Taret

From Team Fortress Wiki
Jump to: navigation, search
Seviye 3 Taret ile birlikte bir Engineer
Bu birkaç annesizin arka tarafımda ikinci bir kurşun deliğine sebep olmasını nasıl engelleyebilirim? Cevap: bir silah kullanarak. Ve eğer bu işe yaramazsa... daha fazla silah kullanarak.
Engineer savunma önlemleri hakkında bilgi verirken.

Taret (ingilizcede Sentry Gun denildiğinden dolayı SG olarak kısaltılır ve Sentry Mechanical Firing Device, Sentry veya Turret olarak da bilinir), Engineer tarafından, Engineer'ın kurulum aracı olan PDA'sı ile kurulabilecek bir yapıdır. Taret'in kendisi metalden yapılmıştır ve takım rengiyle boyanmış (ayrıca Kovboy ile birlikte kullanıldığında, Kovboy'dan dolayı oluşan lazerde takım rengindedir) bir üç ayaklı makinedir.

Taret, menzilindeki ve görüş alanı içindeki en yakın düşman hedefe otomatik olarak ateş eden bir işlevi vardır. Dikkat çeken bir geri tepme etkisine sahiptir ve isabetli kritik vuruşlara karşı bir bağışıklığa sahiptir, bu özellikleri ve işlevleri sürekli olarak sabittir, yani Taret gerçekten başarılı bir savunma yapılmak isteniyorsa ilk olarak kullanılması gereken şey olabilir. Ancak öte yandan şöyle bir sorun vardır ki, Taret'in tam potansiyeline ulaşmak için biraz zaman ayırmak gerekilir (yani Taret'in seviyesine geliştirmek gerekilir) ve eğer Taret ulaşabileceği en yüksek seviyeye ulaşabilirse, ÜberŞarj'a veya Spy tarafından kurulan Bozucular'a daha çok dayanabileceği için, yıkılma/yok edilme ihtimal daha azdır. Engineer'lar, Taretleri'nin yok olmamasını sağlamak için bu tür tehlikelere karşı dikkatli olmalıdır.

İşlevsellik (fonksiyonel olma niteliği)

Taret, kurmak için ilk başta 130 Metal gereklidir, Seviye 2'ye yükseltmek için ise 200 Metal gerekir ve son seviyeye yükseltmek için tekrardan 200 metal'e ihtiyaç duyulur, yani bir tareti kurup son seviyeye getirmek için toplam 530 Metal harcanması gereklidir. Her seviye yükseltmesi ile Taret'in sağlık puanı, makineli tüfeği de gelişmektedir, ayrıca en son seviyede roket'de kazanılarak, Taret çok güçlü bir hale gelmektedir. Ancak Taret'in seviyesi ne olursa olsun ateş etme menzili hep sabit olarak kalır. Taret'in cephanesi ve sağlık puanını yükseltmek için, Engineer'in standart silahlarından olan İngiliz Anahtarı kullanılabilir ve tabii ki de bunun içinde ayrıca Metal gereklidir. Her mermi yeniden doldurmasında 1 Metal harcanır, her roket yeniden doldurmasında 2 Metal harcanır (yani merminin 1 Metal, roketin 2 Metal maliyeti vardır). Yıkılmış olan bir Taret'in hurda parçaları toplam 65 adet Metal etmektedir (eğer yerden alınırsa); ayrıca sadece Metal olarak alınmayabilir, diğer sınıflar tarafından Mermi ihtiyaçlarını karşılamak için de kullanılabilir, yani mermi işlevi de görmektedir.

1100 Hammer birimli yarıçap ve takım renginizin 3D alanı, Taret kurulduğunda ki menzil aralığını temsil eder. Kurulan bir Taret, tamamlandıktan sonra (her bir seviye) maksimum sağlık puanına ulaşıncaya kadar (seviye yükselirken ki küçük bir bekleme süresi) sağlık puanı yavaş yavaş artar. Taret, bulunduğu alanı her zaman kontrol eder ve kontrol ettiğini belirtmek için 90 derece sağ ve sol olmak üzere her zaman döner, ancak mesela düşman bir hedef menzilinde olmasına rağmen tam olarak bakmadığı bir yerde ise (mesela arkasındaysa eğer), Taret 360 derece dönebilir. Ancak bu dönüş kısa menzildeki veya tam önünde bulunan bir hedefe ateş etmesine kıyasla, biraz daha uzun sürebilir ve düşman hedef daha Taret arkasını dönmeden oradan uzaklaşabilir. Ayrıca Taret'i daha herhangi bir yere yerleştirip kurmadan önce (yani elde tutarken), hangi yöne bakacaksa ayarlanabilir. Kurulma planında iken (yani Taret'i elinizde tutarken), alternatif ateş tuşunu (varsayılan tuş: MOUSE2) kullanarak kurma planını saat yönünün tersine doğru 90 derece döndürülür.

