Strategia przeciwko Skautowi

From Team Fortress Wiki
Jump to: navigation, search
Okej, to chyba niezbyt dobrze wygląda…
Nie posyła się chłopców na wojnę z mężczyznami.
Żołnierz

Skaut jest bardzo szybką klasą, która zadaje duże obrażenia z bliskiej odległości, co czyni go niezwykle skutecznym w walce jeden na jeden. Dobrze się czuje w otwartych przestrzeniach oraz na długich dystansach, gdzie jego szybkość i podwójny skok pozwalają mu łatwo robić proste manewry oraz zasadzki na słabszych przeciwników. Małą ilość zdrowia nadrabia zwrotnością, dzięki której może unikać rozmaite zagrożenia. Jeśli postaramy się ograniczyć jego główne atuty, staje się łatwym celem dla każdej innej klasy.

Ogólne

Atrybuty Strategia do walki
Scout emblem RED.png Rola
 • Skaut wyróżnia się tym, że wybiera alternatywne ścieżki, aby uniknąć bezpośredniej walki. Atakuje z zaskoczenia i realizuje cele misji.
Leaderboard class medic.png Zdrowie
 • Skaut jest bardzo słaby i można go zabić kilkoma celnymi strzałami.
Leaderboard class scout.png Prędkość
 • Skaut jest bardzo szybki i może wykonać podwójny skok, więc dokładnie przewiduj jego ruchy, aby zadać mu jak największe obrażenia, szczególnie podczas korzystania z pocisków. Jeśli jest on w powietrzu, zaczekaj do czasu kiedy wróci na ziemię zanim strzelisz. Jego zwrotność pozwala mu łatwo dogonić inne klasy, ale ma mniejszą siłę ognia w pomieszczeniach zamkniętych, gdzie jest mało miejsca na unik.
Leaderboard class soldier.png Bronie
 • Bronie Skauta są potężne na małym dystansie ale bardzo słabe na dużym. Aby mieć jakiekolwiek szanse na zabicie wroga, musi on więc podbiec do niego na niebezpieczną odległość.

Broń Podstawowa

Broń Strategia do walki
Scattergun Festive Scattergun
Dubeltówka / Świąteczna Dubeltówka
 • Dubeltówka zadaje dotkliwe rany tylko z małej odległości. Ze względu na dość niepojemny magazynek, pozwala Skautowi być efektywnym w walce przez niewielką ilość czasu. Skaut jest za to szybszy od ciebie- postaraj się trzymać w średniej odległości od niego, by zmniejszyć ewentualne obrażenia od wystrzeliwanych przez ciebie pocisków.
 • Przeładowanie Dubeltówki zajmuje sporo czasu; gdy odda wszystkie 6 strzałów, strzelaj do niego, by zmusić go do wystrzeliwania amunicji, przez co nie będzie mógł on całkowicie przeładować.
Force-A-Nature
Siła natury
 • Siła Natury zadaje nawet więcej obrażeń z małej odległości, niż Dubeltówka, ale musi zostać przeładowana już po dwóch strzałach. Jeśli Skaut stara się nawiązać bliski kontakt w walce, odepchnij go, gdy będzie przeładowywał.
 • Silny odrzut Siły Natury umożliwia mu tworzyć dość skomplikowane i dezorientujące manewry. Staraj się trzymać z dala od ślepych zaułków, gdzie może cię bardzo łatwo przyprzeć do muru.
Shortstop
Wstrzymywacz
 • W porównaniu do Dubeltówki, amunicja do Wstrzymywacza jest przystosowana do walki na średni dystans. Skaut może mieć problemy z trafieniem ciebie z większej odległości.
Soda Popper
Buzownik
 • Podobnie jak Siła Natury, Buzownik musi być często przeładowywany, co czyni Skauta na krótko bezbronnym w walce. Musisz szybko wyeliminować Skauta, jeśli ten ma maksymalny wskaźnik odlotu, gdyż wtedy może zadawać on obrażenia mini-krytyczne.
Baby Face's Blaster
Browning Baby Face'a
 • Browning Baby Face'a jest celniejszy od Dubeltówki, co czyni Skauta skuteczniejszym w bliskich starciach. Z drugiej strony jednak zadaje mniej obrażeń oraz wolniej się go przeładowuje.
 • Zadawanie obrażeń umożliwia Skautowi wypełnianie wskaźnika Sprintu, który jest resetowany, gdy ten skacze. Przy niewypełnionym wskaźnikiem sprintu Skaut jest bardzo wolny. Zmuszaj go do skoku oraz staraj się przewidzieć jego ruchy.
  • Staraj się zdejmować Skauta koło jego punktu odrodzenia, gdzie jest najwolniejszy.

