Team Fortress Classic

From Team Fortress Wiki
Jump to: navigation, search


Team Fortress Classic
TFC Boxart.png
Temel Bilgiler
Yayımlanma tarihi:

Uluslararası (perakende?): 1 Nisan, 1999
Half-Life güncellemesi (TFC eklendi): 7 Nisan, 1999

Geliştirici:

Valve

Yayımcı:

Sierra Studios

Dağıtıcı:

Steam

Motor:

Half-Life 1 Motoru (Gold Source Motoru)

Tür:

Birinci şahıs nişancı

Modlar:

Çok oyunculu

Tasarımcı:

John Cook, Robin Walker

Yorumlar:

ESRB: M (Mature/İyi izlenim)

Platformlar:

Windows

Ortam:

CD-ROM, indirme

Gereksinimler:

*Minimum: 500 MHz işlemci, 96 MB RAM,
16 MB video kartı, Windows XP,
İnternet bağlantısı
*Önerilen: 800 MHz işlemci, 128 MB RAM, Windows XP,
32 MB+ video kartı,
İnternet bağlantısı

Team Fortress Classic (TFC), Team Fortress 1.5 olarak da bilinir,, Team Fortress serilerindeki bir oyundur.

Team Fortress Classic, Valve tarafından geliştirilen ve Sierra Studios tarafından yayınlanan, sınıf ve takım bazlı çok oyunculu çevrimiçi birinci şahıs nişancı video oyunudur. Quake/QuakeWorld için Team Fortress modunun bir öncüsü olan Team Fortress Classic, ilk olarak Windows için 1 Nisan 1999'da Half-Life için mod olarak ve Half-Life Engine'e (Gold Source Engine) dayalı olarak yayınlamıştı. Daha sonra ise bağımsız bir sürüm 16 Ocak 2003'te yayınlandı. Team Fortress Classic'in gelişimi Team Fortress'ın üç tasarımcısından ikisi yani John Cook ve Robin Walker tarafından yönetildi.

Oyunda, her takım 10 sınıfa erişilebilir ve her biri Bayrak Kapmaca, Kontrol Noktası ve Escort gibi çeşitli modlarda yarışabilirler. Haziran 2000'de oyuna, yeni oyuncu karakter modelleri ve oyun modları eklenerek önemli bir yükseltme gerçekleştirildi. 2003 yılı itibariyle oyun, GameSpy'ye göre en çok oynanan on Half-Life modlarından biriydi. Quake Team Fortress'da olduğu gibi bugün de çok aktif değil ve dolayısıyla insanlar üzerinde çok az sayıda sunucu var ve botlar sunucuların çoğunda gelişiyor. Sunucu tarayıcısında en fazla 100 veya daha fazla sunucu alabilir.

Geliştirme

Team Fortress Classic'den önce, Team Fortress vardı - Quake/QuakeWorld için 1996 modudur. Bu başarıdan sonra, Team Fortress Software, Team Fortress 2'yi Quake II Motoruna dayalı bir mod olmasını istedi ancak daha sonra Valve'ye girdi ve 1 Nisan 1999'da Team Fortress Classic olarak adlandırılan Half Life için bir mod olarak Team Fortress'a taşındı. Şirketin 1998 açıklamasında Team Fortress 2: Brotherhood of Armsın "yakında" piyasaya sürüleceği denilmesine rağmen, oyun 10 Ekim 2007'de piyasaya sunuluncaya kadar sekiz yıl boyunca bir formda ya da başka biçimde gelişmeye devam etti ve Wired dergisinin ilk on 2001 yılından bu yana her yıl vaporware listesinde oldu. Team Fortress tasarımcıları, Half-Life 1 Motoru (Gold Source Motoru) üzerinde Team Fortress 2'yi geliştirmeye görevlendirildi, ancak Team Fortress'ın hareket edebilme yeteneğini göstermek için bu motoru kullanarak yeniden hazırladılar.

Team Fortress Classic'in 1999'da piyasaya sürülmesinden bu yana, Valve oyuna çeşitli değişiklikler yaptı. Güncellemeler oyun dengesini değiştirdi ve bazen yeni seviyeler gibi yeni içerikler ekledi. Özellikle 8 Haziran 2000'de yeni seviyelere ve oyun modlarına, yeni bir GUI menü arabirimine, yeni oynatıcı modellerine ve oyunun net kodlamasını pürüzsüz, daha hızlı oynama için optimize eden çok büyük bir güncelleme yayımlandı.

Oynanış

Team Fortress Classic logosu
Team Fortress Classic'in promosyonel bir resmi.

Team Fortress Classic, genellikle on sınıftan birini seçen oyuncularla çeşitli oyun modlarında rekabet eden iki veya daha fazla takım etrafında dönüyor. Bazı oyun modları, farklı sınıflara erişimi olan ikiden fazla takıma izin verdiği halde oyuncular genellikle iki eşit takım arasından Kırmızı ve Mavi seçeneklerine sahiptirler. Bir oyuncunun oyunda oynama şekli, hangi sınıfı seçeceği ile tanımlanır; her sınıfın kendi güçlü ve zayıf yanları vardır. Bu nedenle Team Fortress Classic, farklı sınıfların oyuncuları arasındaki takım çalışmasına dayanır.

Ayrıca bakınız

Dış bağlantılar