Mermi Direnci olarak ayarlanır


Icon Name Birincil İkincil Yakın Dövüş Attributes
Medic
Medic Syringe Gun
Şırınga Silahı
Vaccinator
Aşı Aleti
Bonesaw
Kemik Testeresi
Pictogram plus.png Tam dolu ÜberŞarj ile canlanır
Pictogram plus.png %+2400 daha hızlı iyileşme oranı
Pictogram plus.png ÜberŞarj 108 saniye sürer
Pictogram info.png Aşı Aleti seçili olan hasar türüne %10 dayanaklılık sağlar ve bu otomatik Mermi Direnci olarak ayarlanır


Icon Name Birincil İkincil Yakın Dövüş Attributes
Medic
Medic Syringe Gun
Şırınga Silahı
Vaccinator
Aşı Aleti
Bonesaw
Kemik Testeresi
Pictogram plus.png Tam dolu ÜberŞarj ile canlanır
Pictogram plus.png %+2400 daha hızlı iyileşme oranı
Pictogram plus.png ÜberŞarj 108 saniye sürer
Pictogram info.png Aşı Aleti seçili olan hasar türüne %10 dayanaklılık sağlar ve bu otomatik Mermi Direnci olarak ayarlanır


Sniper Robot

Jarate Master
Icon Name İkincil Şapka Attributes
Sniper jarate
Jarate Master Jarate
Kavate
Desert Marauder
Çöl Eşkiyası
Pictogram plus.png %+90 yeniden doldurma oranı
Pictogram info.png Oyun dosyalarında animasyon dosyaları yanlışlıkla silindiği için animasyonlar çalışmamaktadır.


Jarate Master, animasyon eksikliği nedeniyle kullanılmadı (tekrardan animasyon dosyalarının üstünde çalışılmadı)

Rapid Fire Bowman (Tür 2)
Icon Name Birincil Attributes
Sniper bow
Bowman Rapid Fire Huntsman
Avcı
Pictogram info.png 1.5x oranında daha büyük boyut
Pictogram plus.png 1200 Sağlık puanı
Pictogram plus.png %+30 daha küçük kafa boyutu
Pictogram plus.png %+40 daha hızlı ateşleme
Pictogram minus.png %-15 hareket hızı


Bu tür, gatebot kuşanmış robotlar ile aynıdır. Tek fark bir gatebot ve %100 kritik vuruş şansı yoktur.

Hatalar

 • Bir robot Yılbaşı Yumruğu ile bir gülmeye zorlandığında, robutun kahkalarını oyuncular duyabilir, ancak Engineer Robot'un da sadece bir animasyon vardır. Gülerken, hala hareket etme yeteneğine sahiptir, ancak silahlarını ateşleyemezler.
 • Eğer Yılbaşı Yumruğu'nu kullanarak bir Sentry Buster'a kritik vuruş yapılırsa, robot birkaç saniye boyunca ayakta durur ve sonra kendini patlatır, patlamasının asıl sebebi şu dur; robot zaten kendini patlatmak için alay hareketi yapılmaya ayarlanmıştır, yani sağlığı biterken de bir Engineer'ın Tareti'nin yanına geldiğinde de her zaman patlamak için alay hareketi yapmaktadır aslında. Ayrıca bu hata Sentry Buster'ı erkenden patlatmak için kullanılıyordu.