Taretler görünmez veya kılık değiştirmiş Spy'lara karşı ateş etmez. Genel olarak Taret'ler gizlenmiş olan Spy'ların dost veya düşman hedef olduğunu ayırt edemez; Ayrıca bununla birlikte eğer Taret, Spy'ın gizlenmesi aktif olduğu anda bir şekilde Spy'a ateş ederse (yani mermi veya roketten herhangi biri temas ederse), Taret onun yine de düşman bir hedef olduğunu anlamaz. Çünkü Taret sadece ateş edeceği kişinin modeline bakarak karar verir ve zaten Spy görünmezliği bozulduğu süre boyunca, Taret'in görüş hattını kırana veya menzilin dışına çıkıp oradan uzaklaşacaktır. Ayrıca Taretler, hava ile belirli bir mesafesi bulunan su kütlesinin içinde olan bir düşmana ateş edemez - ayrıca bu Engineer'ın Dispanseri için de geçerli bir durumdur (Dispanser'den faydalanılamaz). Eğer düşman bir Spy Taret'e bozucu eklerse, o an bozulma durumundayken Taret ne yükseltilebilir ne de ateş edebilir.

Diğer bütün silahların çoğundan farklı olarak, Taretler'in silahları tek başlarına asla kritik bir vuruş yapamazlar. Ancak bununla birlikte düşman hedef Harp Müptelası, Kavate etkisi altındaysa ya da Taret'i kuran Engineer herhangi bir Destek Sancağı etkisi altında olan Soldier'a yakınsa (her merminin hasarı 22'ye yükseltilir), işte o zaman Taretler sadece Mini kritik vuruşlar yapabilir.

Engineer Güncellemesinde, Engineer Taret'ini bir yere doğru "işaretleyebilmesi" için Kovboy adında ikinci yedek silahın yerine kullanılabilecek olan bir lazer işaretleyici yayınlandı, bu lazer işaretleyici ile doğrudan Taret'in nereye ateş edeceğini, roket ya da mermiden hangisi kullanabileceği ayarlanabiliyor. Engineer Kovboy'u aktif bir şekilde kullanırken Taret'in etrafını bir koruma kalkanı kaplamaktadır, bu koruma kalkanı sayesinde Taret daha az hasar alır ve bu kalkan düşman ateşinin üçte ikisini emen koruyucu özelliğine sahiptir. Ayrıca Kovboy aktif bir şekilde kullanılırken Taret'in otomatik hedef-vurma sistemi de kapanır ve hedefleme sistemindeki aşırı güçlü ateşleme hızı biraz daha hızlanır ve Taret'in saniyedeki hasarı ikiye katlanır. Kovboy aktif olarak kullanıldığı sırada Taret'in maksimum menzili diye bir şeyi yoktur, oyuncu gördüğü her yere ateş edebilir Kovboy'u kullanarak (mesafe farketmeksizin). Engineer eğer Kovboy'u kullanırken bir anda Kovboy'u kapatırsa (yani eline başka bir silah alırsa), Taret otomatik olarak kendini başlatması için 3 saniyeliğine kendini kitler ve bu süre içerisinde ateş edemez. Yani Kovboy kapatıldığı zaman 3 saniyeliğine de olsa Taret korunması gereklidir.

Engineer Güncellemesinden bu zamana kadar oyuncular yapılarını taşıyabiliyorlar. Taret'i taşıyan bir Engineer %10 oranla daha yavaş hareket eder, silahları ateşlemek için kullanamaz veya değiştiremez (kurmadan başka bir silahı seçemez). Bununla birlikte, tekrardan başka bir yere kurulmuş bir Taret bir önceki olduğu seviyesi aynı şekilde durur ve otomatik olarak iki kat daha hızlı bir şekilde kurulur. Engineer'lar herhangi bir Taret'i bulunduğu konumdan başka bir yere hareket ettirirlerse (yani taşırlarsa), Cephane veya Metal kaybetmezler. Ancak Hızır Polis'in alternatif atışı kullanılırsa (yapıyı uzun mesafeden alabilme özelliği), bunun için 100 metal harcanır). Eğer Engineer Taret'ini taşırken aniden ölürse, otomatik olarak Taret imha edilir ve ekranın sağ üst köşede bulunan ölüm bildirimi bölümünde, Engineer'ın bir yapıyla öldüğünü belirtmek için bu ölüme özel bir öldürme simgesi kullanılır. Ayrıca Bozucu tarafından aktif olarak bozulan bir Taret taşınamaz.

