Vector

From Team Fortress Wiki
Jump to: navigation, search


Vector
Ctf vector v10005.jpg
Podstawowe informacje
Rodzaj mapy Zdobądź flagę
Nazwa pliku: ctf_vector_v1
Autorzy: Icarus
Gdzieś za fabryką elektroniki leży ukryta, potężna baza RED. W tajnych pomieszczeniach zarządzane są równie tajne operacje przeprowadzane przez tajnych agentów, a w tajnych laboratoriach w wielkiej tajemnicy budowane są złowieszcze urządzenia. Niezbyt z tego faktu zadowoleni członkowie BLU tworzą Super-Hiper-Potężny Ultra-Saper i wyruszają z misją zniszczenia zabawek RED zanim zostaną one aktywowane.
— Hasło promocyjne mapy Vector

Vector jest mapą łączącą tryby Zdobądź flagę oraz Atakuj/Broń. Składa się z trzech etapów, tak jak Dustbowl i wymaga od drużyny BLU przyniesienia tajnych materiałów do każdego punktu kontrolnego. Gdy atakujący zdobędą ostatni punkt, na maszynie stworzonej przez specjalistów z RED (i która została stworzona z elementów z mapy Nucleus) zostaje umieszczony saper. Doprowadza to do eksplozji zabijającej wszystkich graczy w niewielkiej od niej odległości. Zaś gdy obrońcy wywiążą się ze swojego zadania, urządzenie zostaje aktywowane, co skutkuje w przyciągnięciu do niej wszystkich graczy. (Aktywacja ta zostanie jedynie usłyszana, ale nie ujrzana, gdy obrońcom uda się zatrzymać przeciwników jeszcze w etapie pierwszym lub drugim.)

Tajne materiały używają innego niż zwykle modelu - tutaj ma formę wielkiego "Ultra-Sapera", o kształcie pająka. Niesione materiały zostawiają ścieżkę z iskier z Sapera, a nie jak zwykle z dokumentów z teczki. Specjalne ściany (z przekreślonym Ultra-Saperem w kółku) uniemożliwiają wyniesienie Ultra-Sapera w dalsze miejsca przed zdobyciem poprzednich punktów. Przejście przez nie skutkuje w upuszczeniu sapera przez gracza niosącego go. Gracz z drużyny BLU musi dotknąć platformy dla materiałów by przejąć punkt, a gracze z drużyny RED mogą go zablokować, stojąc gdziekolwiek w granicach punktu.

Gdy gracz niosący Ultra-Sapera zbliży się do punktu kontrolnego, drużyna RED usłyszy wygłoszony przez Administratorkę komunikat: "Alarm bezpieczeństwa!" ("Security Alert!"). Gdy tajne materiały dotrą w pobliże ostatniego punktu kontrolnego każdego etapu, uruchomiona zostanie syrena; nie przestanie ona działać dopóki materiały nie wrócą na ich miejsce odrodzenia.

W przeciwieństwie do większości map typu Atakuj/Broń oraz Zdobądź flagę, na Vectorze niemożliwe jest wejście w tryb dogrywki. Jeśli punkty nie zostaną zdobyte w wyznaczonym limicie czasowym, punkty zostały obronione przez RED, również wtedy, gdy gracz niosący materiały znajduje się na punkcie kontrolnym, lecz jest blokowany przez obrońców z RED.

Film instruktażowy

Filmik stworzony przez samego Icarusa, twórcę tej mapy!

Lokacje

Wszystkie lokacje są opisane od punktu, w którym BLU wychodzi ze swych punktów odrodzenia.

Etap 1, punkt A

Punkt A znajduje się w małym budynku po prawej. Materiały znajdują się tuż obok dolnego punktu odrodzenia BLU.

Vector, pierwszy etap, punkt A
 • Punkt odrodzenia atakujących: Składa się z wysokiego lewego oraz środkowego wyjścia oraz także jednego niżej położonego po prawej, tuż obok materiałów.
 • Kanion: Prosta ścieżka prowadząca od prawych drzwi punktu odrodzenia do materiałów oraz do frontowych drzwi punktu kontrolnego A.
 • Budynek z punktem kontrolnym A: Duże paczki zdrowia oraz amunicji znajdują się przy drzwiach. Do wnętrza budynku prowadzą dwa wejścia na parterze; wewnątrz znajdują się schody na pierwsze piętro, a tam dwa otwarte okna.
 • Wyjścia: Niższy lewy tunel, wyższy lewy tunel, wyższy prawy tunel.

