Swiftwater

From Team Fortress Wiki
Jump to: navigation, search
Swiftwater
Pl swiftwater.jpg
Podstawowe informacje
Rodzaj mapy Ładunek
Nazwa pliku: pl_swiftwater_final1
Autorzy: What Is Schwa
Lemon
Informacje o mapie
Środowisko: Alpy
Sceneria: Słoneczny dzień
Znajdźki na mapie
Healthico.png Apteczki: Smallhealth.png ×14   •   Mediumhealth.png ×8   •   Largehealth.png ×3
Ammoico.png Skrzynki z amunicją: Smallammo.png ×4   •   Mediumammo.png ×7   •   Largeammo.png ×9
Widok mapy
Swiftwater overview.png

Swiftwater to mapa dla trybu Ładunek z pojedyńczym etapem. Mapa ta posiada 4 punkty kontrolne i jest tak zaprojektowana, aby zachęcić BLU do ciągłego atakowania, próbując w ten sposób przełamać obronę RED

Mapa posiada własną historię (jest ona przedstawiona na wyświetlanym filmie wewnątrz budynku w którym odradza się drużyna BLU), BLU sprzedawało butelkowaną wodę aby sobie zarobić. Jednakże, drużyna RED dowiedziała się o tym i zatruła rezerwy wody BLU z poziomu własnej bazy, wykorzystując firmę Red Planet Chemicals jako swoją przykrywkę do tej operacji. Dlatego zadaniem BLU jest dopchanie wózka do bazy RED, gdzie zostanie on zdetonowany, niszcząc bazę RED i kładąc kres planowi zatrucia rezerw wody BLU.

Swiftwater stał się oficjalną mapą w aktualizacji Poznaj wroga swego. Jest to mapa na której często rozgrywają gry Highlandera.

Lokalizacje

Pierwszy punkt kontrolny

Pierwszy punkt kontrolny znajduje się na zewnątrz od pierwszej bazy BLU, tuż obok drewnianego mostu nad dużym rowem. Aby wózek dostał się na punkt kontrolny, musi raz przejechać nad rowem, potem skręcić obok małego punktu widokowego, przejechać obok budynku, zjechać lekko na dół i znajdzie się przed drewnianym mostem, na którym znajduje się punkt kontrolnym

Sam punkt znajduje się przed wejściem do małej jaskini. Pomiędzy pierwszą bazą BLU a punktem znajduje się rów oddzielający jedną stronę od drugiej, obok którego znajduje się mały, metalowy budynek. Jeszcze dalej za nim znajduje się duży, dwupiętrowy budynek, często używany jako punkt widokowy dla Snajperów po stronie RED, który potem pozwala drużynie BLU bezpośrednio dostać się na drugi i trzeci punkt kontrolny. Niedaleko od punktu kontrolnego znajduje się średnia apteczka i duża skrzynka z amunicją.

Drugi punkt kontrolny

Drugi punkt kontrolny znajduje się na dole pochylonej drogi, tuż zanim tory wózka idą w lewo. Wcześniej wózek przejeżdża przez jaskinię, ze wzniesionym podłożem na prawo od torów. Na końcu tej sekcji, tory wózka skręcają w lewo i prowadzą na dół, w stronę punktu kontrolnego.

Nad punktem znajduje się wysoko zawieszony, drewniany most łączący budynki po lewej i prawej stronie tego obszaru. Po prawej stronie od torów znajdują się skały, na które można się wspiąć. Naprzeciw wyjścia z jaskini jest centralne wyjście od bazy RED, jest to otwarta przestrzeń, znajdująca się tam ciężarówka funkcjonuje jako osłona. Na tym obszarze znajdują się średnie apteczki i duże skrzynki z amunicją na drewnianych paletach, jedna paleta jest obok punktu a druga jest na wzgórzu, obok drewnianego, dwupiętrowego budynku.

