Team Fortress 2

From Team Fortress Wiki
Jump to: navigation, search
Team Fortress 2
TF2 Boxart.png
Temel Bilgiler
Yayımlanma tarihi:
 • Microsoft Windows ve Xbox 360 (Perakende - The Orange Box)
  • NA: 10 Ekim 2007
  • EU: 18 Ekim 2007
  • UK: 19 Ekim 2007
  • AU: 25 Ekim 2007
 • Microsoft Windows (Steam)
  • Uluslararası: 10 Ekim 2007
 • PlayStation 3
  • NA: 11 Aralık 2007
  • AU: 22 Kasım 2007
 • Microsoft Windows (Perakende - Bağımsız)
  • NA: 9 Nisan 2008
  • Uluslararası: 11 Nisan 2008
 • Mac OS X (Steam)
  • Uluslararası: 10 Haziran 2010
 • Linux (Steam)
  • Uluslararası: 14 Şubat 2013
Geliştirici:

Valve

Yayımcı:

Valve

Dağıtıcı:

Steam

Motor:

Source motoru

Tür:

Birinci şahıs nişancı

Modlar:

Çok oyunculu

Tasarımcı:

John Cook, Robin Walker

Yorumlar:
 • ESRB: M
 • PEGI: 16+
 • BBFC: 15
 • OFLC: MA15+
Platformlar:

Microsoft Windows, Xbox 360, PlayStation 3, Mac OS X, Linux

Ortam:

Yükleme, DVD, Blu-ray disk

Gereksinimler:
 • Windows
 • Minimum: 1.7 GHz işlemci, 512MB RAM, DirectX® 8.1 level Graphics Card (SSE tarafından desteklenmesi gerekir), Windows® 7 (32/64-bit)/Vista/XP, Fare, Klavye, İnternet Bağlantısı
 • Önerilen: Pentium 4 işlemci (3.0GHz veya daha iyi), 1GB RAM, DirectX® 9 level Graphics Card, Windows® 7 (32/64-bit)/Vista/XP, Fare, Klavye, İnternet Bağlantısı
 • OS X
 • Minimum: OS X version Leopard 10.5.8, Snow Leopard 10.6.3, 1GB RAM, NVIDIA GeForce 8 veya daha yüksek, ATI X1600 veya daha yüksek veya Intel HD 3000 veya daha yüksek, Fare, Klavye, İnternet Bağlantısı

Team Fortress 2, Valve Software tarafından The Orange Box'ın bir parçası olarak geliştirilen bir takım tabanlı çok oyunculu birinci şahıs nişancı oyunudur. İlk olarak 10 Ekim 2007'de Microsoft Windows, Xbox 360 için yayımlanmıştır. 22 Kasım 2007'de ise PlayStation 3 için yayımlandı. 9 Nisan 2008'de bağımsız olarak yayımlandı, 10 Haziran 2010'da Team Fortress 2 Mac OS X için yayımlandı. 23 Haziran 2011'de PC ve OS X sürümleri "Oynaması Ücretsiz" olarak belirlenmiştir ve tüm oyun geliri oyun içi mağazadan mikro ödemeler olmuştur. Kapalı betadan birkaç ay sonra, Team Fortress 2 14 Şubat 2013'te Linux işletim sistemleri için yayımlanmıştır.

Oyun ilk olarak 1998 yılında orijinal Quake modu Team Fortress 'e devam oyunu olarak duyurulmuştur, fakat oyun yayımlanana kadar çeşitli konsept ve tasarım değişikliklerinden geçmiştir. 1999'da oyun orijinal Team Fortress Classic 'in sanat tarzından vazgeçildi ve daha gerçekçi ve militaristik oynanışa karar verildi. Ancak, tasarımlar oyunun dokuz yıllık geliştirme sürecinde gelişmeye devam etti ve oyun motoru değişti. Team Fortress 2 'nin en son sanat tarzı orijinal Team Fortress ve Team Fortress Classic oyunlarına benzerdir ve Dean Cornwell, J. C. Leyendecker ve Norman Rockwell'in tasarımları çizgi film görünüşü de oyuna eklenmiştir. Team Fortress 2 son CGI filmlerinde trend olmuştur, özellikle, Pixar Animation Studios tarafından yapılan son filmler trenddir, The Incredibles gibi.

