Szpieg (TFC)

From Team Fortress Wiki
Jump to: navigation, search


Szpieg (TFC)
Spy (Classic)
Podstawowe informacje
Typ: Ofensywa
Zdrowie: 90 / 140
Pancerz: 120
Prędkość: Średnia

Szpieg jest grywalną klasą z Team Fortress Classic. Jego głównym zadaniem jest infiltracja bazy wroga i wykonywanie czynności takich jak zabijanie wartościowych celów, lub przemknięcie się przez obronę nieprzyjaciela i przejmowanie wrogiej flagi. Aby pomóc sobie w realizacji tych celów Szpieg posiada możliwość przebierania się za członków dowolnego zespołu oraz zdolność do udawania śmierci. W celu zlikwidowania wartościowych osób Szpieg wyposażony jest w Nóż, który zabije wroga jednym trafieniem, jeśli jest to dźgnięcie w plecy. Może on także skorzystać z Broni usypiającej, aby spowolnić potencjalną ofiarę czyniąc dźgnięcie w plecy prostszym.

W przypadku sytuacji wyjątkowej Szpieg posiada także Dubeltówkę oraz Pistolet na gwoździe. Bronie te pozwalają Szpiegowi walczyć w trakcie ucieczki, gdy zostanie zdemaskowany. Posiada on także 100 punktów pancerza, które pochłoną kilka trafień.

Podstawowa strategia

 • Przygotuj plan. Bądź gotów do ucieczki, jeśli zostaniesz zauważony.
 • Dobrze dobieraj swoje przebranie. Dopasowuj je do miejsca, w którym się znajdujesz. Na przykład, jeśli jesteś o obrębie walki, przebieraj się za Żołnierza, który normalnie znajdowałby się na tym terenie. Jeśli jesteś na obszarze bazy nieprzyjaciela przebieraj się za Inżyniera lub Snajpera broniącego bazy, w zależności od twojego położenia.
 • Za wszelką cenę unikaj Pyro, jeśli uda im się Ciebie podpalić zostaniesz zazwyczaj bardzo szybko zabity przez drużynę przeciwną.
 • Niszcz Działka Strażnicze. Szpieg jest doskonały do niszczenia działka, ponieważ może rzucać granaty nie tracąc przy tym przebrania. Pojedynczy granat ręczny załatwi sprawę, jeśli dobrze wycelujesz. Jeśli się śpieszysz i nie masz czasu na namierzanie, rzuć dwa granaty.
 • Twoje dźgnięcie w plecy zabija błyskawicznie każdego przeciwnika. Stosuj je, aby zabijać ważne postacie.
 • Twoje granaty halucynogenne działają stosunkowo długo i wywołują sporo zamętu wśród wroga. Możesz rozproszyć ich uwagę i pozwolić innym ich wykończyć, lub zmusić ich, aby przeczekali efekt dezorientacji.
 • Granaty halucynogenne są świetne do obrony upuszczonej flagi. Rzuć 3 lub 4 granaty na upuszczoną flagę. Efekt odrzucenia granatów jest świetną funkcją uniemożliwiającą przechwycenie flagi przy pomocy techniki strafejump oraz powolnych rakietowych skoków. Pomaga to zapobiegać dotykaniu flagi przez drużynę przeciwną za wszelką cenę i zerowaniu licznika powrotu.
 • Udawana śmierć Szpiega jest bardzo wartościową zdolnością, podczas której będziesz wyglądać na martwego, lecz wciąż będziesz mógł się rozglądać. Udawana śmierć może zostać wykonana po cichu lub głośno (zostanie wtedy odegrany dźwięk zabicia). Bądź ostrożny; twoje ciało będzie się obracać podczas rozglądania się. Większość uzna, że Cię zabiło i pójdzie dalej. Zdolność ta może być wykorzystana jako druga szansa na dźgnięcie w plecy przeciwnika, jeśli za pierwszym razem Cię rozpoznał.
 • Jeśli podczas udawania śmierci ktoś stoi nad tobą nie możesz wtedy wstać. Nie korzystaj zbyt długo z udawanej śmierci na obszarach o dużym natężeniu ruchu, ponieważ wróg może Cię dostrzec, stanąć na Tobie i zabić przy pomocy Łomu.
 • Aby efektywnie korzystać z udawanej śmierci kucaj plecami do ściany, wtedy animacja twoich zwłok będzie się znajdować za ścianą i pozostaną widoczne jedynie twoje stopy.

Specjalne zdolności

Umiejętności klasy: Korzystanie z Zestawu przebrań.

Zdolności:

 • Demaskuje wrogiego Szpiega poprzez jego dotknięcie.
 • Potrafi się przebrać za dowolną klasę z drużyny przeciwnej.
 • Pozoruje własną śmierć.

Aliasy w Konsoli w Quake:

Alias Efekt
disguise Zamaskuj się.
feign Pozorowanie/Od-pozorowanie śmierć.


Broń

Broń Amunicja Obrażenia
za każde trafienie
Uwagi / Specjalne zdolności
Typ magazynek zapasowa
HUD knife TFC.png
Broń 1
Nóż brak brak brak Podstawowe: 36
Dźgnięcie w plecy: natychmiastowe zabicie
Jeśli trafisz w plecy wroga, zostanie on momentalnie zabity.
HUD tranq TFC.png
Broń 2
Broń usypiająca Śrut 40 brak 18 Zmniejsza prędkość poruszania się wroga oraz prędkość obrotu o połowę.
HUD double shotgun TFC.png
Broń 3
Dubeltówka Śrut 16 40 4-51 Wystrzeliwuje jednocześnie czternaście kul śrutu.
HUD nail gun TFC.png
Broń 4
Pistolet na gwoździe Gwoździe 100 brak 9

Granaty

Granat Granaty
zapasowe
Zakres obrażeń Uwagi / Specjalne zdolności
Frag tfc.png
Podstawowy
Granat ręczny 4 Wysokie
Gas tfc.pngDrugorzędny Granat halucynogenny 4 Niskie

Historia aktualizacji

16 stycznia 2003

 • Naprawiono Szpiegów, którzy nie mogli upuścić swoich ogniw.

Ciekawostki

 • Oryginalny Szpieg z Quake Team Fortress opierał się na błędzie, w którym gracze widzieli wrogów jako członków własnego zespołu.
 • Ustawienia serwerów z Quake Team Fortress pozwalały Szpiegowi zostać niewidocznym zamiast przebrania się. Jest to technika podobna do niewidzialności z TF2.

Galeria

Zobacz też