Template:FeaturedArticle/pl

From Team Fortress Wiki
Jump to: navigation, search

Aktualny polecany artykuł

Odśwież cache strony, by ją zaktualizować.

Nazwa wyświetlana – Mann vs Maszyny
Nazwa artykułu – Mann vs. Machine (update)/pl
Text

Mann vs Maszyny (oryg. Mann vs. Machine) była główną aktualizacją wydaną 15 sierpnia 2012 roku. Dodała kooperacyjny tryb gry i mapę.

W trybie Mann vs Maszyny, drużyna składająca się z maksymalnie sześciu graczy ma za zadanie powstrzymać swoich robotycznych, sterowanych przez komputer odpowiedników przed przeniesieniem i zdetonowaniem bomby w ich bazie.

Obraz
Mann vs. Machine

Przed zmienianiem czegokolwiek w tym szablonie dodaj najpierw nominację polecanego artykułu.

Poprzednie polecane artykuły

Aktualizacja Inżyniera

Engineer Update

Aktualizacja Inżyniera była główną aktualizacją skupiającą się na Inżynierze. Została ona ogłoszona 5 lipca 2010, a wydana 8 lipca 2010.

Była ona unikalna, ponieważ informacje na jej temat pojawiały się nieregularnie, co każde 25 znalezionych podczas wytwarzania Złotych Kluczy. Wraz ze znalezieniem łącznie 100 Kluczy, pojawiły się 4 ogłoszenia dotyczące właśnie tej aktualizacji, która dodała zupełnie nową mechanikę dla Inżyniera, Przenoszenie, wraz z kilkoma nowymi mapami i broniami dla Inżyniera.

Sposób działania Team Fortress 2

Mechanics

Sposób działania Team Fortress 2 określa zasady i możliwości graczy, serwerów oraz edytorów treści. Zrozumienie tych mechanizmów pozwala na bardziej efektywne i wszechstronne rozgrywki.

Aktualizacje

Patches

Aktualizacje (lub Łatki) są aktualizacjami do gry, które naprawiają znane problemy, błędy gry, exploity w grze, a także często dodają nowe cechy lub zmiany balansu dla broni, map lub innych elementów gry.

Główne aktualizacje są aktualizacjami, które dodają nowe bronie, tryby gry lub mapy. Wcześniej, główne aktualizacje były skupione wokół jednej lub dwóch szczególnych klas i zawierały nową zawartość wydaną głównie dla tej klasy. Nowsze aktualizacje skupione są na określonym temacie lub obchodach świąt takich jak Halloween.

Łatki do gry na systemach Windows i Mac OS X są udostępniane przez Steam i muszą być pobrane i zainstalowane przed uruchomieniem gry. Podczas gdy obie platformy używają tego samego kodu i wszelkie aktualizacje są wypuszczane na nich jednocześnie, wersja gry na platformie Xbox 360 jest oddzielna i nie otrzymuje częstych aktualizacji z powodu ograniczeń nałożonych na autorów gier przez Microsoft. Do tej pory zostały wydane tylko cztery aktualizacje do Team Fortress 2 na Xbox 360, w porównaniu do 290 aktualizacji, które zostały wydane na platformy Windows i Mac OS X od 2007 roku.

Bonk! Atomowy Kop

Bonk! Atomic Punch/pl

Bonk! Atomowy Kop (oryg. Bonk! Atomic Punch) jest możliwą do odblokowania drugorzędną bronią dla Skauta. Wygląda jak typowy napój gazowany w aluminiowej puszce w kolorze drużyny. Smakiem dla RED jest "Wiśniowe Rozszczepienie", natomiast dla BLU "Borówka Blutonium".

Po wypiciu Bonk! zapewnia tymczasową odporność na obrażenia od każdego rodzaju obrażeń poza obrażeniami środowiskowymi oraz telefragiem. Wypicie napoju przełącza kamerę na widok trzecioosobowy, podczas którego gracz może się poruszać bez żadnych obrażeń, lecz nie może przy tym korzystać z żadnej broni. Jeśli w Skauta pod działaniem napoju trafi nabój lub pocisk jakiegokolwiek rodzaju, nad głową postaci pojawia się słowo "Miss!" przy jednoczesnej reakcji głosowej Skauta. Skaut posiada przy sobie nieskończoną liczbę puszek napoju, lecz nie może wyjąć kolejnej do czasu zakończenia się czasu ładowania pokazane w HUD aż się skończy.