Medyanın eksikliği ve altı yıllık oyun geliştirme süreci, oyunun vaporware olarak etiketlenmesine sebep oldu ve Wired News 'in yıllık vaporware listesinde düzenli olarak yer aldı. Oyun yayımlandığında kritik beğeniler ve ödüller almıştır.

Oynanış

Team Fortress 2 oynanış örneği: Bir Bayrak Kapmaca haritası "2Fort"ta bir grup RED oyuncusu bir BLU üssüne saldırırken, Medic'in birinci şahıs görünüşünden Scout, Engineer, Heavy ve Spy gözükürken.

Önceki oyunlarındaki gibi, Team Fortress 2 iki rakip takımın bir amaç için mücadele etmesi üzerinedir. Bu iki takım bir yıkım şirketi ve bir inşaat şirketidir: Reliable Excavation Demolition (RED) ve Builders League United (BLU). Oyuncular bir takıma katılınca; farklı özellikleri, güçsüzlükleri, yetenekleri ve rolleri olan dokuz sınıftan birini seçer. Eski Team Fortress oyunlarındaki sınıfların yeteneklerinden bazıları kaldırılmıştır, ama sınıfların temel özellikleri kaldırılmamıştır.

Team Fortress 2, Valve'in oyuncuların oynama istatistiklerini dahil ettiği ilk çok oyunculu oyunlardan biridir. Bu istatistikler; oyuncuların herhangi bir sınıfla ne kadar süre oynadığı, tek bir rauntta ne kadar kişi öldürdüğü gibi. Team Fortress 2, ayrıca kazanılması için belirli görevlerin yapılması gereken birçok başarım içerir. Sınıflara özel yeni başarım paketleri ana çıkıştan sonra güncellemelerle eklenmiştir. Kazanılan başarımlar ve istatistikler oyuncunun Steam Topluluğu ve Xbox LIVE profil sayfasında gösterilir.

Haritalar

Ana madde: Haritalar

PC ve OS X'in ilk sürümlerinde, Team Fortress 2 sadece altı tane resmî Valve haritası içeriyordu, fakat daha sonradan Valve ve Team Fortress 2 topluluğu tarafından yapılan birçok yeni harita eklendi. Konsol sürümlerinde, Valve tarafından yapılan altı harita hala mevcut olan tek haritalardır. Resmî haritalar çoğunlukla kötülük ve retro-spytech anlayışına göre yapılmıştır; askeri üslerin depolarda gizlenmesi, lazer topları ve füze fırlatma tesisleri gibi.

Oyuncular bir haritaya ilk kez girdiğinde, bir tanıtım videosu haritada neler yapması gerektiğini anlatır. Haritalardaki oyuncu limit PC ve OS X'te 24'tür, fakat bazı sunucularda oyuncu limiti 32'ye çıkabilmektedir, Xbox 360 ve PlayStation 3'te oyuncu limiti 16'dır.

Yapım süreci

Başlangıç

Team Fortress 2; ilk olarak Quake için ücretsiz bir mod olarak yapılmıştır, 1998'te Team Fortress Software takımının - Robin Walker ve John Cook - Valve'e katılması ile oyun motoru GoldSrc motoru olmuştur ve Team Fortress 2 'nin adı Valve's Team Fortress olarak belirlenmiştir. At the point of Team Fortress Software's acquisition, production moved up a notch and the game was promoted to a standalone, retail product to tide fans over since, as well as time issues, much of the Team Fortress player base had purchased Half-Life solely in anticipation of the free release of Team Fortress 2. Work began on a simple port of the game which was released in 1999 as the free Team Fortress Classic. Notably, Team Fortress Classic was built entirely within the publicly available GoldSrc Software Development Kit (SDK) as an example to the community and industry of its flexibility.

Walker and Cook were heavily influenced by their three-month contractual stint at Valve, and began working full-time on their design, which was undergoing rapid metamorphosis. Team Fortress 2 was to be a modern war game, with a command hierarchy including a commander, with a bird's-eye view of the battlefield; parachute drops over enemy territory; networked voice communication; and numerous other innovations.

