Difference between revisions of "Dodgeball/cs"

From Team Fortress Wiki
Jump to: navigation, search
(Ukázky ze hry)
m (Updates & Wording)
 
(10 intermediate revisions by one other user not shown)
Line 2: Line 2:
 
[[File:custommod_dodgeball_01.png|thumb|right|400px|]]
 
[[File:custommod_dodgeball_01.png|thumb|right|400px|]]
  
'''Dodgeball''' je mod pro hru ''Team Fortress 2'' který byl vytvořen Voogruem jako soukromý dodatek pro Metamod. Následně byl v roce 2010 zveřejněný Asherkinem jako plugin do [[Sourcemod]]. V tom stejném roce byl upraven a optimalizován Damizeanem do verze která je dodnes nejznámější.
+
'''Dodgeball''' je herní mód pro hru ''Team Fortress 2'', který byl vytvořen Voogruem jako soukromý dodatek pro Metamod. Následně byl v roce 2010 zveřejněný Asherkinem jako plugin do [[Sourcemod/cs|Sourcemod]]. Ve stejném roce byl upraven a optimalizován Damizeanem do verze, která je dodnes nejznámější formou Dodgeballu.
 +
 
 
== Ukázky ze hry ==
 
== Ukázky ze hry ==
 
{| align="bottom-left"
 
{| align="bottom-left"
 
|{{youtube|width=400|5WdVZay_Vuc}}
 
|{{youtube|width=400|5WdVZay_Vuc}}
|{{youtube|width=400|i7GuYsJUCSM}}
+
|{{youtube|width=400|i7GuYsJUCSM}}  
 
|}
 
|}
  
== Mechanika hry ==
+
== Popis módu ==
V dodgeballu všichni hrají za [[Pyro/cs]]. Rakety a nuke jsou vystřeleny z určitého místa na mapě (většinou střed). Každý Pyro používá jejich schopnost [[Airblast]] pro odfouknutí rakety zpátky na nepřítele.
+
V Dodgeballu všichni hrají za [[Pyro/cs|Pyra]]. Projektily (rakety a bomby) jsou vystřeleny z předem určeného místa na mapě (většinou střed). Každý Pyro používá svou schopnost [[compression blast/cs|odfouknutí]], pro odfouknutí projektilu zpět na nepřítele. Pokud se na vás projektil zaměří, zazní pípnutí Sentry 1. úrovně.
  
Raketa je navržená tak aby hráče pronásledovala do té doby než ji odfoukne nebo ho zabije. Když je Raketa odfouknuta tak se změní její barva, chování a poletí na protihráče. S každým odfouknutím se zvýší rychlost a poškození rakety, rychlost se bude zvyšovat do té doby než jeden z hráčů ji nebude schopen odfouknout. Na některých serverech je také možné raketu zničím tím že fouknete do země a tak se vyhnete smrti.
+
Projektily jsou navrženy tak, aby hráče pronásledovaly do té doby, než ji odfoukne nebo ho zabije. Když je projektil odfouknut, změní se jeho barva, a zamíří na náhodného hráče z druhého týmu. S každým odfouknutím se zvýší rychlost a poškození projektilu, jeho rychlost se bude zvyšovat do té doby, než ji jeden z hráčů nebude schopen odfouknout. Na některých serverech je také možné projektil zničím tím, že jej fouknete do země a tak se vyhnete smrti. Tímto způsobem je také možné provést rocket jump.
  
 
Hra pokračuje do té doby než není jeden z teamu zcela eliminován. Hráči mají také neomezenou zásobu munice.
 
Hra pokračuje do té doby než není jeden z teamu zcela eliminován. Hráči mají také neomezenou zásobu munice.
  
 +
Existují dva typy projektilů: raketa a bomba. Raketa se podobá standardní [[Soldier/cs|Soldierově]] kritické raketě, má stejné poškození jako normální kritická raketa. Bomby jsou pomalejší, větší a obvykle vypadají jako druh bomby která je připevněna na [[Payload#Carts/cs|Payload vozíky]], dále pípají také jako Sentry 1. úrovně. Při výbuchu mají stejnou animaci jako [[Sentry Buster/cs|Sentry Buster]], a dokáží jejich výbuchem zabít kohokoliv v jeho blízkosti (přibližně 5m).
  
