Fabuła gry

From Team Fortress Wiki
Jump to: navigation, search


Choć Team Fortress 2 nie posiada trybu opowieści ani dla pojedynczego gracza, fabuła oraz tło gry zostały ujawnione poprzez kilka komiksów, filmów z serii Poznajcie Drużynę oraz głównych aktualizacji - szczególnie Nawiedzonego Halloween z października 2009 (oraz Scream Fortress z października 2010), WOJNY! z grudnia 2009 i Aktualizacji Inżyniera z lipca 2010. Ukryte linki na stronach aktualizacji, jak również komiksy w świecie TF2, dostarczają różnych dat do chronologii wydarzeń w Team Fortress 2.

1850

Rodzina Mannów

Od lewej do prawej: Barnaba Hale, Blutarch Mann, Zefeniasz Mann, pokojówka Mannów Elizabeth oraz Redmond Mann. Po prawej stronie jest także widoczny tuż poza kadrem tajemniczy mężczyzna

Tło Team Fortress 2 rozpoczyna się w roku 1850 historią zamożnego Anglika Zefeniasza Manna. Mann był twórcą i właścicielem Koncernu Amunicyjnego Mann i Synowie, potem znanego jako Mann Co. Wyemigrował do Stanów Zjednoczonych razem z dwoma dorosłymi synami, Redmondem i Blutarchem, w celu ekspansji ich planów biznesowych. Po przybyciu do USA odkryli, że doły ze żwirem oraz pustynie były bezużyteczne; dodatkowo Zefeniasz padł ofiarą licznych chorób i był bliski śmierci. W swojej ostatniej woli oraz testamencie Zefeniasz zapoczątkował wydarzenia Team Fortress 2.

Ostatnia wola i testament Zefeniasza Manna

Swojej służącej Elizabeth, przebiegłej i złej kobiecie, pozostawił swój majątek, plantację tytoniu i resztki jego fortuny; swojemu pomocnikowi, krzepkiemu Ausralijczykowi Barnabie Hale'owi, zostawił całkowitą kontrolę nad Koncernem Amunicyjnym Mann i Synowie; swoim "chorym umysłowo" synom, Blutarchowi i Redmondowi, pozostawił wszystkie nieużyteczne ziemie, które kupił wcześniej po ich namowach, nakazując im znalezienie sposobu na podzielenie się nimi. W końcu Zefeniasz pozostawił także istotną, niekompletną notkę dla nieznanej osoby, która jest zakryta na rodzinnym portrecie. Na części rodzinnego portretu znajduje się także Sylas Mann, jednak nie jest on tajemniczym mężczyzną. Niezadowoleni z tego obrotu sprawy obaj synowie rozpoczęli formowanie drużyny najemników w celu zabicia drugiego brata i przejęcia jego ziemi.

Początek walki

Pierwsza drużyna BLU

Podczas gdy członkowie pierwszej drużyny RED są nieznani, członkowie pierwszej drużyny BLU byli ważnymi postaciami historycznymi połowy oraz końca XIX wieku, z czego większość z nich nie żyła nawet w tym samym czasie. Do drużyny należeli Billy Kid (pierwszy Skaut), Stonewall Jackson (pierwszy Żołnierz), Abraham Lincoln (pierwszy Pyro), Alfred Nobel (pierwszy Demoman), John Henry (pierwszy Gruby), Nikola Tesla (pierwszy Inżynier), Zygmund Freud (pierwszy Medyk), Davy Crockett (pierwszy Snajper) oraz Fu Manchu (pierwszy Szpieg). W wyniku walk drużyn RED i BLU dosżło do wielkiego remisu, podczas którego starały się zniszczyć drugą drużynę i przejąć ziemie należące do zatrudniającego daną drużynę rodzeństwa Manna.

1890

Loose Canon

Radigan Conagher akceptuje żądanie Blutarcha

Czterdzieści lat później Redmond i Blutarch wciąż byli zaangażowani w niekończącą się wojnę. Jako że Blutarch był bliski śmierci ze starości, wezwał Inżyniera Radigana Conaghera w celu "uczynienia [go] potworem" poprzez sztuczne przedłużenie życia dzięki maszynie. Radigan zgodził się, lecz później napotkał na potomkinię (przypuszczalnie córkę) Elizabeth, która poprosiła Radigana o zbudowanie maszyny przedłużającej życie również dla Redmonda. Zapłatą za to było sto funtów Australium, potężnego transformatywnego pierwiastka występującego tylko w Australii, który spowodował przeistoczenie nierozgarniętych dzikusów w bardzo inteligentnych wynalazców teleportacji oraz technik niewidzialności i wielu innych niesamowitych odkryć naukowych. Radigan zaakceptował ofertę i stał się superinteligentnym dzięki Australium. Zbudował następnie maszyny przedłużające życie dla Redmonda i Blutarcha (jak również trzecią maszynę dla nieznanej osoby).