Kanapka

Sandvich/pl

Kanapka (dokładnie Jadalny Sprzęt Kanapkowy) jest odblokowywaną drugorzędną bronią dla Grubego. Składa się z dwóch trójkątnych kromek chleba zawierające sałatę, pomidory, ser szwajcarski i bliżej nieokreślony kawał mięsa, który jest określany zarówno jako szynka, jak i bolognese przez samego posiadacza. Na wierzchu znajduje się oliwka przybita wykałaczką.


Poskramiacz

Wrangler/pl

Poskramiacz jest odblokowywanym zamiennikiem Pistoletu dla Inżyniera. Wydaje się on być pozostałością uchwytu od drewnianego Pistoletu z dołączonym dżojstikiem i antenką radarową.

Po wybraniu pozwala on Inżynierowi na przejęcie kontroli nad celowaniem działkiem strażniczym z dowolnego miejsca, podczas gdy działko przestaje automatycznie namierzać przeciwnika. Poskramiacz zapewnia także działku strażniczemu półprzezroczystą tarczę, która pochłania 66% obrażeń, podwaja prędkość wystrzału broni oraz zwiększa prędkość wystrzeliwania rakiet na poziomie trzecim. Po przełączeniu na inną broń niż Poskramiacz działko jest bezbronne przez 3 sekundy, po których zacznie normalnie funkcjonować. Po przejęciu kontroli z działka emituje wskaźnik laserowy używany do wspomagania Inżyniera w namierzaniu broni, jednak efekt ten pozwala również wrogom na szybkie upewnienie się w położeniu działka.

2Fort

2Fort

2Fort jest mapą do trybu gry Capture The Flag i kolejną odsłoną mapy z Team Fortress Classic, która posiadała tą samą nazwę. 2Fort jest pierwszą oficjalną mapą CTF do Team Fortress 2 i jest jedną z sześciu pierwszych map w TF2.

Dwa podobne budynki stoją naprzeciw siebie, oddzielone wypełnioną wodą fosą. Okryty most łączy oba brzegi fosy, a balkony na każdym z fortów zapewniają świetną pozycję do ataku na nadchodzących graczy, szczególnie dla Snajperów.

Drwiny

Taunts

Drwiny mogą być wykonane z większością broni, z których każda posiada własną, unikalną animację i linie dialogowe. Pierwsza linia dialogowa jest odtwarzana w sposób losowy, a każda następna w z góry ustalonej kolejności.

Drwiny powszechnie używane są w celu celebracji zabójstwa/zwycięstwa, czy przedrzeźniania przeciwników i nie mają wpływu na samą rozgrywkę. Jednakże niektóre drwiny (znane jako Drwiny Specjalne) mogą leczyć gracza, czy ogłuszyć, lub nawet zabić przeciwnika.


Trafienia krytyczne

Critical hits

Trafienia krytyczne lub "krytyki" są atakami powodującymi dodatkowe obrażenia i mającymi różniące się od normalnych dźwięki wystrzału i trafienia. Kiedy trafisz gracza krytykiem zobaczysz nad jego głową napisany zielonymi literami napis "Critical Hit!" razem z głośnym dźwiękiem "ding".

Krytyczne trafienia z broniami do walki wręcz zazwyczaj mają własną animację zamachu. Materiały wybuchowe, takie jak rakiety lub bomby samoprzylepne, mają poświatę w kolorze danej drużyny i efekty cząsteczkowe. Pociski mają za sobą smugi w kolorze danej drużyny.

Medyk

Medic

Brakuje mu współczucia dla chorych, poszanowania godności ludzkiej i jakiegokolwiek oficjalnego wykształcenia w dziedzinie medycyny, nadrabia to jednak ogromnym zapasem dużych strzykawek i entuzjazmem, z jakim wbija je w ludzkie ciała. Wychował się w Stuttgarcie w Niemczech, w czasach, gdy status przysięgi Hipokratesa był zaniżony do zaledwie opcjonalnej sugestii. Medyk zasadniczo uważa leczenie za uboczny efekt zaspokajania swojej morderczej ciekawości.