Bir Engineer kendi Taret'inin mermilerinden hasar görebilir yani kendi Taret'inin mermilerine karşı savunmasızdır. Ancak Taret'in roketleri ilk 300 Hammer birimini aşarsa eğer, Engineer sanki kendi takımının başka bir üyesiymiş gibi (kendi takımının üyelerinden de direk olarak içinden geçer) varsayılarak roketler Engineer'a değmeden içlerinden geçeceklerdir. Ama şöyle de bir şey vardır ki; eğer roketler bu mesafeyi geçmesine rağmen başka bir yüzeye çarpıp patlarsa, Engineer ortaya çıkan patlama hasarına karşı savunmasızdır ve belirli bir hasar alacaktır. Yani özet olarak Engineer bu mesafesinin içindeyse garanti olarak kendi Taret'inin roketlerinden hasar alacaktır (Engineer'ın Taret'inin kendisine hasar verebilmesinin avantajıda vardır, Kovboy'u kullanarak roketlerine kendine doğru ateşleyerek geri tepme etkisiyle birlikte bir zıplayış gerçekleştirebilir).

Mann vs. Machine modunda, bir oyuncu kendi kurduğu Taret'i daha iyi hale getirmek için Güç Matarası'nın belirli güçlerini kullanabilir (o an için). Bir ÜberŞarj Matarası'nı kullanmak, Taret'in çevresine Kovboy'un yaptığı kalkana-benzer bir kalkan oluşturarak saldırılardan Taret'i korur. Kritik (Kritz) Matarası kullanıldığında Taret'in ateşleme oranı ikiye katlanır. Yapıları Yükseltme (Upgrade Buildings) Matarasını kullanmak ise anında Taret'i Seviye 3'e yükseltir. Taret'in sağlık puanlarını ve ateşleme oranlarını (hızlarını) artırmak için Geliştirme Merkezlerin de geliştirilebilir ve Engineer, ek bir ikinci Mini Taret kurmak için Tek Kullanımlık Mini Taret özelliğini satın alabilir.

Metal harcama önceliği

Bir Taret'i İngiliz Anahtarı'nı kullanarak geliştirirken, metal belirli bir sırayla harcanır:

 1. Sağlık
 2. Geliştirme İlerleyişi (veya sadece Geliştirme, yani seviye yükseltimi)
 3. Cephane
  1. Mermiler
  2. Roketler

Bununla birlikte, Cephane genellikle Sağlık ve Taret'in Geliştirme İlerleyişi ile birlikte doldurulacaktır. Cephane doldurulduğunda, önce Taret için mermi doldurulur daha sonra Taret'in roketleri için doldurulur.[1]

Tanıtım videosu

Mini Taret

Engineer Güncellemesi sayfasında görüntülenen Mini Taret'ler
Bu küçük silahı seviyorum!
Engineer Mini Taret'ini överken

Mini Taret, standart Taret'ten daha hızlı kurulduğu için o anda direk olarak savaş'da-etkin olarak kullanılması için olan bir versiyonudur ve Engineer'lar Mini Tareti kurmak için Silahşör kullanmalılardır. Başında yanıp sönen bir ışıklandırma (parıltı) ile birlikte beyaz damalı boyayla boyanmış daha küçük bir Seviye 1 Taret'dir. Normal taret gibi, taşınabilir. Gun Mettle Güncellemesinde Mini Taret değiştirilmiştir, yapılan değişiklik ile %50 sağlıkla kurulmaktadır ve tekrardan sağlık puanı düştüğünde tamir edilerek tekrar eski sağlık puanına gelmektedir. Ancak artık eskisi gibi %100 sağlıkla başlamadığı için daha savunmasız ve kolay öldürülebilir hale gelmiştir.

Tanıtım videosu

Avantajlar

 • Maliyeti sadece 100 Metaldir (normal Taretin maliyeti 130 Metaldir). Bu bir Engineer'ın, Taret'i geliştirmek için tam dolu (200 Metal) metal gereksinimine ihtiyaç duymadığı anlamına gelir. Ayrıca bu gereksinim olmadan ek olarak bir Dispanser kurulabilir.
 • CNormal Taret'den çok daha hızlı kurulur. Hemde Taret'e isabetli bir vuruş yapmak da hızlandırır kurulumu ve ayrıca eğer Mini Taret kurulduktan sonra konumu değiştirilirse (yani taşınırsa), önceki kurulum hızından 1.5 saniye daha hızlı kurularak çok çok daha hızlı bir kurulum gerçekleşir (başka bir yere taşındığında ki kurulum daha hızlı kurulmasından ziyade daha hızlı silah değiştirilerek tehliklere karşı savunulabilir Mini Taret, İngiliz Anahtarı'nın kullanılmasına bile gerek kalmaz).
 • Seviye 1 Taret'den %50 daha hızlı ateşleme oranına (hızına) sahiptir.
 • Normal Taret'den %35 daha hızlı döner.
 • Normal bir Taret'in yaklaşık yarısıdır, pek fark edilemez ve hem hızlı ateşleme oranı hem de küçük olması sebebiyle Mini Taret'e isabetli vuruş yapmak zorlaşır.
 • Mini Taret, Taret zıplayışı yapmak için çok daha kullanışlıdır. Ateşleme hızı ve daha az hasar vermesi sebebiyle eşdeğer (yani zıplayışa değecek hasar alınır) bir sağlık kaybı yaşanır ve daha fazla uzak mesafelere doğru gidilebilir.