Jsou zde 2 druhy projektilů : Raketa a Nuke
+
== Popis projektilů ==
There are two types of projectiles used: the rocket and the nuclear bomb. The rocket looks like a standard [[Soldier]]'s critical rocket with the same damage as a normal critical rocket. The "nuke" rockets are larger, slower, and usually, appear in the form of the bomb attached to most [[Payload#Carts|Payload carts]] and bleeps like a Level 1 Sentry Gun. These bombs have a much bigger area of effect and a much higher damage output, able to kill anyone within its blast radius. Its explosion animation is the same as the [[Sentry Buster]]. As a result, players tend to pay more attention to reflecting nukes.
+
Nehledě na tom, zda je projektil raketa, či bomba, obě mají stejný zaměřovací mechanismus. Prvotní vytvoření projektilu záleží na nastavení serveru, ale většina má zamíření prvotního projektilu nastavené na náhodného hráče z týmu, který vyhrál minulé kolo. Po odfouknutí, se projektil zaměří na nejodlehlejšího hráče z druhého týmu. Pokud jste neustále zaměřován, přiblížením se ke druhému týmu způsobí zaměření na jiného hráče z vašeho týmu, nýbrž již nebudete nejodlehlejším hráčem.
 
 
== Gameplay Mechanics ==
 
Regardless of the projectile being a rocket or nuke, they both follow the same targeting mechanic. The initial spawn of the rocket usually depends on the server, but most servers have a projectile to goes to a random player on the team that won the last round. After the projectile is reflected, it will travel towards the furthest player on the other team. If you are being repeatedly targeted, moving forward towards the enemy team will switch the target to another player.
 
  
There are a few exceptions to this. Although the projectile seeks the player furthest from the reflect, the direction of the reflects also has an impact. The projectile will choose a target first in its current direction, then expand outwards.  
+
K tomuto se ale váže i pár výjimek. Ačkoliv projektil směřuje ke hráči nejzazšímu od odfouknutí, směr kterým je projektil odfouknut také hraje velkou roli.
  
== Maps ==
+
== Mapy ==
Dodgeball maps have the prefix tfdb. The design of Dodgeball maps can differ greatly in theme and style, though they are often centered around a large open area with a gap or obstacle separating the two teams. Some maps will allow the teams to interact more closely, though this can lead to players juggling opponents or blasting them into environmental damage, something which is generally frowned upon.
+
Dodgeball mapy mají předponu tfdb (např. tfdb_octagon_a7). Design map se může velmi lišit tématem, či stylem mapy, ale vždy se dodržuje formát otevřeného prostoru, s velkou mezerou uprostřed, rozdělující oba týmy, což umožňuje hráčům dostatek volného pohybu. Některé mapy umožňují hráčům bojovat ve velké blízkosti, což může mít i za následek blokování ostatních hráčů, což je obecně bráno jako nesportovní chování. Mapy také mohou mít jisté úpravy, které úplně oddělí týmy od sebe na jednotlivé platformy, ze kterých mohou uniknout jen tím způsobem, že přes se skokem přes překážky dostanou na druhou stranu mapy.
  
Servers running maps which allow opposite teams to reach each other will often change the Flamethrower's properties to negate any burn damage players may attempt to cause. They may also restrict players to their Flame Thrower for the same reason.
+
Na serverech je také automaticky vypnuté poškození z plamenometu a možnost odfukování ostatních hráčů.
  
