ManyaKadir's Talk Page

From Team Fortress Wiki
Jump to: navigation, search
Steam tray.png Backpack case.png YouTube Icon.png Edit icon.png Talk
Steam Backpack YouTube Contributions Talk

If you want to ask me something or discuss anything with me, feel free to post it below! And try to avoid using bold, because I'll use it to answer you if I need to.

Bana bir şey sormak veya bir şeyler tartışmak isterseniz, aşağıda yayınlamaktan çekinmeyin!

Start a new discussion!Start a new discussion!

MANYAKLIK / Wiki bağımlılığı

Selam. İlk mesajın bu olduğu için kusura bakma, ama gerçekleri anlattım. ÇOK hızlıca konuya geçiyorum. Lütfen sonuna kadar oku.

Bu wikiye yardımındaki amacın ne? İngilizceni geliştirmek mi, TF2'de Türklerin de gücünü göstermek mi, sırf eğlenmek için mi (nasıl bir eğlenceyse artık), yoksa kep için mi buradasın? Benim için hepsi birden geçerliydi. Buraya İngilizcem berbat haldeyken başladım ve İngilizcem iyi duruma gelene kadarki süre içinde 2 hesap değiştirdim. Bir aralar Wiki-Fi diye bir site vardı. Orada herkesin istatistiklerini gösteriyordu falan. İlk hesabımda (leş hesap) yanılmıyorsam 1000'e yakın değişiklik ve 200 yeni madde (yönlendirmeler dahil olmadan) açma istatistiğim vardı. Bu hesabımda 5 ay kaldım ve bu süre içinde İngilizcem gelişti (İngilizce eğitim alarak, wikinin de faydası büyük oldu tabii). Amacım kep almaktı. O yüzden İngilizcemin kötü olduğu bilinen ve ele güne rezil olduğum hesabı terk edip İngilizcemin süper olmayan ama ortalamanın üstünde olduğu bu hesabı açtım. Bu hesapta 1 YILDAN FAZLA aktif kaldım. Öte yandan Vikipedi'de de devriyelik görevindeydim (5000+ değişiklik). Kısacası bu wikiye en fazla katkıda bulunan Türk oldum. Bu 1,5 yıllık süreç boyunca wikide çok az kişiyle iletişim kurdum ve neredeyse hiç bir Türkle karşılaşmadım (onların da çoğu vandaldı). TF2 bağımlısıydım ve kep hayallerim bütün hayatımdaki çoğu şeyin üstündeydi. 2 sene boyunca sevdiğim tek hobilerim TF2, Steamdeki gerizekalı arkadaşlarımla CSGO oynamak ve wikilerdi. Wikiye o kadar bağımlıydım ki geceleri kırık telefonumun ekranından mobil uyumsuz sürekli crash veren bu siteye girip yeni maddeler açıyordum. Öte yandan wiki kepine ne kadar uzak olduğumu fark etmeden hala hayalini kuruyordum. Sana dürüst olacağım, kep alman imkansız. Burada kep alan tek Türk Codenamespy. Codenamespy kep aldı çünkü İngilizcesi çok iyiydi, yüksek mevkiilerden (moderatörler, adminler) arkadaşları vardı ve sosyaldi. Sana söylenen "sen çalışmaya devam et, emeğinin karşılığını eninde sonunda alıcaksın" gibi laflara inanma.

Bence insanların bu kadar zaman harcayıp dilini öğrendiği ve resmiyet, düzenleme gibi uğraşlara katlandığı bir işin karşılığı için dandik bir kep çok az. "Benim parayla işim yok ki, ben Türk oyunculara destek için buradayım!" diyorsan, yanılıyorsun. TF2 oyuncusu Türk sayısı gerçekten çok az ve oynayanların da %90'ının F2P oynayıp bıraktığını düşünelim. P2P kitlenin de kaç tanesi mağaza kısmındaki "wikide incele" bölümünden haberdar? Geriye kalan %9.99'un da hiç böyle bir wikinin varlığından habersiz olup 1341343432413 tane şapka hakkında ne zaman "oyuna eklenip" ne zaman kırpmasının yapıldığını da hiç merak etmediğini sayacağımıza göre elimizde %0.01'lik bir "meraklı Türk oyuncu kitlesi" kalıyor (rakamlarımı abartı buluyorsan wikideki Türk kitleyi hatırlatırım ve Google'da "Team Fortress" ve "Türk" kelimelerini yan yana arattığında ne kadar az ve eski sonuçla karşılacağına bir bak derim). Ayrıca TF2 f2p olduğundan beri komadaydı, 2013te öldü ve artık deyim yerindeyse valve TF2nin mezarını kazıp tecavüz etmiş durumda.

