Spy-kontrol etme

From Team Fortress Wiki
< Spy checking
Revision as of 12:36, 6 August 2018 by ManyaKadir (talk | contribs) (trans (completed))

(diff) ← Older revision | Latest revision (diff) | Newer revision → (diff)
Jump to: navigation, search
Bir BLU Pyro Harvest haritasındaki yeniden canlanma alanından çıkıldıktan sonra izlenen yolda, kendi takımındaki diğer iki oyuncuya Spy-kontrol'ü yapıyor (ve iki oyuncudan biri düşman bir Spy çıkıyor).
O aptal kafana vurulduğunda bir adamı arkadan bıçaklamak zor, demi?
Scout casusluğa karşı iken (yani Anti-casusluk hakkında konuşurken)

Spy kontrol etme, herhangi bir kılık değiştirmiş veya görünmez olan düşman Spy'ların bir yere kaçtıktan sonra düşmanların onları bulmak için veya direk olarak oyuncuların şüphelendiği bir takım arkadaşını düşman Spy olabilmesine karşı kontrol ettiği bir ortak terimdir. Bu kontrol etmeler hem yararlı hem de önemlidir, çünkü Spy'lar görünmez iken saldırmazlar ve zaten görünmezlikten çıkıp saldırmaları da uzun sürer (genelde düşman oldukları belli olmasın diye kılık değiştirdiklerinde de hemen saldırmazlar), ayrıca Bozucu'yu da o an kullanamazlar hem de arkadan bıçaklama gibi etkili bir öldürme şeklini gerçekleştiremezler. Bu işlemi kılık değiştirmiş Spy'larda yapmak biraz kafa karıştırıcı olabilir çünkü eğer Kusursuz Kopya'ya sahiplerse o an aceleyle oradan kaçmak için kullanabilirler.

Spy'ları belirlemek

Genel Strateji

 • Spy kontrol etmenin en kolay ve sıklıkla tercih edilen yolu tabii ki de şüphelendiğiniz oyuncuya vurmaktır. Gerçek bir takım arkadaşı ise zaten hiç bir şekilde hasar almaz, ancak düşman bir Spy ise birkaç vuruştan sonra büyük ihtimal ölecektir.
 • İki zıt takımda olan oyuncuların birbirlerinin içinden geçemeyeceğini unutmayın. Şüphelendiğiniz oyuncunun içinden geçmeye çalışın, eğer şüphelendiğiniz oyuncuya zaten çarparsanız, düşman Spy olduğu kolay bir şekilde anlaşılır.
 • Tuhaf davranan takım arkadaşlarınıza bakın. Acayip bir pozisyonda ise, yanlış yönde hareket ediyorsa, diğer takım arkadaşlarınızla temasa geçmekten kaçınıyorsa ya da köşelerde saklanıyorsa çok büyük ihtimalle o oyuncu düşman bir Spy'dır ve Spy kontrolü yapılmalıdır.
 • Sağlık kutuları veya cephane paketlerinin bulunduğu köşelere veya oyuncuların genellike girmediği bölgelere özellikle dikkat edin. Spy'lar bu bölgeleri Pelerinlerini yeniden doldururken saklanmak için genellikle kullanırlar.
 • Silahlarını ateşlemeyen takım arkadaşlarına dikkat edin. Spy'lar kılık değiştirdiklerinde ateş edemezler çünkü eğer ederlerse kılık değiştirmeleri bozulur.
 • Kırmızı veya mavi renkli duman bulutlarına dikkat edin. Bir Spy, Kılık Değiştirme Seti'ni kullanarak kılık değiştirmesi biraz zaman alır ve o esnada Spy'ın etrafını takım renginde dumanlarla kaplanır.
 • Öldüğünüzde yeniden doğmayı beklediğiniz süre boyunca haritanın farklı kamera açıları arasında dolaşabilirsiniz. Genellikle takım arkadaşlarınızın arkasında dolaşan oyuncuların ve görünmez olmamış veya kılık değiştirmemiş Spy'ların bulunduğu bölgeleri unutmayın. Takım arkadaşlarınızı o an uyarıp ve eğer Spy bulunduğu yerden kaçmışsa, tekrardan canlandığınızda da son gördüğünüz yerin yakınlarını veya köşelerini kontrol ederek Spy-kontrol'ü yapabilirsiniz.

Sınıfa özgü stratejiler

Leaderboard class scout.png Scout

 • Scout en hızlı sınftır. Bu nedenle, etkili bir strateji yapılmak isteniyorsa eğer, Scout iken haritanın etrafında koşulmalıdır ve diğer takım arkadaşlarının içinden geçilmeye çalışılmalıdır. Yukarıda belirtildiği gibi, içinden geçilemeyen (yani çarpılan) herhangi bir takım arkadaşı, kılık değiştirmiş bir düşman Spy'dır.
 • Scout'ın yakın dövüş silahlarından bazıları etkili bir şekilde Spy-kontrolü yapmak için kullanılabilir. Ayrıntılar için bu makeledeki bazı bölümlere ve silahların kendi makalelerine bakabilirsiniz.
 • Kılık değiştirmiş veya görünmez Spy'ları ortaya çıkarmak için Bozuk Süt fırlatılabilir, çünkü Spy'lar Bozuk Süt ile baştan aşağı bütün vücudu bulanacağı için Spy'dan dökülen beyaz damlalar onun bir düşman olduğunu belli eder.

Leaderboard class soldier.png Soldier

 • Soldier'ın genel Spy-kontrolü stratejilerinden farklı bir kontrol stratejisi yoktur. Şüpheli oyuncular roket fırlatarak Spy kontrolü yapılabilir, roketlerin yakın mesafeden fırlatılırsa eğer yüksek hasar nedeniyle çok etkilidir. Ayrıca şüpheli oyuncunun ayaklarına doğru roket fırlatıldığında eğer gerçekten bir düşman bir Spy ise o oyuncu, bir miktar hız kazanarak havaya uçacaktır.

