Spy-kontrol etme

From Team Fortress Wiki
< Spy checking
Revision as of 14:00, 4 August 2018 by WindBOT (talk | contribs) (Auto: WordFilter((?<!I )Spy → Spy) (Review RC#2336600))

Jump to: navigation, search
Bir BLU Pyro Harvest haritasındaki yeniden canlanma alanından çıkıldıktan sonra izlenen yolda, kendi takımındaki diğer iki oyuncuya Spy-kontrol'ü yapıyor (ve iki oyuncudan biri düşman bir Spy çıkıyor).
O aptal kafana vurulduğunda bir adamı arkadan bıçaklamak zor, demi?
Scout casusluğa karşı iken (yani Anti-casusluk hakkında konuşurken)

Spy kontrol etme, herhangi bir kılık değiştirmiş veya görünmez olan düşman Spy'ların bir yere kaçtıktan sonra düşmanların onları bulmak için veya direk olarak oyuncuların şüphelendiği bir takım arkadaşını düşman Spy olabilmesine karşı kontrol ettiği bir ortak terimdir. Bu kontrol etmeler hem yararlı hem de önemlidir, çünkü Spy'lar görünmez iken saldırmazlar ve zaten görünmezlikten çıkıp saldırmaları da uzun sürer (genelde düşman oldukları belli olmasın diye kılık değiştirdiklerinde de hemen saldırmazlar), ayrıca Bozucu'yu da o an kullanamazlar hem de arkadan bıçaklama gibi etkili bir öldürme şeklini gerçekleştiremezler. Bu işlemi kılık değiştirmiş Spy'larda yapmak biraz kafa karıştırıcı olabilir çünkü eğer Kusursuz Kopya'ya sahiplerse o an aceleyle oradan kaçmak için kullanabilirler.

Spy'ları belirlemek

Genel Strateji

 • Spy kontrol etmenin en kolay ve sıklıkla tercih edilen yolu tabii ki de şüphelendiğiniz oyuncuya vurmaktır. Gerçek bir takım arkadaşı ise zaten hiç bir şekilde hasar almaz, ancak düşman bir Spy ise birkaç vuruştan sonra büyük ihtimal ölecektir.
 • İki zıt takımda olan oyuncuların birbirlerinin içinden geçemeyeceğini unutmayın. Şüphelendiğiniz oyuncunun içinden geçmeye çalışın, eğer şüphelendiğiniz oyuncuya zaten çarparsanız, düşman Spy olduğu kolay bir şekilde anlaşılır.
 • Tuhaf davranan takım arkadaşlarınıza bakın. Acayip bir pozisyonda ise, yanlış yönde hareket ediyorsa, diğer takım arkadaşlarınızla temasa geçmekten kaçınıyorsa ya da köşelerde saklanıyorsa çok büyük ihtimalle o oyuncu düşman bir Spy'dır ve Spy kontrolü yapılmalıdır.
 • Sağlık kutuları veya cephane paketlerinin bulunduğu köşelere veya oyuncuların genellike girmediği bölgelere özellikle dikkat edin. Spy'lar bu bölgeleri Pelerinlerini yeniden doldururken saklanmak için genellikle kullanırlar.
 • Silahlarını ateşlemeyen takım arkadaşlarına dikkat edin. Spy'lar kılık değiştirdiklerinde ateş edemezler çünkü eğer ederlerse kılık değiştirmeleri bozulur.
 • Kırmızı veya mavi renkli duman bulutlarına dikkat edin. Bir Spy, Kılık Değiştirme Seti'ni kullanarak kılık değiştirmesi biraz zaman alır ve o esnada Spy'ın etrafını takım renginde dumanlarla kaplanır.
 • Öldüğünüzde yeniden doğmayı beklediğiniz süre boyunca haritanın farklı kamera açıları arasında dolaşabilirsiniz. Genellikle takım arkadaşlarınızın arkasında dolaşan oyuncuların ve görünmez olmamış veya kılık değiştirmemiş Spy'ların bulunduğu bölgeleri unutmayın. Takım arkadaşlarınızı o an uyarıp ve eğer Spy bulunduğu yerden kaçmışsa, tekrardan canlandığınızda da son gördüğünüz yerin yakınlarını veya köşelerini kontrol ederek Spy-kontrol'ü yapabilirsiniz.

