Drużyna

From Team Fortress Wiki
Jump to: navigation, search
Drużyna RED
Drużyna BLU
Dołączyłem do tego zespołu, aby zabijać takie robaki jak ty!
Żołnierz

W świecie Team Fortress 2 istnieją dwie firmy tkwiące w nieustającej wojnie: RED (Reliable Excavation Demolition) i BLU (Builder's League United). Obie te firmy to zespoły, w których gracz może walczyć. Istnieje też trzeci zespół: Obserwatorzy, w którym gracz może być, jeżeli sobie tego zażyczy.

Wybór drużyny

Po dołączeniu do serwera lub po naciśnięciu klawisza zmiany drużyny (domyślnie .), ukazuje się ekran wyboru drużyny, w którym za pomocą określonych klawiszy, gracz może do owej drużyny dołączyć: 1: Losowa, 2: Widz, 3: BLU lub 4: RED.

Standardowo, gracz może nie mieć możliwości wyboru konkretnej drużyny jeśli różnica graczy (między drużynami) wynosi 1, gracz będzie mógł wybrać tylko mniejszą drużynę. Administratorzy serwera mogą wyłączyć to ograniczenie lub ustawić dozwoloną różnicę graczy przez użycie komendy w Konsoli: mp_teams_unbalanced_limit.

Podczas gry, gracz może sprawdzić drużyny przez wyświetlenie Tablicy wyników domyślnym klawiszem: Tab lub przez komendę +showscores w konsoli.

Rozgrywka

W czasie rozgrywki, gracze współpracują aby wykonać cele aktualnego trybu gry. W trybie Atak/Obrona, RED się broni, a BLU atakuje

Niektóre klasy mają bronie, które są stworzone, aby pomagać innym członkom swojej drużyny. Te bronie to np.: Medigun, którego Medyk używa do leczenia kolegów z drużyny, czy też Sztandar Chwały Żołnierza, powodujący trafienia mini-krytyczne w pobliżu.

Klasy

Osobny artykuł: Klasy

Zespół składa się z dowolnych postaci spośród dziewięciu klas. Każda z nich wypełnia swoją określoną rolę na polu bitwy. Są podzielone na 3 grupy: Atakującą, Obronną i Wsparcie.

Tryb widza

W trybie widza, masz możliwość obserwowania rozgrywki każdego gracza z drużyny BLU albo RED, a także możliwość swobodnego włóczenia się po mapie. W czasie odradzania, zawodnik będzie w trybie widza (ale nie będzie na liście Obserwatorów), do czasu odrodzenia. Domyślnie, gracz będzie obserwował kogoś lub coś, co go zabiło.

Podczas oglądania gry, możesz używać przycisków (domyślnie: Mouse 1, and Mouse 2), aby przeskakiwać między graczami. Spacja służy do zmiany widoku pomiędzy widokiem pierwszoosobowym, trzecioosobowym i "noclip" (swobodne latanie po mapie).

Ciekawostki

  • RED i BLU to skróty odpowiednio od Reliable Excavation and Demolition i Builders League United, jednak w rzeczywistości zostały nazwane po imionach swych założycieli Redmond i Blutarch Mann.

Galeria