Současné události

From Team Fortress Wiki
< Main Page
Revision as of 15:28, 17 February 2022 by Tark (talk | contribs)
(diff) ← Older revision | Latest revision (diff) | Newer revision → (diff)
Jump to: navigation, search
English · русский · français · Deutsch · polski · português do Brasil · suomi · español · Nederlands · 中文(简体)‎ · 中文(繁體)‎
čeština · dansk · magyar · italiano · 日本語 · 한국어 · norsk · português · română · svenska · Türkçe
Index

Nejlepší článek — Dispenser
A Dispenser is a building that can be constructed by an Engineer, providing health, ammo and metal to nearby teammates. Engineers rely heavily on metal from their Dispensers to construct and maintain their Sentry Guns and other buildings. Any player may replenish their supplies by simply standing next to the Dispenser.

Dispensers can prove to be invaluable in supporting a team when used effectively. As well as providing a steady health increase for teammates, Dispensers act as a portable ammo source, and can provide additional Metal for other Engineers to use. Dispensers will also attract many teammates to one area which can help to better forward an attack, particularly if the team is scattered and ungrouped.

Dispenser

Pokračovat ve čtení – Info o projektu nejzajímavějších článků – Dříve zmíněný článek
  
Věděl jsi…
  • ...že kalendář ve hře ukazuje, že červen 1968 začal ve středu, ale ve skutečnosti začal v sobotu?
  • ...že když někomu useknete hlavu, model hlavy se jen zmenší tak moc že nejde vidět a na místo ní se vytvoří useknutá hlava, která odletí?

Přidat fakt – Více "Věděl jsi" – Starší fakta
Team Fortress Wiki

Team Fortress Wiki Statistics: 68,582 articles – 124,667 uploaded images & media – 180,104 registered users – 18,482,559 edits since June 8, 2010