 +
== Varianty ==
 +
Existuje několik druhů Dodgeball serverů, kde každý využívá své vlastní nastavení pro chování projektilu, což může mít za následek velice rozdílný styl hraní.
  
každá raketa má vlastní specifické chování, záleží na kterém serveru hrajete a jaký config zde používají.
+
Nejpopulárnější variantou je '''Advanced / Normal Dodgeball''' (''Pokročilý / Normální Dodgeball''), nachází se v ní nachází pouze jedna raketa. Zkušenější hráči sami dokáží porazit i pětinásobnou přesilu, jelikož se zde soustředí pouze na 1 projektil.
== Variants ==
 
There are multiple variants of Dodgeball currently being used on many servers. Settings can both be server side or map side and can have vastly different effects on gameplay.
 
  
'''Speed Dodgeball''' is a major variant of the original multiple rocket Dodgeball. In Speed Dodgeball, there is only one rocket in play and it speeds up at a much faster rate than normal. This results in much faster, focused gameplay, typically seen only towards the end of normal Dodgeball matches.
+
'''Float Dodgeball''' je starší variantou, liší se počtem dvou raket, které mají schopnost se při dotyku se zemí rozbít. Tyto typy serverů nejčastěji pochází ze Střední Evropy, a nejčastěji je navštěvují hráči ze stejného regionu.
  
Other variants that servers may use include:
+
Ostatní varianty které servery mohou používat zahrnují:
* Limited number of rockets in play, e.g. 2 rockets active.
+
* Omezený počet raket ve hře, například 2 aktivní rakety.
* No weapon restriction, allowing players to use all of their weapons.
+
* Bez omezení zbraní, což umožňuje hráčům používat všechny jejich zbraně.
** ''If this is the case, the [[Flare Gun]] can be used to destroy rockets and/or nukes''.
+
** ''V tomto případě lze používat [[Flare Gun/cs|Flare Gun]] pro zničení raket anebo bomb''.
* Full weapon restriction, preventing the use of any weapons except for Flamethrowers.
+
* Omezení zbraní, hráči nemohou používat jakékoliv zbraně s výjimkou Flamethroweru.
* Rocket-only or nuke-only gameplay.
+
* Hra pouze s raketami, či pouze s bombami.
  
