Team Fortress serileri

From Team Fortress Wiki
Jump to: navigation, search
Team Fortress serileri
TF2 crosshair.png
Temel Bilgiler
Yayımlanma tarihi:

24 Ağustos, 1996

Geliştirici:

Valve

Tasarımcı:

Robin Walker, John Cook, Ian Caughley

Team Fortress, Robin Walker tarafından tasarlanan ve daha sonra Valve tarafından geliştirilen, takım ve sınıf temelli çok oyunculu birinci şahıs nişancı oyunları serisidir. Serilerde iki rakip takım oyuncu tarafından seçilen dokuz sınıf hedefleri tamamlaması için takım çalışması ve işbirliği aşırı önemlidir, takımın saflarında her biri farklı bir rol üstlenir.

Team Fortress

Ana madde: Team Fortress/tr

1996 Ağustos'ta yayınlandı ve Team Fortress, id Software'nin Quake motoru tabanlı bir oyun modudur. Team Fortress'in ilk yinelemesidir, Quake World Team Fortress (QWTF) veya Quake Team Fortress (QTF) olarak da bilinmektedir, Robin Walker, John Cook, ve Ian Caughley tarafından tasarlanmıştır ve yazılmıştır. Aralık 1996'da oyuna bir güncelleştirme yapıldı, QuakeWorld motoru yerine başka bir oyun motoru kullanıldı.

Team Fortress Classic

Ana madde: Team Fortress Classic/tr

Team Fortress Classic, Quake için Team Fortress modunun bir versiyonudur. Mayıs 1999'da Half-Life'a ücretsiz ek olarak yayınlandı. Daha sonra ise bir bağımsız versiyon 2003 yılında Valve'nin Steam sistemi ile piyasaya sürüldü. Team Fortress Classic'in gelişimi orijinal Team Fortress modunun tasarımcıları John Cook ve Robin Walker tarafından yönetildi. Team Fortress'in orijinal oyunun büyük kısmını korundu ancak QuakeWorld yerine Valve'nin GoldSrc motoru kullanıyordu.

Team Fortress 2

Ana madde: Team Fortress 2/tr

Team Fortress ve Team Fortress Classic'in devamı olan Team Fortress 2, Valve tarafından oyun derlemesi olan The Orange Box'ın bir parçası olarak geliştirildi, oyun konsolları ve Steam aracılığıyla bilgisayarlar için 2007'de piyasaya sürüldü. Karikatür benzeri bir görsel şekilde ele alınması oyununun önceliğini büyük ölçüde genişletiyor. Bir takımda sınıfların yetenekleri önceki Team Fortress'da değişse de, her sınıfın temel öğeleri değişmeden kaldı. Team Fortress 2'nin Steam çıkışı, tüm gelirleri ya Mann Co.'daki mağazadaki eşyaların mikro ödeme yöntemiyle yapılan ödemelerden veya Aralık 2010'da açılan Steam Topluluğu Pazarındaki eşyalar için alınan ücretlerden kaynaklıdır, ayrıca 12 Aralık 2012'de beta olarak açılmıştı.