1968

Współczesna wojna

Akcja Team Fortress 2 rozgrywa się w roku 1968. Dziewięciu najemników - Skaut, Żołnierz (właściwie Jane Doe), Pyro, Demoman (właściwie Tavish DeGroot), Gruby, Inżynier (właściwie Dell Conagher), Medyk, Snajper oraz Szpieg - są zatrudnieni przez firmy Reliable Excavation & Demolition (RED) oraz Builders League United (BLU) w celu kontynuowania odwiecznej wojny Redmonda i Blutarcha o zajęcie ziem należących do ich ojca. Potomkini Elizabeth, Helen, odgrywa teraz rolę Administratorki podczas bitwy, potajemnie nadzorując obie drużyny, o czym nie wie rodzeństwo Mannów. Dodatkowo Saxton Hale, potomek Barnaby, przyjaciela Zefeniasza Manna, któremu przekazał Koncern Amunicyjny Mann i Synowie, jest teraz właścicielem koncernu Mann Co., który stanowi filię tajnej firmy Administratorki - TF Industries.

Aktualny rozwój wydarzeń

Administratorka

Pierwszym głównym wątkiem w czasach gry jest przyjaźń Demomana z RED z Żołnierzem z BLU nawiązana na konwencie materiałów wybuchowych, co poważnie rozwściecza Administratorkę. Z pomocą Saxtona Hale'a wprowadza w błąd obu mężczyzn sprawiając, że obaj posądzają się o chęć zabicia drugiej osoby, co wznieciło krwawą wojnę. W następnym głównym wątku Blutarch Mann odkrywa, że jego maszyna przedłużająca życie jest uszkodzona. W desperacji wzywa Inżyniera z BLU, wnuka Radigana Conaghera, w celu jej naprawienia. W późniejszym czasie Saxton Hale odkrywa Internet (który w znacznej mierze nie istniał w latach 60.) i używa go do otworzenia internetowego Sklepu Mann Co. w celu zakupywania broni i innych przedmiotów przez graczy.

Zagadki

Tożsamość Pyro

Tożsamość Pyro była przedmiotem wielu dyskusji od czasu wydania gry. Meet the Pyro pokazał, jak Pyro interpretuje świat wokół siebie i jego akcje z dziecinną radością. Nie ma jeszcze wyraźnego dowodu na temat płci lub historii Pyro mimo spekulacji przez społeczność.

Po wydaniu Aktualizacji Inżyniera wiele spekulacji rozwinęło się jednak według teorii głoszącej, że Abraham Lincoln, pierwszy Pyro z lat 50., wciąż występuje w tej roli. Jako dowody są używane trze aspekty tej aktualizacji:

  • Abraham Lincoln był pierwszym Pyro w latach 50.
  • Schematy na stole warsztatowym Radigana Conaghera ukazują urządzenie, w którym siedzący brodaty mężczyzna z cylindrem jest zrzucany przez zapadnię i teleportowany na pustynię. W pobliżu schematów widoczny jest pens (z wizerunkiem Lincolna) oraz litery "LIN...". Część osób przypuszcza, że schemat ten ukazuje sposób, w jaki Lincoln przeżył próbę zamachu realizowaną przez Johna "Wieżę z Czapek" Bootha.
  • Radigan Conagher zbudował trzecią maszynę przedłużającą życie dla nieznanej osoby. Podczas gdy niektórzy cytują datą wybudowania urządzenia 14 kwietnia (dzień, w którym Lincoln padł ofiarą zamachu) jako dowód w tej sprawie, Conagher nie mógł zbudować trzeciej maszyny do przynajmniej 1894 roku, kiedy to zbudował maszyny dla Redmonda i Blutarcha. Wyjaśnienie możliwego przeżycia zamachu przez Lincolna jest przedstawione powyżej.

Adresat testamentu Zefeniasza Manna

Zefeniasz Mann pozostawił ważne zadanie nieznanej osobie w swojej ostatniej woli i testamencie. Fragment tego testamentu głosi: "Wreszcie, [zakryte] pozostawiam w całości [zakryte] i zobowiązuję do utrzymania tego sekretu w ścisłej tajemnicy". Tożsamość tej osoby nie została jak dotąd ujawniona, jednak nie może być to Redmond, Blutarch, Barnaba Hale ani Elizabeth, ponieważ wszyscy zostali już wcześniej wymienieni w testamencie Zefeniasza. Osoba ta jest zapewne nieznanym mężczyzną wydartym z rodzinnego portretu rodziny Mannów, którego tożsamość także jest nieznana.

Trzecia maszyna przedłużająca życie

Po zbudowaniu Blutarchowi Mannowi maszyny przedłużającej życie 17 kwietnia 1894 oraz drugiej dla Redmonda Manna 3 sierpnia 1894 Radigan Conagher zbudował jeszcze trzecią maszynę 14 kwietnia nieznanego roku. Odbiorca tej maszyny jest źródłem wielu spekulacji. Część osób sugeruje, że jest nim Abraham Lincoln, pierwszy Pyro (patrz wyżej) z powodu faktu, że została ona wybudowana w dniu jego domniemanej śmierci. Inni natomiast teoretyzują, że trzecia maszyna była przeznaczona dla nienazwanej potomkini Elizabeth, która podczas zlecania Radiganowi wybudowania urządzeń mogła najpierw zażądać maszyny także dla siebie, by przetrwać jako Helen, obecna Administratorka. Jeszcze inni sądzą, że odbiorcą trzeciej maszyny był nieznany adresat z testamentu Zefeniasza Manna.

Szczegółowa chronologia wydarzeń

Legenda
Ważne wydarzenie