Özetlemek gerekirse, kendini fazla kaptırma derim. Kaç sene sonra wikiye bir girip bakasım geldi ve aktif kullanıcılarda seni gördüm (2 aydır aktifsin sanırım). 16 yaşındaymışsın. Ben de başladığımda 16 yaşımdaydım. Beni gelecekten kendinle konuşuyormuşsun gibi görebilirsin. Hobin yoksa hobiler edinmeye çalış. Bu işleri bıraktıktan çok sonra müziğe yeteneğim olduğunu fark ettim ama bu zamana kadar hiç ilgilenmediğim için bana bayağı zorluk ve pişmanlık getirdi. Kendini keşfetmeye çalış ve yaşındaki diğerlerinden farklı olmaya çalış. Çünkü gerçekten gelecekte bir gün eskiden wikide, steamde geçirdiğin günlere baktığında gurur duyman imkansız.

Düşündüklerim sana delice gelebilir, belki de wikiye o kadar bağımlı değildin ve zaten sıkılıp bırakmayı düşünüyordun ve ben seni yanlış anladım. Wiki ve TF2 ikilisi bana hayatımda çok pahalıya mal oldu ve o yüzden bana benzettiğim bir insanı aydınlatmak istedim.

Düşündüklerime katılmıyor olabilirsin. Bu senin görüşün. Ama zihninde küçük bir sorgulamaya bile yol açabilmiş olmam benim için yeterli.

(Not: Wikinin faydalı yönleri de var tabii. Bir yardımlaşma heyecanı hissediyorsun. Dediğim gibi İngilizceni de bayağı geliştiriyor, ama bunun için kurslara vs. gitmenin wikiden kat kat daha yararlı olduğunu düşünüyorum. 2. Not: Vikipedi hesabım) Dijkstra#--talk 16:05, 16 March 2017 (PDT)

Ne yapayım şuan?

Yav şuan inanamıyorum ama resmen sen bensin galiba. Kendi kendime konuşuyorum gibi. Şimdi öncelikle bütün yazdıklarını teker teker okudum. Senin saydıklarının hepsi benim için de geçerliydi (kelimesi kelimesine). Neyse sana anlatayım buraya başlama hikayemi. Ben bu Wiki'yi bir deneme olarak gördüm. Yani şöyle anlatayım; denersin, denersin, denersin... sonunda hüsran veya mutlu olursun. Evet benim ilk amacım Wiki Kep'di (herkes gibi) çünkü çok çok önceden küçükken tabii ki de benim de senin gibi leş hesaplarım olmuştu bu çok abartılan, tepkiler gelen, hayali kurulan şapkayı kazanmak için. Şimdi İngilizcem geliştiğinde (zaten İngilizce'ye hep bir merakım olurdu bilmediğim kelimeleri filan sitelerden araştırırdım) tekrardan profesyonel bir hesap açmayı düşündüm. Wiki Kepi unutmuştum daha sonradan birkaç düzenleme yapınca tekrar hatırladım. Hatta "Tartışma" bölümlerine sorular yazmıştım ve bir personel'den bu işi eğlencesine filan yap demişti. O an ona pek bir şey yazmadım ama senin dediklerini düşündüm "Kim bu Wiki'yi eğlencesine düzenleme yapıyor ki" anlamamıştım. Yani sana katılıyorum aslında ama ben bunu eve gelince artık oyun oynamak yerine bir hobi veya kendimi geliştirmek için bir süreç olarak gördüm. Peki bunu bırakırsam şimdi ne yapacağım? Evet belki kazanmam imkansız, belki çok mevkili arkadaşlarım yok (isim vermek istemiyorum) gibi, belki asosyalim ama yinede bir denesem kötü mü olur sence? Mesela sen ne yapıyorsun? Bilgisayara girdiğimde ya oyun, ya da Wiki. Ne yapsam bilmiyorum? TF2 crosshair.png ~ ManyaKadir TCS ManyaKadir (talk) 07:56, 17 March 2017 (PDT)