E3 1999

The original build of Team Fortress 2 had a more realistic style.

The new design was revealed to the public at the 1999 Electronic Entertainment Expo (E3) where it earned several awards including Best Online Game and Best Action Game. By this time Team Fortress 2 had gained a new subtitle, "Brotherhood of Arms", and the results of Walker and Cook working at Valve were becoming clear. Several new, and at the time, unprecedented technologies were on show: parametric animation; seamlessly blended animations for smoother, more life-like movement; and Intel's multi-resolution mesh technology dynamically reducing the detail of on-screen elements as they become more distant to improve performance (a technique made obsolete by decreasing memory costs, since today's games use a technique known as level of detail, which uses more memory but less processing power). No release date was given at the exposition.

In mid-2000, Valve announced that Team Fortress 2's development had been delayed for a second time. They put the news down to development switching to an in-house, proprietary engine that is today known as the Source engine. It was at around this time that all news ran dry, and Team Fortress 2 entered its notorious six-year vaporware phase, which was to last until July 13, 2006. During that time, both Walker and Cook worked on various other Valve projects – Walker was project lead on Half-Life 2: Episode One and Cook became a Steam developer among other things – raising doubts that Team Fortress 2 was really the active project that was being repeatedly described.

"Invasion" design

Ayrıca bakınız: Invasion
Alien commando.
Human commando. See concept art.

When the infamous Half-Life 2 source tree was leaked in late 2003, two Team Fortress 2 models were included along with the Team Fortress 2 source code – which was fully compilable. They consisted of an alien grunt and a very stylized, out-of-proportion human soldier. The code was interpreted by fans as making references to parts of the Half-Life backstory; however, the two leaked player models did not resemble any known style from the Half-Life series, leading many to think it was meant for Team Fortress 2.

The Source SDK was released with the Half-Life 2 source code, and also provided references to Team Fortress 2. Some code merely confirmed what was already believed, but other segments provided completely new information such as the presence of NPCs in multiplayer matches, the possibility of the game taking place in the Half-Life 2 universe, fixed plasma gun and missile launcher emplacements, and more.

None of the leaked information appears to have had any bearing on today's version of the game. This iteration was mentioned in an August 2007 interview with Gabe Newell by GameTrailers and a September 2010 interview with PC Gamer, in which he mentions "Invasion" as being the second phase of Team Fortress 2's development under Valve Software.

Final design

The final build of Team Fortress 2 goes for a highly stylized 'retro' design.

The next significant public development occurred in the run up to Half-Life 2's 2004 release: Valve's Director of Marketing Doug Lombardi claimed that Team Fortress 2 was still in development and that information concerning it would come after Half-Life 2's release. This did not happen, nor was any news released after Lombardi's similar claim during an early interview regarding Half-Life 2: Episode One. Near the time of Episode One's release, Gabe Newell again claimed that news on Team Fortress 2 would be forthcoming – and this time it was. Team Fortress 2 was unveiled again a month later at the July 2006 EA Summer Showcase event.

Walker revealed in March 2007 that Valve had quietly built "probably three to four different games" before settling on their final design. Due to the game's lengthy development cycle it was often mentioned alongside Duke Nukem Forever, another long-anticipated game that went through many years of protracted development and engine changes before being released.

The beta release of the game featured six multiplayer maps of which three contain optional commentary by the developers on game design, level design, and character design, and provide more information on the history behind the development.

Team Fortress 2 does not attempt the realistic graphical approach used in other Valve games using the Source engine such as Half-Life 2, Day of Defeat: Source, and Counter-Strike: Source. Rather, it uses a more stylized, cartoon-like approach "heavily influenced by early 20th century commercial illustrations." The effect is achieved using a special Valve in-house rendering and lighting technique making extensive use of 'Phong shading'. The development commentary in the game suggests that part of the reason for the cartoonish style was the difficulty in explaining the maps and characters in realistic terms. The removal of an emphasis on realistic settings allows these questions to be sidestepped. The game debuts with the Source engine's new dynamic lighting, shadowing and soft particle technologies, among many other unannounced features, alongside Half-Life 2: Episode Two. Team Fortress 2 was also the first game to implement the Source engine's new Facial Animation 3 features.