Sınıfa özgü stratejiler

Leaderboard class scout.png Scout

 • Scout en hızlı sınftır. Bu nedenle, etkili bir strateji yapılmak isteniyorsa eğer, Scout iken haritanın etrafında koşulmalıdır ve diğer takım arkadaşlarının içinden geçilmeye çalışılmalıdır. Yukarıda belirtildiği gibi, içinden geçilemeyen (yani çarpılan) herhangi bir takım arkadaşı, kılık değiştirmiş bir düşman Spy'dır.
 • Scout'ın yakın dövüş silahlarından bazıları etkili bir şekilde Spy-kontrolü yapmak için kullanılabilir. Ayrıntılar için bu makeledeki bazı bölümlere ve silahların kendi makalelerine bakabilirsiniz.
 • Kılık değiştirmiş veya görünmez Spy'ları ortaya çıkarmak için Bozuk Süt fırlatılabilir, çünkü Spy'lar Bozuk Süt ile baştan aşağı bütün vücudu bulanacağı için Spy'dan dökülen beyaz damlalar onun bir düşman olduğunu belli eder.

Leaderboard class soldier.png Soldier

 • Soldier'ın genel Spy-kontrolü stratejilerinden farklı bir kontrol stratejisi yoktur. Şüpheli oyuncular roket fırlatarak Spy kontrolü yapılabilir, roketlerin yakın mesafeden fırlatılırsa eğer yüksek hasar nedeniyle çok etkilidir. Ayrıca şüpheli oyuncunun ayaklarına doğru roket fırlatıldığında eğer gerçekten bir düşman bir Spy ise o oyuncu, bir miktar hız kazanarak havaya uçacaktır.

Leaderboard class pyro.png Pyro

 • Pyro'nun alevlerle düşmanları ateşe verebilme (tutuşturma) yeteneği sadece düşmanlara karşı etkili olduğu için belki de Spy'ları tespit etmek için en kullanışlı yoldur. Ayrıca takım arkadaşlarınız görünümünde olan oyuncuları düşman Spy olduğunu veya olmadığını kontrol etmenin en güvenilir yöntemidir. Yanan bir oyuncuda ortaya çıkan takım rengi parıltı, kılık değiştirmiş veya görünmez olmuş bir Spy'ın etrafında özellikle görünür. Alev Silahı'nın cephanesini korumak için Spy kontrolü için sadece küçük bir atış yapılması tavsiye edilir. Zaten oyuncu düşman bir Spy ise minicik bir ateş de bile yavaş yavaş tutuşmaya başlayacaktır.
 • Geri püskürtme oyuncuların kaçma girişimlerini durdurmanın yanı sıra bir Spy'ı ortaya çıkma konusunda da kullanışlıdır. Takım arkadaşları geri püskürtmeden etkilenmezler, bu yüzden geri püskürtmeden dolayı itilen takım arkadaşının aslında kılık değiştirmiş bir Spy olduğu çok kolay bir şekilde ortaya çıkar. Alevlerin kullanılması normalde daha verimli olsada, düşman bir Spy'ı takım arkadaşlarınızın bulunduğu bölgeye doğru iterek kaçmasını ve hayatta kalması şansı daha zorlaştırabilinir.
 • Eğer bir Spy Kusursuz Kopya kullanıyorsa ve güzel bir zamanlamayla alevleriniz ile teması halinde sahte ölüm gerçekleştirirse size ölmüş gibi bir izlenim verebilir. Yani Spy'ın sahte ölüm gerçekleştirmesi olasılığına karşı onun kaçabileceği bölgere ateş edin ve ölmüş olduğuna emin olana kadar Spy'ı takip etmeye çalışın.
 • Buz Salkımı Spy'ların kaçmasına veya saklanmasına büyük ölçüde yardımcı olduğunu bilin. Buz Salkımı kullanan bir Spy'ı yaktığınız zaman çıkan sese dikkat edin ve oyuncuyu öldürmek için gerekirse diğer silahlarla saldırın.
  • Dediğimiz gibi Buz Salkımı kullanan bir Spy'ı ateşe vermek bir ses çıkarır ve bu ses yangın söndürme sesine benzerdir. O yüzden bu sesi unutmamak önemlidir çünkü Buz Salkımı kullanan kılık değiştirmiş bir Spy'ı yaktığınızda hem bu ses çıkar hem de bir kaç saniyelik hasar almaz, eğer o an devamlı ateş püskürtüyorsanız birkaç saniyelik korumadan dolayı atışlarınızın düşman Spy'a hasar vermeyecektir ve o düşman Spy'ı takım arkadaşı sanabilirsiniz.
  • Ayrıca bu ateşe dayanıklılık özelliği Aşı Aleti'nin koruma baloncuğuna benzer şekilde çalışır. Yani özet olarak yangın söndürme sesini duyduktan sonra Spy'ı ateşlemeye devam edin (ilk birkaç saniye hasar almasada yinede devam edin) ve sonunda zaten fazla hasar alacağı için ölecektir.