Etap 1, punkt B

Punkt kontrolny B znajduje się we wnętrzu budynku po lewej. Materiały wciąż znajdują się niedaleko niższej strefy odrodzenia BLU.

Vector, etap 1, punkt B
 • Tunele: 3 tunele prowadzące do drugiego obszaru.
 1. Parter z punktu kontrolnego A
 2. Górna lewa część z punktu kontrolnego A. Górna część prowadzi do dużej apteczki, lewa ścieżka zaś do średniej.
 3. Górna prawa część z punktu kontrolnego A. Górna część zawiera dużą apteczkę, prawa ścieżka - średnie pudełko z amunicją.
 • Budynek z punktem kontrolnym B: Zawiera małą apteczkę oraz małe pudełko z amunicją na dachu; dostać się do nich można wchodząc przez schody znajdujące się z tyłu.
 • Silosy: Po obu stronach silosów znajdujących się przed punktem kontrolnym B można znaleźć małą apteczkę oraz małe pudełko z amunicją.
 • Punkt odrodzenia obrońców: Punkt odrodzenia obrońców znajduje się po prawej od punktu kontrolnego B.

Etap 2, punkt A

Pierwszy punkt kontrolny znajduje się na platformie naprzeciw bazy BLU. Materiały wywiadowcze znajdują się na wózku tuż za punktem odrodzenia atakujących.

Vector, drugi etap, punkt A
 • Trzy bramki od punktu odrodzenia: Dwie (lewa i środkowa) bramy znajdujące się blisko siebie oraz trzecia, dalej na prawo; otwierają się po rozpoczęciu rundy.
 • Budynek z punktem kontrolnym: Dokładnie naprzeciwko punktu odrodzenia BLU. Punkt kontrolny znajduje się na górze, na drugim piętrze. Tam znajduje się również małe pomieszczenie z dużą apteczką oraz dużym pudełkiem z amunicją. Niedaleko punktu kontrolnego znajdują się: średnia apteczka oraz średnie pudełko z amunicją. Na piętrze niżej można znaleźć dużą apteczkę oraz małe pudełko z amunicją, po lewej od punktu kontrolnego.
 • Wyjścia Dwa niżej oraz dwa wyżej położone wyjścia prowadzą do punktu B.

Etap 2, punkt B

Drugi punkt kontrolny znajduje się na platformie obok miejsca odrodzenia RED. Materiały wciąż znajdują się obok punktu odrodzenia BLU.

Vector, drugi etap, punkt B
 • Punkt kontrolny: Punkt kontrolny znajduje się na małej platformie blisko punktu odrodzenia obrońców w budynku po prawej.
 • Budynek odrodzenia obrońców: Budynek znajdujący się po prawej od punktu kontrolnego służy za miejsce odrodzenia drużyny broniącej.

Etap 3, Punkt A

Pierwszy punkt kontrolny znajduje się na platformie dokładnie naprzeciw bazy BLU. Materiały wywiadowcze leżą na biurku tuż na zewnątrz od punktu odrodzenia BLU.

Vector, etap trzeci, punkt A
 • Trzy wyjścia Dwie bramy położone blisko siebie (środkowa i prawa) oraz kanał wentylacyjny po lewej, wszystkie otwarte po rozpoczęciu rundy.
 • Punkt kontrolny A: Położony na platformie przywodzącej na myśl mapę Nucleus, odrobinę dalej od punktu odrodzenia tajnych materiałów.

Etap 3, Punkt B

Końcowy punkt kontrolny znajduje się na wybiegu, przed reaktorem podobnym do tego z mapy Nucleus, w centrum bazy RED. Materiały wywiadowcze zostały przeniesione do dużego pomieszczenia za punktem A.

Vector, etap trzeci, punkt B
 • Punkt kontrolny B: Ostatni punkt kontrolny na tej mapie znajduje się pomiędzy dwoma pomieszczeniami, w których odradzają się obrońcy.
 • Miejsce odrodzenia RED: Po obu stronach punktu B; w każdym z nich można znaleźć szafkę z zasobami.

Lista zmian

W Becie 1 BLU wygrywało średnio raz na cztery razy; w becie drugiej zaś wszystko zbalansowałem i wychodzi mniej więcej po równo. Niestety zmieniłem w mapie tak wiele, że nie posiadam listy zmian. Cała mapa wydaje się być zupełnie inna.
Icarus, autor tejże mapy:

Galeria

Linki zewnętrzne