 +
== Strategie ==
 +
*"'''Orbiting'''" (''Orbitování / Obíhání'') je technika při které se hráč pohybuje v úzkých kruzích opakovaným mačkáním kláves WSAD dle potřeby, mezitím co kolem něj "obíhá" raketa. Orbitování funguje jelikož raketa má nekonečný rádius pro otočení, což má za následek že hráče pronásleduje do té doby, než ji odfoukne, či zemře. Díky tomuto manévru si hráč může přesněji načasovat kdy projektil odpálí, čímž si může hráč naplánovat strategický moment pro odpálení více projektilů najednou. Nevýhoda tohoto manévru je že jste zranitelní vůči odfouknutí od nepřátelských Pyrů, jelikož mají větší čas na přípravu.
 +
*"'''Flicking'''" (''Škubnutí'') je manévr, který se používá když se do vaší blízkosti přiblíží projektil. Škubnutím myši do různých směrů změníte směr projektilu, což vám umožní si jej připravit na rychlejší odpálení. Často protivníkovi nezbývá méně než 1 vteřina na zareagování. Tento manévr využívají většinou pouze zkušenější hráči, nýbrž je velká pravděpodobnost se tímto způsobem zabít.
 +
*"'''Up spiking'''" je manévr rychlého škubnutí myší, a následného odfouknutí projektilu směrem nahoru, jež projektil pošle k cíli velkým obloukem, než klasickou formou blíž k zemi. Tento manévr může být velice užitečný při větších rychlostech projektilu, jelikož může být hůře viditelný a zároveň hůře odfouknutelný.
 +
*"'''Down spiking'''" je opak Up spikingu, hráč odfoukává raketu do země, což má za následek rozbití rakety nebo vytvoření tzv. Wave (''vlny''), což je jev kdy raketa ve sklonu "skáče" po zemi dokud nezasáhne protivníka. Tento manévr lze využít pokud hráč očekává že projektil poletí normální rychlostí, ale vy jej tímto stylem zpomalíte o zem.
 +
*"'''Backfire'''" je manévr spočívající v rychlé změně směru projektilu, tím že jí hráč odpálí za sebe, díky čemuž se raketa zaměří na jiný cíl (ten nejbližší). Obvykle hráč půjde kousek doleva nebo doprava, počká až projektil bude za ním, otočí se a odfoukne jej, zkušenější hráči většinou ani nemají potřebu se otočit, pouze škubnou rychle za sebe. Tato strategie při větších rychlostech vytvoří iluzi že projektil je blíže než se zdá.
 +
*"'''Statue'''" (''Socha'') spočívá ve 2 hráčích, kteří od sebe stojí co nejdále, a bez jakéhokoliv pohybu odfukují projektil. Po jisté rychlosti projektil již nebude zrychlovat, a hráči tohoto mohou využít pro jeho odpálení svižným způsobem.
 +
*"'''CQC'''", také znám jako Close Quarter Combat (''Boj na blízko'') je styl hraní, při kterém se hráč přibližuje velice blízko k ostatním z druhého týmu, a používá ve vysokých rychlostech manévry Up spike, Down spike, či Backfire. Čímž nedává protivníkovi téměř žádnou šanci zareagovat.
 +
*"'''Rocket jump'''" lze provést pouze na serverech kde je možné projektil rozbít o zem. Je možné jej pod vámi explodovat, díky čemuž hráč vznikne exploze klasického [[Rocket jump/cs|Rocket jumpu]], díky čemuž se můžete dostat na předem nepřístupná místa. Někteří hráči si nechají projektil narazit do zad, pokud jej nejde rozbít o zem.
 +
*"'''Frontfire'''" (''Přední palba'') je poměrně neznámý druh strategie, umožňuje hráči odfouknout projektil který je za ním, směrem dopředu. Manévr lze provést orbitováním, načež se hráč otočí zády co nejblíže projektilu, přičemž se bude dívat do země, načež projektil odfoukne. Pro správné provedení se doporučuje mód "thirdperson" (''Pohled z třetí osoby''). Tento manévr je zřídka využíván zkušenějšími hráči při CQC.
 +
*"'''Redirecting'''" (''Přesměrování'') je strategie spočívající v přihrávání projektilu protivníkovi, přičemž se neustále přibližuje, či oddaluje. Toto má dopad na chování, a směr projektilu.
  