Leaderboard class demoman.png Demoman

 • Yapışkan bombaları geniş bir alana yerleştirmek o bölgenin bir mayın tarlası haline gelmesini sağlar ve Spy'lar o bölgeye gitmeye tereddüt edebilir. Takım arkadaşlarınızın neredeyse her zaman Yapışkan bombalı alanın üzerinden geçecektir bu yüzden geçmeyen bir takım arkadaşınızın olduğunu görürseniz eğer büyük ihtimal o düşman bir Spy'dır.

Leaderboard class heavy.png Heavy

 • Heavy'nin hareket hızı oldukça düşük olduğu için bir Spy'lar için tamamen bir arkadan bıçaklama hedefidir. Ancak bu dezavantajı bir avantaj'a çevirilebilinir, mesela bazen düşman Spy'ların yaklaşması için bir taktik olarak kullanılabilir. Sanki normal bir şekilde yolda yürürcesine ilerken aniden arkaya dönmek, Spy'ı şaşırtmak için kullanılabilir.
 • Heavy'ler genellikle Medic'ler ile bir arada dolaşırlar ve Spy'lar öncelikli olarak Medic'i arkadan bıçaklama eğilimindedirler, çünkü Medic'in Heavy'e olan desteğini kestikten sonra Heavy ortada savunmasız olarak kalabilir. Medic'inizin arkadan bıçaklama ile öldüğünü duyarsanız hızlıca arkanızı dönün.

Leaderboard class engineer.png Engineer

 • Bir yapınızın Bozucu ile bozulduğunda çıkan bildirime kulak verin; eğer bir takım arkadaşı herhangi bir yapınızın yanında veya etrafında uzun bir süre duruyorsa, o takım arkadaşı muhtemelen kılık değiştirmiş bir düşman Spy'dır.
 • Tabanca'yı kullanarak yapılarınıza yaklaşan şüpheli oyuncuları kontrol edin. Ayrıca sadece Tabanca değil Av Tüfeğini'de kullanabilirsiniz, ancak genellikle diğer oluşabilecek tehditlere karşı cephanesini yüksek tutmak gereklidir bu yüzden Tabanca'yı kullanmanız tavsiye edilir. Ayrıca bir Spy'ı İngiliz anahtarı ile takip etmekten kaçının çünkü o an yapılarınız savunmasız kalacaktır. İngiliz anahtarı çarpışmalarda kullanılmamasının bir sebebi de yapıların onarımında kullanıldığından dolayıdır, yani bir Spy-kontrolü yapmak için kötü bir seçecektir.
 • Herhangi bir takım arkadaşınız Taret'in veya Dispanser'in içinden geçemezse, bu onun kılık değiştirmiş bir düşman Spy olduğunu ortaya çıkarır. Ayrıca yapıları dar geçişlere yerleştirmek bir Spy'ın sizin için veya diğer takım arkadaşları için yapabileceği hasarı ciddi şekilde sınırlar çünkü Spy'lar o bölgeden geçemeyeceği için mecburen yapıyı bozmak veya yok etmek zorunda kalır ve o an zaten size bildirim gelerek düşman bir Spy'ın o bölgede olduğunu anlarsınız.