Leaderboard class pyro.png Pyro

 • Pyro'nun alevlerle düşmanları ateşe verebilme (tutuşturma) yeteneği sadece düşmanlara karşı etkili olduğu için belki de Spy'ları tespit etmek için en kullanışlı yoldur. Ayrıca takım arkadaşlarınız görünümünde olan oyuncuları düşman Spy olduğunu veya olmadığını kontrol etmenin en güvenilir yöntemidir. Yanan bir oyuncuda ortaya çıkan takım rengi parıltı, kılık değiştirmiş veya görünmez olmuş bir Spy'ın etrafında özellikle görünür. Alev Silahı'nın cephanesini korumak için Spy kontrolü için sadece küçük bir atış yapılması tavsiye edilir. Zaten oyuncu düşman bir Spy ise minicik bir ateş de bile yavaş yavaş tutuşmaya başlayacaktır.
 • Geri püskürtme oyuncuların kaçma girişimlerini durdurmanın yanı sıra bir Spy'ı ortaya çıkma konusunda da kullanışlıdır. Takım arkadaşları geri püskürtmeden etkilenmezler, bu yüzden geri püskürtmeden dolayı itilen takım arkadaşının aslında kılık değiştirmiş bir Spy olduğu çok kolay bir şekilde ortaya çıkar. Alevlerin kullanılması normalde daha verimli olsada, düşman bir Spy'ı takım arkadaşlarınızın bulunduğu bölgeye doğru iterek kaçmasını ve hayatta kalması şansı daha zorlaştırabilinir.
 • Eğer bir Spy Kusursuz Kopya kullanıyorsa ve güzel bir zamanlamayla alevleriniz ile teması halinde sahte ölüm gerçekleştirirse size ölmüş gibi bir izlenim verebilir. Yani Spy'ın sahte ölüm gerçekleştirmesi olasılığına karşı onun kaçabileceği bölgere ateş edin ve ölmüş olduğuna emin olana kadar Spy'ı takip etmeye çalışın.
 • Buz Salkımı Spy'ların kaçmasına veya saklanmasına büyük ölçüde yardımcı olduğunu bilin. Buz Salkımı kullanan bir Spy'ı yaktığınız zaman çıkan sese dikkat edin ve oyuncuyu öldürmek için gerekirse diğer silahlarla saldırın.
  • Dediğimiz gibi Buz Salkımı kullanan bir Spy'ı ateşe vermek bir ses çıkarır ve bu ses yangın söndürme sesine benzerdir. O yüzden bu sesi unutmamak önemlidir çünkü Buz Salkımı kullanan kılık değiştirmiş bir Spy'ı yaktığınızda hem bu ses çıkar hem de bir kaç saniyelik hasar almaz, eğer o an devamlı ateş püskürtüyorsanız birkaç saniyelik korumadan dolayı atışlarınızın düşman Spy'a hasar vermeyecektir ve o düşman Spy'ı takım arkadaşı sanabilirsiniz.
  • Ayrıca bu ateşe dayanıklılık özelliği Aşı Aleti'nin koruma baloncuğuna benzer şekilde çalışır. Yani özet olarak yangın söndürme sesini duyduktan sonra Spy'ı ateşlemeye devam edin (ilk birkaç saniye hasar almasada yinede devam edin) ve sonunda zaten fazla hasar alacağı için ölecektir.

Leaderboard class demoman.png Demoman

 • Yapışkan bombaları geniş bir alana yerleştirmek o bölgenin bir mayın tarlası haline gelmesini sağlar ve Spy'lar o bölgeye gitmeye tereddüt edebilir. Takım arkadaşlarınızın neredeyse her zaman Yapışkan bombalı alanın üzerinden geçecektir bu yüzden geçmeyen bir takım arkadaşınızın olduğunu görürseniz eğer büyük ihtimal o düşman bir Spy'dır.

Leaderboard class heavy.png Heavy

 • Heavy'nin hareket hızı oldukça düşük olduğu için bir Spy'lar için tamamen bir arkadan bıçaklama hedefidir. Ancak bu dezavantajı bir avantaj'a çevirilebilinir, mesela bazen düşman Spy'ların yaklaşması için bir taktik olarak kullanılabilir. Sanki normal bir şekilde yolda yürürcesine ilerken aniden arkaya dönmek, Spy'ı şaşırtmak için kullanılabilir.
 • Heavy'ler genellikle Medic'ler ile bir arada dolaşırlar ve Spy'lar öncelikli olarak Medic'i arkadan bıçaklama eğilimindedirler, çünkü Medic'in Heavy'e olan desteğini kestikten sonra Heavy ortada savunmasız olarak kalabilir. Medic'inizin arkadan bıçaklama ile öldüğünü duyarsanız hızlıca arkanızı dönün.

Leaderboard class engineer.png Engineer

 • Bir yapınızın Bozucu ile bozulduğunda çıkan bildirime kulak verin; eğer bir takım arkadaşı herhangi bir yapınızın yanında veya etrafında uzun bir süre duruyorsa, o takım arkadaşı muhtemelen kılık değiştirmiş bir düşman Spy'dır.
 • Tabanca'yı kullanarak yapılarınıza yaklaşan şüpheli oyuncuları kontrol edin. Ayrıca sadece Tabanca değil Av Tüfeğini'de kullanabilirsiniz, ancak genellikle diğer oluşabilecek tehditlere karşı cephanesini yüksek tutmak gereklidir bu yüzden Tabanca'yı kullanmanız tavsiye edilir. Ayrıca bir Spy'ı İngiliz anahtarı ile takip etmekten kaçının çünkü o an yapılarınız savunmasız kalacaktır. İngiliz anahtarı çarpışmalarda kullanılmamasının bir sebebi de yapıların onarımında kullanıldığından dolayıdır, yani bir Spy-kontrolü yapmak için kötü bir seçecektir.
 • Herhangi bir takım arkadaşınız Taret'in veya Dispanser'in içinden geçemezse, bu onun kılık değiştirmiş bir düşman Spy olduğunu ortaya çıkarır. Ayrıca yapıları dar geçişlere yerleştirmek bir Spy'ın sizin için veya diğer takım arkadaşları için yapabileceği hasarı ciddi şekilde sınırlar çünkü Spy'lar o bölgeden geçemeyeceği için mecburen yapıyı bozmak veya yok etmek zorunda kalır ve o an zaten size bildirim gelerek düşman bir Spy'ın o bölgede olduğunu anlarsınız.