Dezavantajlar

 • Seviye 1 Taret'e kıyasla sadece 100 sağlık puanına sahiptir (Normal Taret'i ise 150 sağlık puanına sahiptir).
 • İlk kez kurulurken sadece 50 sağlık puanı ile başlar (kurulurken ki bekleme süresi boyunca) ve yapı kurulma animasyonu bitince 100 sağlığa ulaşır.
 • Yükseltilemez. Mini Taret'in sahibi ve diğer dost Engineer'lar, cephanesini ve sağlık puanını tekrardan yenileyebilirler.
 • Normal Seviye 1 Taret'in atış başına verdiği hasarın sadece %50'sini veriyor. Bu nedenle, atış başına verdiği hasar %25 daha düşüktür (Normal Taret 64 hasar verir ve %25 daha düşük olması da Mini Taret'in 48 hasar verdiği anlamına gelir, en yüksek hasarı 64 olarak ele alırsak eğer).
 • Yok edildiğinde hiç bir şekilde yere herhangi bir hurda parçası (Metal) düşmez.
 • Taret zıplayışı gerçekleştirildiğinde, bir üssü koruyan temel bir makine olmadığı için pek kullanışlı değildir (yani herhangi bir yeri sürekli koruyacak kadar kullanışlı olmadığı için bir yerden bir yere zıplayış yapmak gereksizdir çünkü belki zıplayış yapıldığında Mini Taret çok daha basit bir şekilde düşmanlar tarafından yok edilebilir).

Taret'in Seviyeleri

Seviye Ölüm Simgesi Sağlık Maliyeti
(Metal)
Silah türü Hasar Cephane Türü
1

RED Level 1 Sentry Gun.png

Killicon sentry1.png Kovboy'un kalkanı olmadan: 150

Kovboy'un kalkanı ile: 450

130 Tek namlulu makineli tüfek

Hasar

 • Azami sınır: 19.49
 • Ana hasar: 16
 • Azami dağılım: 8.45

Saldırı gecikmesi

 • Kovboy olmadan: 0.225 seconds
 • Kovboy ile: 0.135 seconds

Atış başına verdiği hasar

 • Kovboy olmadan: 71.11-84.44
 • Kovboy ile: 118.52-140.74
150 mermi
2

RED Level 2 Sentry Gun.png

Killicon sentry2.png Kovboy'un kalkanı olmadan: 180

Kovboy'un kalkanı ile: 540

330 Çift namlulu (veya monteli) Mitralyöz silahları

Hasar

 • Azami sınır: 19.49
 • Ana hasar: 16
 • Azami dağılım: 8.45

Saldırı gecikmesi

 • Kovboy olmadan: 0.135 seconds
 • Kovboy ile: 0.09 seconds

Atış başına verdiği hasar

 • Kovboy olmadan: 118.51-140.74
 • Kovboy ile: 177.78-211.11
200 mermi
3

RED Level 3 Sentry Gun.png

Killicon sentry3.png Kovboy'un kalkanı olmadan: 216

Kovboy'un kalkanı ile: 648

530 Çift namlulu (veya monteli) Mitralyöz silahları Mitralyöz silahları

Hasar

 • Azami sınır: 19.49
 • Ana hasar: 16
 • Azami dağılım: 8.45

Saldırı gecikmesi

 • Kovboy olmadan: 0.135 seconds
 • Kovboy ile: 0.09 seconds

Atış başına verdiği hasar

 • Kovboy olmadan: 118.51-140.74
 • Kovboy ile: 177.78-211.11

Roketler

Hasar

 • Azami sınır: 150
 • Ana hasar: 100
 • Azami dağılım: 52.81

Ancak azalabilir, Engineer'ın hedefe uzaklığı farketmeksizin, Taret'in hedefe doğru uzaklığı ele alınarak hesaplanır

Saldırı gecikmesi

 • Kovboy olmadan: 3.06 seconds
 • Kovboy ile: 2.25 saniye

Not: Pyro'nun geri püskürtmesi ile roketler geri püskürtülebilinir

200 mermi

20 roket

Mini Taret

Red Mini Sentry.png

Killicon minisentry.png Kovboy'un kalkanı olmadan: 100

Kovboy'un kalkanı ile: 300

100 Tek namlulu makineli tüfek

Hasar

 • Azami sınır: 9.74
 • Ana hasar: 8
 • Azami dağılım: 4.22

Saldırı gecikmesi

 • Kovboy olmadan: 0.18 seconds
 • Kovboy ile: 0.09 seconds

Ortalama atış başına verdiği hasar

 • Kovboy olmadan: 44.44-55.56
 • Kovboy ile: 88.89-111.11
150 mermi
Disposable Mini-Sentry Gun

Red Mini Sentry.png

Killicon minisentry.png 100 Without Gunslinger: 130

With Gunslinger: 100

Tek namlulu makineli tüfek

Hasar

 • Azami sınır: 9.74
 • Ana hasar: 8
 • Azami dağılım: 4.22

Saldırı gecikmesi: 0.225 seconds

Ortalama atış başına verdiği hasar: 35.56-42.22

Note: Only available in Mann vs. Machine as an upgrade and cannot be wrangled, repaired, or have its ammo refilled.