Leaderboard class medic.png Medic

 • Medic iken, Düşman Spy'lar iyileştirilmek için kılık değiştirerek sizden kendilerinin iyileştirilmesini isteyebilir (yani "Medic" diye bağırabilir).
 • Hastanızını/Bir takım arkadaşınızı iyileştirirken Spy'lar sizi hedef alabilir. İyileştirirken arkanıza dikkat edin. Ayrıca iyileştirdiğiniz veya iyileştirilmek istenin oyuncunun Spy olduğunu kontrol etmelisiniz, ama bu yoğun savaşlar sırasında zor olabilir.
 • Spy'lar ayrıca direk olarak size değilde hastalarınıza da yönelebilirler. Bir takım arkadaşınızın iyileştirmiş olduğunuz oyuncunun yani hastanın arkasına geçme gibi bir hareket de bulunduğunu görürseniz, o oyuncunun düşman bir Spy olabileceğinden dolayı hastanızı uyarın ve o oyuncuya saldırarak Spy-kontrolü yapın.
 • Ancak Spy'ları çok fazla da takip etmemeye çalışın (yani her şüphelendiğiniz oyuncuya da saldırmayın) - iyileştirme yeteneğiniz genellikle daha faydalır. Spy'lar sizin bu dikkatsizliğinizden yararlanarak bir pusu hazırlayabilir, bu yüzden dikkatli olmalısınız. Spy'ı öldürmek için hastanız genellikle daha çok uygundur.
 • Ayrıca bir hastayı iyileştirirken ondan çok uzaklaşmamak şartıyla arkadan bıçaklanmamak için kendinizi duvara yaslayabilirsiniz. Tam olarak bir Spy kontrol stratejisi olmasa da, sırtınızı duvara doğru yaslamanız bir Medic olduğunuzdan dolayı önemli olabilir çünkü arkadan bıçaklanma olasılığınızı olabildiğince azaltır (etrafınızı 360 derece kontrol etmek yerine, sadece önünüzü (yani 180 derecelik bölümü) kontrol etmeniz gerekir).

Leaderboard class sniper.png Sniper

 • Sniper'lar birincil silahlarındaki dürbünlerin yakınlaştırmasını kullandıklarında özellikle çevrelerindeki olan bitenden veya kişilerden habersizlerdir. Konumunuzu sık sık değiştirin ve çevrenizi kontrol edin.
 • Kavate hem görünmez hem de kılık değiştirmiş düşman Spy'ları ortaya çıkarmak için çok kullanışlı bir Spy-kontrol silahıdır. Şüpheli takım arkadaşlarınızın kılık değiştirmiş düşman bir Spy olma olasılığından dolayı kontrol etmek için Kavate'yi kullanın.
 • Jiletsırt bir Spy tarafından arkadan bıçaklanmanızı engelleyecektir ancak sizi vurulmaktan korumaz! Bir silahla bile ölebileceğinizden dolayı takımınızdan ayrıldığınızda dikkatli olun.