Leaderboard class medic.png Medic

 • Medic iken, Düşman Spy'lar iyileştirilmek için kılık değiştirerek sizden kendilerinin iyileştirilmesini isteyebilir (yani "Medic" diye bağırabilir).
 • Hastanızını/Bir takım arkadaşınızı iyileştirirken Spy'lar sizi hedef alabilir. İyileştirirken arkanıza dikkat edin. Ayrıca iyileştirdiğiniz veya iyileştirilmek istenin oyuncunun Spy olduğunu kontrol etmelisiniz, ama bu yoğun savaşlar sırasında zor olabilir.
 • Spy'lar ayrıca direk olarak size değilde hastalarınıza da yönelebilirler. Bir takım arkadaşınızın iyileştirmiş olduğunuz oyuncunun yani hastanın arkasına geçme gibi bir hareket de bulunduğunu görürseniz, o oyuncunun düşman bir Spy olabileceğinden dolayı hastanızı uyarın ve o oyuncuya saldırarak Spy-kontrolü yapın.
 • Ancak Spy'ları çok fazla da takip etmemeye çalışın (yani her şüphelendiğiniz oyuncuya da saldırmayın) - iyileştirme yeteneğiniz genellikle daha faydalır. Spy'lar sizin bu dikkatsizliğinizden yararlanarak bir pusu hazırlayabilir, bu yüzden dikkatli olmalısınız. Spy'ı öldürmek için hastanız genellikle daha çok uygundur.
 • Ayrıca bir hastayı iyileştirirken ondan çok uzaklaşmamak şartıyla arkadan bıçaklanmamak için kendinizi duvara yaslayabilirsiniz. Tam olarak bir Spy kontrol stratejisi olmasa da, sırtınızı duvara doğru yaslamanız bir Medic olduğunuzdan dolayı önemli olabilir çünkü arkadan bıçaklanma olasılığınızı olabildiğince azaltır (etrafınızı 360 derece kontrol etmek yerine, sadece önünüzü (yani 180 derecelik bölümü) kontrol etmeniz gerekir).

Leaderboard class sniper.png Sniper

 • Sniper'lar birincil silahlarındaki dürbünlerin yakınlaştırmasını kullandıklarında özellikle çevrelerindeki olan bitenden veya kişilerden habersizlerdir. Konumunuzu sık sık değiştirin ve çevrenizi kontrol edin.
 • Kavate hem görünmez hem de kılık değiştirmiş düşman Spy'ları ortaya çıkarmak için çok kullanışlı bir Spy-kontrol silahıdır. Şüpheli takım arkadaşlarınızın kılık değiştirmiş düşman bir Spy olma olasılığından dolayı kontrol etmek için Kavate'yi kullanın.
 • Jiletsırt bir Spy tarafından arkadan bıçaklanmanızı engelleyecektir ancak sizi vurulmaktan korumaz! Bir silahla bile ölebileceğinizden dolayı takımınızdan ayrıldığınızda dikkatli olun.

Leaderboard class spy.png Spy

 • Spy'lar genellikle Spy-kontrol'ü için kötüdürler. Çünkü yüksek bir oranda hasar vermeyen veya genellikle çok işlevsel olmayan silahlar kullanırlar (Altıpatlar gibi) ve hızlıca kaçma araçlarını kullanırlar (Kusursuz Kopya gibi). Arkadan bıçaklama düşman oyuncuların işini direk olarak bitirmek için çok yararlı olsa da şüpheli veya takım arkadaşlarınızı bıçaklayacak olan düşmanları onlardan korumak için pek kullanışlı değildir çünkü yapılan Spy-kontrol'ü belkide çok vakit kaybı olarak geri dönebilir oyuncuya ve Spy'lar zamanlarını en iyi şekilde harcamak için düşman oyuncular arasında dolaşmalıdır, ayrıca o sırada nadiren düşman bir Spy'la karşılaşırlar. (Not: Belirtildiği gibi şüphelenilen oyuncuya Spy-kontrol'ü yapmak vakit kaybı olabilir ancak bir yönden de etkilidir çünkü kılık değiştirilen oyuncunun arkasına geçildiği Spy bıçağını kaldıracağı için garanti olarak kişinin düşman Spy olduğu anlaşılabilir. Bu yüzden yakınınızdaki şüpheli oyuncuları kontrol etmek için kullanabilirsiniz)

Görünmez olan Spy'ları ortaya çıkarmak

 • Görünmez olan Spy'lar hasar aldıklarında veya düşman oyuncular tarafından çarpıldıklarında takım renginde anlık olarak görünürek geçici bir şekilde belirirler.
 • Koridorlarda düşman bir Spy gördüğünüzde girişleri (veya çıkışı, en son nereden gittiğini gördüyseniz) bombalamak görünmez olan Spy'ın güvenli bir şekilde geçmesini zorlaştırır.
  • Kusursuz Kopya bu dezavantajı (yani taktiği) büyük ölçüde azaltır.
 • Spy'ların genellikle saklanabileceği yerlere (yani yaygın olan saklanma yerlerine) rastgele ateş ettiğinizde şanssız bir düşman Spy belirebilir.
 • Spy'ların görünmez olurken veya görünmezliği devre dışı bırakırken çıkan sesleri dinlemeye çalışın. Bir aracın görünmez olma sırasında çıkarttığı tipik sesi duyarsanız (yani mesela Spy'ın PDA 2 araçlarından olan Kusursuz Kopya gibi), Spy yakınlarınızda olabilir. Bu dikkatsiz Spy'ları ortaya çıkarmak için yakınlardaki bölgelerde Spy-kontrol'ü yapabilirsiniz.
 • Spy'ların görünmez olurken veya görünmezliği devre dışı bırakırken çıkan sesleri dinlemeye çalışın. Bir aracın görünmez olma sırasında çıkarttığı tipik sesi duyarsanız (yani mesela Spy'ın PDA 2 araçlarından olan Kusursuz Kopya gibi), Spy yakınlarınızda olabilir. Bu dikkatsiz Spy'ları ortaya çıkarmak için yakınlardaki bölgelerde Spy-kontrol'ü yapabilirsiniz.
 • Su bulunan yerlerden çıkan yarı görünen bir Spy modeli görürseniz ve o modelden su damlaları dökülüyorsa o oyuncu çok büyük ihtimalle (kendi takımınızdaki bir Spy olma olasılığıyla birlikte) düşman bir Spy'dır. Sadece görünmez olan Spy'lar değil bütün sudan çıkar oyuncularda gözle görülür bir şekilde su damlaları görünmektedir ancak görünmez bir Spy sudan çıkarken görünmezliği sudan dolayı az oranda bozulur ve yarı görünür hale gelir.
 • Görünen herhangi bir oyuncu olmamasına rağmen aniden bir kapı sanki otomatik olurcasına açılmışsa, oradan büyük ihtimal görünmez bir düşman Spy geçmiştir.