150 mermi

Gelişmiş Taktikler

İlgili başarımlar

Achieved.png Genel

Taretçi
Taretçi
Tek bir taret ile 10 kişiyi öldür.

Leaderboard class scout.png Scout

Tabanca > Taret
Tabanca > Taret
Çalışmakta olan bir tareti tabancanı kullanarak yok et.

Leaderboard class soldier.png Soldier

Ahiret Mühendisi
Ahiret Mühendisi
Tareti saldırı altındayken onu tamir eden bir Engineer'ı öldür.
Menzil Dışındaki Silahlar
Menzil Dışındaki Silahlar
Menzilinin dışında olduğun 5 Engineer'ın taretlerini imha et.

Leaderboard class pyro.png Pyro

Kundakçı
Kundakçı
50 Engineer yapısını parçala.

Leaderboard class demoman.png Demoman

Argyle Bozucusu
Argyle Bozucusu
Engineer'ı, taretini ve dispanserini tek yapışkan bomba patlamasıyla havaya uçur.

Leaderboard class engineer.png Engineer

İki Adımda Teksas
İki Adımda Teksas
Taretin ile yaraladığın düşmanının işini av tüfeğini kullanarak bitir.


Vekil
Vekil
Başka bir Engineer'ın taretinin 10 düşman öldürmesine yardım et.


Teksas'taki En İyi Küçük Mezbaha
Teksas'taki En İyi Küçük Mezbaha
Taretlerin ile toplam 5000 leş sayısına ulaş.


Doktor Onaylı Tamir
Doktor Onaylı Tamir
Medic tarafından iyileştirilirken ateş altındaki bir tareti tamir et.


Rio Eziyeti
Rio Eziyeti
Düşman bir Engineer'ın taretini, Kovboy kontrolündeki taretin ile yok et.
Kaba Engineer
Kaba Engineer
Düşmanın fotoğraf kamerasına, onu öldüren taretinle birlikte poz ver.


Yargısız İnfaz
Yargısız İnfaz
Seni öldüren düşmanını 10 saniye içerisinde taretinle öldür.


Bunu Yaparsan, Onlar Ölür
Bunu Yaparsan, Onlar Ölür
Tekrar kurulduktan hemen sonra bir kişiyi öldürecek şekilde, bir seviye 3 taretin yerini değiştir.


Tarafsız Bölge
Tarafsız Bölge
Bir noktayı ele geçirmeye çalışan 25 düşman oyuncuyu taretin ile öldür.


Patent Koruması
Patent Koruması
Düşman bir Engineer'ın taretini, Kovboy kontrolündeki taretin ile yok et.

Leaderboard class medic.png Medic

Ebe Krizi
Ebe Krizi
Düşman ateşi altında taretini onaran bir Engineer'ı iyileştir.

Leaderboard class sniper.png Sniper

Anti Taretleme
Anti Taretleme
3 Engineer'ın taretlerini yok et.

Leaderboard class spy.png Spy

İnşaatı Durdurma
İnşaatı Durdurma
Tareti üzerinde çalışan bir Engineer'ı öldür.
Karma Harekat
Karma Harekat
Takım arkadaşın bir tareti bozduğunda sen de 3 saniye içinde başka bir tareti boz.

Mvm navicon.png Mann vs. Machine başarımları

Çelik Kaçış
Çelik Kaçış
Engineer iken, taret patlatıcı patlamak üzereyken taretinle birlikte kaç.
Geri Alım
Geri Alım
Bir dalga sırasında bir önceki taretin yok edildikten sonra 3 saniye içerisinde 'Anında Yapı Gelişimi' ile doldurulmuş bir matara kullan ve yeni bir taret kur.

Güncelleme geçmişi

20 Eylül 2007 Yaması
 • Haritanın başlangıç bölgesine yakın olmayan Taret'lerin ağız alevlerinin (bir silahla ateş edildiği zaman, namlu ağzında görülen alev hüzmesi) gösterilmemesi düzeltildi.

25 Ekim 2007 Yaması

 • Engineer ani ölüm sırasında öldüğünde, artık otomatik olarak yapıları patlıyor.

7 Kasım 2007 Yaması

 • Engineer bir yapıyı imha ettiğinde (yani yok ettiğinde) oluşan bir puanlama hatası düzeltildi.

20 Aralık 2007 Yaması

 • Bozucu yerleştirilmiş yapılar artık bozucuyu yerleştiren Spy tarafından daha az hasar alıyor.

14 Şubat 2008 Yaması

 • Sahibi tarafından imha edilen yapılar artık sunucu günlüğü kayıtında (olan biten her şeyin görüldüğü bir kayıt sistemi) ekleniyor.
 • Taret'lerin gölgelerinin kırpılması düzeltildi.