Pokud raketu odfouknete rovně tak poletí na hráče který je od vás nejvzdálenější, pokud ji odfouknete za sebe tak poletí k tomu kdo je k vám nejblíže.  
+
*Na většině serverů mohou být bomby zničené odfouknutím proti pevnému povrchu, čímž se neškodně zničí a způsobí malou explozi kterou může hráč použít jako Rocket jump. Pokud je bomba moc rychlá, a hráč má pocit že ji nestíhá, má možnost ji zničit o zem.
== Strategy ==
+
*Doporučuje se mít zapnuté zvuky, aby jste si byli vědomi, kdy se na vás projektil zaměří.
*"'''Orbiting'''" is a technique where the player moves in a tight circle as rockets approach, causing them to "orbit" the player. Orbiting works due to the limited turning radius of the player-seeking rockets. This allows players to manage multiple nukes and/or rockets and reflect them back at a more strategic moment. The disadvantage of this is that you are vulnerable to being airblasted by enemy Pyros, however, it gives the player multiple opportunities at an airblast.
+
*Pokud spoluhráč zemře, projektil automaticky najde nový cíl, ale nezazní pípnutí. Toto se dá zneužít konzolovým příkazem "<tt>kill</tt>".
*"'''Spiking'''" is when the player 'spikes' the rocket upwards in an arch towards their target, instead of the normal height. This tactic is very useful when the rocket is travelling fast, as it will make the rocket harder to see and harder to deflect. Flicking is done by airblasting the rocket while moving your flamethrower in an upwards direction, extremely fast. This is often done by advanced players when nearing the end of a game.
+
*Je nutné mít dobrou kontrolu nad vašimi schopnostmi odfukování, pokud fouknete příliš brzo, raketa bude mimo rádius pro odfouknutí, a nijak na vaše odfouknutí nezareaguje, což většinou vyústí ve vaši smrt. Na tento aspekt je důležité myslet zejména při větších rychlostech, nebo při větším počtu projektilů.
*"'''Down spiking'''" is a tactic in which the player shoots the rocket downward towards the ground, making the rocket/nuke explode on impact. Players can use this tactic if they are overwhelmed by enemy Pyros; they can also use this tactic to distract enemy Pyros.
+
*Držte se od vašich spoluhráčů co nejdále, chyba spoluhráče může zapříčinit smrt jak jeho, tak vás.
**"'''Worms'''" can result if the rocket fails to explode on impact. They're rockets which dig into the ground and bounce up repeatedly, making them difficult to airblast. Technically, this is a long-standing bug, as the script dictates that rockets should only ricochet once as if they were reflected.
+
**Na druhou stranu se můžete snažit pomoci svým spoluhráčům odfoukáváním projektilu za ně, ale pokud odfouknete projektil, který neletí na vás, je dost pravděpodobné že budete potrestáni samotným pluginem nebo administrátorem serveru (záleží na pravidlech serveru), většinou obdržíte varování formou zprávu v chatu, aby jste "nekradli" raketu.
*"'''Backshotting'''" is a way to quickly change the target of a projectile. Backshotting is similar to spiking in that there is a direction change, but not as difficult to perform. Usually, the player will move either left or right, performing a fraction of an orbit. Then, they will face the rocket and reflect, causing it to go in another direction.
+
***Většinou se bomba krást může, a pokud nechcete být potrestáni, tak doporučujeme se předem domluvit s vaším spoluhráčem, a stoupnout si vedle sebe. Pokud jste v těsné blízkosti jiného hráče tak systém akci většinou nezaznamená jako "ukradení".
*On most servers, nukes can be reflected into hard surfaces, where they will self-destruct harmlessly in a tiny explosion. If a nuke is going too fast to be safely handled in battle, air blast the nuke into a surface.
+
*Na mapách kde jsou hráči oddělení obrovskou jámou, můžete zkusit foukat raketu směrem do . To způsobí že raketa na protivníka vyskočí z okraje jámy, a nebude mít šanci zareagovat, čímž vznikne moment překvapení.
*Depending on the server/map, the nukes deal self-knockback, but not self-damage. If this is the case, you can airblast an orbiting nuke into the ground for a massive jump across the map, known as a nuke jump.
 
*Be wary of rockets approaching you from behind and to the sides.
 
*Rockets may suddenly change paths if the teammate it was going towards dies. Just because it was going a different direction doesn't mean it will necessarily continue to.
 
*Good control of airblasts is a must! Airblast too early and the projectile isn't reflected, and a second airblast won't ready before the collision. Air blast too late and it will collide. This is especially important for high speed or multiple rockets, as controlled airblasting is needed to survive.
 
*Stay away from your teammates as much as possible. An error on the teammate's part may result in both players being killed by the explosion.
 
*Alternatively, try to help your teammates out. You can deflect rockets/nukes heading towards your team, no matter who they're targeting. This tactic is called stealing and is often unwelcome in some settings. Select servers also will kill the player if they steal too many rockets/nukes in one round.
 
*On some maps, you can airblast opponents off the edge, but be careful of incoming rockets. You can also use this to distract/disorientate an enemy because once airblasted, it becomes harder for the victim to aim at a rocket, or the victim may turn around to face you and miss rockets heading their way. This is better if you can distract an enemy from the nuke heading their way.
 
*Even if your Flamethrower's fire doesn't do any damage, you can still use it to distract and annoy your opponents.
 
*On maps where the two teams are separated by a deep pit, you can try air blasting rockets downwards into the pit. This will cause the rocket to suddenly pop up over the edge of the pit on the opponent's side, giving an element of surprise.
 