Bir Engineer'ın yapılarını korumak

Bir Engineer'ın yapıları Spy'lar için önemli bir hedef olduğundan dolayı, Engineer'ın yapılarının çevresinde belirli stratejiler yapmak etkili bir koruma sağlar:

 • Dost bir Engineer'ın yapılarına yaklaşan şüpheli oyuncuları kontrol edin. Yapıları bozmaya çalışan Spy'lar genellikle doğruca yapılara doğru koşarlar. Bir Bozucu'nun yerleştirilmesini engellemek için Spy'ları yapıların yanından uzaklaştırmak için geri püskürtme özelliğini kullanabilirsiniz, ayrıca Spy'ın vücudunuza (yani size) yaklaşmasını da engellemeniz gerekebilir, belki aniden bir arkadan bıçaklama gerçekleştirdikten sonra yapıyı bozmayı düşünebilir.
 • Bir Pyro iken, birincil silahınızın mermisini sürekli olarak doldurmak için Dispanser'i kullanabilirsiniz. Bu sayede Spy'ın güvenli bir şekilde geçemeyeceği sabit bir güvenlik duvarı oluşturmuş olursunuz, ayrıca cephanenizin bitmeyeceğinden dolayı o alana karşı sürekli olarak Spy-kontrol'ü yapmış olursunuz. Ayrıca Heavy'ler de Dispanserler'den faydalanarak aynı bu şekilde bir koruma gerçekleştirebilir.
 • Bir Demoman iken, yapıları bozmaya çalışan Spy'ları öldürmek için dost yapıların etrafına Yapışkan bombalar yerleştirerek düşman Spy'lar öldürülebilir. Yani Engineer'ın yapılarına birkaç bomba yerleştirin ve Engineer yapılarının bozulduğunda ki söylediği sözü duyduğunuzda (herkese karşı yaptığı bildirimi), tam o an yapışkan bombaları patlatın.
 • Bir Engineer iken, Işınlayıcınız Bir Spy tarafından Bozucu tarafından bozulursa, Bozucu'yu kaldırdıktan sonra eğer bozulan Işınlayıcı çıkış ise, girişten ışınlanarak Işınlayıcı çıkışını kontrol edebilirsiniz. Ayrıca ışınlandığınız zaman düşman Spy Işınlayıcı çıkışının tam üstündeyse eğer, telefrag (ışınlayıcı öldürmesi) yapabilirsiniz ancak bunun size de yapılabileceği unutmayın, yani Işınlayıcı'nın üzerinde durmamaya çalışın. Düşman Spy belki size karşı teleport öldürmesi yapmaya çalışıyor olabilir.

Düşman Spy'ları belirlemek

 • Çeşitli takım renkli göstergeler oyuncunun düşman bir Spy veya takım arkadaşı olduğunu kesin olarak belirlemektedir:
  • Bir görünmez Spy'a çarpıldığında veya yaralandığında aniden birkaç süreliğine belirir.
  • Görünmezlik süresi tükenen bir Spy'ın görünmezliği direk olarak sonlanarak görünür hale gelir. Ayrıca bittiği zaman yarı görünür hale de gelebilir ve bu sadece Pelerin ve Hançer kullanırken geçerlidir.
  • Alevler ile yakılan oyuncu parlar.
  • Kılık Değiştirme Seti kullanıldıktan sonra duman bulutu oluşur.

Oyuncunun düşman bir Spy olduğunu kesinlikle gösteren belirtiler veya eksiklikler

Genel belirtiler

 • Eğer bir 'takım arkadaşınız' bir düşman oyuncunun içinden geçiyorsa veya 'takım arkadaşınız' sizin takımınızdaki diğen oyuncunun içinde geçemiyorsa eğer (veya tam tersi), bu o 'takım arkadaşınız'ın açıkca düşman bir Spy olduğu anlamına gelir.
 • Medic diye bağıran 'takım arkadaşınız' da çıkan "yanlış" arka plan rengi. Örneğin mesela takımınızdaki bir Pyro "Medic" diye bağırdı ve canı çok az, ancak "Medic" diye bağırdığında çıkan baloncuk kırmızı yerine beyaz. Bu onun bir Spy olduğunu ve takımınızdaki asıl Pyro'nun kılığına girdiği anlamına gelir.
 • Takımınıza özel olan odalara (ikmal odaları gibi) giremeyen bir 'takım arkadaşı', veya tam tersi olarak takımınıza yasak olan yerlere giren bir 'takım arkadaşı'.
 • Dost yapılara Bozucu yerleştiren bir 'takım arkadaşı'.
 • Dost bir Taret veya Dispanser'lerin üzerinde duran veya onlardan geçemeyen bir 'takım arkadaşı' (yapıların sahibi olan Engineer olmaması şartıyla)
 • Aynı ada sahip iki oyuncu. Bunlardan biri (ya da ikisi) bir Spy'dır.
 • Herhangi bir ses komutu kullanmamanıza rağmen kendiniz gibi görülen bir oyuncunun yaptığı ses komutlarını görmek veya duymak, ayrıca daha önemlisi de sizle aynı olan bir oyuncu tabii ki de düşman bir Spy'dır, yani "kendinizi" görürseniz kesin olarak ona saldırın.
 • Öldüğü ya da başka yerlerde olduğu bilinen bir 'takım arkadaşı' (skor tablosundan bakabilirsiniz, mesela 'takım arkadaşınızı' yolda yürürken gördünüz ama skor tablosuna baktığınızda o oyuncu ölü olarak gözüküyor, yani yolda yürürken gördüğünüz 'takım arkadaşınızın' düşman bir Spy olduğu kolay bir şekilde anlaşılabilir).
 • Skor tablosundaki sınıfa uymayan bir 'takım arkadaşı' (yani mesela yolda gördüğünüz bir 'takım arkadaşı' skor tablosunda ki mevcut sınıfa uymuyorsa bu onun düşman Spy olduğu anlamına gelir). Bu bir Spy'ın o an için takımda olmayan bir sınıfın kılığına girdiğinde veya Spy kılık değiştirdikten sonra kılığına girdiği oyuncu eğer sınıfını değiştirdiğinde de geçerlidir.
 • Sebepsiz bir şekilde ortadan kaybolan bir sağlık veya cephane paketi; bu görünmez bir Spy'ın onu aldığı anlamına gelir.
 • Bir Kontrol noktası haritasında kontrol noktasının üzerinde durmasına rağmen ele geçirme sayısına bir ek katkı sağlamayan veya direk olarak tek başına olduğunda herhangi bir ele geçirme gerçekleştirmeyen 'takım arkadaşı', ayrıca bu Yük vagonu haritalarında geçerlidir mesela, eğer 'takım arkadaşınız' tek başına yük vagonunun yanında durmasına rağmen yük vagonunu ittirmiyorsa veya direk olarak birçok kişi yük vagonunu ittirirken yanında durmasına rağmen, yük vagonu ittiren kişi sayısına ek bir artış sağlamıyorsa.
 • Düşman Taret'i tarafından gözlenmeyen (yani takip edilmeyen) bir 'takım arkadaşı'.
 • Bir düşman Medic veya Dispanser tarafından iyileştirilen bir 'takım arkadaşı'.