The art style for the game was inspired by J. C. Leyendecker, as well as Dean Cornwell and Norman Rockwell. Their distinctive styles of strong silhouettes and shading to draw attention to specific details were adapted in order to make the models distinct, with a focus on making the characters' team, class, and current weapon easily identifiable. Silhouettes and animation are used to make the class of a character apparent even at range, and a color scheme that draws attention to the chest area brings focus to the selected weapon.

Maps are designed with a neutral space between two bases. They are archetypal spy fortresses, but disguised as inconspicuous buildings to give plausibility to their close proximities. The maps have little visual clutter and stylized, almost impressionistic modeling, to allow enemies to be spotted more easily. The impressionistic design approach also affects textures, which are based on photos that are filtered and improved by hand, giving them a tactile quality and giving Team Fortress 2 its distinct look. The bases are designed to let players immediately know where they are. The RED base uses warm colors, natural materials, and angular shapes, while the BLU base uses cool colors, industrial materials, and orthogonal shapes.

Release

During the July 2006 Electronic Arts press conference, Valve revealed that Team Fortress 2 would ship as the multiplayer component of Half-Life 2: Episode Two. A conference trailer demonstrated the game's new graphical style featuring all of the original Team Fortress classes, pointed towards a more light-hearted and whimsical visual style as opposed to the dark, somewhat more traditional, military simulation that had originally been shown. Gabe Newell, the managing director of Valve, said that their goal was to create "the best looking and best-playing class-based multiplayer game."

A beta for Team Fortress 2 was released via Steam on September 17, 2007 for customers who pre-purchased The Orange Box and for those who activated their "Black Box" coupon, which was included with ATI HD 2900XT Graphics cards. In addition to The Orange Box customers, LAN gaming centers using the 'Steam for Cafe' system had the game installed and ready to play.

Team Fortress 2 was released October 10, 2007 as both a standalone product via Steam and at retail stores as part of The Orange Box – a game bundle pack priced at each gaming platform's standard price. The package also contains Half-Life 2, Half-Life 2: Episode One, Half-Life 2: Episode Two. and Portal. Valve offered The Orange Box at a $5 discount for those who pre-purchased it via Steam before the October 10 release, as well as the opportunity to participate in the final beta test of Team Fortress 2. The game receives constant, free updates that give the game new content, bug fixes, and additional features.

Team Fortress 2 became free-to-play on June 23rd, 2011 on Steam.

Critical reception

Team Fortress 2 was very well received by critics and consumers alike. Charles Onyett of IGN awarded Team Fortress 2 an 8.9/10 praising the quirky graphics and fun atmosphere, but criticizing the lack of extra content, like bots, as well as the removal of class-specific Grenades which were one of the defining features of the original Team Fortress. By contrast, PC Gamer UK praised Team Fortress 2 for removing the Grenade, continuing to compliment Valve Software for the unique nature of each of the game's characters. Despite some mild criticism over map navigation and the Medic class, PC Gamer UK awarded the game 94%. X-Play awarded The Orange Box with its highest rating (5/5) with nothing but good things to say about Team Fortress 2. Review aggregation site Metacritic ranks Team Fortress 2 as having received "universal acclaim", with an average critic review of 92%, based on 12 reviews by game critic sites, and a 9.6/10 rating based on user ratings. As of January 21, 2008, The Orange Box has a GameRankings score of 96.2% on the Xbox 360, making it tied for the highest ranked Xbox 360 game, and a score of 96.2% on the PC.