Tekrar selam. Sağ ol, mesajımı okumuşsun. Öncelikle söyleyeyim salt amacım seni oyunlardan, wiki'den, TF2'den soğutmak olarak yazmadım bunları. Sadece bu wikide çalışmanın ve TF2'nin ne kadar sığ bir uğraş olduğunu kendi deneyimlerimle anlatmak istemiştim. Mesela wikide yazmayı sana çekici kılan şeyleri düşündün mü? Neden yeni bir sayfa açtığında açıklanamayan bir tatmin hissiyle doluyorsun? Kodlarla şablonlarla uğraşmayı mı seviyorsun, tüm sayfanın planını arka planda bir metin editöründe yaptığında ortaya çıkan herkesin okuyabildiği sonuç mu seni tatmin ediyor, uzun makaleleri standartlara uyarak İngilizceden çevirmeyi mi seviyorsun? Bunların hepsi profesyonel olarak yapılabilen işler ve kimsenin okumadığı bir sitede bunları yapmak bence çok büyük zaman kaybı. Wikiye olan bu ilgin kodlamaya, programcılığa olan bir ilgiye de dönüşebilir. Ya da çevirmenliğe.

Çevirmenlik, kod yazmak gibi işler sana belki de wikide yazmak kadar ilgi çekici gelmeyecektir. Wikileri ilgi çekici yapan bir özellik de hayranı olduğun konu hakkında yazılar yazmak. TF2'nin geniş bir hikaye evreni var ve SFM ile gmod sayesinde sonsuz tane paralel evren de yaratılmış durumda. Demek istediğim bir TF2 wikide yazan adamla bir star wars wikide yazan adamı çeken özellikler yine aynı, sevdiğin konuyu yazmak. Söylediğim gibi salt amacım seni değiştirmek değil, sadece içinden çıkılmaz bir hale girdiğini düşünüyorsan TF2'yi ve Steam'i biraz sorgula diyorum. Bu son mesajım olacak büyük ihtimalle. Kendine iyi bak. Dijkstra#--talk 12:07, 17 March 2017 (PDT)

İyi iş!

Wikichievement Awarded by Reason
Tf play game everymap.png

Parlez-Vous Français?
Provide help translating the Team Fortress Wiki to your language.

Nikno Wikichievement unlocked!
For great translation/update work on the Turkish section lately. Keep up the good work and the section running, thank you and have fun!

— shots fired by: Nikno {Talk | Contribs} 03:40, 18 March 2017 (PDT)

Many thanks for awarding! I am very happy now :)) — TF2 crosshair.png ~ ManyaKadir TCS ManyaKadir (talk) 05:12, 18 March 2017 (PDT)

Çevirilerinizle ilgili

Lütfen referansınız ilk olarak TDK sözlüğü, sonrasında File:Tf turkish.txt olsun. Çevirilerinizin kalitesi oldukça düşük, hatta anlamı tamamen yanlış olan cümleleriniz var.

Örnek vermek gerekirse, List of Community item owners/tr makalesindeki ilk cümledeki "...incomplete list" kısmını "...eksiksiz listesidir." olarak yazmışsınız. Haunted Halloween Gift ismi STS'de Lanetli Cadılar Bayramı Hediyesi iken siz, Perili Cadılar Bayramı Hediyesi olarak çevirmişsiniz...

Size önerim çevirilerinizi tekrar tekrar okumak; yazınızı hemen göndermek yerine bir vakit bekleyip yeniden okumak olacaktır. Eşya çevirilerinde {{item name| ile {{item link| taslaklarını kullanabilirsiniz. Ve de kitap okumak cümle oluşturabilmenizi geliştirecektir. — Sam (a.k.a. cnoe) 14:58, 9 June 2018 (UTC)