Sınıf veya öğe ile alakalı belirtiler

 • Ejderhanın Öfkesi tarafından tutuşmadıkca veya Gaz Kaçağı'na bulanmayan bir Pyro asla yanma hissi yaşamaz. Eğer gördüğünüz bir Pyro bunlar haricinde tutuşursa eğer, o gerçek bir Pyro değil sadece Pyro kılığına girmiş düşman bir Spy'dır (gerçek bir Pyro'ya üstteki sayılan iki öğe haricindeki diğer tüm yanma etkisi oluşturabilecek şeyler uygulansa bile, Pyro asla sürekli olarak yanmaz).
 • Gerçek bir Scout'dan daha yavaş koşan bir Scout.
 • Bir 'takım arkadaşınız' dost bir oyuncunun Kavate'si veya Bozuk Süt'ü tarafından ıslanırsa, veya tam tersi 'takım arkadaşınız' düşman bir Kavate veya Bozuk Süt'den etkinlenirse, bu onun kılık değiştirmiş düşman bir Spy olduğu anlamına gelir.

Oyuncunun düşman bir Spy olduğunu gösteren muhtemel (mümkün olduğunca) belirtiler

Bu belirtilerin hiçbiri oyuncunun direk olarak düşman bir Spy olduğunun kanıtı değildir, ancak işi şansa bırakmak yerine hepsinde Spy kontrolü yapmak gerekli olabilir:

Genel belirtiler

 • Bir takım arkadaşı diğer takımınızdaki oyuncuların arkasında kalmaya çalışıyor ve sanki onları arkadan bıçaklamaya fırsat kolluyor gibiyse.
 • Bir takım arkadaşınız düşmana ateş etmiyor ise.
 • Düşmanların doğrudan bölgelerinde veya ateş alanlarında (yani oyuncuya direk olarak ateş edilebecek pozisyonlarda, belli aralıklarda) bulunmasına rağmen düşmanın ateş etmediği bir takım arkadaşı.
 • Diğer takımdaki oyuncuları görünce geri çekilmekte olan veya onların arkasına geçmeye çalışan bir bir takım arkadaşı
 • Takımınızın saldırılarından, ateş ettiği yerlerden veya direk olarak mermilerinden kaçmaya çalışan takım arkadaşı, örneğin takımınızdaki oyuncunun fırlattığı bombaların önüne çıkmamaya çalışıyorsa veya direk olarak Yapışkan bombalı bir alandan hep uzak duruyorsa.
 • Özellikle dar koridorlar gibi yerlerde diğer takım oyuncularıyla birlikte veya yakın yürümekten kasıtlı olarak kaçınan bir takım arkadaşı.
 • Tamamen stok (varsayılan) silahları kuşanmış olan bir tkaım arkadaşı (bu kuşanım Spy'ın sizin takımınızda bulunmayan bir sınıfın kılığına girdiğince ortaya çıkar).
 • Gerçek takım oyuncuları tarafından Spy olduğu düşüncesiyle suçlanan veya saldırılan takım oyuncusu.
 • Birincil silahını diğer silahlardan daha uzun süre tutan bir takım arkadaşı.
 • Özellikle bir Spy'ın, Engineer'ın, Medic'in veya Demoman'ın diğer silahları yerine hep birincil silahını uzun süre tuttuklarını görürseniz bilin ki bu olağandışı bir durumdur çünkü genellikle bu sınıflarda diğer ikincil veya üçüncül silahlar oyuncular tarafından daha fazla tercih edilir.
 • Karanlık veya kuytu (ıssız) köşeler gibi genellikle Spy'lar için avantajlı olan alanlarda duran bir takım arkadaşı.
 • Genellikle takımınızdaki bir oyuncunun yapmayacağı alışılmadık davranışlar sergileyen takım arkadaşı.
 • Belli bir vakit geçmesine rağmen hala takımın geri kalanından uzak duran bir takım arkadaşı. Elçi kullanan bir kılık değiştirmiş Spy olma olasılığı vardır çünkü Elçi'nin kafadan vuruş özelliğini kullanarak takım arkadaşlarına etkili vuruşlar yapmaya çalışacak olabilir.
 • Takımınıza kıyasla savaşta daha önce durmaya çalışan ama herhangi bir şekilde şekilde saldırmayan bir takım arkadaşı, bir düşman Spy olma olasılığı vardır sanki size savaşıyormuş gibi görünmeye çalışıyor olabilir.
 • Önünüzde bir engel olmamasına rağmen aniden sebepsiz bir şekilde duraklarsanız (yürüyemezseniz). Bu görünmez bir Spy'a çarptığınız anlamına gelmektedir.
 • Takım arkadaşınızın şüpheli bir şekilde genellikle Taret'lerin yakınında durması, bir düşman Spy olma olasılığı yüksektir çünkü oyuncu Engineer'ın Taret'i taşımasını (eline almasını) bekliyor olabilir.
 • Sınıflarına göre uygun pozisyonlarda olmayan takım arkadaşı, örneğin yapılardan uzak bir Engineer veya İstihbarat'ın yakınlarında duran bir Sniper gibi.