*"'''Redirecting'''" is a tactic where one player lures an opponent to repeatedly airblast a rocket back and forth between them, making it speed up, then suddenly airblasts the fast rocket in another direction at an unsuspecting player, usually guaranteeing a kill. Be very wary when you see two players airblasting a rocket back and forth between them at close range.
 
  
== External links ==
+
== Externí odkazy ==
* [http://forums.alliedmods.net/showthread.php?t=127034 First version of TFDodgeball mod on AlliedMods]
+
* [http://forums.alliedmods.net/showthread.php?t=127034 První verze módu TFDodgeball na AlliedMods] {{lang icon}}
* [http://forums.alliedmods.net/showthread.php?t=134503 Damizean Remake of Asherkin's plugin.] - Nowadays the most popular version of TFDodgeball mod.
+
* [http://forums.alliedmods.net/showthread.php?t=134503 Damizeanova verze Asherkinova pluginu] {{lang icon}} - V dnešní době nejpopulárnější verze TFDodgeball módu.  
 
{{ModNav}}
 
{{ModNav}}

Latest revision as of 11:54, 5 April 2020

Custommod dodgeball 01.png

Dodgeball je herní mód pro hru Team Fortress 2, který byl vytvořen Voogruem jako soukromý dodatek pro Metamod. Následně byl v roce 2010 zveřejněný Asherkinem jako plugin do Sourcemod. Ve stejném roce byl upraven a optimalizován Damizeanem do verze, která je dodnes nejznámější formou Dodgeballu.

Ukázky ze hry

Popis módu

V Dodgeballu všichni hrají za Pyra. Projektily (rakety a bomby) jsou vystřeleny z předem určeného místa na mapě (většinou střed). Každý Pyro používá svou schopnost odfouknutí, pro odfouknutí projektilu zpět na nepřítele. Pokud se na vás projektil zaměří, zazní pípnutí Sentry 1. úrovně.

Projektily jsou navrženy tak, aby hráče pronásledovaly do té doby, než ji odfoukne nebo ho zabije. Když je projektil odfouknut, změní se jeho barva, a zamíří na náhodného hráče z druhého týmu. S každým odfouknutím se zvýší rychlost a poškození projektilu, jeho rychlost se bude zvyšovat do té doby, než ji jeden z hráčů nebude schopen odfouknout. Na některých serverech je také možné projektil zničím tím, že jej fouknete do země a tak se vyhnete smrti. Tímto způsobem je také možné provést rocket jump.

Hra pokračuje do té doby než není jeden z teamu zcela eliminován. Hráči mají také neomezenou zásobu munice.

Existují dva typy projektilů: raketa a bomba. Raketa se podobá standardní Soldierově kritické raketě, má stejné poškození jako normální kritická raketa. Bomby jsou pomalejší, větší a obvykle vypadají jako druh bomby která je připevněna na Payload vozíky, dále pípají také jako Sentry 1. úrovně. Při výbuchu mají stejnou animaci jako Sentry Buster, a dokáží jejich výbuchem zabít kohokoliv v jeho blízkosti (přibližně 5m).

Popis projektilů

Nehledě na tom, zda je projektil raketa, či bomba, obě mají stejný zaměřovací mechanismus. Prvotní vytvoření projektilu záleží na nastavení serveru, ale většina má zamíření prvotního projektilu nastavené na náhodného hráče z týmu, který vyhrál minulé kolo. Po odfouknutí, se projektil zaměří na nejodlehlejšího hráče z druhého týmu. Pokud jste neustále zaměřován, přiblížením se ke druhému týmu způsobí zaměření na jiného hráče z vašeho týmu, nýbrž již nebudete nejodlehlejším hráčem.

K tomuto se ale váže i pár výjimek. Ačkoliv projektil směřuje ke hráči nejzazšímu od odfouknutí, směr kterým je projektil odfouknut také hraje velkou roli.