Leaderboard class spy.png Spy

 • Spy'lar genellikle Spy-kontrol'ü için kötüdürler. Çünkü yüksek bir oranda hasar vermeyen veya genellikle çok işlevsel olmayan silahlar kullanırlar (Altıpatlar gibi) ve hızlıca kaçma araçlarını kullanırlar (Kusursuz Kopya gibi). Arkadan bıçaklama düşman oyuncuların işini direk olarak bitirmek için çok yararlı olsa da şüpheli veya takım arkadaşlarınızı bıçaklayacak olan düşmanları onlardan korumak için pek kullanışlı değildir çünkü yapılan Spy-kontrol'ü belkide çok vakit kaybı olarak geri dönebilir oyuncuya ve Spy'lar zamanlarını en iyi şekilde harcamak için düşman oyuncular arasında dolaşmalıdır, ayrıca o sırada nadiren düşman bir Spy'la karşılaşırlar. (Not: Belirtildiği gibi şüphelenilen oyuncuya Spy-kontrol'ü yapmak vakit kaybı olabilir ancak bir yönden de etkilidir çünkü kılık değiştirilen oyuncunun arkasına geçildiği Spy bıçağını kaldıracağı için garanti olarak kişinin düşman Spy olduğu anlaşılabilir. Bu yüzden yakınınızdaki şüpheli oyuncuları kontrol etmek için kullanabilirsiniz)

Görünmez olan Spy'ları ortaya çıkarmak

 • Görünmez olan Spy'lar hasar aldıklarında veya düşman oyuncular tarafından çarpıldıklarında takım renginde anlık olarak görünürek geçici bir şekilde belirirler.
 • Koridorlarda düşman bir Spy gördüğünüzde girişleri (veya çıkışı, en son nereden gittiğini gördüyseniz) bombalamak görünmez olan Spy'ın güvenli bir şekilde geçmesini zorlaştırır.
  • Kusursuz Kopya bu dezavantajı (yani taktiği) büyük ölçüde azaltır.
 • Spy'ların genellikle saklanabileceği yerlere (yani yaygın olan saklanma yerlerine) rastgele ateş ettiğinizde şanssız bir düşman Spy belirebilir.
 • Spy'ların görünmez olurken veya görünmezliği devre dışı bırakırken çıkan sesleri dinlemeye çalışın. Bir aracın görünmez olma sırasında çıkarttığı tipik sesi duyarsanız (yani mesela Spy'ın PDA 2 araçlarından olan Kusursuz Kopya gibi), Spy yakınlarınızda olabilir. Bu dikkatsiz Spy'ları ortaya çıkarmak için yakınlardaki bölgelerde Spy-kontrol'ü yapabilirsiniz.
 • Spy'ların görünmez olurken veya görünmezliği devre dışı bırakırken çıkan sesleri dinlemeye çalışın. Bir aracın görünmez olma sırasında çıkarttığı tipik sesi duyarsanız (yani mesela Spy'ın PDA 2 araçlarından olan Kusursuz Kopya gibi), Spy yakınlarınızda olabilir. Bu dikkatsiz Spy'ları ortaya çıkarmak için yakınlardaki bölgelerde Spy-kontrol'ü yapabilirsiniz.
 • Su bulunan yerlerden çıkan yarı görünen bir Spy modeli görürseniz ve o modelden su damlaları dökülüyorsa o oyuncu çok büyük ihtimalle (kendi takımınızdaki bir Spy olma olasılığıyla birlikte) düşman bir Spy'dır. Sadece görünmez olan Spy'lar değil bütün sudan çıkar oyuncularda gözle görülür bir şekilde su damlaları görünmektedir ancak görünmez bir Spy sudan çıkarken görünmezliği sudan dolayı az oranda bozulur ve yarı görünür hale gelir.
 • Görünen herhangi bir oyuncu olmamasına rağmen aniden bir kapı sanki otomatik olurcasına açılmışsa, oradan büyük ihtimal görünmez bir düşman Spy geçmiştir.