Sınıf veya öğe ile alakalı belirtiler

 • Kimseyi iyileştirmeyen bir Medic
 • Düşman ortaya çıktığında birincil silahını kullanmayan bir Heavy.
 • Birincil silahının dürbünün yakınlaştırma özelliğini kullanmayan ve ateş etmeyen bir Sniper.
 • Yapıları geliştirmeyen veya onarmayan bir Engineer.
 • Düşmanların bölgesinde dolaşmayan bir Spy.
 • ÜberŞarj'ı doldurmak için uğraşmayan bir Medic/Überşarj'ı dolu olmasına rağmen kimseye ÜberŞarj aktif etmeyen bir Medic
 • Çift zıplamasını kullanmayan bir Scout
 • Normalde kullanmadığı silahları bildiğiniz arkadaşınızın, o silahları (kullanmadığı) kullanması (yani mesela, normalde genellikle Avcı'yı kullanan arkadaşınızı, stok silahlardan olan Tüfek'i kuşanmış bir halde gördünüz; büyük ihtimal bir düşman Spy'dır çünkü Sniper kılığına girdi ama o an sizin arkadaşınız Sniper olmadığı için otomatik olarak kılık da Tüfek kuşanılmıştır (kılığına girilen sınıf takımda bulunmuyorsa eğer yoksa varsayılan silahlar takılır) ve şapka takılmamıştır).

Oyuncunun düşman bir Spy olmadığını gösteren belirtiler (kesin olarak)

Bu eylemlerden sadece birini bile görürseniz eğer takım arkadaşınızda, bilin ki o takım arkadaşınız kesin olarak düşman bir Spy değil. Ayrıca takım arkadaşlarınızın sizi düşman bir Spy sanmaması ve onlara bunu kanıtlamak için aşağıdaki maddelerden herhangi bir tanesini yapabilirsiniz.

Genel belirtiler

 • Herhangi bir silah (onlarla alakalıda olabilir mesela alay hareketi gibi) veya öğenin kullanımı (ateş etme, yakınlaştırma (Sniper), saplama/savurma, yeme, içme vb.). Ancak Spy'lar kılık değiştirmiş iken Altıpatlar'ın mermisini yeniden doldurduğu zaman elinde tuttuğu sahte silah modelide taklit ettiği için bu silahların yeniden doldurması için geçerli değildir.
 • Diğer takım arkadaşlarınızdan veya sizin içinizden geçen bir takım arkadaşı, düşman Spy'lar içinden takım arkadaşlarınızın içinden geçemez ve bunun yerine çarpar (ancak unutmayın ki bu durum her iki takım arkadaşınızın kılığına girmiş düşman Spylar'da da geçerlidir, yani kılık değiştirmiş iki düşman Spy birbirinin içinden geçebilir).
 • İkmal odaları gibi düşman oyunculara yasak olan bölgere girebilen bir takım arkadaşı.
 • Düşman mermileri isabet ettiğinde hasar alan (ve ortaya çıkan) takım arkadaşınız (özellikle görünmez dost Spy'larda geçerlidir).
 • Takımınızdaki bir Engineer olmamasına rağmen dost yapıların içinden geçebilen takım arkadaşı.
 • Düşman takımının İstihbaratını taşıyan veya takımınız için bir kontrol noktası ele geçiren bir takım arkadaşı.
 • Sizi kandırmaya çalışmak yerine doğru ses komutlarını kullanan takım arkadaşı (mesela düşman takımı, takımınızın bulunduğu alana gelirken "Geliyorlar" ses komutunu kullanması gibi).
 • İzleyici olabilecek bir takım arkadaşı. Birkaç sunucunun düşman oyuncuları belirme gibi bir özelliği olduğunu unutmayın.
 • Mann vs. Machine modunda, zıplayan bir takım arkadaşı. Spy Robotlar'ı atla zıplayamaz.

Sınıf veya öğe ile alakalı belirtiler

 • Sınıfa özel yeteneklerin herhangi birinin kullanılması, örneğin Scout'ın çift zıplayışı, Minigun'ın ucunun dönmesi, Sniper'ların Tüfekleri'nin yakınlaştırılması vb.
 • Normal hareket hızı nasılsa aynı oranla hareket eden bir Scout.
 • Bir PDA veya alet kutusu tutan bir Engineer (her ne sebeple olsun)
 • Bozucu veya Kılık Değiştirme Seti tutan nbir Spy.
 • Maskesi olmayan bir Spy (gizlenmemiş haldeyken).
 • Ateş etmemesine rağmen ÜberŞarjı doldurmaya çalışan veya ÜberŞarj'ı bir oyuncuya aktif eden bir Medic

Eşyalara bağlı olarak Spy-kontrol'ü yapmak (Spy'ın kullandığı saatlere karşı özel stratejiler)

Ana madde: Anti-Spy stratejisi

Kusursuz Kopya'ya karşı tedbirler

Spy'ın başarım eşyalarından biri olan Kusursuz Kopya sahte ölüm yapabilme yeteneğine sahiptir, bu yüzden düşman bir Spy'ı öldü sanmanız çok yüksek ihtimaldir ve her zaman dikkatli olmalısınız, belki öldürdüm sandığınız Spy Kusursuz Kopya'nın sahte ölüm yeteneğini kullanarak başka yerlerde hala hayatta olabilir. Bu yüzden Spy'ın gerçekten ölüp veya ölmediğini gösteren bazı belirtilerin bilinmesi gereklidir. Kusursuz Kopya'yı kullanan Spylar, istedikleri zaman görünmez olamazlar, ancak sahte ölüm halindeyken görünmez olurlar ve saatin Pelerin'i biterken çok yüsek bir ses çıkar ancak o sesten sonra silahlarını tekrardan alabilirler.