Tryby gry

List of game modes

Team Fortress 2 posiada osiem oficjalnych trybów gry. Początkowo gra została wydana wraz z trzema z nich: Zdobądź flagę, Punkty kontrolne, oraz Kontrola terytorialna. Liczne aktualizacje dodały pięć nowych trybów gry (Ładunek, Arena, Król wzgórza, Wyścig ładunków oraz Tryb Średniowieczny) i dwie mapy treningowe. Tryby te są rozdzielone pomiędzy 41 oficjalnych map i oferują sporą różnorodność stylów rozgrywki w Team Fortress 2.


Team Fortress Classic

Team Fortress Classic

Team Fortress Classic (zwykle w skrócie TFC) jest poprzednikiem Team Fortress 2 i portem pierwotnego Team Fortress - oryginalnej modyfikacji dla popularnej gry 'Quake', do silnika Half-Life.

Team Fortress Classic jest drużynową wieloosobową grą wideo typu first-person shooter game opracowaną przez Valve. Przerobiona modyfikacja Team Fortress dla Quake, Team Fortress Classic została pierwotnie wydana na Windowsa 30 maja 1999 jako darmowy dodatek do Half-Life. Samodzielna wersja została później wydana przez Valve z systemem Steam w 2003. Proces rozwoju Team Fortress Classic był prowadzony przez Johna Cooka i Robina Walkera, twórców modyfikacji Team Fortress.

Gra została oficjalnie ogłoszona w 1999 roku, napędzana przez silnik GoldSrc Valve. Twórcy modyfikacji Team Fortress zostali zatrudnieni przez Valve do opracowania Team Fortress 2, lecz początkowo przenieśli ich pierwotne dzieło na silnik Valve. Gra sama w sobie obejmuje kilka zespołów, a w każdym z nich jest dostępnych dziewięć klas. Zespoły te rywalizują ze sobą w różnych sytuacjach, takich jak Przejmowanie flagi, ochrona VIP-a i kontrola terytorialna. W czerwcu 2000 roku, gra przeszła znaczącą aktualizację, w której dodano nowe modele postaci gracza i tryby gry. Od 2008 roku gra ta jest jedną z dziesięciu najczęściej granych modyfikacji Half-Life według danych z bazy użytkowników GameSpy.

Dźgnięcie w plecy

Backstab image

Dźgnięcie w plecy to jeden z ataków Noża, Ostatecznej Nagrody lub Kunai Krętacza Szpiega, który skutkuje zabójstwem po jednym trafieniu. Szpieg może dźgnąć w plecy wroga, dopóki jest on w zasięgu normalnej broni do walki wręcz, a Szpieg znajduje się pod kątem 180 stopni za plecami wroga. Dźgnięcia zadają obrażenia równe 600% aktualnego zdrowia ofiary i zawsze trafiają krytycznie (chyba że cel jest ochroniony przez Wsparcie Batalionu, jednak nie spowoduje to zmniejszenia obrażeń). Z powodu mechaniki broni do walki wręcz Szpiega dźgnięcia w plecy atakują natychmiast po aktywacji w przeciwieństwie do innych broni do walki wręcz. Aby pokazać, że Szpieg ma możliwość wykonania dźgnięcia w plecy, obróci on Nóż w dół w gotowości do zabójstwa. Nóż zostanie w tej pozycji, dopóki cel nie wyjdzie z zasięgu lub dopóki Szpieg nie zaatakuje.
Sztandar Chwały

Sztandar Chwały

Sztandar Chwały jest możliwą do odblokowania drugorzędną bronią dla Żołnierza. Jest to powiewający sztandar doczepiony do małego plecaka wraz z niedużą, miedzianą trąbką w zestawie. Flaga sama w sobie pozostaje schowana do momentu aktywacji, wtedy pojawia się na pręcie przymocowanym do plecaka.