Ek bilgi

 • Normal sınıfların aksine, robotlar belirlenen yöne doğru yan yan ya da geri geri yürürler, çoğu robot belin üst yarısı (belin yana doğru çeviriş hali diyebiliriz) hedefledikleri yola doğru çevrili olarak yürürler, robotların diğer yarısı ise hareket ettikleri yöne doğru bakarak yürürler.
 • Tüm robotlar modellendikleri sınıfın kullandıkları ses hatlarının robotik versiyonlarına (yani robotik ses hatlarına) sahiptir. Ancak tüm bunların olmasına rağmen yüz animasyonları eksiktir, mesela Heavy Robot'un çenelerinin yukarı ve aşağı hareket etmesi Sniper Robot ile tamamen aynıdır (zaten pekte fark olamaz ve bundan başka pek bir şey yoktur).
  • Birçoğunu işitmek imkansız olmasına rağmen (örneğin Kontrol Noktası'ndaki Capping (Kontrol Noktası'nın üstünde duran halka şeklindeki bir kapak, türkçeye tam karşılık yok) veya Yük Vagonlarının çıkardığı ses hatları gibi), Mann vs. Machine Güncellemesinden önce oyuna eklenen tüm robotik ses hatlarının formları (biçimleri, şekilleri) mevcuttur.
 • Soldier ve Demoman robotları, diğer robotlar tarafından kullanılan boşta kalma (hareketsiz) animasyonlardan ziyade, bazı yakın dövüş silahlarını kullandıklarında normal bir insanın boşta kaldığı animasyonları kullanıyor gibi görünmektedirler.
 • Bombanın programlama şekli aynı İstihbarat'ınkine benzer şekildedirler ve aynı İstihbarat'a herhangi bir şey yapıldığı zaman (alındığında, düşürüldüğünde vb.) insanların buna özel sesli tepkileri olduğu gibi robotların da bombaya karşı özel sesli tepkileri vardır. Ancak bombaya sadece robotların değil, normal insan oyuncuların da sesli tepkileri olabilir.
 • Koşan Robot Adam, Teneke Kâse, Vidalı Avcı gibi robot kozmetik öğeleri, gerçek şapkaların robot olarak tasarlanmış versiyonlarıdır. Eğer oyuncu bu kozmetik öğeleri kuşanırsa, BLU robotlarının Mann vs. Machine'de giydiğinden biraz daha mavi olur, yani normal oyuncularda renkler biraz daha açık renktedirler.
 • Dev robotlar, Dev Medic hariç, farklı boyutlarda hafif yamuk oranlarda (özellikle daha küçük bir kafa ve daha büyük gövde gibi) veya daha büyük boyutlara sahip olduklarından dolayı, bunlar robotlara avantaj veya dezavantaj sağladığı için bunları eşitlemek adına bazı ayrıntılar kullanılmaktadır. Modellerin kendileri normal robotlarla aynı boyuttadırlar, ancak 1.75X oranında oyun içinde büyütülmüşlerdir. Tüm mermi isabet yerleri (hitbox), bu dev robotların çoğunda kafa büyüklüğüne bakılmaksızın normal robotlarla aynıdır.
  • Ayrıca, bu dev robotlar insan büyüklüğündeki benzerlerinden daha şiddetli ve daha mekanik ses çıkarmaktadırlar, yani kendilerine özgü ses hatlarına sahiptirler.
  • Heavy ve Soldier robotlarının normal kafasının içinde daha küçük kafa bulunmaktadır. Her iki kafa da aynı animasyonlarla aynı anda hareket eder.
 • Oyun dosyalarından Engineer Robotlar'ının dosyaları Mann vs. Machine Güncellemesin'den beri aslında bulunmaktaydı, ancak Mecha Güncellemesine kadar Valve tarafından kullanılmamıştır, yani ilk kullanımı bu güncellemeyle birlikte olmuştur.
 • Tüm robotlar için kullanılmayan kafa vuruşu ve arkadan bıçaklama animasyonları vardır.
 • Heavy Robotların da, normal insan Heavy'nin birincil silahları için kullandığı alay hareketi, robot için olan bir alternatifi mevcuttur. Ancak tek bir değişiklik vardır, robot başparmağını alay hareketini yaparken her zaman aşağıya doğru tutmaktadır.
 • Robotların göz rengi zorluklarına göre belirlenir. Kolay/Normal zorluklar için mavi gözler kullanılır ve Zor/Uzman zorlukları için ise sarı gözler kullanılır.

Dış bağlantılar