Trzeci punkt kontrolny

Trzeci punkt kontrolny znajduje się na zewnątrz od wyjścia bazy RED. Po przejechaniu przez drugi punkt kontrolny, tory wózka prowadzą dalej na lewo, pomiędzy dwoma budynkami. Dojeżdża potem do sekcji w której tory skręcają w prawo a następnie w lewo, naokoło dwóch silosów po środku. Obok silosów znajduje się ścieżka, którą BLU może wykorzystać. Tuż nad nią znajduje się wejście do którego BLU może się dostać od strony dwu-piętrowego budynku przy pierwszym punkcie kontrolnym. Obok punktu kontrolnego znajduje się duże wyjście z bazy RED, chronione przez siatkę. Nad bazą RED znajduje się taras, na którym jest średnia apteczka.

Czwarty punkt kontrolny

Czwarty punkt kontrolny znajduje się na otwartym obszarze, niedaleko od bazy RED. Po przejechaniu przez trzeci punkt kontrolny, tory wózka skręcają w prawo i kierują się w stronę drewnianej osłony na wzniesieniu. Po dojechaniu do drewnianej osłony, wózek mocno skręca w lewo i jedzie wzdłuż osłony. Dalej wózek skręca w prawo, musząc przejechać przez równię pochyłą. Drużyna RED może przygotować obronę na tarasie, z którego widać cały obszar. Budynek obok daje możliwość oflankowania wroga podczas ataku na ostatni punkt kontrolny.

Piąty punkt kontrolny

Po przejechaniu przez czwarty punkt kontrolny, wózek skręca w prawo, w stronę zjazdu który prowadzi na dół, a dalej do ostatniego punktu. Wózek przejeżdża pod budynkiem, który łączy lewą i prawą stronę obszaru. Są dwa wejścia dostępne dla BLU; jedno wejście na zewnątrz prowadzi na prawo od łącznika łączącego obie strony; a drugie wejście prowadzi na dół, przez budynek, na obszar bezpośrednio przed punktem kontrolnym. RED mają dwa dodatkowe wejścia, oba obok bazy.

Dziennik zmian

Są to zmiany wprowadzone przed jej dodaniem do gry.
Lista zmian:

Zmiany do wersji nr.12

 • Kilka poprawek
 • Wózek nie jest już odpychany

Zmiany do wersji nr. 11

 • Znacząco zmieniono obszar z pierwszym punktem kontrolnym
 • Dodano punkt kontrolny tuż przed ostatnim punktem. Walki teraz będą częściej się toczyć przy dziedzińcu.
 • Zredukowano ilość nagradzanego czasu za przejęcie punktu kontrolnego

Zmiany do wersji nr.7

 • Wiele zmian. Najważniejsze zmiany:
 • Od nowa zrobiono bazę BLU - drzwi już nie są otwarte przy starcie mapy
 • Czwarty punkt kontrolny został lekko poprawiony aby ponownie dawać przewagę dla RED. Budynki na górnym obszarze mają punkt widokowy dla Snajperów i pozwalają też na oflankowanie drużyny BLU
 • Naprawiono błąd, na skutek którego można było utknąć w bazie RED
 • RED mogą użyć jakiegokolwiek wyjścia aby wyjść z bazy, po tym jak zacznie się runda

Stare poprawki

 • Naprawiono exploit na drugim punkcie kontrolnym, związany z Inżynierem
 • Nowa układ bazy RED - o wiele prostszy i trudniejszy do campowania przy trzecim i czwartym punkcie. Skrócono czas odradzania. (Te zmiany powinny poprawić rozgrywkę także na serwerach z natychmiastowym odradzaniem się)
 • Nowe wyjście ze spawna przy drugim punkcie kontrolnym aby zapobiec campingowi
 • Bardzo poprawiono wydajność.

Historia aktualizacji

Aktualizacja z 7 lipca 2016 #1 (aktualizacja Poznaj wroga swego)

 • Swiftwater został dodany do gry.

Aktualizacja z 16 stycznia 2017

 • Naprawiono błąd, w którym używano złej miniaturki dla pl_Swiftwater.

Ciekawostki

 • Paczki pocztowe RedEx są parodią prawdziwej usługi dostawczej FedEx. Paczka ta jest podpisana "CAUTION: ANTHRAX" (z ang. UWAGA: WĄGLIK). Jest to odniesienie do przypadków wykorzystania wąglika w 2001
 • Historia mapy może być poznana za pomocą slajdów w pierwszej bazie BLU

Zdjęcia