Mapy

Dodgeball mapy mají předponu tfdb (např. tfdb_octagon_a7). Design map se může velmi lišit tématem, či stylem mapy, ale vždy se dodržuje formát otevřeného prostoru, s velkou mezerou uprostřed, rozdělující oba týmy, což umožňuje hráčům dostatek volného pohybu. Některé mapy umožňují hráčům bojovat ve velké blízkosti, což může mít i za následek blokování ostatních hráčů, což je obecně bráno jako nesportovní chování. Mapy také mohou mít jisté úpravy, které úplně oddělí týmy od sebe na jednotlivé platformy, ze kterých mohou uniknout jen tím způsobem, že přes se skokem přes překážky dostanou na druhou stranu mapy.

Na serverech je také automaticky vypnuté poškození z plamenometu a možnost odfukování ostatních hráčů.

Varianty

Existuje několik druhů Dodgeball serverů, kde každý využívá své vlastní nastavení pro chování projektilu, což může mít za následek velice rozdílný styl hraní.

Nejpopulárnější variantou je Advanced / Normal Dodgeball (Pokročilý / Normální Dodgeball), nachází se v ní nachází pouze jedna raketa. Zkušenější hráči sami dokáží porazit i pětinásobnou přesilu, jelikož se zde soustředí pouze na 1 projektil.

Float Dodgeball je starší variantou, liší se počtem dvou raket, které mají schopnost se při dotyku se zemí rozbít. Tyto typy serverů nejčastěji pochází ze Střední Evropy, a nejčastěji je navštěvují hráči ze stejného regionu.

Ostatní varianty které servery mohou používat zahrnují:

  • Omezený počet raket ve hře, například 2 aktivní rakety.
  • Bez omezení zbraní, což umožňuje hráčům používat všechny jejich zbraně.
    • V tomto případě lze používat Flare Gun pro zničení raket anebo bomb.
  • Omezení zbraní, hráči nemohou používat jakékoliv zbraně s výjimkou Flamethroweru.
  • Hra pouze s raketami, či pouze s bombami.