Öncelikle incomplete kısmında haklısınız, complete diye çevirmişim. Bunun için üzgünüm, düzeltirim. Çevirilerinizin kalitesi oldukça düşük demişsiniz, görüşünüze saygım sonsuz ve eleştiriye açığım. Açıkcası az çok Rusça ve İspanyolca bilgimle diğer sayfaların nasıl çevirdiğini hangi kelimeyi hangi anlamına göre çevirmişler inceliyorum ve baktığım kadarıyla genellikle uğraştığım sayfalar hatta en son çevirdiğim sayfada cidden zorlayan kelimeler var. Hatta bazılarının diğer herhangi bir dile karşılığı tam olarak yok bile. Zaten diğer sayfalarda hep İngilizce metine sadık kalıyorlar, keyfi cümleler kurmaktan kaçınıyorlar. Herneyse hatalar olabilir ama Haunted Halloween Gift kelimesini Perili Cadılar Bayramı olarak çevirmemin yanlış olduğunu söylemişsiniz, öncelikle öyle çevirmemin ana sebeplerinden biri daha önceden Wiki Kepi alarak kendini kanıtlamış Codename S.P.Y adlı kullanıcının Çok Korkunç Özel Cadılar Bayramı adlı makalesinde yazdığı Eyeaduct'ın Yer Altı bölümünde bulunan Perili Cadılar Bayramı Hediyelerinin içindeki eşyalar Perili nitelikte olur. cümlesinden dolayıdır. STS'ye bakmak aklıma bile gelmedi; acaba yanlış yazmış olabilir mi? diye içimden geçirmedim. Bilgilendirdiğiniz ve öneriniz için teşekkür ederim. Biraz daha dikkatli olmayı deneyeceğim. User ManyaKadir sig.png ~ ManyaKadir TCS

HLMV Images

I cropped and overwrote some of the images you uploaded. Please make sure to do it yourself next time, as improperly cropped images may show up in wrong sizes. Also, please take a minute to change the video settings of HLMV next time, as those are rather low in quality compared to those that HLMV is capable of. Killicon baleful beacon.pngVasyaTheWizard 15:25, 9 July 2018 (UTC)

Only dimensions of the images I uploaded were troubled, no problem with hlmv settings (quality of images is already highest quality). Anyway, thank you for fixing :) User ManyaKadir sig.png ~ ManyaKadir TCS

About your recent edits on Template:Weapon list

Pictogram info.png Please make use of the Show preview button. It gives you a preview of the edit you are making, allowing you to perfect your changes before you save the page. You can edit the whole article by clicking the edit button at the top of the page, which is preferable to editing multiple sections consecutively. User Hinaomi Hinaomi-sig.png Rikka Takanashi (talk) • (contributions) 22:01, 23 July 2018 (UTC)

The .gif you uploaded

Hi again!

I see that you uploaded File:Second Annual Saxxy Awards.gif. That's cool and all, but to be quite honest, the cropping on it is not good. There's a lot of white showing around the edges, please cut the image out from the background properly, or it might get deleted for being low-quality. Thanks! Killicon baleful beacon.pngVasyaTheWizard 14:37, 31 August 2018 (UTC)

Can this gif be deleted? Are you serious? This is an original image, no cutting. In addition, whiteness is very normal. Quality can be reduced during Gif construction, look at this files;

[1] [2] [3] I'm sorry, but I think you're a little prejudiced and you saying wrong things :) ManyaKadir (talk) 16:04, 31 August 2018 (UTC)

You mean, you got this .gif from somewhere else? Sorry, I thought you made it yourself and didn't crop all of the white out :). A little bit of white in the edges is ok for gifs, but not big white spots! Killicon baleful beacon.pngVasyaTheWizard 15:53, 31 August 2018 (UTC)
No i made this gif, but i did not cut it. Also why white spots cause trouble? Wiki's background is already white. What do you mean? ManyaKadir (talk) 16:04, 31 August 2018 (UTC)
Ok, The gif itself looks nice, but please crop out the big white spots or it might be deleted. This is just to ensure that all images on the wiki conform to certain standards of quality. Killicon baleful beacon.pngVasyaTheWizard 16:17, 31 August 2018 (UTC)
Do you still plan on making a use for this file? It's currently unused, and we usually purge unused files if they haven't had a use for a long period of time. If you'd like I can move the file to your namespace until further notice . . Wookipan (talk | contribs) 14:00, 7 September 2018 (UTC)
Unfortunately, the following file 'Second Annual Saxxy Awards.gif', has now been deleted due to it staying unused for too long. However, feel free to reupload it under your namespace or request a restoration if you feel the file was falsely deleted . . Wookipan (talk | contribs) 14:22, 13 September 2018 (UTC)