Broń Drugorzędowa

Broń Strategia do walki
Item icon Pistol.pngItem icon Lugermorph.png
Pistolet / Lugerczak
 • Skaut zwykle używa pistoletu, by nękać cię z dystansu. Zadawane przez niego obrażenia są jednak niewielkie, a zapasy amunicji skromne. Zachowuj dystans od Skauta aby wykorzystać jego słabość.
Bonk! Atomic Punch
Bonk! Atomowy kop
 • Bonk! Atomowy Kop jest tak zaprojektowany, aby pomóc Skautowi w niebezpiecznych sytuacjach i miejscach, takich jak przykładowo Działko Strażnicze czy wąskie korytarze z wieloma wrogami. Podczas, gdy efekt napoju po wypiciu jest aktywny, Skaut nie może walczyć, a poruszanie się może być utrudnione przez graczy z przeciwnej drużyny stojących na drodze, bądź przez odrzut.
Crit-a-Cola
Kryt-o-Cola
 • Kryt-o-Cola pozwala Skautowi zadawać obrażenia mini-krytyczne przeciwnikom, jednak posiadanie tego napoju zwiększa jego podatność na obrażenia. Najczęściej jest spożywana podczas ataku z zaskoczenia, więc zachowaj czujność.
Mad Milk
Wściekłe mleko
 • Leczenie zapewniane przez Wściekłe Mleko umożliwia Skautowi pozostawanie w walce przez dłuższą chwilę. Oblany nim będziesz musiał się wycofać lub zabić go bardzo szybko.
Winger
Skrzydłowy
 • Skrzydłowy działa bardzo podobnie do pistoletu i jest używany tak samo jak on. Trzymaj się daleko od niego aby uniknąć zbędnych obrażeń.
Pretty Boy's Pocket Pistol
Poręczny pistolet Pretty Boya
 • Poręczny Pistolet Pretty Boya działa podobnie, jak pistolet; trzymaj się z daleka od niego, by uniknąć zbędnych obrażeń.
 • Miej na uwadze, iż Skaut dzięki tej broni ma zwiększoną ilość życia.
 • Uważaj na ataki z góry, wiedząc, że Poręczny Pistolet Pretty Boya czyni Skauta nieczułym na obrażenia od upadku.
Flying Guillotine
Latająca gilotyna
 • Latająca Gilotyna jest idealna, jeśli chodzi o dobicie przeciwnika; walcz ze Skautem w ciągłym ruchu, by ten nie mógł cię trafić za pomocą tej broni.
 • Latająca Gilotyna zadaje ogłuszonym za pomocą Piaskuna graczom obrażenia krytyczne. Doświadczony Skaut posiadający obie bronie może być bardzo trudnym przeciwnikiem dla twoich kompanów.

Bronie do walki wręcz

Broń Strategia do walki
Bat Saxxy Conscientious Objector Festive Bat Frying Pan Freedom Staff Bat Outta Hell Ham Shank


Kij Baseballowy / Saxxy / Obdżektor / Świąteczny Kij Baseballowy / Patelnia / Kostur Wolności / Kij z Piekieł / Zakoszona Golonka

 • Skaut używający Kija Baseballowego w połączeniu z bronią pierwszorzędową jest w stanie łatwo zadać sporo obrażeń na bliskim dystansie, ale tylko do czasu gdy jego cel stoi nieruchomo.
Sandman
Piaskun
 • Będąc ogłuszonym piłeczką Piaskuna, postaraj się wycofać do swoich kompanów z drużyny aby mogli cię ochronić. Skup się na Skaucie tak, aby po tym jak ten efekt minie móc dokonać odwetu na nim.
Holy Mackerel Unarmed Combat
Święta Makrela / Rękodzieło
 • Święta Makrela działa identycznie jak Kij baseballowy, tyle że każde uderzenie nią przeciwnika pokazuje się w ikonie zabicia. Jeżeli zauważysz, że ktoś został nią uderzony, postaraj się szybko zlokalizować w okolicy Skauta.
Candy Cane
Cukrowa laska
 • Jeśli jest to możliwe, zmień broń na wybuchową, aby wykorzystać większą podatność Skauta na tego typu bronie podczas noszenia Cukrowej Laski. Spróbuj także kraść małe apteczki, które wypadają po zabitych przez niego kompanach z twojej drużyny, co uniemożliwi mu uzupełnienie zdrowia.
Item icon Boston Basher.pngItem icon Three-Rune Blade.png


Bostoński Tłuczek / Trójruniczne Ostrze

 • Unikaj ataków Skauta z tej broni, aby przy chybieniu ranił on sam siebie.
Sun-on-a-Stick
Słońce na patyku
 • Słońce na Patyku zadaje znacznie mniej obrażeń w porównaniu ze standardowym Kijem Baseballowym. Jeśli jednak jesteś podpalony, spróbuj się ugasić lub ratuj się ucieczką, gdyż Skaut może w tym wypadku zadać ci dotkliwe rany.
Fan O'War
Wachlarz wojenny
 • Jeśli zostałeś uderzony Wachlarzem Wojennym, Skaut najpewniej będzie chciał cię zabić przy użyciu jest broni pierwszorzędowej. Postaraj się dostosować do niego taktykę jeden na jeden w zależności od tego, jakiej broni on używa i wycofaj się do swoich kolegów z drużyny, którzy najpewniej udzielą ci pomocy.
Item icon Atomizer.png


Atomizer

 • Skaut raczej nigdy nie będzie używał Atomizera w walce, chociaż jego trzeci skok idealnie poprawia jego mobilność. Trzeci skok kosztuje Skauta za to 10 punktów zdrowia, co sprawia, iż staje się łatwiejszym do zabicia celem.
  • Uważaj na Skautów używających Siły Natury I Atomizera jednocześnie; taki dobór broni umożliwia bowiem wykonanie nawet poczwórnych skoków.
Wrap Assassin
Pakujący zabójca
 • Mimo iż Skaut raczej nie będzie używał Pakującego Zabójcy do walki wręcz, to wybita za pomocą tej broni bombka zadaje obrażenia od krwawienia. Krwawienie można zatamować za pomocą jakiegokolwiek źródła leczenia.

Zobacz też