28 Şubat 2008 Yaması

 • Engineer eğer sunucudan çıkarsa, yapılarının yanması değiştirilerek imha edilmek üzere ayarlandı.
 • Engineer'lar kendi yapılarının üzerinde bir Bozucu var ise, artık yapılarını yok edemezler.

29 Nisan 2008 Yaması (Gold Rush Güncellemeis)

 • Harita yapımcıları artık Engineer yapılarını doğrudan bir harita üzerine yerleştirebilmesi için yerler oluşturmuşlardır ve bu sayede yapıları bölgelere kurarak çok çabuk yıkılamaz hale getirilebiliniyor.

13 Ağustos 2009 Yaması

 • Bir Spy'ın tamamen görünmez olmasına rağmen, Taret'lerin yanına gittiğinde onu sanki görülmez değilmişcesine görüp ateş etmesi düzeltildi.

28 Nisan 2010 Yaması

 • Kendinize ait bir Taret'in sizi öldürmesi artık Taret'in öldürme sayısını arttırmaz.

30 Nisan 2010 Yaması

 • Engineer, her bir yapı türünün 1'den fazla şekilde (yani aynı yapıdan 1'den fazla kurması) kurabilmesi düzeltildi.

8 Temmuz 2010 Yaması (Engineer Güncellemesi)

 • Kovboy aktif iken yani Taret'i kontrol ederken, Taret'i olduğu yerden taşıyabilme yeteneği eklendi.
 • Tüm Taret modellerine bir lazer ışığı eklendi.
 • [Belgelenmemiş] Artık bir Taret'e İngiliz Anahtarı ile yapılan 'her bir vuruş' Taret'in mermisini doldurur, onarır ve seviyesini geliştirir, onarımlara öncelik verilir ve yeterince metal bulunmazsa yükseltme yapılamaz.

9 Temmuz 2010 Yaması

 • Engineer'ların seviye 2 veya 3 mini Taret yapmalarına izin veren bir hata düzeltildi (normal Taret'i kurduktan sonra Engineer envanterinden Silahşör'ü seçtikten sonra İkmal dolabına tekrar dokunarak, önceden kurmuş olduğu Taret'i tekrar taşıyarak yapılıyordu bu hata).

13 Temmuz 2010 Yaması

 • Engineer'ların seviye 3 mini-Taret oluşturabileceği (yani illegal yoldan kurabileceği) bir hata düzeltildi.

19 Temmuz 2010 Yaması

 • Kovboy ile kullanılan Taretler ile takım arkadaşlarının birbirini öldürmesini sağlayan bir hata düzeltildi.

18 Ekim 2010 Yaması

 • Engineer'ların birden fazla Taret kurmasına izin veren bir hata düzeltildi.
 • (Tahminen) Engineer'lar Kovboy kullanarak seviye 3 mini-Taret kurabilmesi düzeltildi.

19 Ekim 2010 Yaması

 • Engineer'ların birden fazla Taret kurabilmesine izin veren başka bir hata Taret hatası düzeltildi.
 • Engineer'lar Kovboy kullanarak seviye 3 mini-Taret kurabilmesi düzeltildi (bu kez gerçekten yama'da böyle bir şeyin düzeltildiği gösterildi).

17 Aralık 2010 Yaması (Avustralya Noeli)

 • Ebedi Ödülün'ü kullanan bir Spy birini bıçakladıktan sonra (eskiden kılığına girerdi direk olarak), artık Taret'ler o Spy'ı izleyemez/takip edemez.

7 Ocak 2011 Yaması

 • Taret'lerin öldürme simgeleri güncellendi.

10 Ocak 2011 Yaması

 • Mini Taret için bir öldürme simgesi eklendi.

19 Ocak 2011 Yaması

 • Bir Taret'e bozucu yerleştirilmişse veya düşük cephanesi kalmışsa eğer, o Taret'in sahibinin HUD'ın da alarm sesinin çalmaması düzeltildi.

3 Şubat 2011 Yaması

 • Bir Engineer takım arkadaşının Taret'ine İngiliz Anahtarı ile vurursa (geliştirirse, yardım ederse veya tamir ederse vb.) ve eğer o Taret bir kişiyi öldürürse eğer, vuran Engineer asist kazanır.

10 Mart 2011 Yaması (Shogun Paketi)

 • "Teksas'taki En İyi Küçük Mezbaha" adlı bir Engineer başarımının, Kovboy kullanarak veya Mini Taret'in yaptığı leşleri saymaması düzeltildi.

5 Mayıs 2011 Yaması (Tekrar Güncellemesi)

17 Nisan 2012 Yaması

 • Yapıların aslında yerleştirilmesi mümkün olmaması gereken yerlere yerleştirilebilir olması düzeltildi.