Bir Engineer'ın yapılarını korumak

Bir Engineer'ın yapıları Spy'lar için önemli bir hedef olduğundan dolayı, Engineer'ın yapılarının çevresinde belirli stratejiler yapmak etkili bir koruma sağlar:

 • Dost bir Engineer'ın yapılarına yaklaşan şüpheli oyuncuları kontrol edin. Yapıları bozmaya çalışan Spy'lar genellikle doğruca yapılara doğru koşarlar. Bir Bozucu'nun yerleştirilmesini engellemek için Spy'ları yapıların yanından uzaklaştırmak için geri püskürtme özelliğini kullanabilirsiniz, ayrıca Spy'ın vücudunuza (yani size) yaklaşmasını da engellemeniz gerekebilir, belki aniden bir arkadan bıçaklama gerçekleştirdikten sonra yapıyı bozmayı düşünebilir.
 • Bir Pyro iken, birincil silahınızın mermisini sürekli olarak doldurmak için Dispanser'i kullanabilirsiniz. Bu sayede Spy'ın güvenli bir şekilde geçemeyeceği sabit bir güvenlik duvarı oluşturmuş olursunuz, ayrıca cephanenizin bitmeyeceğinden dolayı o alana karşı sürekli olarak Spy-kontrol'ü yapmış olursunuz. Ayrıca Heavy'ler de Dispanserler'den faydalanarak aynı bu şekilde bir koruma gerçekleştirebilir.
 • Bir Demoman iken, yapıları bozmaya çalışan Spy'ları öldürmek için dost yapıların etrafına Yapışkan bombalar yerleştirerek düşman Spy'lar öldürülebilir. Yani Engineer'ın yapılarına birkaç bomba yerleştirin ve Engineer yapılarının bozulduğunda ki söylediği sözü duyduğunuzda (herkese karşı yaptığı bildirimi), tam o an yapışkan bombaları patlatın.
 • Bir Engineer iken, Işınlayıcınız Bir Spy tarafından Bozucu tarafından bozulursa, Bozucu'yu kaldırdıktan sonra eğer bozulan Işınlayıcı çıkış ise, girişten ışınlanarak Işınlayıcı çıkışını kontrol edebilirsiniz. Ayrıca ışınlandığınız zaman düşman Spy Işınlayıcı çıkışının tam üstündeyse eğer, telefrag (ışınlayıcı öldürmesi) yapabilirsiniz ancak bunun size de yapılabileceği unutmayın, yani Işınlayıcı'nın üzerinde durmamaya çalışın. Düşman Spy belki size karşı teleport öldürmesi yapmaya çalışıyor olabilir.

Düşman Spy'ları belirlemek

 • Çeşitli takım renkli göstergeler oyuncunun düşman bir Spy veya takım arkadaşı olduğunu kesin olarak belirlemektedir:
  • Bir görünmez Spy'a çarpıldığında veya yaralandığında aniden birkaç süreliğine belirir.
  • Görünmezlik süresi tükenen bir Spy'ın görünmezliği direk olarak sonlanarak görünür hale gelir. Ayrıca bittiği zaman yarı görünür hale de gelebilir ve bu sadece Pelerin ve Hançer kullanırken geçerlidir.
  • Alevler ile yakılan oyuncu parlar.
  • Kılık Değiştirme Seti kullanıldıktan sonra duman bulutu oluşur.

Oyuncunun düşman bir Spy olduğunu kesinlikle gösteren belirtiler veya eksiklikler