 • Sizi görmesine rağmen ateş etmeyen bir düşman Spy'a veya kılık değiştirmiş bir Spy olarak şüphelendiğiniz bir takım arkadaşınıza yaptığınız ilk vuruşta direk olarak ölürse, büyük olasılıkla Kusursuz Kopya kullanmış bir düşman Spy'dır. Sağlığının düşük olması gibi bir istisnada vardır ancak çoğu oyuncu çok düşük sağlık puanıyla etrafta dolaşmaz, ayrıca takımınızdaki bir sınıfın kılığına giren bir Spy'ı öldürdüğünüzde ceset kılığına girdiğini sınıfla aynı olacaktır.
  • Benzer şekilde düşman bölgesinde (cepha hattında) ki bir takım arkadaşı görürseniz eğer takımınızdaki bir oyuncunun kılığına girmiş bir düşman Spy olabilir ve düşman Spy olup veya olmadığını öğrenmek için bir vuruş yapabilirsiniz, eğer ilk vuruşta yine aynı şekilde direk ölürse, açıkca Kusursuz Kopya kullanan bir düşman Spy'dır (ancak dikkat edin ölmezse bile yine düşman Spy olabilir, çünkü takım arkadaşınızın düşman bölgesinde dolaşması pek normal bir durum değildir). Kusursuz Kopya'nın belirli Pelerin durumları olduğunu unutmayın (yani istenilen zaman görünmez olunamaz), bu yüzden Kusursuz Kopya kullanan düşman bir Spy görünmez olmak istiyorsa, bilerek sahte ölümünü etkinleştirmek için ateş altına girebilir.
  • Dediğimiz gibi, genelde bir düşman Spy takımınızdaki bir oyuncunun kılığına girerek size yaklaşmaya çalışıyor olabilir, muhtelemen Kusursuz Kopya'nın sahte ölümünü aktif etmek için hasar almaya çalışıyordur, bu yüzden bunun gibi durumlara kanmayın, size nasıl oynayacağını bilmeyen bir oyuncu izlenimi verebilir.
 • Kusursuz Kopya'nın Pelerin'i devre dışı hale gelirken oldukça belirgin (silaha özgü bir sestir) bir ses çıkar, ancak oyuncuların bunu duyması için belirli bir mesafe içinde olmaları gerekir. O yüzden iyi dinleyin ve bu sesi duyarsanız tedbirli olun.
 • Kusursuz Kopya'nın Pelerin'i aktif olan (yani görünmez iken) Spy yerdeki silahları, cephane paketleri veya metal toplayarak Pelerin'i o an için şarj edemez. Bu yakın zamanda öldürdüğünüz bir Spy'ın Kusursuz Kopya kullandığını veya kullanmadığını kontrol etmenin kolay bir yoludur.
 • Hareket halindeyken görünen herhangi bir nesneye çarpmamanıza rağmen aniden duraklarsanız eğer, ya Kusursuz Kopya'nın Pelerin'i aktif olan bir Spy'ın sizin içinizden geçmeye çalışmıştır ya da sadece Pelerin aktif iken bir Spy'a çarpmışsınızdır.
 • Bir Spy "sahte ölümü gerçekleştirdikten" kısa süre önce Kılık Değiştirme seti kullanmışsa eğer, duman bulutu efektleri Kılık değiştirme aktif olana kadar Spy'ın etrafında olacaktır. Bu nedenle Pelerin aktif olsa bile yerini görebilirsiniz yani bir düşman Spy'ı öldürdükten sonra hareket ederken duman bulutları çıkarsa takip etmeye çalışın.
 • Eğer güvenli ise, önceden Kusursuz Kopya kullandığını bildiğiniz bir Spy'ı "öldürdükten (sahte ölüm gerçekleştirecek Spy)" sonra bilerek tuhaf hareketler yapın (bilerek yavaş hareket etmek gibi). Büyük ihtimalle sizi öyle gören Spy sizden fazla uzaklaşmayacak şekilde yakınınızda ki bir alanda Pelerin'i devre dışı bıracaktır ve sizin savunmasız halde olduğunuzu sanarak büyük ihtimalle sizi öldürmeye gelecektir, o esnada ona tuzak kurabilirsiniz. Ayrıca Spy'ın Kusursuz Kopya kullandığından tam emin değilseniz bile, bu süre zarfında gerekenden daha hızlı bir şekilde "yeniden canlandığını" skor tablosundan kontrol edebilirsiniz, eğer zaten normalden daha hızlı bir şekilde canlanmışsa, Kusursuz Kopya büyük ihtimal kullanıyordur.

Pelerin ve Hançer'e karşı tedbirler

Pelerin ve Hançer adlı görünmezlik saatinde herhangi bir görünmezlik süresi olmadığından dolayı (sadece hareket bağlı olarak azalır), genellikle Spy'lar bu saati kullanırken alışılmadık yerlerde saklanıp düşman oyuncuları beklerler çünkü zamanı geldiğinde oyuncuları pusu yaparak sessiz ve gizli bir şekilde öldürürler. Bir Spy'ın saklanmasının imkansız görülebileceği bir alana Spy'lar dolaylı yollarla ulaşabilirlerse kesin olarak o alana pusarlar çünkü düşman takım Spy'ın orada olacağını tahmin etmesi zordur, özellikle deneyimli ve kurnaz Spy'lar tahmin edilmesi zor alanlara saklanmaktadırlar.

 • Genel olarak Pelerin ve Hançer kullanan Spy'ların çoğu Pelerinlerini yeniden doldurana kadar çarpışmaktan kaçınmak için köşelerde saklanmaya çalışırlar. Zaman zaman geniş görüş alanı olan köşelere ateş etmeyi deneyin çünkü farkedildiklerinde kaçmaları zorlaşacağı için Spy'lar dar bölgelere saklanmazlar.
 • Pelerin ve Hançer kullanan bir Spy'ı bulmak için abartılı bir yöntem olsa bile, Spy'ın saklanabileceği veya önceden saklandığı alanı tekrar tekrar kontrol etmek de olası bir görünmez Spy'ı öldürmeyi sağlayabilir. Pelerin ve Hançer'in son derece kısa bir şarj süresi olduğu için, Spy çok fazla hareket edemez veya direk olarak Pelerin süresi tükenir.
 • Ancak unutmayın ki tam tersini yapabilecek olan deneyimli Spy'larda vardır, mesela bilerek geniş alanları kontrol edeceğinizi tahmin ederek dar bölgelere saklanabilirler. Yani her Spy'ın saklanacağı alanlar "genellikle" tahmin edilmesi kolay yerlerdir ama bazıları bu algılamayı taktik olarak kullanarak kolayca saklanıp pusu manevraları yapabilmek için haritanın en sık kontrol edilen alanlarına saklanabilir. Bu yüzden duruma göre en mantıklı yerleri kontrol etmeyi deneyin.

Ebedi Ödülün'e karşı tedbirler

Ebedi Ödülün'ü kullanan Spy'lar bir takım arkadaşınızı arkadan bıçaklayıp çabucak bıçaklanılan oyuncunun sınıfa girebilir, ayrıca ortaya ceset çıkmaz. Ebedi Ödülün'ü kullanan bir Spy yakınınızdaki bir takım arkadaşını öldürdüğünde bunu farketmek gerçekten imkansız olabilir.

