Luźny Kanon

From Team Fortress Wiki
Jump to: navigation, search
Luźny Kanon
LooseCanon Titlecard.png
Informacje o komiksie
Wydano: 2 Lipca 2010
Liczba stron: 13
Rysownik: Makani
Ten artykuł dotyczy komiksu. Aby zobaczyć stronę poświęconą broni o tej samej nazwie kliknij tu.
Proszę mówić do mnie po imieniu. "Panie Conagher" – tak zwracano się jedynie do mojego dziadka.
Inżynier

Luźny Kanon to komiks wydany 2 Lipca 2010, trzy dni przed ogłoszeniem Aktualizacji Inżyniera. Przedstawia historię pierwotnego konfliktu RED i BLU, biografię braci Redmonda i Blutarcha Mannów oraz rolę jaką na przestrzeni czasu spełniał Inżynier i jego rodzina. Komiks wprowadza również do uniwersum gry wątek Australium. Jest on znaczący pod względem fabularnym gdyż po raz pierwszy odnotowuje historię Sofoniasza Manna oraz postać Radigana Conaghera.

Luźny Kanon został zilustrowany przez makani.

Treść

Luźny Kanon rozpoczyna się sceną przedstawiającą Inżyniera czekającego na spotkanie z Blutarchem Mannem. Wita go starsza kobieta, która mówi mu, że Blutarch jest gotów go przyjąć. Oboje rozmawiają zwięźle o obrazie wiszącym na ścianie za Inżynierem, który prosi by zwracać się do niego po imieniu. Idąc do biura, kobieta pyta go czy wie on cokolwiek o związku jego dziadka z rodziną Mannów, na co Inżynier odpowiada przecząco. Kobieta wyjaśnia, że wiele lat temu jego dziadek rozwiązał pewien wrażliwy problem dla Blutarcha, jednak jednocześnie sugeruje że jego plan zaczyna zawodzić. Następnie kończy tę kwestię, mówiąc iż wszystko wyjaśni mu Blutarch oraz radzi aby Inżynier nie uściskiwał mu dłoni.

Kolejna scena przenosi czytelnika do roku 1850 i przedstawia uroczyste odczytanie testamentu Zefeniasza Manna. Babcia Administratorki, Elizabeth, otrzymuje na własność jego posiadłość; dziadek Saxtona Hale'a Barnabas – całkowitą kontrolę nad Mann Co. zaś Blutarch i Redmond – "spółkę partnerską" w postaci równego przydziału reszty ziem przynależących do Zefeniasza, w celu złagodzenia niekończących się kłótni obu braci którzy od momentu narodzin sprzeczali się o najmniejsze głupstwa.

Następna scena osadzona jest w roku 1890. Przedstawia Radigana rozmawiającego z już podstarzałym Blutarchem. Wyjaśnia on, że przed czterdziestoma laty wynajął grupę najemników aby podbić ziemię brata, lecz ten zrobił to samo przez co obaj znaleźli się w sytuacji bez wyjścia. Nie mogąc przezwyciężyć brata zdecydował się go "przeżyć". Dla tego też pragnie aby Radigan zbudował dla niego maszynę przedłużającą życie. Radigan jest skonsternowany, jednak po chwili przystaje na jego propozycję.

Tego samego wieczoru, Radigan wraca do domu. Otwierając drzwi swojego sklepu, zauważa on czekającą w środku kobietę. Przerywa ona Radiganowi zanim ten zdołał o cokolwiek zapytać, twierdząc że będzie lepiej jeśli nie dowie się kim ona jest. Zdając sobie sprawę z tego, że Radigan zgodził się na zbudowanie maszyny przedłużającej życie Blutarchowi, pyta się czy mógłby on zaniechać wykonania tego zadania. Radigan odmawia. Oczekując takiej odpowiedzi, kobieta prezentuje mu złotą sztabkę. Dalej mówi mu o tym jak wielki postęp technologiczny dokonał się w z pozoru dzikim kraju jak Australia w ciągu ostatnich czterdziestu lat. Pierwiastek znany jako Austarlium można znaleźć jedynie tam; stwierdza że spędziła ona ostatnie 10 lat swojego życia na jego zbieraniu. Następnie wyjaśnia Radiganowi, że jest skłonna oddać mu cały zapas to jest 100 kilogramów Australium w zamian za zbudowanie jeszcze jednej maszyny przedłużającej życie – tym razem dla Redmonda.