27 Haziran 2012 Yaması (Pyromania Güncellemesi)

 • Ölünce veya doğmadan önce Kovboy kuşanıldığında, bazen sanki aktif olarak kullanıldığı varsayılarak Taret'in çevresini Kovboy'un koruma kalkanı kaplıyordu.

10 Ağustos 2012 Yaması

 • Taret bazen yanlış bir şekilde yerleştirilebilir ve döndürülebilir.

19 Mart 2013 Yaması

 • Taret düşman hedeflerine ateş etmek için bazen dönmesi gereken durumlarda dönememe hatası düzeltildi.

13 Mayıs 2013 Yaması

 • Mann vs. Machine modunda seviye 3 mini-Taret'in kurulabilmesini sağlayan bir hata düzeltildi.

7 Şubat 2014 Yaması

 • Mini Taret kurulma planında menzilini göstermemesi düzeltildi (yani kurulmadan önceki Engineer'ın elinde taşıdığı zaman).
 • Seviye 1 Taret'de ki UV/Morötesi sorunu düzeltildi.

15 Mayıs 2014 Yaması

18 Haziran 2014 Yaması

 • Taret mermileri artık kendi menzilinin dışındaki hasarlardan etkileniyor.
 • Taret'in mermi hasarı oranı değiştirildi, bu değiştirme sayesinde artık hasar Engineer'ın bulunduğu yere göre değilde, Taret'in pozisyonuna göre hesaplanır.

10 Eylül 2014 Yaması

 • Mini Taret'in çarpışma (veya dış yüzeyi, collision hull olarak bilinir bilgisayar oyunlarında) ve hitbox bölgesi gerekenden daha küçük olması düzeltildi.

23 Temmuz 2015 Yaması #1

 • Taretler'in Kutu Koşusu alay hareketi yapan Spy'ların kafalarının üstüne vurması giderildi.

July 23, 2015 Patch #2

 • Taretlerin sınırsız cephane kapasitesine sahip olması düzeltildi.
 • Bir Taret'e Bozucu yerleştirildikten sonra tekrar kaldırıldığında Taret'in direk olarak Seviye 1 taret modeline dönüşmesi düzeltildi.

17 Aralık 2015 Yaması (Sıkı Mola Güncellemesi)

 • Bozucu yerleştirilmiş olan bir Taret'den Bozucu kaldırıldığında, Taret'in tekrar aktif hale gelmesi için 0.5s'lik bir gecikme süresi vardır.
 • Taret'ler Mann vs. Machine modu dışındaki bütün modlarda canlanma odasına taşındığında (elde tutma durumu) patlamayacaktır.

18 Aralık 2015 Yaması

 • Bozucu yerleştirilmiş olan bir Taret'den Bozucu kaldırıldığında ayarlanmış olan 0.5 saniyelik gecikme süresi yerine, Taret'in 5 saniye boyunca devre dışı kalmasın neden olan bir hata düzeltildi.

29 Ağustos 2016 Yaması

 • Mann vs. Machine haritalarında daha oyun başlamadığı süre de (hazırlanma süresi olarak bilinir) mini-Taret'in tam dolu sağlık puanı ile kurulmamasına neden olan bir hata düzeltildi

Hatalar

 • Bir oyuncu normal bir Taret kurup seviyesini geliştirdikten sonra, envanterinden İngiliz Anahtarını Silahşör ile değiştirerek ve Silahşör aktifken normal Taret'i eğer taşıyıp herhangi bir yere tekrar kurarsa, Mini Taret ve normal Taret birleşimi olan bir mini-Taret (Taret'in seviyesi hem yüksek hem de boyutu küçük) kurabilmesi düzeltildi. Ancak oyuncu mini-Taret kurduğunda yine de 130 Metal maliyeti olacaktır. Ayrıca bu taktik tam tersi yapılabilir (Silahşör ile Mini Taret'i kurduktan sonra envanterde İngiliz Anahtarı'nı kuşanarak). Son olarak bu taktik Çentik ile yapılırsa, Çentik'in yapı kurma vuruş hızı desteği etkisiyle beraber Taret daha hızlı kurulacaktır.
 • Bazen önceden seviyesi yükseltilmiş bir Taret taşındığında, daha kurulurken doğrudan bir düşman menzili içerisine girerse ve Kovboy'u düşman hedefe doğru tutulursa eğer, Taret direk olarak mermi ateşlemeye başlayacaktır.
 • Nadiren, bir Bozucu kurulmuş Taret'den Bozucu kaldırıldıktan sonra, roketler de dahil olmak üzere Taret'in tüm cephaneliği tamamen sıfırlanacaktır (yani yok olacaktır).
 • Kovboy aktif olan bir Taret'de, Taret'in roketlerinin yeniden doldurma animasyonu oynatılmaz.
 • Kovboy'u bir Mini Taret üzerinde kullanırken, daha sonradan Kovboy kapatılsa bile (yani başka bir silah seçilse bile), bazen Mini Taret hala sanki Kovboy aktifmiş gibi Kovboy aktif olduğundaki aynı o şekilde takılı kalır.
  • Kovboy'u tekrardan aktif olarak kullanmak bu sorunu ortadan kaldırır.
 • Mini Taret'in kurulma animasyonu bittikten sonra yere hafifçe gömülür.
 • Bazen Taret'in kurulumu bittikten sonra Seviye 1 Taret öylece o şekilde kalır, yani animasyonu donar ve herhangi bir mermi ateş etmez.
 • Bazı haritalarda hala bir tane Seviyeli Mini-Taret kurmak için bir yol vardır (yani aslında bu hata önceden birçok kere düzeltilmesine rağmen bazı özel haritalarda hala bir şekilde yapılabiliyordu).
 • Bazen bir Engineer taretini kurarken aniden bir Spy bozucu yerleştirip Taret bozulmaya başlarsa eğer, Engineer o Bozucu'yu yok edemez ve bu da Taret'in göz göre göre yok olmasına neden olur.
 • Nadiren de olsa bir Taret, Bozucu tarafından bozulurken Taret'in sahibi sınıfını (Engineer'lığı) değiştirirse veya oyunu aniden terk ederse eğer, Taret yok olacaktır ancak Bozucu hala havada kalarak sanki görünmez bir Taret'i bozarmışcasına öyle kalacaktır.