 • Genellikle Ebedi Ödülün kullanan bir Spy kılık değiştirmez çünkü dolu bir pelerin saati gerekir, bu yüzden Spy'ın son öldürdüğü kişinin kim olduğuna dikkat edin. Ancak bir Spy arka arkaya birkaç oyuncuyu arkadan bıçaklarsa, o an ki son girdiği kılığı takip etmek zordur. Bu yüzden dikkatli olun.
 • Spy tarafından arkadan bıçaklanan oyuncuyu görürseniz eğer (veya siz arkadan bıçaklanırsanız), bunu direk olarak takımınıza haber verin, unutmayın ki sadece sınıfı değil, bıçaklanılan oyuncunun ismine kadar bütün bildiğiniz herşeyi takımınıza yazın. Bu arada sınıf konusunda emin olun çünkü Ebedi Ödülün kullanan Spy'lar normal kılık değiştirmeler için dolu bir pelerin saati harcamaları gerekir.
 • Spy bir oyuncu arkadan bıçakladığı zaman eğer yakındaysanız küçükte olsa bir bıçaklanma sesi duyabilirsiniz. Yani eğer küçükte bir ses duyarsanız bilin ki bulunduğunuz yerin yakınında bir takım arkadaşınızın ölmüştür ve bu ses sizin hayatta kalmanız için önemli bir uyarıdır.
 • Ebedi Ödülün ile yapılan herhangi bir ölümün düşman takımıyla ilgili bildirimlerde görünmeyeceği unutmayın. Bir Spy'ın yakında olduğundan şüpheleniyorsanız takım arkadaşlarınızın hareketlerine çok dikkat edin ve yakın dövüş silahlarının seslerini dinleyin.
 • Ebedi Ödülün ile Spy bir oyuncuyu arkadan bıçaklarsa, bıçaklanın oyuncunun vücudu (cesedi) birkaç dakika içinde yok olur ve öldürürken çok hafif bir ses çıkar. Ancak silahları yerde hala vardır ve birkaç dakika boyunca ceset hala görünür durumdadır (yok olması birkaç dakika sürer). Bir takım arkadaşınızın silahını veya cesedini yerde görürseniz eğer, bu yakınlarda bir Spy var demektir. Diğer oyuncuları uyarın.

Related achievements

Pumpkin.png Cadılar Bayramı başarımları

Kostüm Yarışması
Kostüm Yarışması
Sınıfının kılığına girmiş bir Spy'ı öldür.

Leaderboard class soldier.png Soldier

Arkadan Bıçaklamak Savaş Suçudur!
Arkadan Bıçaklamak Savaş Suçudur!
Takım arkadaşını az önce arkadan bıçaklamış olan bir Spy'ı öldür.

Leaderboard class pyro.png Pyro

Ateşli Güvenlik
Ateşli Güvenlik
Takım arkadaşının yapısı üzerine elektro bozucu yerleştiren 5 Spyateşe ver.
Ateşin Var Mı?
Ateşin Var Mı?
Sigarasını fırlatmakta olan bir Spyateşe ver.
Ben Kızartırım
Ben Kızartırım
10 kılık değiştirmiş Spyateşe ver.
İçten İçe Yanış
İçten İçe Yanış
Görünmez olan 10 Spyateşe ver.

Leaderboard class demoman.png Demoman

Ajan Avlayıcı
Ajan Avlayıcı
Pelerin kullanan bir Spy'ın kellesini uçur.
Emeğe Saygı
Emeğe Saygı
20 Spy'ı takım arkadaşının yapısına bozucu yerleştirdikten sonraki 5 saniye içinde öldür.

Leaderboard class heavy.png Heavy

Spy Bulma Teknikleri
Spy Bulma Teknikleri
Görünmez olan 10 Spy'ı öldür veya öldürülmelerini sağla.

Leaderboard class engineer.png Engineer

Avuç Dolusu Bozucu
Avuç Dolusu Bozucu
Takım arkadaşlarının yapılarına yerleştirmiş 25 bozucuyu yok et.
Acele Et!
Acele Et!
Yapılarına uzak bir bölgeden yetişerek, yapına yerleştirilmiş olan bir bozucuyu yok et.
Hızlı Davran
Hızlı Davran
10 saniye içinde bir Spy'ı öldür ve iki bozucuyu yok et.
Arama Motoru
Arama Motoru
Pelerin kullanan 3 Spy'ı Kovboy kontrolündeki taretinle öldür.
İngiliz Anahtarı
İngiliz Anahtarı
Kılık değiştirmiş bir Spyİngiliz Anahtarı ile öldür.

Leaderboard class medic.png Medic

Ben Bir Medic'im. Bilginize...
Ben Bir Medic'im. Bilginize...
'Medic!' çağrısı yapan 5 Spy'ı öldürmek için kemik testeresini kullan.
İki Yüzlülük Yemini
İki Yüzlülük Yemini
İyileştirdiğin düşman Spy'ı öldür.

Leaderboard class sniper.png Sniper

Teselli Ödülü
Teselli Ödülü
50 defa sırtından bıçaklan.
Islaklık Görünmez Değildir
Islaklık Görünmez Değildir
Gizlenmiş bir Spy'ı açığa çıkarmak için Kavate kullan.
Hortlak Şişleme
Hortlak Şişleme
Gurka Kamasıyla 10 Spy öldür.
Şok Tedavisi
Şok Tedavisi
Arkadan bıçaklama girişimi Jiletsırtın tarafından engellenen bir Spy'ı öldür.
Rüzgâra Atış
Rüzgâra Atış
Tamamen görünmez olan bir Spy'ı tek vuruşta öldür.

Leaderboard class spy.png Spy

Bir Gömlek Üstün
Bir Gömlek Üstün
Silah tutan bir Spy'ı bıçağınla öldür.
Anti Casusluk
Anti Casusluk
Kılık değiştirmiş bir Spy'ı sırtından bıçakla.
Bizim Gibi Casuslar
Bizim Gibi Casuslar
Pelerin kullanımdayken, görünmez bir düşman Spy'a çarp.
Ben Bir Spy'ım. Bilginize...
Ben Bir Spy'ım. Bilginize...
Son 5 saniye içinde seni iyileştirmiş bir Medic'i sırtından bıçakla.