Następna scena powraca do współczesności – spotkania Inżyniera i Blutarcha. Ten ostatni stwierdza że Redmond również zbudował maszynę przedłużającą życie, najwyraźniej nieświadom tego, że jej konstruktorem był Radigan. Następnie pełen złości wyjaśnia że maszyna zaczyna się psuć, w związku z czym prosi Inżyniera by ją naprawił. Inżynier stwierdza że czuje się zaszczycony jego propozycją, jednak wyjaśnia że nie ma pojęcia jak ona działa, zaś próba jej naprawy bez odpowiedniej wiedzy mogłaby nawet zabić Blutarcha. Pyta się on wówczas, czy Inżynier byłby w stanie ją zreperować posiadając plany konstrukcyjne dziadka, co ten potwierdza, jednak jednocześnie mówi że cała dokumentacja została pogrzebana razem z nim. Blutarch wyjmuje plany konstrukcyjne stwierdzając przy tym, że na ich odszukanie poświęcił 60 lat życia, oraz zapłacił małą fortunę aby je odszyfrować. Następnie mówi że Inżynier może je zachować pod jednym warunkiem, jednak przerywa w połowie zdania. Skonsternowany Inżynier pyta się czy wszystko w porządku. W odpowiedzi na to pytanie, pomocnik Blutarcha stwierdza że jedynie umarł. Następnie maszyna przeprowadza elektrowstrząs na Blutarchu. Zmartwychwstały, łapie Inżyniera za rękę i stwierdza że z dnia na dzień okres "śmierci" jest coraz dłuższy oraz że nie ma absolutnie nic po drugiej stronie. Mówi mu aby naprawił maszynę.

Następna scena przedstawia warsztat oraz Inżyniera przeglądającego plany konstrukcyjne dziadka. Cały nastrój spowija głos Blutarcha który mówi że dokumentacja została wypożyczona Inżynierowi aby ten dowiedział się jak naprawić maszynę. Stwierdza też, że jeśli wpadnie on na coś interesującego, to powinien zwrócić się bezpośrednio do niego. Ostatni rysunek ukazuje Inżyniera wyszczerzającego się nad dokumentem o nazwie "Guns: Maps of Australium Caches".

Strony

Strony (bez tekstu)

Ciekawostki

Strona 1

  • Komiks ukazuje nazwisko Inżyniera. To zaś stanowi kontynuację pomysłu ujawniania nazwisk najemników przy okazji większych aktualizacji.
  • Postać malarza Kicasso jest odniesieniem do Pabla Picasso. Samo imię jest grą słów "Kick-ass-so".

Strona 2

  • Obraz jest wierną reprodukcją Autoportretu Pabla Picasso z okresu niebieskiego. Jest to odniesienie do ulubionego koloru Blutarcha.

Strona 4

  • Pokojówka Zefeniasza Manna, Elizabeth okazuje się być babcią Administratorki.
  • Jest to drugi przypadek zobrazowania walki członka rodziny Hale, z wielkim kotem. Poraz pierwszy zostało to przedstawione na okładce jednego z komiksów sagi Saxtona Hale'a gdzie ukazano walkę tego tytułowego bohatera z lwem (podczas strzyżenia włosów).

Strona 5

Strona 8

  • W tle widać kilka planów konstrukcyjnych Działek Strażniczych.

Strona 9

Strona 13

  • Zapiski na planie konstrukcyjnym "Maszyny Wydłużającej Życie" sugerują że została ona stworzona z myślą o innej osobie, choć nie można stwierdzić komu, gdyż imię jest ukryte.
  • W edycji komiksu bez tekstu, brak jest napisu "Maps of Australium Caches", znajdujacego się pod nazwą folderu który trzyma Inżynier.

Zobacz też

Linki zewnętrzne

  • Luźny Kanon (angielski) na oficjalnej stronie internetowej Team Fortress 2.
  • Post na blogu (angielski) który towarzyszył ogłoszeniu komiksu na oficjalnej stronie internetowej Team Fortress 2.