Genel belirtiler

 • Eğer bir 'takım arkadaşınız' bir düşman oyuncunun içinden geçiyorsa veya 'takım arkadaşınız' sizin takımınızdaki diğen oyuncunun içinde geçemiyorsa eğer (veya tam tersi), bu o 'takım arkadaşınız'ın açıkca düşman bir Spy olduğu anlamına gelir.
 • Medic diye bağıran 'takım arkadaşınız' da çıkan "yanlış" arka plan rengi. Örneğin mesela takımınızdaki bir Pyro "Medic" diye bağırdı ve canı çok az, ancak "Medic" diye bağırdığında çıkan baloncuk kırmızı yerine beyaz. Bu onun bir Spy olduğunu ve takımınızdaki asıl Pyro'nun kılığına girdiği anlamına gelir.
 • Takımınıza özel olan odalara (ikmal odaları gibi) giremeyen bir 'takım arkadaşı', veya tam tersi olarak takımınıza yasak olan yerlere giren bir 'takım arkadaşı'.
 • Dost yapılara Bozucu yerleştiren bir 'takım arkadaşı'.
 • Dost bir Taret veya Dispanser'lerin üzerinde duran veya onlardan geçemeyen bir 'takım arkadaşı' (yapıların sahibi olan Engineer olmaması şartıyla)
 • Aynı ada sahip iki oyuncu. Bunlardan biri (ya da ikisi) bir Spy'dır.
 • Herhangi bir ses komutu kullanmamanıza rağmen kendiniz gibi görülen bir oyuncunun yaptığı ses komutlarını görmek veya duymak, ayrıca daha önemlisi de sizle aynı olan bir oyuncu tabii ki de düşman bir Spy'dır, yani "kendinizi" görürseniz kesin olarak ona saldırın.
 • Öldüğü ya da başka yerlerde olduğu bilinen bir 'takım arkadaşı' (skor tablosundan bakabilirsiniz, mesela 'takım arkadaşınızı' yolda yürürken gördünüz ama skor tablosuna baktığınızda o oyuncu ölü olarak gözüküyor, yani yolda yürürken gördüğünüz 'takım arkadaşınızın' düşman bir Spy olduğu kolay bir şekilde anlaşılabilir).
 • Skor tablosundaki sınıfa uymayan bir 'takım arkadaşı' (yani mesela yolda gördüğünüz bir 'takım arkadaşı' skor tablosunda ki mevcut sınıfa uymuyorsa bu onun düşman Spy olduğu anlamına gelir). Bu bir Spy'ın o an için takımda olmayan bir sınıfın kılığına girdiğinde veya Spy kılık değiştirdikten sonra kılığına girdiği oyuncu eğer sınıfını değiştirdiğinde de geçerlidir.
 • Sebepsiz bir şekilde ortadan kaybolan bir sağlık veya cephane paketi; bu görünmez bir Spy'ın onu aldığı anlamına gelir.
 • Bir Kontrol noktası haritasında kontrol noktasının üzerinde durmasına rağmen ele geçirme sayısına bir ek katkı sağlamayan veya direk olarak tek başına olduğunda herhangi bir ele geçirme gerçekleştirmeyen 'takım arkadaşı', ayrıca bu Yük vagonu haritalarında geçerlidir mesela, eğer 'takım arkadaşınız' tek başına yük vagonunun yanında durmasına rağmen yük vagonunu ittirmiyorsa veya direk olarak birçok kişi yük vagonunu ittirirken yanında durmasına rağmen, yük vagonu ittiren kişi sayısına ek bir artış sağlamıyorsa.
 • Düşman Taret'i tarafından gözlenmeyen (yani takip edilmeyen) bir 'takım arkadaşı'.
 • Bir düşman Medic veya Dispanser tarafından iyileştirilen bir 'takım arkadaşı'.

Sınıf veya öğe ile alakalı belirtiler

 • Ejderhanın Öfkesi tarafından tutuşmadıkca veya Gaz Kaçağı'na bulanmayan bir Pyro asla yanma hissi yaşamaz. Eğer gördüğünüz bir Pyro bunlar haricinde tutuşursa eğer, o gerçek bir Pyro değil sadece Pyro kılığına girmiş düşman bir Spy'dır (gerçek bir Pyro'ya üstteki sayılan iki öğe haricindeki diğer tüm yanma etkisi oluşturabilecek şeyler uygulansa bile, Pyro asla sürekli olarak yanmaz).
 • Gerçek bir Scout'dan daha yavaş koşan bir Scout.
 • Bir 'takım arkadaşınız' dost bir oyuncunun Kavate'si veya Bozuk Süt'ü tarafından ıslanırsa, veya tam tersi 'takım arkadaşınız' düşman bir Kavate veya Bozuk Süt'den etkinlenirse, bu onun kılık değiştirmiş düşman bir Spy olduğu anlamına gelir.