Wyposażenie postaci w Sztandaru Chwały powoduje pojawienie się "wskaźnika furii" na ekranie, który jest napełniany wraz ze wzrostem ilości zadanych wrogowi obrażeń. Wskaźnik furii jest w pełni napełniony po zadaniu 600 obrażeń bez zgonu, kiedy to krótki dźwięk sygnalizuje możliwość użycia. Warto zauważyć, że telefrag napełnia wskaźnik furii do pełna, nie zważając na klasę czy zdrowie wroga. Przez dziesięć sekund od momentu wezwania do zbiórki, wszystkie obrażenia zadawane przez członków drużyny Żołnierza znajdujących się w promieniu 450 jednostek oraz jego samego stają się trafieniami mini-krytycznymi. Wszyscy sojusznicy wraz z Żołnierzem są podświetleni pierścieniem w kolorze drużyny na wysokości kostek, a ich broń świeci się tak jak w przypadku trafień mini-krytycznych.

Wytwarzanie

Wytwarzanie

Wytwarzanie to system pozwalający graczom na tworzenie przedmiotów, jak np. broni, czapek lub materiałów do późniejszej obróbki, używając w tym celu niepożądanych lub zdublowanych przedmiotów zdobywanych normalnie poprzez system losowych przedmiotów.

Aby utworzyć jakikolwiek przedmiot, gracz musi skorzystać z wyznaczonych planów, z których część jest już dostępna od samego początku, a pozostałe muszą zostać odkryte w drodze eksperymentów. Po skorzystaniu z prawidłowego i nieodkrytego wcześniej przepisu gracz zostaje nagrodzony zarówno przedmiotem powstałym w wyniku użycia tego planu, jak również dodaniem tego planu do listy znanych już przepisów. Jeśli gracz spróbuje wytworzyć przedmiot za pomocą nieprawidłowego przepisu, otrzyma o tym stosowne powiadomienie, a żadne przedmioty nie zostaną przy tym utracone.
(więcej...)

Czapki

Czapki

Czapki (albo nakrycia głowy) są przedmiotami zajmującymi swoje własne miejsce o nazwie 'głowa' w ekwipunku. Nie posiadają żadnego wpływu na rozgrywkę, są jedynie przedmiotami dopełniającymi wizerunek klasy. Ogólnie jest dostępnych 56 czapek. Valve wydało pierwszy zestaw 9 czapek w aktualizacji klasowej Snajper kontra Szpieg. Większe aktualizacje zazwyczaj dodawały do gry dodatkowe zestawy, wliczając w to czapki stworzone przez społeczność.

Czapki można dostać losowo za pomocą systemu losowego otrzymywania przedmiotów i poprzez wytwarzanie. Lecz z powodu bardzo niskiej szansy losowego otrzymania czapki i wysokiego kosztu wytworzenia jej, czapki są przedmiotem kultu, zazdrości, a także popularności w społeczeństwie TF2.
(więcej...)

RED

RED

Reliable Excavation (and) Demolition (Niezawodna Ekskawacja (i) Wyburzanie) jest korporacją stworzoną przez Redmonda Manna specjalizującą się w wyburzaniu. W rzeczywistości, za miriadami mniejszych firm, RED kontroluje połowę światowych rządów, będąc prowadzonym przez złą kobietę znaną jako "Administratorka". Pod przekonywującym zewnętrznym wyglądem ich baz operacyjnych można znaleźć komputery, satelity, pociski oraz instalacje rakietowe.

Druga strona świata jest równie sekretnie rządzona przez ich rywali, Builders League United (Zjednoczona Liga Budowniczych). Obie korporacje zarządzają swoją połową świata za pomocą mocno zdyscyplinowanej armii biurokratów. Na każdy problem niemożliwy do biurokratycznego rozwiązania najemnicy są wzywani do rozwiązania sytuacji poprzez użycie brutalnej siły. Konflikt pomiędzy korporacjami rozpoczął się od sporów pomiędzy pierwotnymi założycielami firm, lecz aktualny powód ich walki, z obiema firmami pod kontrolą Administratorki, jest nieznany.
(więcej...)