Strategie

  • "Orbiting" (Orbitování / Obíhání) je technika při které se hráč pohybuje v úzkých kruzích opakovaným mačkáním kláves WSAD dle potřeby, mezitím co kolem něj "obíhá" raketa. Orbitování funguje jelikož raketa má nekonečný rádius pro otočení, což má za následek že hráče pronásleduje do té doby, než ji odfoukne, či zemře. Díky tomuto manévru si hráč může přesněji načasovat kdy projektil odpálí, čímž si může hráč naplánovat strategický moment pro odpálení více projektilů najednou. Nevýhoda tohoto manévru je že jste zranitelní vůči odfouknutí od nepřátelských Pyrů, jelikož mají větší čas na přípravu.
  • "Flicking" (Škubnutí) je manévr, který se používá když se do vaší blízkosti přiblíží projektil. Škubnutím myši do různých směrů změníte směr projektilu, což vám umožní si jej připravit na rychlejší odpálení. Často protivníkovi nezbývá méně než 1 vteřina na zareagování. Tento manévr využívají většinou pouze zkušenější hráči, nýbrž je velká pravděpodobnost se tímto způsobem zabít.
  • "Up spiking" je manévr rychlého škubnutí myší, a následného odfouknutí projektilu směrem nahoru, jež projektil pošle k cíli velkým obloukem, než klasickou formou blíž k zemi. Tento manévr může být velice užitečný při větších rychlostech projektilu, jelikož může být hůře viditelný a zároveň hůře odfouknutelný.
  • "Down spiking" je opak Up spikingu, hráč odfoukává raketu do země, což má za následek rozbití rakety nebo vytvoření tzv. Wave (vlny), což je jev kdy raketa ve sklonu "skáče" po zemi dokud nezasáhne protivníka. Tento manévr lze využít pokud hráč očekává že projektil poletí normální rychlostí, ale vy jej tímto stylem zpomalíte o zem.
  • "Backfire" je manévr spočívající v rychlé změně směru projektilu, tím že jí hráč odpálí za sebe, díky čemuž se raketa zaměří na jiný cíl (ten nejbližší). Obvykle hráč půjde kousek doleva nebo doprava, počká až projektil bude za ním, otočí se a odfoukne jej, zkušenější hráči většinou ani nemají potřebu se otočit, pouze škubnou rychle za sebe. Tato strategie při větších rychlostech vytvoří iluzi že projektil je blíže než se zdá.
  • "Statue" (Socha) spočívá ve 2 hráčích, kteří od sebe stojí co nejdále, a bez jakéhokoliv pohybu odfukují projektil. Po jisté rychlosti projektil již nebude zrychlovat, a hráči tohoto mohou využít pro jeho odpálení svižným způsobem.
  • "CQC", také znám jako Close Quarter Combat (Boj na blízko) je styl hraní, při kterém se hráč přibližuje velice blízko k ostatním z druhého týmu, a používá ve vysokých rychlostech manévry Up spike, Down spike, či Backfire. Čímž nedává protivníkovi téměř žádnou šanci zareagovat.
  • "Rocket jump" lze provést pouze na serverech kde je možné projektil rozbít o zem. Je možné jej pod vámi explodovat, díky čemuž hráč vznikne exploze klasického Rocket jumpu, díky čemuž se můžete dostat na předem nepřístupná místa. Někteří hráči si nechají projektil narazit do zad, pokud jej nejde rozbít o zem.
  • "Frontfire" (Přední palba) je poměrně neznámý druh strategie, umožňuje hráči odfouknout projektil který je za ním, směrem dopředu. Manévr lze provést orbitováním, načež se hráč otočí zády co nejblíže projektilu, přičemž se bude dívat do země, načež projektil odfoukne. Pro správné provedení se doporučuje mód "thirdperson" (Pohled z třetí osoby). Tento manévr je zřídka využíván zkušenějšími hráči při CQC.
  • "Redirecting" (Přesměrování) je strategie spočívající v přihrávání projektilu protivníkovi, přičemž se neustále přibližuje, či oddaluje. Toto má dopad na chování, a směr projektilu.
  • Na většině serverů mohou být bomby zničené odfouknutím proti pevnému povrchu, čímž se neškodně zničí a způsobí malou explozi kterou může hráč použít jako Rocket jump. Pokud je bomba moc rychlá, a hráč má pocit že ji nestíhá, má možnost ji zničit o zem.
  • Doporučuje se mít zapnuté zvuky, aby jste si byli vědomi, kdy se na vás projektil zaměří.
  • Pokud spoluhráč zemře, projektil automaticky najde nový cíl, ale nezazní pípnutí. Toto se dá zneužít konzolovým příkazem "kill".
  • Je nutné mít dobrou kontrolu nad vašimi schopnostmi odfukování, pokud fouknete příliš brzo, raketa bude mimo rádius pro odfouknutí, a nijak na vaše odfouknutí nezareaguje, což většinou vyústí ve vaši smrt. Na tento aspekt je důležité myslet zejména při větších rychlostech, nebo při větším počtu projektilů.
  • Držte se od vašich spoluhráčů co nejdále, chyba spoluhráče může zapříčinit smrt jak jeho, tak vás.
    • Na druhou stranu se můžete snažit pomoci svým spoluhráčům odfoukáváním projektilu za ně, ale pokud odfouknete projektil, který neletí na vás, je dost pravděpodobné že budete potrestáni samotným pluginem nebo administrátorem serveru (záleží na pravidlech serveru), většinou obdržíte varování formou zprávu v chatu, aby jste "nekradli" raketu.
      • Většinou se bomba krást může, a pokud nechcete být potrestáni, tak doporučujeme se předem domluvit s vaším spoluhráčem, a stoupnout si vedle sebe. Pokud jste v těsné blízkosti jiného hráče tak systém akci většinou nezaznamená jako "ukradení".
  • Na mapách kde jsou hráči oddělení obrovskou jámou, můžete zkusit foukat raketu směrem do ní. To způsobí že raketa na protivníka vyskočí z okraje jámy, a nebude mít šanci zareagovat, čímž vznikne moment překvapení.

Externí odkazy