Ek bilgiler

 • Taret'i ilk yapan yani ilk tasarımcısı 1890 yılında Radigan Conagher tarafından yapılmıştır[2]. Orjinali ile şuan ki güncel tasarımlar görsel olarak aynıdır (ayrıca Radigan Conagher BLU Engineer'ın babasıdır).
 • Taret her dönüşünde yani yönünü değiştirdiğinde bir bip sesi çıkarır. İlk seviyelerdeki çıkarttığı bip sesi sayısı, Seviye 3 taretinin çıkardığı üç hızlı bip sesi sayısına eşittir. Ayrıca, Taret'in seviyesi ne kadar yüksek ise bip sesi de o kadar yüksek olur. Seviye 1 Taret'in bip sesini, Seviye 3 Taret'in çıkardığı bip sesine göre duymak biraz daha zordur; bu özellik dikkatli oyunculara avantaj sağlayabilir çünkü ses duyulduğunda Taret'in koruduğu alana direk gidilerek, Taret olası tehlikelere karşı korunabilir.
 • Taret'in uyarı sesi (yan bip sesi) biraz farklı şekillerde duyulabilir; mesela düşman hedef Taret'e yaklaşıyorsa bip sesinde hafif hızlı bir tekrarlamalar duyulabilir.
 • Kusursuz Kopya aktif bir şekilde kullanan bir Spy'ı Taret öldürürse (yani sahte ölüm gerçekleştirirse Spy), Taret'in öldürme veya asist sayısına herhangi bir puan eklenmeyecektir ama yine de Teksas'taki En İyi Küçük Mezbaha adlı Engineer'ın başarımını kazanmak için olan leş sayısına puan eklenir.
 • Valve, Weta Workshop'tan özel olarak Seviye 1 Taret yapılmasını sipariş etti ve Bellevue, Washington merkezli ana şirketine tam boyutlu, hareketli ve izleme modelli (aynı oyundaki Taret'in özelliklerine benzeyen hatta aynı olan) bir Taret modeli yerleştirildi.
 • Steam menüsünde, Team Fortress 2'ye sağ tıklayarak "Oyuncu kılavuzuna bak" adlı seçeneğe girilirse eğer, Taret Kullanma Kılavuzu'nun (Sentry Operating Manual) bir PDF dosyasını açacaktır.
 • Taret Kullanma Kılavuzunda, oyuncuların nasıl bir yapıyı imha ettikten sonra metal kazanılabileceğini yani nasıl geri dönüşüm yapılabileceğine kadar genel Taret ile ilgişi bütün bilgiler anlatılmıştır.
 • Taret Kullanma Kılavuzu renklidir ve bu yüzden özellike 20. yüzyılda renklerin çoğu olmadığı için bir endüstriyel el kitabının renkli olması yanlıştır.

Kullanılmayan içerk

Kullanılmayan Taret öldürme simgesi
 • Sağda gösterilen öldürme simgesi oyunda dosyalarında bulunmasına rağmen Seviye 1 Taret için kullanılmamış alternatif bir öldürme simgesidir.
  • Bu simge Kovboy aktif olduğundaki lazer ışınına benzer olduğundan dolayı büyük ihtimal Kovboy aktifken (yani Kovboylu bir şekilde) Taret ile yapılan öldürmeler için kullanılmak üzere yapılmıştır, yani Kovboy ile yapılan öldürmeler için alternatif bir öldürme simgesi planlanmıştı.

Galeri

Satılık eşyalar

Ana madde: Satılık eşyalar

Referanslar

 1. Uncle Dane - Engineer Rules
 2. Loose Canon comic, sayfa , 2010-10-18 tarihinde yayınlanmıştır

Ayrıca bakınız

Dış harici bağlantılar