Evaluation Magazine / Website View
100 AceGamez The marriage of highly stylised retro-spy presentation, fresh, high octane action, deep and varied classes and the underlying twinkle of humour in its metaphorical eye make Team Fortress 2 far more than just your average fragfest. Long after the novelty of the graphics wears thin, we are left with a refined and accessible multiplayer game that simultaneously cultivates new players whilst retaining enough depth to accommodate even the hardiest of veterans.
100 GameSpy At this point, it's a leading contender for our Multiplayer Game of the Year, and whether you pick it up as part of the Orange Box package or on its own via the Steam digital download service, it's worth every penny.
100 Eurogamer
(Re-review) [July 2011]
Team Fortress 2 is the purest embodiment of Valve's philosophy: listening to their audience, always updating, and forever over-delivering. It's also the best argument for Steam as a platform ever made: with an average of one update a fortnight it has expanded and changed so much, yet like its celebrated silhouettes, still stands out, utterly familiar.
96 Cheat Code Central Team Fortress 2 is a must-buy. It's the most fun you'll have being shot at in a long time.
96 YouGamers When the biggest flaw of the game is that it gets a bit repetitive after the first hundred or so hours of play, you know you have something special.
94 PC Gamer UK Rich, gorgeous and endlessly fun.
93 Computer Games Online RO Watch out though, if you get the taste of it, eventually you might end up telling your boss, "Take it like a man, shorty!"
93 PC Zone UK The perfect integration of classes, the character and level design, the visuals, and the level of accessibility. [Dec 2007, p.64]
92 GameZone This game makes me laugh even when I'm losing… an impressive feat.
90 Eurogamer The game also does a lovely job of framing your relationship with other players and nurturing them.
90 GameDaily With a whacky, off-the-wall cartoon style, Team Fortress 2 provides excellent class based multiplayer action. TF2's classes are unique from each other and stand out to fulfill specific roles, but flexible enough to adapt to changing situations.
90 Play (Poland) The ideal online shooter: average player can enter the fray and even hurt somebody, while pros will be grinding away milliseconds from the time to carry the suitcase on 2Forts. And all thanks to the fact that among the nine classes there is exactly zero useless ones. The only serious drawback is the disgracefully low number of maps: only six. [Dec 2007]
90 1UP I loved, loved TF2's cosmetic makeover. "Cartoon come to life" isn't compliment enough. Some cartoons are better animated, more distinctively stylized than others – and, by analogy, this is among the best.
90 PALGN Team Fortress 2 is, at heart, a gloriously simple game that's been created with style, panache and an undeniable love of gaming. It's the kind of game that you want to show to people who don't play games so that they understand and then either get involved or go away. There is life before Team Fortress 2, and there is life after. After is better.
90 GamerNode The action is fast-paced and furious, the game's presentation is hilarious and exciting and the gameplay is very easily approachable. Experiment with a few classes or stick with one, but do anything to get your hands on TF2. It'll be an online experience you won't forget.
89 IC-Games It's one hell of a game. With its powerful artistic style and blazingly quick, yet accessible gameplay, it's enough to melt the icy cynicism imprisoning the hearts of even the most jaded among us. That being said, it's not the most complex shooter out there.
85 The New York Times Team Fortress 2 is a beautifully designed game with a visual style reminiscent of old Warner Brothers cartoons, and battles that combine strategy with frenetic action. The only real flaw is the documentation, which is far too skimpy to be of any help at all in learning the intricacies of each soldier class.
85 GameSpot Team Fortress 2 sets a brilliant stage for its signature brand of class-based multiplayer mayhem.
80 GameSpot
(Re-review) [January 2014]
Staying relevant even a year after release is rare for a competitive shooter, and yet, here's Team Fortress 2, still lively after seven years in the business. At times it feels like the same game you could have played back then, and at other times it feels like no one will ever quite nail class-based shooter competition the way TF2 does. The experience has evolved over the years without compromising what made it so great in the first place, so though your free-to-play options may have increased considerably in the past few years, there are few that do it as well as Team Fortress 2.

Awards

Team Fortress 2 has won several awards since its release. In its "Best of 2007" awards, IGN.com honored the game with an award for "Best Artistic Design" for the PC. Additionally, Team Fortress 2 received awards for "Best Multiplayer Experience (PC)", and "Best Artistic Direction (PC)" from 1UP.com in its 2007 editorial awards. The game also won "Best Multiplayer Game of the Year" both on the PC and on any platform in GameSpy's 2007 Game of the Year awards along with an award for "Most Unique Art Style".

External links

Major game updates (oldest to newest):